Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Watership Down’ın Yazarı Richard Adams Hayatını Kaybetti

Watership Down’ın Yazarı Richard Adams Hayatını Kaybetti

1972 yılında yayımlanan ve yayımlandığı günden beri en çok satan kitaplardan biri olan Watership Down‘ın yazarı Richard Adams, 96 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Kitabın resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre usta yazar, Noel Arifesi akşamı, saat 10’da aramızdan ayrıldı.

Eleştirmenlerin “Antropomorfik kurguyu yeniden tanımlayan kitap” olarak nitelendirdikleri Watership Down aynı zamanda 1978 yılında animasyon film olarak izleyenlerle de buluşmuştu. Carnegie Nişanı ve Guardian Çocuk Kitapları Ödülü sahibi Richard Adams, aynı zamanda 1980-82 yılları arasında Royal Society Hayvanlara Karşı Şiddeti Önleme Kurulu’nun başkanlığını da üstlenmişti. Yazarın ayrıca “Shardik”, “Veba Köpekleri” isimli iki eseri daha bulunuyor.

Watership Down eseri, Lost dizisine ve Stephen King’in Kara Kule Serisi‘ne ilham kaynağı olduğu iddia edilmiş, 2003 yılında BBC tarafından düzenlenen “Tüm Zamanların En İyi 100 Kitabı” anketinde 42. sırayı almış önemli bir kitap. 

Kitap, 2009 yılında Arkabahçe Yayıncılık tarafından Watership Tepesi adıyla Türkçe olarak da yayınlanmıştı. Watership Down, BBC ve Netflix ortaklığı ile yeniden ekranlara uyarlanıyor, 1 saatlik 4 bölümden oluşacak animasyon seneye ekranlarda olacak.

İlginizi Çekebilir  Myst, Televizyon Dizisi Oluyor!