Röportajlar

Kutu’nun Yaratıcıları FORBROSCO Ekibiyle Röportaj

kutu-web-dizisi-banner

YouTube üzerinden yayınladıkları Türkiye’nin ilk bilimkurgu temalı web dizisi unvanını taşıyan Kutu’nun yaratıcıları FORBROSCO ekibiyle hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

FRPNET: Öncelikle tüm FORBROSCO ekibine merhaba demek istiyoruz. Merhaba!

FORBROSCO: Merhabalar, teşekkür ederiz bizi röportaj yapmaya değer gördüğünüz için :)

FRPNET: Ekibin nasıl kurulduğundan bize biraz bahseder misiniz? Ekiptekilerin çoğu farklı bölümlerde okuyor sanırım.

FORBROSCO: Ekip ortaokuldan 4 arkadaşın bir araya gelmesi sonucu, bundan 2 yıl önce kurulan bir ekip. Şu an ilk 4 arkadaştan 1’i ekipten değil onun yerine 3 yeni arkadaşımız daha katıldı aramıza. Bu arkadaşlarımız da yine liseden, ortaokuldan arkadaşlarımız. 6 kişilik bir ekibiz yani.

Aramızda hukuk okuyandan, işletme okuyana, iletişim ve tasarımdan moleküler biyoloji ve genetik okuyana kadar farklı farklı bölümlerden kişiler var. Bu sadece video ekibimiz. Şuan inaktif olan ve öncesinde dergi çıkartan bir dergi ekibimiz vardı 10 kişiden oluşan. Artı bir de aktif olarak görev almayan ama yazar olarak bulunan blog ekibimizden insanlar var.

forbrosco-roportaj-gorsel-001

FRPNET: Ekibin ismi de pek ilginç! FORBROSCO ismine nasıl karar verdiniz?

FORBROSCO: FORBROSCO’nun açılımı Forever Brothers Cooperation. Bu isim, çok ilginçtir, bizim film senaryolarımızın birinden gelmekte. Senaryoda 4 arkadaş bir oyun firması kuruyorlar ve firmalarının adı da FORBROSCO. Daha sonra bizim adımız da bu olsun, ileride bu filmi beyaz perdeye taşıdığımızda hoş bir ayrıntı olur dedik, böyle de kaldı.

FRPNET: Kutu ile dikkatlari üzerinize çektiniz. Bu serinin ortaya çıkış hikayesini aşama aşama anlatır mısınız?

FORBROSCO: Kutu’nun yönetmeni Ömer Faruk Tapsız ile kafede oturuyorduk. Kendisi değişik bir gün yaşamış olacak ki “oğlum zamanda bizi bir gün geriye götüren bir cihaz olsa böyle çok güzel olmaz mı?” diye bir şey attı ortaya. Onun üzerine “şöyle de olsa böyle de olsa” falan filan diye konuşurken “bundan güzel web dizisi olur aslında he” dedik ve ekip olarak toplanarak ortaya bir hikaye çıkardık. Ardından senaristimiz Mehmet Burak Balyan senaryo formatında yazdı ve senaryo da bu şekilde hazırlanmış oldu.

forbrosco-roportaj-gorsel-003

FRPNET: Oldukça kısıtlı bir bütçeniz olmasına rağmen çok başarılı bir iş çıkarttığınızı söylemem gerek. Çekim süresince ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

FORBROSCO: Zamansal sıkıntımız oldu. Dizide “Eren” rolünde oynayan ekip üyemiz İlhan Burak Tüzün’ün yaz planlarından dolayı 20-25 gün gibi bir süremiz vardı bütün çekimler için. Ve 10 küsür farklı mekanda geçen bir senaryoyu 20-25 güne sığdırmak bizi oldukça zorladı. Mekan ayarlamaları da uzun ve zorlu bir süreçti. Çünkü hiçbir mekan sahibine maddi bir şey sunamıyorduk tamamen rıza minnet üzerine ayarlanmaya çalışıldı mekanlar.

Post production yani montaj aşamasında da editörlerimizden biri olan ve TRT’de çalışan Serhat Mete ağabeyimiz bize yardımcı oluyordu ama malumunuz bu yaz ülkemiz bir darbe tehlikesi atlattı ve bundan en çok etkilenen kurumlardan biri TRT oldu. Ondan montaj yarıda kaldı ve Kutu’nun yayınlanma tarihini Temmuzdan Eylül’e ertelemek durumunda kaldık. Bu tür sıkıntılar oldu, her yapımda böyle şeyler olur tabi ama ne demişler, gülü seven dikenine katlanır.

FRPNET: Serideki o ahşap kutu benim oldukça dikkatimi çekti. Basit bir alet gibi gözüküyor ama içindeki mekanizma merak uyandırıcı. Bu kutuyu kim ortaya çıkardı?

FORBROSCO: Kutunun içindeki mekanizma eski masa saatlerindeki alarm mekanizması. Kutuyu da ekip olarak tasarladık. Masa saatinin alarm mekanizmasını kullanma fikri de ekip üyelerimizden biri olan Taha Işık’ın bir akrabasından geldi. Ardından Ankara Siteler’e giderek oradaki esnaftan rica ettik ve sağ olsunlar kutunun son haline getirilmesinde büyük yardımları dokundu.

forbrosco-roportaj-gorsel-002

FRPNET: FORBROSCO’nun ilerleyen dönemlerdeki planları nedir? Daha büyük yapımlara geçmeyi düşünüyor musunuz?

FORBROSCO: FORBROSCO’nun en büyük hedefi Dünya sinema litaratürüne kaliteli Türk filmleri kazandırmak. Yakın zamanda ise elimizde genel hatları hazır bir kısa filmimiz ve bir de web dizimiz var. İkisi de bilimkurgu türünde. Onun haricinde birçok kısa filmi fikrimiz de sinopsis halinde bizleri beklemekte. Yeterli bütçeyi elde ettiğimiz taktirde hepsini gerçekleştireceğiz.

FRPNET: Ekiptekilerin en sevdiği bilimkurgu türündeki örnekler nelerdir? Film, dizi ya da roman olarak örnek verebilir misiniz?

FORBROSCO: Ekip olarak Christopher Nolan hastasıyız. Bütün filmleri favorilerimiz arasında.

Mehmet Burak: Ben Spike Jonze’dan Her’ü çok seviyorum distopik bilimkurgu türünde. Dizi olarak Person of Interest ve roman olarak da George Orwell’in 1984’ünü öneririm.

Taha Işık: Dizi olarak Black Mirror’u öneriyorum ben de.

forbrosco-roportaj-gorsel-004

FRPNET: Çalışmalarınız hakkında sizi takip edenlere vermek istediğiniz bir mesaj, uzaktaki akrabalara göndermek istediğiniz bir selam var mı?

FORBROSCO: Bir şeyler üretirken asla kendi yapmak istediklerinizden taviz vermeyin. Önceliği piyasanın istedeği şeylere vermeyin. Kendi istediklerinizi piyasaya kabul ettirmeye çalışın. Ayrıca buradan Barış Özcan’ı da selamlıyoruz. Kendisinin bize yardımları hem bu projede hem “Kapılar” adlı kısa filmimizde paha biçilemez.

FRPNET: Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Kutu’nun sıradaki bölümlerini de heyecanla bekliyoruz.

FORBROSCO: Asıl biz teşekkür ediyoruz. Sizin gibi sektörün köklü oluşumlarından biriyle röportaj yapma şerefine nail olmak bizi çok mutlu etti.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.