Warhammer 40K

Yeni Başlayacaklar İçin Warhammer – Bölüm 2

warhammer-logos

Başlangıç Notu

Merhabalar! Geçen sefer Warhammer ve Warhammer 40000’e  başlama potansiyeli olan kişilerin aklındaki soruları cevaplamaya ve ordu seçimi konusunda yardımcı olmaya çalışmıştım. Başlama konusunda yardım isterseniz aşağıdaki mail adresinden bana ulaşabilirsiniz.

 

Ordu Rengi Belirlemek

Ordumuzu seçtiğimize göre sıra ordumuzu boyayacağımız renkleri bulmaya geldi. Bu işi modelleri alıp birleştirdikten sonra da yapmak mümkün fakat ben bu aşamada kafanızda birkaç fikir olması taraftarıyım. Gerek Warhammer, gerekse 40K evreninde her ordunun çok sayıda farklı renk seçeneği olmasına rağmen genellikle belli renk kalıpları kullanılır. Bunlar genelde bir Space Marine bölümünün, bir Tyranid filosunun veya bir Ork Klanının daha önce çeşitli yerlerde gösterilmiş olan renkleri olur. Ordunuzu bu hazır kalıplardan birini kullanarak boyayabilir veya kendi eyalet-kabile-filo-vs… ‘nizi kendiniz uydurabilirsiniz.

 

Renklerinizi belirlerken bir yandan ordunuza bir arkaplan hikayesi oluşturmanız ilerde oynayacağınız hikayeli maçlarda havaya girmenize yardımcı olacaktır. Bunun için gerek dergimizde, gerekse başka yerlerde bulabileceğiniz arkaplan materyallerinden (makale, roman, bilgisayar oyunu, çizgi roman, vs…) faydalanabilirsiniz.

 

Örnek olarak koyduğum resimlerde firmanın bizzat kendisinin hazırladığı Space Marine (40K) ve Empire (Fantasy) boyama örnekleri var.

 warhammer-boyama

 

İlk Satın Alınacak Şeyler

İlk satın alma dönemi genel olarak birçok Warhammer oyuncusunun yaptıkları hatalar ile anılan bir dönemdir. Oyuna yeni başlamanın heyecanı ve oyun hakkındaki bilgisizlik yüzünden yapabileceğiniz hatalı alımlar ile moralinizi çok bozmaya gerek yok, emin olun ki çok kısa sürede bu işten en anlamayan insan bile hata yapmamaya başlıyor.

 

İlk alım sürecinde gidilmesi gereken yol hakkında birkaç önerim olacak:

– Başlangıç setleri: Başlangıç setleri iki oyuna da başlamak için en karlı yollardan biridir. Başlangıç setlerinden çıkanlar:

         – Oyunun cep boyu ana kural kitabı.

         – Cetvel, malzeme ve zarlar.

         – 2 adet kolay birleştirilen modellerden oluşan başlangıç ordusu. (Fantasy için High Elf ve Skaven – 40K için Space Marine ve Ork)

Başlangıç setlerinin içinden çıkan modeller oldukça ucuza geldiği için bir arkadaşınız ile birlikte başlangıç setini almak Warhammer’a çok ucuza başlamanızı sağlayacaktır. Eğer oyuna başladığınız yerde bir kulüp yoksa kural kitabı ve malzemeler de işinize çok yarayacaktır.

– Kural kitapları: Başlangıçta edinmeniz gereken iki kural kitabı var. Bunlar oynayacağınız oyunun ana kural kitabı ve kendi ordunuza ait olan kural kitabıdır (Codex). Başlangıçta bunların elektronik versiyonlarını indirip kullanma opsiyonu korsan cenneti ülkemiz için çok geçerli olsa da orijinal kitapları almanızı öneririm.

– Boyalar: GW firmasının kendi ürettiği boyalar şahsi kanaatimce Warhammer için en iyi boyalar olsa da su bazlı akrilik birçok farklı marka boya kullanılabilir. Ayrıca aldığınız modelleri boyamadan önce sprey boya ile boyamak faydalı bir işlem olduğundan mat siyah sprey boya ve en son olarak 2 ve aşağı numarada birkaç fırça almanız faydalı olacaktır.

– Battleforce/Battalion Kutuları: Fantasy ve 40K’daki bütün orduların 50-60 sterlin fiyat seviyesinde büyük kutuları vardır. Bu kutular başlangıç yapmak için çok iyi alımlardır ve içlerindeki modelleri teker teker almaktan çok daha karlı olurlar. Bu kutuların içerisinden çıkacak modeller genel olarak bütün ordu listelerinde kullanılan temel ünitelerden oluşur.

– Troop/Core Kutuları: Maddi durumu biraz daha kötü olan veya daha ufak bir başlangıç yapmak isteyen kişiler kendi ordularının 12-18 sterlin fiyat aralığında olan kutularından alabilirler. Bu kutulardaki askerler bütün orduların almak zorunda oldukları temel (Troop/Core) ünitelerdir ve kutu içinden ordusuna göre 5-20 model çıkar.

Megaforce/Brigade Kutuları: 100 sterlin seviyesinde ve oldukça karlı kutulardır fakat başlangıçta almadan önce bilen birine danışmanız çok faydalıdır.

Karakterler/Kahramanlar: Normalde tek başına ufak kutularda satılırlar. Başlangıç seviyesinde ordunuzun stratejisini ve tarzını belirlemeden almanızı önermem.

Örnek Başlangıçlar

1-) Tau Örnek Başlangıcı: Warhammer 40K’da Tau başlayan bir arkadaşımız (adı şimdilik X olsun) var diyelim. X kişisi şunları alarak başlayabilir:

warhammer-ornek-1

–      Tau Battleforce (5 Drone, 12 Fire Warrior, 12 Kroot, 3 Stealth Suit, 1 Crisis Suit, 1 Devilfish Transport – Toplamda 500 puan civarı)

–      Tau Codex

–      Sprey boya ve fırçalar

–      Boyalar: Seçtiği renklere göre başlangıç için 4-5 şişe boya kullanılacak.

Bu şekil yapacağı bir başlangıçla X kişisi hem modellerini birleştirir birleştirmez minimum 1 HQ + 2 Troop zorunluluğunu sağlamış olarak ufak maçlar yapabilecek. Hem de bu kuvveti başlangıç olarak kullanıp geliştirmeye devam edecek. Zaman içerisinde ordusunu aşağıdaki modellerle güçlendirebilir:

–      Hammerhead Gunship

–      3 x Crisis Battlesuit

 

2-) High Elf Örnek Başlangıcı: Şimdi de teorik bir Y arkadaşımızı alalım ve ona High Elf başlattıralım:

–      High Elf Battalion (16 Mızrakçı, 16 Okçu, 8 Silver Helm Şövalye, 1 Bolt Thrower)

–      High Elf Ordu Kitabı

–      Boya, sprey, fırça vs…

 

warhammer-ornek-2

Bu başlangıçla Y arkadaşımız bir karakter satın alıncaya kadar şövalyelerden birini karakter olarak varsayıp 400-500 puan civarı bir ordu ile ilk savaşlarına başlayabilir. Ordusunu daha büyütmek için:

 

–      Chariot

–      Karakter veya büyücü

–      Okçu ve mızrakçı kutuları

Alabilir ve ileriki aylarda ordusunu büyütmeye devam edebilir.

Nerden Satın Almalı

Warhammer dünya çapında yaygın bir hobi olduğundan birçok satış kanalı mevcut, ben kendi deneyimlerim ışığında size yol göstermeye çalışacağım:

Oversoul: Warhammer Türkiye distribütörü Oversoul, Ankara’daki dükkanında faaliyet göstermekte. Bunun dışında aşağıda linki verilmiş bir sipariş sitesi var.

Oyun Mühendisi ve Pegasus: İstanbul’daki bu iki dükkanda aradığınız çoğu modeli bulabilirsiniz.

Ebay: Eğer Ebay üzerinden alışveriş deneyiminiz varsa özellikle 2. el modeller için takipte olmanız sizin için çok kazançlı olabilir.

GW Web Sitesi: Çok yüksek kargo masrafları yüzünden sadece GW sitesine özel olan modeller dışında kullanılması önerilmez.

 

Bu konumuz bu kadar. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

 

Linkler:

http://www.games-workshop.com

http://www.imperiumforum.org

http://www.makephpbb.com/karargah/

http://www.sale-warhammer.com/

 

 

Warhammer, Warhammer 40K, Warhammer Fantasy ve alakalı terimler Games Workshop, Ltd. tarafından lisanslıdır.

 

Yazan: Çağlar “kilerik” Kalaycıoğlu

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.