AYBABTUMakaleler

Önemli Star Wars Rollerini Reddeden Aktörler

Günümüzde Star Wars serisinin yakaladığı başarıyı düşündüğümüzde bir oyuncunun herhangi bir Star Wars filmindeki büyük bir rolü reddedeceğini düşünmek açıkça söylemek gerekir ki inanması biraz zor geliyor. Ancak Star Wars filmleri çekilirken, özellikle de ilk üçleme, çok sayıda aktör serideki önemli rolleri reddetmişler. İşte bu isimlerden bazıları.

Benicio Del Toro

The Usual Suspects, Snatch, Sin City, Che ve Sicario gibi filmlerle adından söz ettiren Benicio Del Toro’ya The Phantom Menace filminde Darth Maul karakterini oynaması için teklif götürülmüş. Ancak ünlü aktör, karakterin hiç konuşmaması ve filmin sonundaki akıbeti nedeniyle rolü geri çevirmiş. Benicio Del Toro, her ne kadar bu rolü geri çevirmiş olsa bile seriye dönmek için ikinci bir şans elde etmiş durumda. 2017 Aralığında yayınlanacak olan The Last Jedi filminde, aktörün kötü bir karakteri canlandıracağı biliniyor. Kim bilir belki de Darth Maul olarak çıkar karşımıza.

Burt Reynolds

70’li yılların büyük yıldızı ve ikonik bıyığı ile akıllarda yer edinen Burt Reynolds ise Star Wars‘un en önemli karakterlerinden biri olan Han Solo rolünü geri çevirmiş. Başlarda teklifi meşgul olduğu için kabul etmediğini söylese de sonraları gerçekte bir işinin olmadığını itiraf etmiş. Ancak aktörün o zamanlarda film tekliflerini çekilecekleri yerlere ve birlikte oynayıp öpeceği aktrislere göre seçtiği de bilinen bir gerçek. Aslında böyle düşününce ‘un Harrison Ford‘bu rolü alması çok daha iyi olmuş diyebiliriz.

Al Pacino

1977’ye yani ilk Star Wars filminin çekildiği tarihe kadar çoktan 4 kez oscar adaylığı elde etmiş olan Al Pacino da Han Solo rolünü reddeden başka bir isim. Her ne kadar neden rolü kabul etmediğini açıklamasa da 2014’te verdiği bir röportajda bunun kaçırdığı bir fırsat olduğunu dile getirmiş. Ayrıca o dönemde çok sayıda teklif aldığını ve aralarından birçoğunu geri çevirmek zorunda olduğunu da söylemiş. Tabi o zamanlarda seçici bir aktör olsa bile günümüzde Al Pacino‘nun çok da seçici olduğunu söyleyemeyiz, en azından Jack and Jill gibi bir filmde oynamamayı seçebilirdi.

Kurt Russell

Han Solo rolünü, Harrison Ford‘a gelmeden önce reddeden son isim ise Kurt Russell. Ünlü isim, aslında başlarda role sıcak baksa da The Quest isimli bir diziden gelen teklif nedeniyle rolü geri çevirmiş. Tabi dizinin 1 sezonun ardından yayından kalktığını da belirtmek gerekir. 2015’te verdiği bir röportajda ise bu kararından pişman olmadığını çünkü her şeyin bir sebebi olduğunu eğer bir aktör olarak bu tarz şeylere kafayı takarsa çıldıracağını söylemiş.

Christopher Lee

İkinci üçlemede Count Dooku karakterini oynamadan önce, usta aktör de ilk üçlemede oynamayı reddeden isimler arasında. A New Hope‘da Grand Moff Tarkin karakteri teklif edilen oyuncu bunu kabul etmemiş. Rol ise yakın arkadaşı olan Peter Cushing‘e teklif edilmiş. Christopher Lee, daha sonraları verdiği bir röportajda ise George Lucas‘ın ilk üçlemede yaptığı işe hayran kaldığını ve hikayenin sahnelenmesinin harika olduğunu bu nedenle de Count Dooku karakterini oynamayı kabul ettiğini söylemiş.

Gary Oldman

Nolan‘ın Batman serisinin Komiser Gordon‘ı ve Harry Potter serisinin Sirius Black‘i Gary Oldman da Revenge of The Sith‘de yer almayı reddetmek zorunda kalmış. İngiliz aktöre General Grievous‘u seslendirmesi teklif edilmiş ancak bir şartla; eğer sendikasının kurallarına karşı çıkıp Amerika’da yasadışı olarak çalışırsa. Ancak Gary Oldman bu teklifi, sendikasının kurallarına karşı gelmeyeceğini belirterek geri çevirmiş.

Jim Henson

Muppet Show, Susam Sokağı ve The Dark Crystal‘ın yaratıcısı olan Jim Henson da Star Wars serisinde rol almayı geri çeviren isimlerden. George Lucas, filmdeki birçok uzaylı türünün ve Yoda‘nın canlandırılmasında yardım aldığı Jim Henson‘a Yoda rolünü teklif etmiş ancak çok yoğun olduğu için bu teklifi geri çevirmek zorunda kalmış Jim Henson. Ancak bu rol çok da uzak birine gitmiş sayılmaz çünkü Yoda‘yı seslendirme rolünü Frank Oz yani Cookie Monster ve Miss Piggy‘i seslendiren isim üstlenmiş.

Toshiro Mifune

Büyük bir Akira Kurosawa hayranı olan ve Japon yönetmenin birçok filminden esinlenen George Lucas, Akira Kurosawa’nın favori oyuncularından olan Toshiro Mifune‘yi Star Wars serisinde oynatmak istese de bunda başarılı olamamış. Hem Obi-Wan Kenobi hem de Darth Vader rolleri teklif edilen Japon aktör, görsel efektlerin gelişmemiş olduğu o dönemde filmin nasıl görüneceğinden tam emin olmadığını, filmin samuray imgesini zayıflatacağını düşündüğünü ve sahip olduğu samuray onurunun da buna izin vermeyeceğini belirterek teklifleri geri çevirmiş.

Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio da serinin ikinci üçlemesinde yer almayı kabul etmeyen isimlerden. Hayden Christensen‘den önce Anakin Skywalker rolünü oynaması için teklif götürülen başarılı aktör, George Lucas ile yaptıkları görüşme sonrasında kendini filmde oynamak için hazır hissetmediğini bu nedenle rolü reddettiğini belirtmiş. Kim bilir, Leonardo DiCaprio teklifi kabul etseydi, ikinci üçleme belki çok daha başarılı olabilirdi.

Bu yazı da hoşunuza gidebilir.

Star Wars Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Arya Stark'ın The Broken Man Bölümünde Yaşadığı Olay Üzerine Teoriler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.