Çizgi Roman Haberleri

Marvel’ı Sarsacak Yeni Seri: Marvel Legacy!

Bir yıl daha geçmiyordu ki Marvel sakinleşip karakterlerine mutlu mesut bir hayat çizsin. Marvel yine üstüne düşen görevi yerine getirdi ve tüm evreni sarsacak yeni bir olaylar dizisini duyurdu, Marvel Legacy!

Son birkaç yıl içinde Marvel Comics’te çok büyük değişiklikler yaşandı. Marvel önce 1984 yılı efsanesi Secret Wars’u daha şiddetli bir şekilde yeniden yaşamış ve akabinde All-New, All-Different serisiyle pek çok karaktere temiz bir başlangıç yaptırarak evrende biriken “karakter gerginliğini” azaltmış; ardından da Marvel NOW! ile birlikte Civil War II’nin artıklarını temizlemeye çalışmıştı ki Civil War II’nin de Marvel’ın bugüne kadar etkisi en uzun süren olaylarından birisi olduğunu da ekleyelim.

İlgili Makaleler

Okuyucular daha bu olayların yarattığı kafa karışıklığından yeni kurtulmaya başlamıştı ki Marvel Legacy duyuruldu, biz de sizlere başlayacak bu yeni olay dizisini açıklayıp sizlere seriye başlama imkanı tanımak istedik, çünkü Marvel Legacy‘ye, önceki olayları okumadan da giriş yapmanız mümkün.

Tanıdık Yüzler Dönüyor

Marvel son zamanlarda Civil War II ve ardından gelen Secret Empire olaylar dizisi yüzünden sıkıntılı bir konuma düşmüştü; süperkahramanlar hiç olmadıkları kadar bölünmüştü, pek çoğu öldürülmüş ya da ortadan kaldırılmıştı ve Captain America’nın da HYDRA’nın başına geçip Amerika’yı perde arkasından ele geçirmesi de işleri daha renkli bir hale getirememişti.

Legacy serisi tüm bu olayların üstüne temiz bir sayfa açmayı planlıyor aslında; özellikle Secret Empire fırtınasından sonra daha parlak bir gelecek sunmayı ve bunu yaparken de orijinal, ilk karakterlerine de hak ettikleri yeri yeniden kazandırmak istiyor. Çünkü son yıllarda orijinal karakterlerin pek çoğu inzivaya çekilmiş ve yerlerine kendi kod isimleriyle daha genç arkadaşlar katılmıştı – X-23 yeni Wolverine, Kamala Khan yeni Ms. Marvel, Sam Wilson Captain America olmuştu ve daha niceleri- Bu da demek oluyor ki Steve Rogers tekrar kahraman olacak, Tony Stark girdiği komadan çıkacak ve diğer karakterler de eski stillerine geri dönecek.

Generations Başlıyor!

Hangi klasik karakterlerin geri döneceği -ve yerlerini dolduran yeni karakterlerin buna nasıl tepki vereceği- aslında Legacy serisinden önce Generations serisinde anlatılacak ve önümüzdeki Ağustos ayında 10 parçalık bir olaylar dizisi olarak başlayarak Legacy serisine temel oluşturacak. Legacy serisi bir karakterin modern versiyonuyla klasik versiyonunu bir ekip haline getirecek. Bazıları için bu ortaklık kolay olacak, mesela Steve Rogers ve Sam Wilson, Marvel evrenindeki en sıkı dostluklardan birine sahipler. Ama bunun dışında diğer ikili karakterlerin bir araya gelmesi demek, ölmüş olan ya da rafa kaldırılan pek çok karakterin mezarından geri döneceği anlamına geliyor, bunlardan en çok bekleneni de tabii ki Bruce Banner.

Generations serisinin detayları henüz tam olarak açıklanmadı ama tek bildiğimiz kilit karakterlerin bu seriden başlayıp Legacy serisiyle geleceklerini şekillendirecek olmaları.

Geçmiş ve Gelecek Arasında Denge

Şu ana kadar bildiklerimize göre, Legacy, Marvel’ın son yıllarda izlediği “karakterleri modernleştirelim, eskileri rafa kaldırıp yenilere ağırlık verelim” politikasını tam tersine çevirmeye çalışacağa benziyor ama Marvel Comics, yaptığı açıklamalarda Legacy uğruna yeni karakterlerini ortadan kaldırmayacağının da altını çizdi.

En azından bazı karakterlerin kesinlikle sahneden indirilmeyeceğini biliyoruz. Ms. Marvel (yenisi) ve Miles Morales  (Ultimate Spider-Man) gibi önemli karakterler yine kendi serilerine sahip olacak ve eski kahraman unvanlarını terk eden ya da kaybeden karakterler – artık Captain America olmayan Sam Wilson gibi- yeni serilerine eski kod adlarıyla kavuşacak.

Çizgi Roman Yayın Numaraları Çok Kafa Karıştıracak!

Bugüne kadar her “temiz sayfa açma serisi”nde olduğu gibi, Legacy serisinde de eski çizgi roman serilerinin #1 numaralı sayılarla ve yeni seri isimleriyle yollarına devam etmesini bekliyorduk. Ancak Marvel Comics yaptığı açıklamalarla bizi şok etti doğrusu; eski seriler yeni isimlerle ve #1 numarayla değil, en eski seri ismiyle ve kaldığı son numaradan devam edecekmiş!

Bu da demek oluyor ki 1939 yılında ilk sayısı yayınlanan Captain America, Legacy etkinliğiyle birlikte  “XXX Captain America #1” yerine “Captain America #5865068506850….” numarasıyla yayınlanacak. Yukarıdaki resimde buna bir örnek olarak Thor serisi gösterilmiş. Son olarak The Mighty Thor #1-23 numaralı sayılarıyla temiz başlangıç yapan seri, Legacy ile birlikte Thor #700 sayısını çıkartacak. Açıkçası bu durum yeni okuyucuların gözünü oldukça korkutacağa benziyor. Özellikle her karakterin bugüne kadar başka karakterlerle eşleştiği serilerin -örneğin Deadpool ve Cable- numaraları da işin içine girince epey kafa karıştıracak.

Kadim Avengers Ekibi Geliyor

Legacy’nin pek çok eski karakteri tekrar su yüzüne çıkartacağından bahsettik, peki ya eski ekipler? Herkes orijinal X-Men, Avengers gibi ekiplerin yeniden doğmasını beklerken Marvel Comics bizi ters köşe yaptı ve gerçekten de eski, hatta kadim bir ekibi bizlere anlatacağını söyledi, işte karşınızda milattan önce 1,000,000 yılında kurulan Kadim Avengers!

Jason Aaron tarafından yazılacak ve Esad Ribic tarafından çizilecek olan seri M.Ö 1,000,000 yılında Odin, Starbrand, Aggmotto, Phoneix, Iron Fist, Black Panther ve Ghost Rider’dan oluşan bir Avengers ekibine hayat verecek ve Marvel tarihinin milyonlarca yıllık tarihini geçmişe kadar takip edip günümüzdeki orijinal Avengers ekibiyle nasıl bir bağlantıları olduğunu bizlere anlatacak.

En Büyük Değişiklikler

Geri dönecek olan eski yüzler ve tanıdık klasik serilerin yanında Legacy aynı zamanda karakterleri için yeni seriler de başlatacak ki pek çoğu da büyük değişiklikler içerecek. İşte duyurulanlardan birkaçı;

  • Bir süredir Thor unvanını taşıyan Jane Foster hikâye dışı bırakılacağa benziyor, çünkü son serisi The Mighty Thor’un yerini “The Death of Mighty Thor” alıyor.
  • Peter Parker milyar dolarlık şirketini kaybedecek ve kendini tekrar klasik Daily Bugle fotoğrafçısı olarak bulacak.
  • Tony Stark, Captain Marvel yüzünden girdiği komadan çıkacak ve yerine geçen yeni iki Iron Man (Doctor Doom ve Riri Willams) onu aramak üzere bir araya gelecek.
  • Son yıllarda Marvel’ın en popüler karakterlerinden biri olan Deadpool, ilk zamanları gibi yine bir paralı asker olacak ve Despicable Deadpool (Namert Deadpool) serisiyle karşımıza çıkacak.
  • Bir süredir birlikte çalışan Spider-Man ve Deadpool, Legacy ile birlikte birbirlerine düşman olacak ve olaylar Spider-Man vs. Deadpool’a dönüşecek.
  • Secret Empire olay dizisinden sonra Captain America olmayı bırakan Sam Wilson, tekrar Falcon olarak karşımıza çıkacak.
  • HYDRA’nın faşist lideri olarak bir süre görev yapıp dünyayı altına üstüne getiren orijinal Captain America Steve Rogers, Amerika’ya dönerek halkın kendisi hakkında neler düşündüğünü öğrenip pek çok bunalım geçirerek biz okuyucuların içini bayacak.

Secret Wars sonrası ortalarda gözükmeyen Fantastik Dörtlü’nün ise geri döneceğine dair bazı ipuçları verilmiş olsa da nasıl ve ne şekilde olacağı henüz belirsiz.

Generations isimli 10 parçalık öncü serimiz Ağustos 2017 tarihinde, Legacy ise Eylül 2017 ayında biz okuyucularla buluşacak. Olay dizilerimizle ilgili yeni haberler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. O zamana kadar takipte kalın!

İlginizi Çekebilir  Ekim Ayında En Çok Satan 100 Grafik Roman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu