AYBABTUHaberler

Astronotların Yol Göstericisi Sahra’nın Gözü, Kayıp Atlantis Olabilir Mi?

Yerküredeki en ilginç jeolojik oluşumlardan biri Moritanya’daki Vadane şehrinde bulunan Sahra’nın Gözü… Tam olarak sadece uzaydan gözlemlenebilen Sahra’nın Gözü’ne (The Eye of Sahara) bir meteor düşmesinin sebep olabileceği düşünülüyordu ancak uzmanlar, çok farklı bir açıdan baktılar.

1965 yılında uzay yolculuğu yapan Gemini 4 astronotları McDiwitt ve White tarafından keşfedilen Sahra’nın Gözü, daha sonra uzaya çıkan tüm astronotların yönlerini belirlemelerine yardım edebilecek kadar çarpıcı bir görüntüye sahip. İlk keşfedildiğinde meteor çarpması sonucu ortaya çıktığı varsayılan ilginç oluşum, aslında su ve rüzgar erozyonunun o bölgedeki taşlar üzerindeki etkisiyle meydana gelmiş.

İlgili Makaleler

Sahra Çölü’ndeki göze benzeyen bu ilginç formdaki oluşumun, yan bölümleri tortul kayaçlardan ve kuvars taşlarından, ortasında bulunan ve göz bebeğini andıran yuvarlak kısım ise yeryüzünde 600 yıllık geçmişi olan bazalt ve volkanik taşlardan oluşuyor. Uzaydan bütün güzelliği ile gözlemlenen jeolojik oluşum, keşfedildiği günden bu yana adeta gemi kaptanlarına ışık tutan bir deniz feneri gibi astronotlara yol gösteriyor. Astronotlar Sahra’nın Gözü’nü odak kabul ederek seyir rotalarını belirliyorlar. Sahra’nın Gözü bu yönüyle NASA tarafından astronot feneri veya Dünya’nın Gözü isimleriyle de anılıyor. Yaklaşık çapı 50 kilometreyi bulan dev gözle ilgili olarak bölge halkı ilginç efsaneler anlatıyor.

ATLANTIS, SAHRA’NIN GÖZÜNDE Mİ?

Sahra’nın Gözü adı verilen sıra dışı oluşum, büyük Sahra Çölü’nün kuzey batısında ve “Kediet ej Jill Dağı” ile çevrelenmiş biçimde yer alıyor. Varlığı hakkında birçok efsaneler anlatılan gelişmiş kayıp uygarlık Atlantis’i arama çalışmaları, uzun yıllar okyanus dibinde sürdü, ancak ne yazık ki hep hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Bilim insanları tam Atlantis’in bulunacağına dair tüm umutlarını yitirmek üzereyken iki bilim insanının bu konudaki yepyeni fikri, bambaşka bir yönü gösterdi. George S. Alexander ve Natalis Rosen isimli iki bilim insanı, Sahra Çölü’nün çöl olmadan önceki dönemlerinde, bölgedeki akarsu kaynaklarına yataklık ettiği bilgisi doğrultusunda Sahra’nın Gözü’nün kayıp Atlantis kenti olma ihtimalinin de yüksek olduğunu iddia ediyor.

Şimdi sizi Sahra’nın Gözü’nün şaşırtıcı ve hayranlık uyandırıcı fotoğrafları ile başbaşa bırakalım.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Zaman Çarkı Dizisinin Üçüncü Bölümü Belli Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.