AYBABTUMakaleler

Star Wars’un Pek Fazla Bilinmeyen Yönleri

The Last Jedi filminin vizyona girmesine az bir süre kala, şöyle Star Wars evreninde bir geziye çıkmaya ne dersiniz? Bugüne kadar Star Wars hakkında yanlış bilinen gerçekler, bilinmeyen yönleri ve prodüksiyon notlarından bir derlemeyle yolculuğa çıkıyoruz.

Stormtrooperlar İyi Nişan Alır

Star Wars hakkında yapılan en uzun soluklu geyiklerden biri de Stormtrooperlar’ın iyi nişan alamamaları. Bunun sebebi olarak çok kritik anlarda, ana karakterleri vuramamaları gösterilir. Öte yandan bu bildiğiniz oldukça yanlış olabilir.

A New Hope filminde, Obi-Wan ve Luke, Jawalar’ın saldırıya uğramış kum aracını bulurlar. Obi-Wan, araç üzerindeki izleri göstererek “Bunlar kum adamların işi değil. Sadece İmparatorluk Stormtrooperlar’ı bu kadar iyi ateş edebilir.” sözlerini sarf eder. Ayrıca aynı filmin başında Leia’nın gemisine baskın düzenleyen İmparatorluk askerleri, Ayrılıkçı güçleri keklik gibi avlamıştı. Aynı askerlerin Hoth savaşında, İsyancı güçlere nasıl sıkıştırdığını da hatırlayın. Yani Stormtrooperlar o kadar da kötü nişancılar değil. Gerçi 10 tanesi, 1 tane Klon Askeri etmez ya, neyse…

Yoda

Star Wars evreninin en sevilen karakterlerinden biri de Yoda olmalı. Geçmişi hakkında çok az şey bildiğimiz bu küçük yeşil uzaylının, ilk başta bir maymun tarafından oynanması planlanmış. Lucas’ın ilk çizimlerinde tüylü ve daha uzun boylu gözüken Yoda için bir maymunu eğitmenin zor olduğuna karar verilerek bu fikirden hızlıca uzaklaşılmış. Yoda’nın ilk taslak çizimleri daha sonrasında Rebels dizisinde gözüken Zeb’in ırkı Lasatlar’a ilham kaynağı olmuş.

Yoda hakkında bir diğer ilginç bilgi ise kukla tasarımında efsanevi tasarımcı Jim Henson’dan yardım alınması. Öte yandan tasarım tamamen Lucasfilm’e ait olduğu için Yoda, bir Muppet olarak tanımlanamıyor. Ayrıca tasarım konusundaki kararsızlıklar yüzünden Yoda’yı, The Phantom Menace’de üç parmaklı, orijinal üçlemede ise dört parmaklı yapmışlar.

Leia’nın Zorlu Gelişme Süreci

carrie-fisher-star-wars-episode-ix-da-yer-alacak-1

Prenses Leia ya da artık Disney tarafından verilen yeni unvanıyla General Leia, her zaman için en sevilen kadın karakterlerden biri olmuştur. Düşmanların kalbine korku salan, birçok silahı kullanabilen, galaksinin kaderini değiştirecek kararlar verebilen ama öte yandan arkadaşlarına bağlılığıyla derinlemesine bir karakter olarak sunulmuştur.

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Carrie Fisher’a göre Leia canlandırması zor bir karakter olmuş. A New Hope filminde gezegenini yok edilmesini izleyen ve tüm halkını kaybeden Leia’nın daha kızgın ve agresif bir yapıda olması Fisher’ı zorlamış. Karakterin tam anlamıyla Return of the Jedi filminde üzerine oturduğunu da itiraf ediyor.

Fisher, yıllar içerisinde birçok sağlık sorunuyla uğraşırken, yardım kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmıştı. Zaman zaman feminist damarı basan oyuncunun açıklamaları, Hollywood tarafında pek sevilmemesine yol açmıştı. Herkes tarafından sevilen bir karakteri canlandırmasına karşın, kendi sorunlarıyla uğraşması sebebiyle zorlu bir süreçten geçtiğini itiraf etmekten çekinmiyor.

Ewoklar

Endor gezegeninin bu şirin, pofuduk ırkı hakkında birçok düşünce var. Kimilerine göre son filmin büyüsünü bozarken, bazıları için başta da belirttiğim üzere çok şirin. Ancak Ewoklar’ın ortaya çıkışı biraz enteresan.

Empire filminin ardından Return of the Jedi filmini yazmaya başlayan Lucas ve ekibi, filmin bu kısmı için ilk başta Wookieeler’i düşünmüş. Lawrence Kasdan’ın da taslak çalışmalarında, son savaşın Kashyyyk’in gezegeninde olması planlanıyormuş fakat Lucas’a göre Wookieeler, istediği ırk değilmiş. Lucas, İmparatorluk güçlerini yenen tarafın, Vietkong gerillalarına benzemesini istemiş; yüksek teknolojiye karşı, taşlar ve sopalar. Ayrıca Wookie ırkının teknolojik açıdan gelişmiş bir ırk olduğunu düşünmesinden dolayı Ewoklar son karar olmuş.

Ewoklar için öne sürülen ilginç bir anekdot ise aslında göründükleri kadar şirin olmamaları. Return of the Jedi filminde ele geçirilen ekibimiz, C-3PO sayesinde Ewoklarla anlaşabilmişti. Hatırlarsanız oradaki ufak detayda, Ewoklar, yeni tanrıları(!) C-3PO’nun şerefine Han Solo’yu pişirip yemeyi düşünüyordu. Filmin sonunda da birçok Stormtrooper kaskıyla müzik yapıyorlardı. Acaba benzer şekilde düşmanlarının etlerini yiyip, kafataslarını başka yerlerde sergiliyorlar mıydı?

Ewoklar hakkında bir diğer ilginç bilgi ise dillerinin Moğalistan’da konuşulan Kalmuk’a benzemesi. Ewok ismi ise Kuzey California’da yaşayan kızılderili kabilesi Miwok’tan türetilmiş. Daha ne kadar karmaşık olur diye düşünüyorsanız, hemen size yardımcı olayım. Return of the Jedi filminin sonunda söyledikleri şarkı İsveççe hazırlanıp üzerinde oynanmış.

Mandela Etkisi

Aslında olmamış bir olayı olmuş gibi ya da uzun zamandır doğru olduğuna inandığımız şeylerin aksinin çıkmasına Mandela Etkisi denir. Yani işin özeti aslında hiç yaşanmamış olayları, yaşanmış gibi hatırlamaktır.

Star Wars serisinde de buna yönelik birçok örnek verebiliriz. Örneğin, C-3PO tamamen altın kaplama değildi. Sağ bacağı gümüştendi. Ayrıca Empire filminde Darth Vader “Luke, I am your father!” demiyordu, “No, I am your father” diyordu. Bu sözü kime sorsanız, herkes aklında cümlenin Luke ile başladığını iddia edecektir. Ancak filmin o sahnesini tekrar izlerseniz, kulaklarınıza inanamayacaksınız.

Mark Hamill’in Trafik Kazası

A New Hope ve Empire Strikes Back filmleri arasında, Mark Hamill kötü bir trafik kazası geçiriyor. Burnu ve elmacık kemiği kırılan Hamill’in, haliyle yüz ifadesi de değişiyor. 1977 yılında yaşanan bu olayın ardından Empire Strikes Back filminin çekimlerine başlanıyor.

Hatırlarsanız Empire filminin başında Luke, bir Wampa’nın saldırısına uğruyordu. Bu saldırıda yüzü sağlam hasar alıyordu. Serinin hayranları uzun bir süre boyunca bu sahnenin Mark Hamill’in geçirdiği trafik kazasını filme yedirmek için çekildiğini düşünüyordu. Öte yandan Lucas’ın, Empire Blu-ray’inde yaptığı bir açıklamada, sahneyi yazmasındaki amacın bir İsyancı olarak ne kadar zorlu bir yaşam tarzı olduğunu göstermek istemesiymiş. Zaten Luke’ın bir süredir İsyancı olarak savaştığını ve yüzünden yara almış olabileceğini ekliyor.

Biraz inandırıcılıktan uzak ama Lucas’ın detay manyağı bir adam olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Darth Vader’ın Yasaklı Olması

Orijinal üçleme boyunca Darth Vader kostümünü taşıyan kişi David Prowse’dan başkası değildi. Daha fazla karizma katması adına James Earl Jones’ın derin sesi kullanılmıştı. Ancak son filmde kaskın çıkma zamanı geldiğinde Lucas, ani bir kararla Prowse yerine Sebastian Shaw’ı oynatmaya karar veriyor.

Konu hakkında yıllardır süregelen tartışmalar var. Lucas ve Prowse’un sette kavga ettiğinden tutun da Prowse’un son filmin senaryosunu gazetecilere sızdırdığına, hatta Prowse’un yeterli ekran yüzüne sahip olamamasına kadar birçok söylenti var. Konuya hiçbir zaman net bir açıklık kazandıramayacağız. Daha detaylı araştırma için Empire of Dreams ve I Am Your Father belgesellerine göz atmakta fayda var.

Öyle ya da böyle çekimlerin bitmesinin ardından George Lucas, yapılacak olan tüm resmi Star Wars etkinlikleri için tek bir kural çıkardı: David Prowse asla bu etkinliklere katılamayacaktı. Bu sebeple Prowse’u hiçbir galada ya da Star Wars etkinliğinde göremiyoruz. Kendisi resmi olmayan birçok geek etkinliğine gitmekte özgür. Zaten sıklıkla gittiği bu etkinliklerde bulunmaktan keyif alıyor.

Luke’un Karanlık Tarafa Geçmesi

Lucas’ın ilk taslak çalışmaları arasında Luke Skywalker’ın karanlık tarafa geçmesi üzerine planları varmış. Darth Vader’ın teklifini kabul edip İmparator’u devirdikten sonra galaksinin başına geçen bir Luke Skywalker görebilirmişiz. Ayrıca Darth Vader’ın ölümünün ardından, onun kaskını alıp kafasına takan Luke’un “Artık Vader benim!” sözlerini söylediği bir taslak bile varmış. Son anda çıkarılan sahnelerden birinde de Luke, yalnız bir samuray gibi kutlamalardan uzaklaşıyormuş.

Disney tarafından iptal edilene kadar anlatılan genişletilmiş evren hikayelerinde, Güç’ün tüm yollarını öğrenmeye çalışan Luke’un karanlık taraf işleriyle de ilgilendiği anlatılıyordu. Jedi Akademisi’ni kurmak için Güç’ün gerçekte ne olduğunu ve iki tarafı da anlamaya çalıştığı maceraları mevcut. Sırf bu hikayeler ve eski taslaklardan dolayı The Last Jedi filminde, Luke’un aslında karanlık tarafa geçtiğine dair söylentiler ortaya atıldı. Sonuçta babası da geçmişti. Adamda o potansiyel de yok değil.

Jedilar Aşık Olamaz!

İsterse olur olmasına da kurallar, bir Jedi’ın aşık olmasını yasaklıyor çünkü aşık olmak demek bağlılık yemini etmek demektir. Birine aşık olup ona bağlılık yemini ederseniz, ona tutkuyla bağlanmış olursunuz. Jedilar’ı karanlık tarafa düşmesine neden olan hislerden biri de tutku olarak gösterilir. Bu yüzden kurallar bir Jedi’ın aşık olmasını yasaklamıştır.

Öte yandan serinin hayranları tarafından deşilen bir detay daha var. Peki Jedilar sevişebiliyor mu? Konu hakkında yıllardır süregelen çatışmaları George Lucas’ın kendisi sonlandırmıştı. Lucas’a göre Jedilar, din yolunda bekaret yemini etmiş bireyler değil. Yani olağan, ruhsuz, tek gecelik olarak adlandırılabilecek cinsel münasebetlere izinleri varmış.

Ya sen kalk kocaman evren yarat, adama sorduğunuz sorular bak! Bunu da açıklattınız ya Lucas’a…

Filmde Olmak İstemeyenler

Sir Alec Guinness, A New Hope filmi için “peri masalı saçmalığı” açıklamasıyla hafızalara yer edinmişti. İlk filmde ölmesinin ardından, Lucas’ın planlarında Obi-Wan’ın ruhunun Luke’a gözükmesi vardı fakat ünlü oyuncu Star Wars filmlerinde yer almak istemiyordu. Konu hakkında baskı yapan Lucas, sonunda Alec Guinness’i kandırmayı başarmış. Guinness, çok katı kurallar çerçevesinde Star Wars’ta yer alabileceğini belirtmiş.

Bu kurallar arasında haftada bir kez çalışmak ve çalışma saatlerinin 8.30 ile 13.00 arasında olması şartı koymuş. Ayrıca filmin hasılatlarından %4’lük pay istemiş. Yani 4.5 saatlik bir çalışmayla Guiness, 1 milyon dolarlık bir gelire sahip olmuş.

Ayrıca Han Solo’yu canlandıran Harrison Ford’un da Star Wars’ta çalışmaktan keyif almadığı bilinen bir gerçek. George Lucas, Han Solo rolü için Kurt Russell ismini düşünmüş fakat sonrasında bilinmeyen aktörlerle çalışmak istediğine karar vermiş. Harrison Ford ise çekimler başlayana kadar nasıl bir filmin içinde olduğunu bilmiyormuş. Detaylar ve daha fazlası için buraya bakabilirsiniz.

Empire Strikes Back filminde, karbon dondurucuyla heykele dönüştürülmesinin arkasında filmden ayrılma isteği yatıyormuş. Hatta Lucas ile görüşen Harrison Ford, Empire filminde Han Solo’nun arkadaşları için efsanevi bir şekilde kendisini feda etmesini önermiş. Yine de Lucas, Ford’un bu düşüncesini değiştirip son filmde de yer almasını sağlamış.

Disney yetkilileri için de Harrison Ford’u kandırmak pek kolay olmamış. Ford’un, eğer karakteri bu filmde ölürse son bir kez Han Solo’yu canlandıracağını kabul ettiği söyleniyor.

Şu aralar Disney’in uğraştığı bir diğer sorun ise John Boyega ve Daisy Ridley’in seriden çıkmak istemeleri. Geçtiğimiz haftalarda Disney yetkilileri tarafından yapılan açıklamada yeni bir üçlemenin yolda olduğu açıklanmıştı. Daisy Ridley, olası bir devam filminde Rey’i canlandırmak istemediğini kesin bir dille söylemişti.

Milyon dolarlık bir seride rol kap, ondan sonra oynamak istemediğini belirt. Acaba Star Wars, izleyicisi için farklı hisler, oyuncuları için farklı hisler mi yaratıyor?

Star Wars Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.