Çizgi Roman Haberleri

Marvel’ın Müslüman Kadın Süper Kahramanı – Kamala Khan

ms-marvel-kamala-khan-banner

Dünyanın en büyük çizgi roman yayıncılarından olan ve geçtiğimiz yıllarda Disney tarafından satın alınan Marvel Comics, Müslüman kadın süper kahraman Kamala Khan‘ı, türün meraklılarıyla buluşturmaya hazırlanıyor.

Spider-Man, Iron Man, Thor, Hulk, Captain America ve X-Men gibi serilerin yayıncısı olan firma, Ms. Marvel adını verdiği Pakistanlı müslüman bir kadın kahramanı çizgi roman okuyucuları ile buluşturacak.

ms-marvel-familyKamala Khan Müslüman bir genç kız. Pakistanlı Amerikalı göçmen bir ailenin ergenlik çağındaki kızı olarak, kimlik bunalımı yaşıyor. Ama buna karşın süper kahraman güçleri var ve biçimini değiştirebiliyor. Kamala Khan, Amerikan Marvel Comics’in Şubat ayından itibaren piyasaya süreceği çizgi roman serisinin kahramanı.

Yeni süper kahraman, Marvel editörleri Sana Amanat ve Steve Wacker’in ortak düşüncesi. Karakter, Amanat’ın çocukluğundaki anekdotlarla hayat bulmuş. Çizgi roman serisinin yazarı G. Willow Wilson projeyi duyar duymaz masasına gelmesini istemiş. Wilson karakterle ilgili olarak, “Ms. Marvel’in gerçeğe yakın, özellikle genç kadınların kendileriyle özdeşleştirebilecekleri bir karakter olmasını istedim,” diyor. Wilson kendi ergenlik tecrübelerinden de karaktere çok şey kattığını vurguluyor.

Ağabeyi ve annesiyle başı dertte

Çok kültürlü bir ailenin çocuğu olan 16 yaşındaki Kamala Khan, ergenlik sorunlarının yanı sıra kültürel ve dinî normlarla da baş etmek zorunda. Son derece muhafazakâr ağabeyi gelenekle moderni birleştirmesini istemiyor. Kuruntulu annesi ise kızının bir erkekle tanışıp ondan hamile kalmasından kaygı duyuyor.

Yazar G. Willow Wilson, “Göçmen aile çocuklarının kendilerini iki dünya arasında bölünmüş hissettiğine,” dikkat çekiyor. Bir yanda sevdikleri ama aynı zamanda onları çıldırtan aileleri var, diğer yandaysa aile içindeki hayatlarını anlamayan arkadaşları.

Hikayede İslam düşmanlığı işleniyor

ms-marvel-coverABD’deki Müslümanların günümüzde karşılaştığı zorluklar da çizgi romanda konu ediliyor. 11 Eylül 2001’den beri, İslam düşmanlığının azımsanamayacak boyutlara ulaştığı bir ülkede yaşamanın getirdiği problemler işleniyor.

Süper kahraman hakkında çizgi romanın kapağı ve birkaç detay dışında henüz pek bir şey bilinmiyor. Kapakta yüzünün sadece burnuna kadar olan alt kısmı açıkta olan, genç, sportif bir kadın görülüyor. Üzerinde, şimşeğe benzeyen bir S harfi olan, siyah bir tişört var. Sol kolunun altına okul kitaplarını sıkıştırmış, sağ elini ise yumruk yapmış. Boynunda renkli bir eşarp olan kızın saçları ise açık. Wilson bunun birçok Müslüman Amerikalının başörtüsü taşımadığı gerçeğini yansıttığını söylüyor.

Yeni karakterden beklentiler neler?

Erlangen Medya Sorumluluğu Enstitüsü’nden medya uzmanı Sabine Schiffer de benzer görüşte: “Batı merkezli bakış açısının ilk fark ettiği, birinin başörtüsü veya benzeri şekilde örtünmesi bir diğerininse örtünmemesi. Kamala Khan ise öncelleri gibi o kadar kışkırtıcı bir biçimde şekillendirilmemiş. Ama ABD’de mevcut olan ergen idollerine uyuyor.”

Alman medya uzmanı karakterden beklentileri ise şu sözlerle ifade ediyor: “Bir yandan toplumdaki çeşitliliği yansıtması beklentisi var, diğer yandan da klişelere engel olması. Elbette durum, bir göçmen çocuğunun farklı tecrübeleriyle şekillenecek ama bu tecrübelerin hepsi de her yerde aynı değil. Yeni bir müşteri kitlesi yaratmanın yanı sıra eskisini de koruyabilmek gerçekten büyük beceri işi.”

ms-marvel-drawingMalala Yusufzay mı ilham verdi?

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı uzmanı Andrea Schlosser ise Kamala Khan yaratılırken gerçek bir şahsiyetten esinlenmiş olunabileceğini ileri sürüyor: “Çizgi romanlar her zaman gerçeği yansıtırlar, toplumun bir aynasıdırlar. Genç okurlar açısından örnek alınacak bir kimlik oluşturdukları düşünülebilir. Ama gerçeklikle daha yakından paralellikler de kurulabilir. Kamala ismi belki de geçen yıl Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Malala Yusufzay’a işaret eden bir kelime oyunu olabilir.”

Kamala Khan geleneksel klişeler ve cinsiyet normlarına karşı gelen ilk süper kahraman değil. DC Comics’in “Wonder Woman” ve “Catwoman” gibi karakterlerin yanı sıra Marvel’ın “X-Men” serisi de kadınları öne çıkarmıştı. Ayrıca bu, Marvel’in ilk kez Müslüman ve kadın bir süper kahraman yaratma girişimi de değil. 2002 yılında “Sooraya Kadir”, “Dust” kod adıyla X-Men evrenine adımını atmıştı.

Kamala Khan’ın başarılı olup olamayacağını ise bekleyip görmek gerekecek.

Yazan: Rachel Baig / Ercan Coşkun

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.