Makaleler

Stranger Things Fragmanındaki Dungeons and Dragons Göndermesi Önümüzdeki Sezon Olacakların Habercisi Mi?

2016 yılının bombalarından Stranger Things‘in yeni sezonunu sabırsızlıkla bekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın en büyük spor etkinliklerinden Super Bowl sırasında yayınlanan yeni fragmanla da tüm bekleyenlerinin içini büyük bir heyecan kaplamış durumda.

Netflix yapımı dizinin küçük ipuçları ve göndermeleri ne kadar sık kullandığını bilen izleyenleri de hiç vakit kaybetmeden yeni fragmanı mercek altına aldı ve incelemeye koyuldu.

YouTube player

Fragmanın neredeyse her anından bir teori üretmek mümkün fakat 17. saniyede karşımıza çıkan detay, tüm FRP severleri heyecanlandıracak cinsten.

Stranger Things, 1980’lerin ortalarında Hawkins, Indiana’da yaşanan doğaüstü olayları ve kendilerini bir anda bu olayların ortasında bulan bir arkadaş grubunun serüvenini konu alıyor. Dizinin izleyenlerinin de gayet iyi bildiği gibi dizinin ana kahramanlarını oluşturan bu arkadaş grubunun en büyük hobisi, bir araya gelip Dungeons & Dragons oynamak. Hatta dizi boyunca D&D boş vakitlerini doldurdukları bir aktivite olmaktan çıkıyor, ekibimizin baş düşmanı Demogorgon‘u alt etmek ve dostları Will’i kurtarmak için kullandıkları temel araçlardan biri haline geliyor.

Fragmana sıkıştırılmış küçük bir D&D göndermesi ne kadar önemli olabilir?

17. saniyede muhtemelen küçük kahramanlarımızdan birine ait bir kağıt yığını görüyoruz. Karenin ana odağı ise karanlık, Demogorgon’u andıran bir yaratığın çizimi.

Asıl olay ise biraz daha dikkat kesilip yığınının en altındaki kağıda baktığımızda başlıyor. Tabii ki adeta R’lyeh‘den kalkıp gelmiş Cthulhu‘yu andıran çizimin yanında bu detayın gözden kaçması oldukça normal fakat en alttaki kağıdın köşelerini dikkatli incelediğinizde oldukça ilginç ve bir o kadar da tanıdık bir kenar süslemesi göze çarpıyor.

Zihninizi yoklayın D&D oyuncuları, tanıdık gelen bir şeyler var mı? Bu kenar süslemesi, 1983 yılında çıkan ve bir klasik haline gelmiş Dungeons & Dragons modülü Ravenloft‘un sayfalarında yer alan bir tasarım.

Stranger Things - Ravenloft I6

Tracy Hickman ve Laura Hickman ikilisinin yazdığı ve 1983 yılında yayımlanan Ravenloft modülünde oyuncular etrafı mütemadiyen ölümcül bir sisle çevrili, soğuk ve acımasız Barovia topraklarına adım atıyorlar. Amaçları ise Barovia halkının tepesine bir kabus gibi çökmüş olan zalim Kont Strahd von Zarovich‘in hükümdarlığına son vermek. Oyuncuların ölümsüz bir vampir olan Kont Strahd’ı yenmek için ise iki özel eşyaya ihtiyaçları var: Holy Symbol (Kutsal Sembol) ve Sunsword (Güneş Kılıcı). Fragmanda gördüğümüz sayfada da oyuncuların, Kont Strahd’ın şatosuna olan yolculukları sırasında karşılarına çıkabilecek karekterler ve “Blood of the Vine” isimli han tasvir ediliyor. Ravenloft ve Stranger Things’i aynı potada birleştirdiğimizde ise ilginç bir nokta daha ortaya çıkıyor. Dizinin ikinci sezonu 1984 yılında, yani ilk sezonun bir yıl sonrasında geçecek. 1983 yılında çıkan Ravenloft ise o dönemde ayrıntılı bir setting değil, sadece bir maceradan ibaret.

Peki ya tüm bunların anlamı ne?

Belki de dizinin yapımcıları yeni fragmanda tüm zamanların en sevilen rol yapma oyunlarından birine basit selam göndermek istemiştir. Fakat Dungeons & Dragons’ın ilk sezonda taşıdığı önemi, hikayenin kilit noktalarında adeta bir anahtar görevi gördüğünü göz önünde bulundurduğumuzda Ravenloft detayının basit bir göndermeden çok daha fazlası olması ihtimali oldukça sağlamlaşıyor. Tabii ki kahramanlarımızın kalkıp Barovia’ya gideceklerini ya da yollarının Strahd von Zarovich ile kesişeceğini ima etmiyorum fakat kasabanın etrafını zehirli bir sisin çevrelemesi ya da kahramanlarımızın büyük uğraşlar sonucu edinecekleri özel eşyalarla bu sezonun kötüsünü alt etmeleri pek de uzak ihtimaller gibi görünmüyor.

Ne yazık ki bu ve daha birçok teorinin doğru olup olmadığını görmek için önümüzde oldukça uzun bir zaman var çünkü Stranger Things’in 2. sezonu önümüzdeki sonbaharda izleyici ile buluşacak.

Gözünüz Dungeons & Dragons kitaplarınızda olsun, belki de bu arada yapımcılar birkaç ipucu daha paylaşır. Dilerseniz kitabı buradan satın alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.