Röportajlar

Ernest Cline Röportajı

ernest-cline-roportaj-banner

Bilgisayar oyunlarını seviyorsunuz, değil mi? FRP’yi ve rol yapma türü oyunları da sevdiğinizi düşünüyorum. Eğer siz de bu tanımlara uyuyorsanız okumanız gereken bir kitap var. “Başlat – Ready Player One” isimli kitap tam size göre. Size kitaptan uzun uzun bahsedemeyeceğim çünkü o kadar çok detayı kısacık cümlelerle açıklamak çok zor olacak. Ancak sizi kitabın yazarı Ernest Cline ile tanıştırabilirim. Kendisi, Back to the Future filmindekinin aynısı bir DeLorean’a binen, FRP etkinliklerine katılan, bilgisayar oyunları oynayan bir yazar!

İşte “Başlat – Ready Player One” kitabının ve “Fanboys” filminin yazarı Ernest Cline ile yaptığımız oldukça geek röportaj.

ernest-cline-atari2600Keri: Merhaba Ernie, bize kendinden biraz bahseder misin?

Ernest Cline: Tabii ki! Ben roman ve senaryo yazarıyım. 2009 yılında yayınlanan “Fanboys”  isimli filmin senaryosunu yazdım. New York Times Bestseller olmuş “Başlat – Ready Player One” kitabının yazarıyım. Austin, Texas’ta yaşıyorum.

Keri: Bize biraz “geek” geçmişinden bahsedebilir misin? :) Oyunlar oynamaya ne zaman ve nasıl başladın? (bilgisayar oyunları, rol yapma oyunları vb.)

Ernest Cline: Bilgisayar oyunlarına, ilk ellerimi kontrol etmeye başladığım zamanda, 70’lerin sonlarında başladım. İlk başlarda arcade makineleri ile başladım fakat sonrasında 7 yaşımdayken yılbaşı hediyesi olarak Atari 2600 aldım ve sonraki birkaç yılımı onun başında geçirdim. Gençlik dönemlerime kadar rol yapma oyunlarına çok bulaşmadım ancak ilk bulaştığım andan beri FRP oynuyorum.

Keri: Oyunların konu alındığı bir romanı yazmaya nasıl karar verdin? Seni etkileyen ne oldu?

Ernest Cline: Çocukluğumdan bu yana bilgisayar oyunları hayatımın bir parçası olmuştu ve her zaman maceralara açılan bir geçit kapısı oldular. İlk olarak, bir oyun yapımcısının, kendi yarattığı muhteşem bilgisayar oyunu dünyasında bir yarışma yapması fikri ile her şey ortaya çıktı. Bu fikir beni ateşledi ve milyonlarca başka fikir ardarda geldi. O anda, bu hikayeyi gerçekten anlatmak istediğime karar verdim!

ernest-cline-deloreanKeri: OASIS, “Second Life” isimli oyunun fantastik bir yansıması gibi görünüyor. OASIS’I yaratırken sana ilham veren neydi? Belki Ultima Online, Everquest veya World of Warcraft mıydı?

Ernest Cline: Doğrusu, Second Life ile birlikte bu üç oyun da etkili oldu. OASIS’I yaratırken, hayal edilebilecek en harika bilgisayar oyunu dünyasını yaratmayı planladım; genişleyebilen ve her şeyin mümkün olabileceği sanal bir evren. OASIS’in sanal gerçekliğini yaratırken Neal Stephenson’un yazdığı Snow Crash eserindeki Metaverse’ten (gerçeğe yakın sanal dünya) çok fazla esinlendim.

Keri: İlk bilgisayar oyununu hatırlıyor musun? Atari 2600 müydü? (Mesela ben hâlâ LCD TV’de Atari 2600 oynuyorum :) ). İlk oynadığın oyun neydi?

Ernest Cline: Sanırım ilk oynadığım bilgisayar oyunu orijinal Space Invaders’tı. Yaşadığım kasabadaki sinema salonunun girişindeki bir oyun makinesinde oynadığımı hatırlıyorum. O oyun benim hayatımı değiştirdi. O oyundan sonra bilgisayar oyunlarına ve bilgisayarlara tutkuyla bağlandım.

Keri: Halen oyunlar oynuyor musun? Hangi oyunları oynuyorsun?

Ernest Cline: Evet, zamanım oldukça oynuyorum. Yeni en favori oyunum Guild Wars 2 ve şimdiye kadar yapılmış en iyi MMORPG olduğunu düşünüyorum.

ready_player_one_acererakKeri: Kitapta pek çok Dungeons & Dragons göndermeleri var; Gygax ve Greyhawk evreni veya Tomb of Horros macerası gibi. FRP oynamaya ne zaman başladın?

Ernest Cline: Lisedeyken başladım fakat sadece Dungeons & Dragons oynamadım. Düzinelerce FRP oyunu oynadım. Mesela GURPS, Car Wars, Champions, Space Master, Star Frontiers, Call of Cthulhu ve daha pek çoğu.

Keri: FRP oynamaya devam ediyor musun? Hangi evreni veya sistemi daha çok seviyorsun?

Ernest Cline: Evet, hâlâ fırsat buldukça liseden arkadaşlarımla oynamaya devam ediyoruz. Her yaz mümkün olduğunca GenCon’a katılmaya çalışıyoruz. (Dünyadaki en büyük FRP etkinliği)

En sevdiğim evren sanırım hâlâ Ed Greenwood’un yarattığı Unutulmuş Diyarlar (Forgotten Realms).

ernest-cline-Black_Tiger-ECKeri: Kitapta pek çok Bilimkurgu ve Fantastik kurgu kitaplarına, filmlere, oyunlara ve yazarlara geek göndermeleri var. Bize en sevdiklerinden bahseder misin?

Ernest Cline: Neredeyse tüm sevdiğim filmler, kitaplar, oyunlar ve yazarlar kitapta geçiyor. Onların hangileri olduğunu öğrenmek için kitabı okuyun. ;)

Keri: Star Wars sevdiğini biliyorum ve Fanboys isimli Star Wars temalı filmin de senaryosunu yazdın. (İzledim ve çok beğendim, teşekkürler). Bize kendi Star Wars hikayenizi anlatır mısın?

Ernest Cline: Star Wars, benim çocukluğumun mitolojisiydi. 1977’de film ilk çıktığında izlemiştim. O zamanlar 5 yaşındaydım ve Star Wars ile ilgili her şeye düşkün biri olmuştum. Halen en sevdiğim filmlerden biridir. Star Wars, benim yazar ve film yapımcısı olmam yolunda beni hazırlayan şeydir.

Keri: Warner Bros.’un “Başlat – Ready Player One” kitabını filmleştireceğini duydum. Heyecanlandığınızı biliyorum fakat sen ne düşünüyorsun bu konu hakkında? Birlikte mi çalışıyorsunuz?

ernest-cline-oasisErnest Cline: Evet, Warner Bros. ile film üzerinde çalışıyoruz. Senaryonun ilk taslağını yazdım bile. Kitabın, Warner Bros.’un ellerinde harika olacağını düşünüyorum.

Keri: Gelecek hakkında ne düşünüyorsun? “Başlat – Ready Player One” kitabındaki gibi bir gelecek olacağını düşünüyor musun?

Ernest Cline: Umarım olmaz! “Başlat – Ready Player One” kitabında anlatılan gelecek aslında çok karanlık. Umarım gelecekteki insan yaşamı daha çok Star Trek’teki gibi olur.

baslatKeri: Biraz da en sevdiklerinden konuşalım;

Ernest Cline:

En sevdiğin bilimkurgu romanı?
Slaughterhouse Five – Kurt Vonnegut

En sevdiğin bilimkurgu filmi?
Star Wars – Episode IV: A New Hope

En sevdiğin bilimkurgu yazarı?
Richard K. Morgan

En sevdiğin fantastik roman?
Yüzüklerin Efendisi

En sevdiğin fantastik film?
Yüzüklerin Efendisi

En sevdiğin fantastik kurgu yazarı?
J.R.R. Tolkien

Keri: Gelecek projelerin nelerdir?

Ernest Cline: Bunlar çok gizli! Fakat şimdilik şunları söyleyebilirim, yeni bir bilimkurgu romanı, yeni bir film ve yeni bir televizyon şovu üzerinde çalışıyorum.

Keri: FRPNET takipçilerine ve Türkiye’deki geeklere söylemek istediğin bir şey var mı?

Ernest Cline: Güç Sizinle Olsun! Her Zaman!

Başlat – Ready Player One kitabı ile detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Eski video oyunları ve kitapla ilgili bir infografiğe buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.