Rehber

DM Dersleri 1

DM’lik nedir?

İngilizce açılımı, yada orjinal adı şudur gibi alışılmış bir giriş yapamayacağım dersem yalan söylemiş olurum çünkü açılımını yazmadan bu kelimenin nerden geldiğini yazmak biraz saçma olacaktır:=)

açılımı Dungeon Master yani Arka bahçe yayıncılığın çıkarmış olduğu türkçe Oyuncunun El Kitabı’nda geçen meali ile Zindan Efendisi. türkçe kısaca ZE:=) biraz komik ama öyle…

Zindanlar üzerine mi kurulu bu dünya? hayır değil tabiki ama vermişler o ismi işte. Lafı fazlaca uzatmaya gerek yok kısa ve öz olarak DM oyunun kurucusu, karakter kağıtlarının yaratıcısı, oyunun yöneticisi, senaryonun yazarı ve oyuncular dışındaki bütün canlıların dile gelmiş halidir. kimi zaman bir hancı olur, kimi zaman bir tanrı, kimi zaman bir Dragon. Ve şunu unutmayın ki bir DM ile asla tartışılmaz. Zaten sürekli karşı gelinen bir DM ise %51 DM kötüdür %49 oyuncular harbiden haybeye kofti olan oyunculardır. Onarlarla
oyun bir tat vermez. Ancak denek bulup kendinizi DM’likde geliştirmek için bu tür şeylere göz yummalısınız yada ilk baştan işi sıkı tutup sonradan tükürdüğünüzü yalamamalısınız.

Bir DM nasıl olur?

Uzun boylu ve yakışıklıdırlar diyen kişi kesinlikle oyuncu olamaz onu oyununuza da almayın:=)

DM her zaman için üretici ve geliştiricidir. Her an bir oyuncudan yaratıcı bir öneri gelip oyun kurallarının dışarısına çıkılabilir, en azından oyuncu DM i buna yönlendirebilir yada önemli bir tartışmada kıvrak zekalı olduğuna inan bir oyuncu DM ile aşık atmaya çalışabilir eğer çömez bir DM ise ve kurgusu zayıf ise büyük ihtimal cevapların altında kalacaktır. Bu da oyuncunun DM e olan saygısında ve onun direktiflerini dinlemede çatlamalar gösterir.

O yüzden baştan işi sıkı tutmalısınız ve ayrıntılı yönlü düşünmelisiniz. Unutmayın herkes üretken ve yaratıcıdır. Sakın koy verip “ohoo öyleyse ben DM olamam” demeyin!

DM nasıl oynatır?

Herkesin kendince yöntemleri vardır. Kimi DMler oyunlarında fazla argüman kullanmaz (müzik mum yada fazla döküman) powerplay ağırlıklıdır, kimi DM ortamın zenginliğine önem verir onun için savaş değil yapılan roller ve yazdığı senaryoların işleyişi önemlidir.

kimisi ses tonu mükemmel etkileyici kullanır her canlı için ayrı karizma koyar kimisi ise tasvirleri ile oyuncusunu coşturur. Sonuç herkesin yöntemi farklıdır. En makbulu iyice profesyonel olduktan sonra, kendi tarzınız ile oynatmak ve oyun bittiğinde oyuncunun o ortamdan etkilenmiş vaziyette ağzını açık bırakmaktır.

O yüzden kendinizi belirli bir yöntem için kasmayın, çünkü bunun belirli bir standardı yada kuralı yok kendiniz olun FRP dünyası ve özellikle D&D ve benzeri oyun dünyaları sizlere bunu sunuyor. Sadece zar bile yeterli olabilir. Düşünün artık ne kadar esnek olduğunu.

Oyun Kaç kişi ile oynanır?

Monopoly vb.. oyunlar gibi bir sınırlaması yoktur, en az 1 en fazla sınırsız olabilir ( o kadar kişiyi kontrol edenin elini öperim)ama tabi zevk alabilmek için en azından 3 kişi olmalıdır benim kanaatimce. eğer iki kişiyseniz bir birinize Background’lar oynatabilirsiniz. en azından karakter kağıtları hazırlayarak eğlenirsiniz yada Background da o kişiyi bir sonraki oyunda geçmişi olan bir karakter olarak oynatabilirsiniz.

İyi de karakter kağıdını nası hazırlayacağız;? gibi bir soru aklınızdan geçti duydum çünkü:=) dert etmeyin en basit ve güzel yolu ile sizlere karakter kağıdını anlatacağız. Bu arada arkadaşlar, benim buraya yazdığım sorular aklıma gelen sorular. Mutlaka bir yerleri atlamışımdır o yüzden sizler bana bu atladığım soruları sormakta gecikmeyin lütfen.

Burada sadece giriş oluşturabilecek soruları yazdım daha ilerisi oyun hazırlıklarında detaylı olarak anlatılacak. Karakter kağıdı hazırlama, dungeon oluşturma vs…

Şimdilik bu kadar herkese iyi eğlenceler….

 
Yazan: FallenPaladin

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.