Röportajlar

Margaret Weis ile Röportaj


Margaret Weis Kimdir?
Margaret Weis, Missouri’de doğdu.Missouri Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık Bölümü’nü bitirdi. Bir yayınevinde 14 yıl editörlük yaptı. Daha sonra fantazya ve rol yapma oyunları konusunda kurgu editörü oldu. Bu yıllarda Tracy Hickman ile tanıştı. Bu ikili tanıştıkları günden itibaren birçok fantastik kurgu kitabına birlikte imza attılar. Bunların içinde en tanınmışları Ejderha Mızrağı Serisi’dir.

 


Keri: Yazmaya Jesse ve James kardeşlerin hikayesini yazarak başladınız? Bu başlangıç ne şekilde oldu?

Margaret Weis: Henüz okumaya başlamadan bir hikaye anlatıcısıydım zaten. Anaokulu öğretmenim, diğer çocuklar öğle uykusuna gitmeden önce beni hikaye anlatmam için sınıfın önüne çıkarır ve hikaye anlattırırdı. Yazmaya üniversite yıllarımda ağırlık verdim ve sonraki 10 yıl boyunca yazdım, yazdıklarımı gönderdim, reddedildim ve en sonunda bir tanesini satmayı başardım.


Keri:
Missouri Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık bölümünde okudunuz. Bu bölümü seçmenizde Fantastik Edebiyatın önemi var mı yoksa fantastik edebiyata yönelmeniz okul yıllarında mı oldu?

Margaret Weis: Bu olay 1960’lı yıllara dayanır. O yıllarda Yüzüklerin Efendisi, Amerika’da henüz yayımlanmıştı. O yıllarda zaten kısa öyküler ve şiir yazmak üzerine ve özellikle de edebiyat üzerine BİR ÇOK dersler almıştım.


Keri: Krynn’i yaratırken Generic yaratılmış bir oyun dünyası olarak yaratıp bir oyun oynatmaya mı başladınız yoksa bu oyundan bu kadar geniş bir evren çıkacağını o günlerde de görmüş müydünüz?

Margaret Weis: Ejderha Mızrağı dünyasını Tracy Hickman, TSR Inc. için çalışırken bir Zindanlar ve Ejderhalar (Dungeons and Dragons) macerası olarak hazırlamıştı.


Keri: Sizin de gördüğünüz üzere Raistlin karakteri hem Dragonlance’in hem de Fantastik kurgunun en sevilen karakterlerinden biri oldu. Oyunda Terry Phillips bu karakteri yaratırken böyle bir karakter olacağını tahmin ediyor muydunuz? Raistlin’in bu tür tanrısal-epik bir karakter haline gelmesinde Terry’nin mi sizin mi katkınız daha çok? Sonuçta Raistlin oyunlardan sonra da çok gelişti.

Margaret Weis: Terry aslında Raistlin’e sadece ahenk kazandırdı. Ben zaten oyunu oynamadan once Raistlin’in bu yönde gitmesini tasarlamıştım.


Keri:
Dragonlance evrenindeki her karakter sizin çocuğunuz gibidir mutlaka. Bilindiği üzere Tasslehoff ve Raistlin’e özel bir sevginiz var. Bunun sebebi nedir?

Margaret Weis: Raistlin gerçekten son derece karmaşık bir karakter. Onun hakkında bir şeyler yazmak inanılmaz derecede zevkli. Tasslehoff’a gelecek olursak… eğlenceli! Tasslehoff hikaye için önemli bir karakter çünkü arkadaşlarının hissettiklerini ve onların ne olduğunu bir tek o görebiliyor. O gerçeği görebiliyor.


Keri:
Dragonlance’in bir oyun dünyası haline gelmesi sizi rahatsız ediyor mu? Yani insanların oynaması tabii ki güzel bir şeydir sizin için de fakat yine de o epik karakterlerin sayısal bir kimliğe bürünmesi sizi rahatsız etti mi?

Margaret Weis: Rol yapma oyunları (RPG) olmasaydı, Ejderha Mızrağı olmazdı.


Keri: Lord Loren Soth karakteri sizin yarattığınız bir karakter. Lord Soth’un Ravenloft’ta da bazı maceraları oldu fakat çok nadiren de olsa Ravenloft’tan çıkıp kendi evrenine dönen çok nadir kişilerden biri kendisi. Lord Soth’un Krynn’e dönmesinde sizin bir etkiniz oldu mu? Ravenloft’un satılması gibi durumlar da bu süreci etkiledi mi? Sonuçta kimse kendi yarattığı bir karakterin başkaları tarafından büyütülmesini istemez sanırım.

Margaret Weis: Lord Soth’un Ravenloft’ta neler yaşadığını gerçekten çok fazla bilmiyorum ve neden Wizards of the Coast’un, Lord Soth’un dönmesiyle ilgili bir karar verdiği hakkında hiçbir fikrim yok.


Keri: Wizards of the Coast ile bazı sorunlar yaşadığınız biliniyor. Bu sorunların sonucunda acaba Dragonlance bitti diyebilir miyiz? Yoksa yeni romanlar ve yeni bir nesil bizi mi bekliyor?

Margaret Weis: Aslında problemlerimiz (çoğunlukla) çözüldü. Wizards of the Coast’un, Ejderha Mızrağı’nı D&D 4th Edition’a geçirmesi için zamana ihtiyacı var. 2012 yılında yeni kitapların çıkacağıyla ilgili bana bilgi verildi ve benim de, şu anda üzerinde çalıştığım iki serim olacak.


Keri: Tracy Hickman ile tanışıklığınız ne şekilde başladı?

Margaret Weis: Tracy ve ben, TSR Inc. firmasında editor olarak çalışırken tanıştık. TSR’da çalışırken benim işlerimden birisi de yeni yaratılmış bir dünyanın editörlüğünü yapmaktı… Ejderha Mızrağı’nın…


Keri:
Tracy Hickman ile birlikte bir çok seriye imza attınız. Aralarında yazmaktan en çok hoşlandığınız seri hangisi? Neden?

Margaret Weis: Bu, bir anneye hangi çocuğunuzu daha çok seviyorsunuz demek gibi bir şey. Hepsini farklı nedenlerden dolayı çok seviyorum.


Keri: Kendi şirketiniz olan Margaret Weis Productions ile birlikte Dragonlance dışında Serenity ve son dönemin popüler dizilerinden olan Supernatural Role Playing Game kitaplarını da yayınladınız. Önümüzdeki süre içerisinde Dragonlance dışında projeleriniz de var mı?

Margaret Weis: Şu anda Ölüm Kapısı serisi için bir rol yapma oyunu üzerinde çalışıyoruz.


Keri:
Margaret Weis Productions olarak Dragonlance oyun settinglerini de çıkardınız? Wizards of the Coast ile yaşanan sorunlardan sonra Dragonlance Settingleri çıkarmaya devam edecek misiniz? Yoksa tamamen başka sistemlere mi yöneleceksiniz?

Margaret Weis: Wizards of the Coast, Ejderha Mızrağı’nın lisans haklarını geri aldı, bu yüzden bizim artık Ejderha Mızrağı rol yapma oyunu yayımlama hakkımız yok.


Keri: Dragonships serisinin ilk kitabının okuyucular üzerindeki etkisinden memnun musunuz?

Margaret Weis: Evet, tepkiler çok güzel. İnsanların eğlenmesi çok hoşuma gidiyor. Ve iddia ediyorum, okuyucular Skylan’ı çok sevecekler! : )


Keri:
Dragonlance evreninde sizin yazdıklarınızın dışında da bir çok kitap yayımlandı. Bu kitaplar arasında en sevdikleriniz hangileri? Özellikle yazım tarzını beğendiğiniz bir Dragonlance yazarı var mı?

Margaret Weis: Bir çok Ejderha Mızrağı yazarı arkadaşım. Hepsinin işine saygı duyuyor ve takip ediyorum.


Keri: Sizin okumaktan zevk aldığınız, sevdiğiniz fantastik kurgu kitapları nelerdir?

Margaret Weis: Fantastik kitap okumuyorum! Kafamda kendi sesimi duymaya ihtiyacım var. 1960’larda Yüzüklerin Efendisi kitabını okumuştum ve çok keyifliydi.


Keri:
Çok keyifli bir röportaj oldu. Çok teşekkür ederim.

Margaret Weis: Benim için de öyleydi. Türkiye’de okurlarıma en içten sevgilerimi gönderiyorum.

 

 

www.FrpNet.net

 

Kayra “Keri” KÜPÇÜ

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.