Anasayfa » Haberler » Altın Küre 2020 Adayları Açıklandı – Listenin Tepesinde Netflix Bulunuyor!

Altın Küre 2020 Adayları Açıklandı – Listenin Tepesinde Netflix Bulunuyor!

2020 Altın Küre Ödülleri‘ne aday gösterilen film ve diziler açıklandı. Netflix imzalı “Marriage Story” ve “The Irishman” filmleri ile “The Crown” ve “Unbelievable” dizileri en çok adaylık gösterilen yapımlar oldu.

6 dalda aday gösterilen Noah Baumbach‘ın yazıp yönettiği “Marriage Story”yi, beşer adaylıkla Martin Scorsese‘in “The Irishman” ve Quentin Tarantino‘nun “Once Upon a Time in Hollywood” adlı filmleri izledi. Todd Phillips‘in dillerden düşmeyen “Joker”i de dört adaylıkla onları takip etti.

HBO‘nun “Chernobyl” dizisi ile Netflix‘in “The Crown” ve “Unbelievable” serileri 4 dalda aday gösterilerek diziler listesinin başında yer aldı. HBO’dan “Barry”, “Succession” ve “Big Little Lies” ile Amazon’un “Fleabag, FX’in “Fosse/Verdon”, Netflix’in The Kominsky Method” ve Apple’ın “The Morning Show”u üçer adaylıkla ilk üçlünün arkasında sıralandı.

Ricky Gervais‘in sunacağı 2020 töreninin 5 Ocak‘ta Los Angeles‘taki Beverly Hilton‘da gerçekleştirileceği de açıklandı.

Birbirinden başarılı oyuncu ve yönetmenlerin de karşı karşıya geldiği 77. Altın Küre Adaylarının tam listesi şöyle:

Drama Dalında En İyi Film

  • “The Irishman” (Netflix)
  • “Marriage Story” (Netflix)
  • “1917” (Universal)
  • “Joker” (Warner Bros.)
  • “The Two Popes” (Netflix)

Sinema Dalında En İyi Kadın Oyuncu (Dram)

  • Cynthia Erivo (“Harriet”)
  • Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
  • Saoirse Ronan (“Little Women”)
  • Charlize Theron (“Bombshell”)
  • Renée Zellweger (“Judy”)

Sinema Dalında En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

  • Christian Bale (“Ford v Ferrari”)
  • Antonio Banderas (“Pain and Glory”)
  • Adam Driver (“Marriage Story”)
  • Joaquin Phoenix (“Joker”)
  • Jonathan Pryce (“The Two Popes”)

Komedi ya da Müzikal Dalında En İyi Film

  • “Dolemite Is My Name” (Netflix)
  • “Jojo Rabbit” (Fox Searchlight)
  • “Knives Out” (Lionsgate)
  • “Once Upon a Time in Hollywood” (Sony)
  • “Rocketman” (Paramount)

Müzikal ya da Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu

  • Ana de Armas (“Knives Out”)
  • Awkwafina (“The Farewell”)
  • Cate Blanchett (“Where’d You Go, Bernadette”)
  • Beanie Feldstein (“Booksmart”)
  • Emma Thompson (“Late Night”)

Müzikal ya da Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu

  • Daniel Craig (“Knives Out”)
  • Roman Griffin Davis (“Jojo Rabbit”)
  • Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)
  • Taron Egerton (“Rocketman”)
  • Eddie Murphy (“Dolemite Is My Name”)

En İyi Animasyon

  • “Frozen 2” (Disney)
  • “How to Train Your Dragon: The Hidden World” (Universal)
  • “The Lion King” (Disney)
  • “Missing Link” (United Artists Releasing)
  • “Toy Story 4” (Disney)

Yabancı Dilde En İyi Film

  • “The Farewell” (A24)
  • “Les Misérables” (Amazon)
  • “Pain and Glory” (Sony Pictures Classics)
  • “Parasite” (Neon)
  • “Portrait of a Lady on Fire” (Neon)

Sinema Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Kathy Bates (“Richard Jewell”)
  • Annette Bening (“The Report”)
  • Laura Dern (“Marriage Story”)
  • Jennifer Lopez (“Hustlers”)
  • Margot Robbie (“Bombshell”)

Sinema Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Tom Hanks (“A Beautiful Day in the Neighborhood”)
  • Anthony Hopkins (“The Two Popes”)
  • Al Pacino (“The Irishman”)
  • Joe Pesci (“The Irishman”)
  • Brad Pitt (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Sinema Dalında En İyi Yönetmen

  • Bong Joon-ho (“Parasite”)
  • Sam Mendes (“1917”)
  • Todd Phillips (“Joker”)
  • Martin Scorsese (“The Irishman”)
  • Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Sinema Dalında En İyi Senaryo

  • Noah Baumbach (“Marriage Story”)
  • Bong Joon-ho and Han Jin-won (“Parasite”)
  • Anthony McCarten (“The Two Popes”)
  • Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)
  • Steven Zaillian (“The Irishman”)

En İyi Film Müziği

  • Alexandre Desplat (“Little Women”)
  • Hildur Guðnadóttir (“Joker”)
  • Randy Newman (“Marriage Story”)
  • Thomas Newman (“1917”)
  • Daniel Pemberton (“Motherless Brooklyn”)

En İyi Film Şarkısı

  • “Beautiful Ghosts” (“Cats”)
  • “I’m Gonna Love Me Again” (“Rocketman”)
  • “Into the Unknown” (“Frozen 2”)
  • “Spirit” (“The Lion King”)
  • “Stand Up” (“Harriet”)

En İyi Dizi (Drama)

  • “Big Little Lies” (HBO)
  • “The Crown” (Netflix)
  • “Killing Eve” (BBC America)
  • “The Morning Show” (Apple TV Plus)
  • “Succession” (HBO)

En İyi Kadın Dizi Oyuncusu (Drama)

  • Jennifer Aniston (“The Morning Show”)
  • Olivia Colman (“The Crown”)
  • Jodie Comer (“Killing Eve”)
  • Nicole Kidman (“Big Little Lies”)
  • Reese Witherspoon (“The Morning Show”)

En İyi Erkek Dizi Oyuncusu (Drama)

  • Brian Cox (“Succession”)
  • Kit Harington (“Game of Thrones”)
  • Rami Malek (“Mr. Robot”)
  • Tobias Menzies (“The Crown”)
  • Billy Porter (“Pose”)

En İyi Dizi (Müzikal ya da Komedi)

  • “Barry” (HBO)
  • “Fleabag” (Amazon)
  • “The Kominsky Method” (Netflix)
  • “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
  • “The Politician” (Netflix)

En İyi Kadın Dizi Oyuncusu (Müzikal ya da Komedi)

  • Christina Applegate (“Dead to Me”)
  • Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
  • Kirsten Dunst (“On Becoming a God in Central Florida”)
  • Natasha Lyonne (“Russian Doll”)
  • Phoebe Waller-Bridge (“Fleabag”)

En İyi Erkek Dizi Oyuncusu (Müzikal ya da Komedi)

  • Michael Douglas (“The Kominsky Method”)
  • Bill Hader (“Barry”)
  • Ben Platt (“The Politician”)
  • Paul Rudd (“Living with Yourself”)
  • Ramy Youssef (“Ramy”)

En İyi Mini Dizi ya da Film

  • “Catch-22″ (Hulu)
  • “Chernobyl” (HBO)
  • “Fosse/Verdon” (FX)
  • The Loudest Voice (Showtime)
  • “Unbelievable” (Netflix)

Mini Dizi ya da Film Dalında En İyi Kadın Oyuncu

  • Kaitlyn Dever (“Unbelievable”)
  • Joey King (“The Act”)
  • Helen Mirren (“Catherine the Great”)
  • Merritt Wever (“Unbelievable”)
  • Michelle Williams (“Fosse/Verdon”)

Mini Dizi ya da Film Dalında En İyi Erkek Oyuncu

  • Christopher Abbott (“Catch-22”)
  • Sacha Baron Cohen (“The Spy”)
  • Russell Crowe (“The Loudest Voice”)
  • Jared Harris (“Chernobyl”)
  • Sam Rockwell (“Fosse/Verdon”)

Mini Dizi ya da Film Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Patricia Arquette (“The Act”)
  • Helena Bonham Carter (“The Crown”)
  • Toni Collette (“Unbelievable”)
  • Meryl Streep (“Big Little Lies”)
  • Emily Watson (“Chernobyl”)

Mini Dizi ya da Film Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Alan Arkin (“The Kominsky Method”)
  • Kieran Culkin (“Succession”)
  • Andrew Scott (“Fleabag”)
  • Stellan Skarsgård (“Chernobyl”)
  • Henry Winkler (“Barry”)