Makaleler

Star Wars Hakkında Az Bilinen Gerçekler

star-wars-banner

1977 yılında beyazperdede gösterildiği günden beri bir fenomen olan Star Wars, gencinden yaşlısına hemen herkesi büyüledi ve büyülemeye de devam ediyor.

Yeni filmler, yeni diziler, çizgi romanlar, oyunlar derken Star Wars efsanesi büyüyor. Bizler de sizler için araştırıp Star Wars’un az bilinen bazı gerçeklerini sizlere sunalım istedik.

1) Star Wars filminin ilk ismi “Adventures of Luke Starkiller as taken from the Journal of the Whills, Saga I: The Star Wars” olarak düşünülmüştür. Sonradan isim kısaltılmıştır ve karakterin adı da Luke Skywalker olarak değiştirilmiştir.

star-wars-luke-starkiller

2) George Lucas’ın 20th Century Fox ile yaptığı anlaşmaya göre George Lucas filmin gişe hasılatından pay almayacaktır ancak buna karşılık Star Wars markasının ürün lisans hakları kendisinde kalacaktır. Bunun üzerine çıkan tüm Star Wars temalı ürünlerden (mısır gevreği kutusu, figür, bardak vs.) para kazanmıştır. Sadece 1978-1986 yılları arasında 250 milyondan fazla Star Wars figürü satılmıştır.

3) Star Wars serisinde Yoda’yı seslendiren kukla ustası Frank Oz, The Muppet Show’da da Miss Piggy’yi seslendirmektedir.

4) Vizyona giren 6 Star Wars filmi de Mayıs ayında, George Lucas’ın doğum gününden 1 hafta sonrasında vizyona girmiştir. (Disney, 7. filmi Aralık’ta çıkararak bu kuralı da bozacak!)

5) Star Wars’un müziklerini besteleyen John Williams, bu besteler ile Oscar ödülü almıştır. Sonrasında Amerikan Film Enstitüsü, bu besteleri “Tüm Zamanların En İyi Film Müziği” olarak adlandırmıştır.

6) Chewbacca, George Lucas’ın köpeği Indiana’dan esinlenilmiştir. Ayrıca yine George Lucas’ın projesi olan Indiana Jones’un ismi de köpekten alınmıştır.

star-wars-Lucas-indiana

7) Darth Vader’ın nefes alma sesi, dalış takımındaki hava regülatörü kullanılarak yapılmıştır.

8) Millenium Falcon, kenarına zeytin iliştirilmiş bir hamburgerden esinlenilerek yaratılmıştır. (Ne biçim hamburgerse…)

star-wars-millenium-falcon-hamburger

9) George Lucas, Han Solo karakterini yaratırken Baba (The Godfather) filminin yönetmeni olan arkadaşı Francis Ford Coppola’dan esinlenmiştir.

10) Jabba the Hutt karakterini oynatabilmek için 10 kuklacı eş zamanlı olarak çalışmıştır.

11) Luke Skywalker’ı oynayan Mark Hamill, çekimlerin yapıldığı dönemde bir araba kazası geçirmiştir ve yüzünde bir yara oluşmuştur. Bu durum da eski sahnelerin yeniden çekilebilmesini engellemiştir.

12) Darth Vader’ı 3 kişi canlandırmıştır. James Earl Jones, Darth Vader’ın sesi olmuştur; Sebastian Shaw, Darth Vader’ın yüzüdür ve David Prowse da Darth Vader’ın vücududur.

2011 Scream Awards

13) Filmin çekimlerinin hemen öncesinde 20th Century Fox’un, efekt stüdyosunu kapatmasının ardından George Lucas, kendi efekt stüdyosu Industrial Light And Magic’i kurmuştur.

14) Han Solo karakterini oynaması için Christopher Walken ve Al Pacino da düşünülen isimler arasındaydı.

star-wars-christopher-walken-al-pacino

15) Star Wars’un meşhur droidi R2-D2, bir film editörü jargonu olan “Reel 2, Dialog 2” teriminden ismini almıştır.

r2-d2

16) Ewok ırkı, ismini eski Amerikan yerlisi olan Miwok kabilesinden almıştır. Miwoklar, Endor gezegeni sahnelerinin çekildiği bölgede yaşamışlardır.

17) George Lucas, İngilizce olmayan terimleri kullanması ile biliniyor. Mesela Yoda, Sanskritçe’de “Savaşçı” anlamına gelmektedir, Vader ise Flemenkçe “Baba” demektir.

18) George Lucas, Star Wars: Return of the Jedi filmini yakın arkadaşı olan Steven Spielberg’ün çekmesini düşünmüştür ancak tam o sıralarda Lucas, Yönetmenler Loncası isimli birlikten kavgalı bir şekilde ayrılmıştır. Spielberg ise halen orada üye olduğu için Lucas bu durumu doğru bulmamıştır.

19) Star Wars: Empire Strikes Back filmindeki asteroid kuşağındaki asteroidlerden bir tanesi ayakkabı, bir diğeri de patatestir.

star-wars-asteroid

20) Han Solo karakteri ilk düşünülürken; yeşil renkli, kocaman bir gıdığı olan ve burnu olmayan bir karakter olarak düşünülmüştür. (Yukarıda Ford Coppola’dan esinlendiğini söylemiştik, hayırdır inşallah George Lucas.)

21) General Grievous, ilk önce havada duran bir platform üzerinde oturan bir çocuk olarak tasarlanmıştır. George Lucas bunu ciddiye alınmayacağını söyleyerek tasarımı çöpe atmıştır.

general-grievous

22) Ewok ismi, hiçbir Star Wars filminde geçmemektedir.

23) Star Wars: Episode III – Revenge Of The Sith filminde hiçbir Clone Trooper, fiziksel olarak oynamamıştır. Tüm klonlar dijital olarak filme eklenmiştir. Yani film için hiçbir Clone Trooper başlığı veya kostümü yaratılmamıştır.

24) Star Wars evreninin en önemli ayrıntılarından birisi olan “The Force” (Güç), ilk önce Kyber kristali adında özel bir kristal olarak düşünülmüştür. Daha sonra bu bir enerjiye çevrilmiştir.

25) Luke Skywalker ve ailesinin cüce olması düşünülmüştür.

26) Chewbacca’nın sesi, harmanlanmış vahşi hayvan kükremelerinden; R2-D2’nun elektronik sesi, bebek seslerinin elektronik hale getirilmesinden; ışın kılıcının Voorm Vooorm sesi de mikrofonun elektromanyetik bir cihaza yaklaştırılması sonucu çıkan sesten kaydedilmiştir.

27) Yoda, Star Wars – Episode II – Attack of the Clones filminde Count Dooku ile savaşırken kukla değil dijital olarak hareket ettirilmiştir. Buna rağmen, Count Dooku’yu oynayan Christopher Lee’nin karşısına bir Yoda maketi konmuştur. Hatta Yoda maketine, Christopher Lee’nin oynadığı Dracula’ya saygı için vampir dişleri de eklenmiştir.

Dooku_vs_yoda

28) Darth Vader’ın jenerik müziği haline gelen “The Imperial March”ın çalınmadığı tek film, ilk filmdir. The Imperial March, daha o zamanlar bestelenmemişti.

29) Wedge Antilles karakterini oynayan Danis Lawson; sonraki filmlerde Obi-Wan Kenobi’yi oynayan Ewan McGregor’un amcasıdır.

30) İmparatorluk subaylarının kostümleri Nazi subaylarının üniformalarından esinlenilmiştir.

star-wars-imperial-officers

31) Sith ismi, ilk olarak “The Damned” (Lanetlenmiş) olarak düşünülmüştür, sonradan aynı isimdeki bir müzik grubu olmasından ötürü Sith adına çevrilmiştir.

32) Yoda’nın aslında bir ilk adı da vardır. Yoda’nın isminin ilk önce Minch Yoda olması düşünülmüştür. Sonradan işin içine gizem katmak için ilk ismi kaldırılmıştır.

33) George Lucas, Star Wars – Episode III – Revenge of the Sith filminde Baron Papanoida karakterini canlandırmıştır.

34) Star Wars açılış müziği ve Cantina Band’in çaldığı müzik, tüm zamanların en çok satan enstrümantal müziklerinden biridir.

35) 1977 yılı başlarında Steven Spielberg, George Lucas ile Star Wars üzerine iddiaya girmiştir. İddiaya göre Star Wars, Spielberg’ün “Üçüncü Türden Yakınlaşmalar” filminden daha fazla kazanç elde edecektir. George Lucas aksini iddia eder. Sonuç olarak George Lucas, Spielberg’e 40 milyon dolar kaybeder! (detaylar)

36) İlk filmlerde Obi-Wan Kenobi karakterini canlandırmış olan oskarlı aktör Alec Guiness, Star Wars için “peri masalı çöplüğü” demiştir.

37) Harrison Ford, Star Wars – A New Hope filmindeki performansı için sadece 10 bin dolar almıştır.

38) Yoda’nın ırkı hiçbir filmde açıklanmamıştır.

39) E.T.’nin ırkı da Star Wars evrenindeki bir gezegende yaşamaktadır ve konseyde temsil edilmektedir.

star-wars-et

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Mace Windu ve Hataları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.