Makaleler

Star Wars: The Force Awakens Göndermeleri, Sürprizleri ve Öngörüler

star-wars-force-awakens-banner

Star Wars: The Force Awakens filmini daha ilk günden pek çok kişi izledi, hafta içi ve hafta sonu sinema salonları tüm dünyada doldu taştı.

Kimisi filmi beğendi kimisi beğenmedi, biz daha önceki incelememizde görüşlerimizi belirttik. O yüzden bu konulara çok girmeyeceğiz. Şimdi size filmdeki göndermeler, sürpriz yumurtalar ve bazı öngörülerden bahsedeceğiz. [DİKKAT! SPOILER İÇERİR!!!]

Pek çok izleyici, -ben de- filmin akışını ve senaryosunu Star Wars IV: A New Hope filmine çok benzetti. Benzer bir Death Star vakası ve yine o yapının yok edilişi, efsanevi ışın kılıcının bulunması derken filmin pek çok yerinde A New Hope esintileri hissediliyordu. Bunun dışında pek çok da gönderme vardı.

Sırayla konu başlıkları ile ele alalım.

rey

– Rey, ilk kez yeni film Star Wars: The Force Awakens’ta göründü. Karakterin geçmişi hiç anlatılmadı. Greg Rucka’nın kaleme aldığı Star Wars The Force Awakens: Before the Awakening kitabında bazı anlatımlar var, o kadar.

– Star Wars tarihinde “Rey” ve “Rei” adında başka karakterler de oldu ancak hiçbiri bu kadar öne çıkmamıştı. Bunun yanında “Finn” ismi ise oldukça popüler bir isim.

starkiller-concept-art

– Rey’in kıyafeti, Star Wars evreninin ilk konsept çizimlerini yapan Ralph McQuarrie’nin Luke Starkiller için hazırladığı kostümden esinlenilmiş. Hatta Rey’in kıyafeti, Luke’un A New Hope filmindeki kıyafetini andırıyor.

– Rey, devrilmiş bir AT-AT’nin ayağına yaslanmış yemek yerken kafasına eski bir Asi pilotu kaskı geçiriyor.

– Rey’in de tıpkı Luke gibi kendisine ait bir hız aracı var. Modelleri farklı olsa da benzerlikler var. Luke, X-34 model bir aracı Tatooine çöllerinde sürüyordu, Rey ise aracını Jakku çöllerinde sürüyor.

star-wars-the-force-awakens-rey-lightsaber-maz-kanata

– Rey, Maz Kanata’nın kalesinde Luke’un ışın kılıcına dokunduğunda geçmişe (?) ait bazı görülerle karşılaşıyor. Güç ile etkileşime girildiğinde geçmiş, şimdi veya gelecek ile ilgili görüler Star Wars filmlerinde ilk kez yaşanmıyor. Luke da The Empire Strikes Back filminde Dagobah’daki Dark Side Cave’de Darth Vader’ı görmüştü. Ayrıca Star Wars: Shattered Empire çizgi romanında Leia da Darth Maul’u Naboo’daki hangara girerken görüyordu.

– Bu arada Maz’ın o ışın kılıcını nasıl elde ettiğini de bilmiyoruz. Bu ışın kılıcı; Bespin gezegenindeki Cloud City’de Luke ve Darth Vader’ın kapışmasından sonra Luke’un elini kaybetmesi sırasında Cloud City’den aşağı düşüp kaybolmuştu. Han Solo, Maz’a “Bunu nasıl buldun?” diye sorduğunda Maz, “Bu da başka zaman anlatılacak bir hikaye,” cevabını verdi. Muhtemelen devam filmlerinde buna yanıt alacağız.

– Rey’in Luke’un kızı olduğuna dair pek çok teori var. Sanki Luke, kızını İlk Düzen’den ve Ren Şövalyeleri’nden saklamak için Rey’e gerçeği açıklamıyor gibi bir durum söz konusu. Benzer durum Luke ve Leia için de geçerliydi. Obi-Wan Kenobi ve Yoda, Luke ve Leia’yı Sithler’den korumak için onları saklamıştı.

– Rey’in ilk görevi, tıpkı Luke’un A New Hope filmindeki ilk görevi gibi düşman üssünden birini kurtarma görevi. Burada tersi bir durum var gerçi, kurtarılmaya “ihtiyacı olan” kişi Rey, ama aslında ihtiyacı yok… :)

star-wars-rey-millennium-falcon

– Ters bir benzerlik filmin sonunda da yaşanıyor. Rey, Luke’a ışın kılıcını uzatırken bundan sonrası hakkında bazı fikirler kafamızda oluşuyor. Filmde zaten Rey’in Güç’e sahip olduğunu gördük, sonrasında Rey muhtemelen ilk resmi Jedi eğitimini Luke’tan almaya başlayacak. Luke da ilk filmde babasının ışın kılıcını bulup Obi-Wan’dan bu eğitimi alıyordu. Rey’in bilinmeyen bir gezegene gidip Luke’u bulması ile Luke’un Dagobah’a gidip Yoda’yı bulması da benzerlikler taşıyor. Bu benzerlikler ve göndermeler, Luke’un Rey’in babası olması ihtimalini de arttırıyor.

– Rey’in karlara saplanmış ışın kılıcını Güç kullanarak alması, The Empire Strikes Back filmindeki Wampa mağarasındaki sahneyi hatırlatıyor.

– Rey’den düzenli olarak hurdaları alıp ona yiyecek veren şişman karakteri oynayan kişi, geeklerin yakından tanıdığı oyuncu Simon Pegg. Ayrıca Rey’in mind trick yaptığı Stormtrooper ise Bond filmlerinin James Bond’u Daniel Craig. Rey, Force hayali gördüğü sırada derinden gelen “Rey” sesi için ilk önce Clone Wars çizgi filminde Obi-Wan Kenobi’yi seslendiren James Arnold Taylor düşünülmüş ancak J.J. Abrams’ın isteği üzerine bu Obi-Wan seslendirmesini Ewan McGregor yapmış.

– Serinin sonraki filmlerinde muhtemelen Luke vs. Snoke çarpışmasına sahne olacağız. Bu sahnede Rey’in gözleri önünde Luke ölebilir. Bu da Obi-Wan’ın Luke’un gözleri önünde ölmesi hissini yaratabilir. Üçlemenin son filminde ise Rey vs. Snoke çarpışmasına tanık olabiliriz.

kylo-ren

– Kylo Ren, Karanlık Güç’e hakim bir Güç kullanıcısı. Kendisi Karanlık Taraf’a hizmet eden Ren Şövalyeleri’nden birisi ve İlk Düzen ile iş birliği içerisindeler. Ren Şövalyeleri’nin kim tarafından yönetildiği net değil ancak Yüce Lider Snoke tarafından yönetildiği düşünülüyor. Snoke’un da Karanlık Güç’e çok hakim biri olduğu düşüncesi kafalarda oluşuyor.

– Ren Şövalyeleri’nin Sithler ile bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor. Ren Şövalyeleri’nin de atalarının küllerinden doğduğunu düşünüyoruz.

star-wars-the-force-awakens-darth-vader-helmet

– Chuck Wendig’in kaleme aldığı Star Wars: Aftermath kitabında karşımıza çıkan Acolytes of the Beyond’un Ren Şövalyeleri ile bir bağlantısı bulunmuyor. Kitapta Acolytes of the Beyond, Darth Vader’ın Endor Savaşı’nda kaybolan ışın klıcını satın alıyor. Bununla birlikte Acolytes of the Beyond’un Darth Vader’ın dağılmış başlığını bulmuş olduklarını da farzediyoruz. Aftermath kitabı filmden kısa zaman önce çıkmıştı. Belki de Acolytes of the Beyond ve Ren Şövalyeleri arasında bir bağlantı göreceğiz.

– Kylo Ren, Darth Vader konusunda takıntılı bir karakter. Hatta Darth Vader’ın dağılmış başlığına bir Karanlık Taraf sembolü gibi bakıyor. Bunun sebebi de tabii ki Darth Vader’ın Kylo’nun dedesi olması. Kylo da dedesinin yarım bıraktığı Jedilar’ı yok edip galaksiye düzen getirme fikrini devam ettirmek istiyor.

– Kylo’nun Darth Vader’ın Güç hayaleti ile iletişim kurup kurmadığı bilinmiyor. Muhtemelen böyle bir sahne de görmeyeceğiz ancak Kylo, kendisine Karanlık Taraf’ın gücünü göstermesi için Darth Vader’a sesleniyor. Bu da başlığın Güç ile bağalntısından dolayı bir sesleniş olabilir. Anakin’in Return of the Jedi filminin sonunda Güç hayaletine dönüştüğünü biliyoruz ancak kendisini Jedi olarak görüyorduk, Sith olarak değil.

kylo-ren-ekip

– Kylo Ren, Star Wars: The Force Awakens filminin ana kötü karakteri olmadan önce adı Ben Solo’ydu. Ren Şövalyesi olduğu için “Ren” soyadını alıyor. Han Solo ve Leia Organa’nın oğlu olan Kylo Ren’in adı, Jedi Ustası olan Obi-Wan “Ben” Kenobi’den esinlenilerek “Ben” konmuş.

– Filmde çok özetle bahsedildiği üzere Ben Solo, amcası Luke Skywalker ile birlikte Güç’ü öğrenmek için eğitime gitmiş. Luke, yeni bir Jedi Düzeni oluşturmak üzere genç Jedilar eğitiyor.

– Ben, Luke tarafından Padawan’ı seçiliyor fakat Jedi eğitimi sırasında bir şekilde Karanlık Taraf’a yöneliyor. Ben’in Karanlık Taraf’a yönelişi, Luke’un yeni Jedilar’ı eğitimini de baltalamış.

– Leia, Ben’in Luke ile gitmesinden pişman oluyor. Han Solo ise oğlu hakkında, “İçinde çok fazla Vader var,” diyor. Tıpkı Anakin/Vader olayında olduğu gibi Ben/Kylo olayında da Karanlık Taraf ağır basıyor ama iki tarafında içinde Aydınlık Taraf kalıntıları var.

– Han Solo’yu öldürmesi Kylo Ren’in içindeki son Aydınlık Taraf kalıntısını da yok ediyor ve Kylo, kendisini tamamen Snoke ile eğitime yönlendiriyor. Benzer bir yönelme Return of the Jedi filminde Luke, babası Darth Vader’ı öldürdükten sonra oluyor ama orada Aydınlık Taraf’a doğru oluyor. Kylo’nun hikayesi Luke’un hikayesinin tam bir yansıması gibi.

– Return of the Jedi’da Luke’un yaptığı gibi Kylo da The Force Awakens filmi öncesi kendi ışın kılıcını yapıyor. Bu olay, hem Karanlık hem de Aydınlık Taraf için Güç kullanıcısının eğitiminde önemli bir nokta.

anakin-skywalker-revenge-of-the-sith

– Filmin sonunda Kylo’nun suratında ciddi bir iz oluşuyor. Benzer bir iz, dedesi Anakin Skywalker’da da vardı. Anakin’in yüzündeki iz, Klon Savaşları sırasında oluşmuştu.

– Kylo Ren, ilk kez The Force Awakens filminde görünmesine rağmen bu karakter, Legacy of the Force isimli kitap serisindeki Jacen Solo’dan esinlenilmiş görünüyor. Jacen Solo, yıllarca Luke Skywalker’ın yönettiği Jedi Düzeni’nde Aydınlık Taraf’a hizmet ettikten sonra Sithler’e katılıyor ve Darth Caedus adını alıyor.

– Tıpkı Ben gibi Jacen da Jedi eğitimine Luke’un Yavin 4’teki Jedi Akademisi’nde çok genç yaşta başlıyor. Jacen’in maceralarını Young Jedi Knights kitap serisinde okuyabilirsiniz.

– Jacen, Han Solo’yu değil fakat teyzesi Mara Jade Skywalker’ı öldürüyor. Bilmeyenler için söyleyelim, Mara Jade de Genişletilmiş Evren’in en önemli karakterlerindendir. Tıpkı Star Wars efsanesindeki Han Solo gibi önemlidir.

– Star Wars Efsaneleri serisinde Luke ve Mara’nın bir çocukları oluyor ve filmdeki Han ve Leia’nın çocukları gibi onlar da çocuklarına Ben adını koyuyorlar. Tabii ki Luke ve Mara’nın çocukları olayı Genişletilmiş Evren’in bir parçası. Fakat filmdeki Ben ismi de güzel bir gönderme.

star-wars-finn

– Finn, ilk kez The Force Awakens filminde karşımıza çıkan bir karakter. Kendisi İlk Düzen Stormtrooper’ı, asıl ismi ise FN-2187. Hatta kısaca Eight-Seven (Sekiz-Yedi) diyorlar. Finn, Yüzbaşı Phasma’nın emrinde bir asker.

– Finn’in Stormtrooper kod adındaki 2187 sayısı, Leia’nın Death Star’da hapis tutulduğu hücrenin kodu. Bu sayının bir önemi de George Lucas’ın ilk filmi THX 1138’e dayanıyor çünkü Lucas, THX 1138 filmini Arthur Lipsett’in 21-87 isimli kısa filminden esinlenerek çekmişti.

– Finn’in kökeni, ailesi ve gezegeni belli değil. Tek bildiğimiz küçük yaşta İlk Düzen tarafından ailesinden alınıp bir asker olarak yetiştirildiği. Finn, Stormtrooperlar’ın bu şekilde yetiştirildiğinden de bahsediyor. Böylece İmparatorluk Akademisi Çağı’nın da Klon Çağı’nın da sona erdiğini anlıyoruz.

– Finn, Millenium Falcon’da kolunu masaya çarptığında masanın A New Hope filmindeki dejarik masası olduğu anlaşılıyor. Filmde R2 ve Chewie, Alderaan’a giderken bu oyunu oynuyorlardı. The Force Awakens filminde büyük bir yaratık tarafından yere çarpılan küçük yaratık, A New Hope filminde elindeki topuz ile büyük bir yaratığın kafasına vuruyordu.

– Finn’in Millenium Falcon’un içinde bulduğu küçük top, Luke’un ışın kılıcı çalışmalarında kullandığı lazer atan top.

finn

– Finn, Star Wars Genişletilmiş Evren’de sıkça bulunan bir isim. Hatta Finn isimli bir Sith Ustası bile vardı. Kendisi Yavin Savaşı’ndan yaklaşık 2000 yıl önce Yeni Sith Savaşları’nda savaşmış biri. Dark Horse’tan çıkan Star Wars Tales #17’de bahsediliyor.

Bunun dışında Dark Horse’tan çıkan Star Wars: Invasion eserinde anlatılan Yuuzhan Vong Savaşı’nda savaşan Finn Galfridian var. Korsan Finn Tegotash var. Clone Wars animasyon serisinde Twi-lek Jedi olan Finn Ertay var. Kısaca pek çok Finn mevcut.

– Finn, Stormtrooper birliğinden ilk kaçan karakter değil. Timothy Zahn’ın 2007’deki Allegiance romanında da kaçak beş kişiden bahsediliyor. Troopers Daric LaRone, Korlo Brightwater, Taxtro Grave, Saberan Marcross ve Joak Quiller isimli kaçaklar Yavin Savaşı’ndan kısa süre sonra birlikten kaçıyorlar.

– Finn ile Kyle Katarn arasında da paralellikler var. Dark Forces ve Jedi Knight bilgisayar oyunlarının ana kahramanı Kyle Katarn da önceden bir Stormtrooper’dı. Katarn, kariyeri boyunca bir lazer silahı ve ışın kılıcı taşıdı. Kendisinin de Finn’in giydiği gibi kahverengi bir ceketi vardı.

– Bildiğimiz kadarıyla Luke’un ışın kılıcını kaybetmesinin ardından onu kullanan ilk kişi de Finn.

– Finn karakterini canlandıran John Boyega, Star Wars serisinde yer alan üçüncü siyahi ana oyuncu. Daha önce Lando Calrissian’ı canlandıran Billy Dee Williams ve Mace Windu karakterini canlandıran Samuel L. Jackson’ı izlemiştik.

star-wars-poe-dameron

– Poe Dameron karakteri filmden önce Cecil Castellucci ve Jason Fry tarafından yazılan Moving Target romanında Leia Organa tarafından bahsediliyordu.

– Poe’nun ailesi de Galaktik İç Savaş sırasında Asi Birliği’ne üye kişilerdi. Poe’nun annesi Shara Bey, Endor Savaşı sırasında Yeşil Filo ile uçan bir A-Wing pilotuydu. Shara aynı zamanda Endor Savaşı’ndan günler sonra Prenses Leia ile Cinder Operasyonu kapsamında birlikte Naboo’ya uçmuştu.

Shara, Coruscant’taki Jedi Tapınağı’nın ortasında yetişen Güç hassasiyeti olan ağacı geri almak için Luke Skywalker’la da çalışmıştı. Bunların hepsini Greg Rucka ve Marco Checchetto tarafından yazılmış olan Star Wars: Shattered Empire çizgi romanında okuyabilirsiniz.

– Poe’nun babası Kes Dameron da Endor Savaşı’nda Asi Birliği’nde savaşmıştı. Kendisi, Pathfinders ismi verilen özel bir kara birliğinde görev yapıyordu. Bu birlik, Return of the Jedi’da Han Solo’nun komuta ettiği birliktir. Görevleri, Death Star II’nin yansıtıcı kalkan jeneratörünü yok etmekti. Sonrasında da Endor’daki İmparatorluk güçlerine karşı savaşmışlardı.

poe-dameron

– Poe, Siyah Birlik’in lideridir. Kendisi Starkiller Base’i yok eden birliğe komuta etmiştir. Kendisine Siyah Lider diyorlar.

– Poe’nun Starkiller Base’e olan görevi, Luke’un A New Hope filminde Death Star’a olan görevi ile benzerlik gösteriyor. (Kötü tarafın ik Death Star’ın yok olmasından ders çıkarmamış olması da hâlâ ilginç.)

– Poe, orijinal üçlemedeki X-Wing modeli T-65B’nin yeni sürümü olan T-70’i kullanıyor. X-Wing’i siyah ve turuncu renklere sahip. Bu X-Wing, Star Wars evreninin konsept çizimlerini yapan Ralph McQuarrie’nin çizimlerinden esinlenilerek yaratılmış.

– Yarı Kübalı yarı Guatemalalı olan Oscar Isaac, Star Wars filmlerinde ana karakter canlandıran ilk Hispanik karakter. Daha önce Porto Rikolu aktör Jimmy Smits, yardımcı karakterlerden Bail Organa karakterini canlandırmıştı.

star-wars-force-awakens-han-chewy

– Han Solo ve Chewbacca’nın Return of the Jedi sonrası yaşadıkları maceralara filmde pek yer verilmemiş. Star Wars: Shattered Empire kitabında Endor’u temizlemekle uğraşan Han Solo’yu görmüştük. Aftermath kitabında da Han ve Chewie’nin Kashyyyk’i İmparatorluk’un elinden kurtarmaya çalıştıklarını biliyoruz.

– The Force Awakens filminde Han ve Chewie’nin Millenium Falcon’u Ducain isimli bir adama kaybettiklerini öğreniyoruz. Ducain karakteri de daha önce Greg Rucka’nn yazdığı Smuggler’s Run eserinde görünüyor. Millenium Falcon birçok kez el değiştiriyor ancak en iyi bilineni, Lando Calrissian, bir sabacc kart oyunu sırasında gemiyi Han Solo’ya kaybediyor.

star-wars-force-awakens-falcon

– The Force Awakens filminde, önceki filmlere nazaran Millenium Falcon’un yuvarlak bir anteni değil kare bir anteni olduğunu görüyoruz. Millenium Falcon, Endor Savaşı sırasında antenini kaybetmişti.

– Han Solo, Chewie, Rey ve Finn; kargo gemisi içerisinde Guavian Death Gang ve Kanjiklub Gang ile karşılaşıyor. Bu durum, ilk kez Star Wars filmlerinde çetelerin görüldüğü an. Jabba the Hutt’ın ekibi çete değil, bir suç imparatorluğuydu.

– Han ve Chewie, orijinal üçlemede kullandıkları silahlarla devam ediyorlar. DL-44 model silah ve bowcasterı görmek iyi oldu.

– Han, “I have a bad feeling about this.” (Bununla ilgili kötü hislerim var) repliğini yeniden kurdu. Açıkçası Leia ve Han Solo arasında “I love you”, “I know” repliğini bekliyorduk.

han-solo-chewbacca-finn

– Han ve Chewie, Return of the Jedi sonrasında da pek çok macera yaşıyorlar. New Jedi Order serisinin ilk kitabı Vector Prime kitabında Chewie ölüyor. Sernpidal gezegenine bir ay çarptığı sorada Chewbacca kendisini feda ediyor ve ay, Chewie’yi eziyor. Bu olay Yuuzhan Vong Savaşı’nın erken zamanlarında, Yavin Savaşı’ndan 25 yıl sonra yaşanıyor. Tabii Disney, Genişletilmiş Evren’i yoksayıp kendi geleceğini yarattığı için bunların hiçbiri olmamış kabul edildi.

– Yine Genişletilmiş Evren’de Han Solo büyük trajediler yaşıyor. Sadece Chewie ölmüyor, aynı zamanda Han Solo iki oğlunun da ölümüne tanık oluyor. Anakin Solo, Yuuzhan Vong Savaşı’nda ölüyor, Jacen de Karanlık Taraf’a geçiyor ve sonrasında ikiz kız kardeşi Jaina tarafından öldürülüyor. Belki de The Force Awakens filmindeki ölümü tüm bu acıların kurtuluşudur.

– Han Solo’nun The Force Awakens’ta ölümü, Obi-Wan’ın ölümüyle benzerlik içeriyor. Düşman üssünde baba/oğul (metaforik olarak Anakin ve Obi-Wan da baba-oğul gibilerdi) arasındaki kavga, oğulun babayı öldürmesi ile sonlanıyor.

– Han Solo karakterini canlandıran Harrison Ford, Star Wars orijinal üçleme çekimleri sırasında dahi filmden ayrılmak istemişti ancak George Lucas onu zorla ikna etmişti. Sonunda Han Solo’nun ölümü ile bu isteği 30 yıl sonra gerçek oldu.

luke-skywalker-the-force-awakens-costume-revealed

– Filmlere göre Luke’un Return of the Jedi sonrasında ne yaptığı bilinmiyor. Kendisi Star Wars: Shattered Empire çizgi romanının son sayısında görünüyor. Hikayeye göre kendisi Coruscant’taki Jedi Tapınağı’nda bulunan Güç hassasiyeti taşıyan ağacı kurtarmaya gidiyor. Bu da Luke’un Yeni Jedi Düzeni’ni oluşturmak için ilk adımı oluyor.

– İlginçtir ki Luke, görev sırasında iki ağaç bulur ve bunlardan birisini Poe Dameron’un annesi olan Shara Bey’e verir. Shara, ailesi ile birlikte Yavin 4’e yerleşir ve ağacı da oraya diker. Genişletilmiş Evren’de Luke, Yeni Jedi Düzeni’ni Yavin 4’te başlatmıştır.

– The Force Awakens filminde gördük ki Luke; Padawan’ı, yeğeni ve öğrencisi olan Kylo Ren Karanlık Taraf’a geçtiği sırada Jedi birliğini yeniden yaratmaya çalışıyordu. Genişletilmiş Evren’de Luke, Jedi Düzeni’ni yeniden kurmuştur ve Return of the Jedi sonrası oluşan Yeni Cumhuriyet ve Galaktik Birliği korumak için çalışmaktadır.

– Tabii ki bu dönemde Luke’un karşısına birçok engel çıkıyor. Legends hikayesinde Dark Jediların ortaya çıkması, Sithlere tapan tarikatlar, Galaktik İmparatorluk’un çöküşü ardından İmparatorluk diktatörlerinin bir araya gelerek kurduğu The Imperial Remnant, Force’a karşı bağışıklık kazanmış uzaylıların galaksiyi işgali ve son olarak da yeğeni Jacen Solo’nun Sithlerin doğuşuna ön ayak olmasını göz önünde bulundurursak, Luke’u Devam Üçlemesinde zorlu bir yolculuğun beklediğini söyleyebiliriz.

rd-2d-luke-skywalker

– Legends hikayesinde, Luke da Karanlık Taraf’a kendini kaptırıyor ve kısa bir süre de olsa İmparator Palpatine’in yardakçılarından biri oluyordu. Yeni hikayede ise Luke’un Return of the Jedi ve The Force Awakens arasında Karanlık Taraf’a geçip geçmediği belirtilmemiş. Sanıyoruz ki yeni hikayede bu olay gerçekleşmemiş.

– Yeğeni Ben Solo’nun Karanlık Taraf’a geçişi ardından ise sürgüne gittiği ima ediliyor. Legends hikayesinin bir parçası olan, Legacy of the Force serisinde ise yeğeni Jacen Solo Karanlık Taraf’a geçtiğinde Luke bunun sonuçlarıyla yüzleşmiş ve Galaktik İttifak tarafından Jedi Düzeni’nden atılmış ve Coruscant’dan sürülmüştü.

obi-wan-kenobi-alec-guinness

– Luke’un Force Awakens’ın sonunda giydiğini gördüğümüz cübbe ise Obi-Wan’ın cübbesine benziyor. Hatta Luke, ilk üçlemeden bile önceye dayanan klasik Jedi görüntüsünü benimsemiş gibi gözüküyor. Legends’da ise Luke Return of the Jedi’dan tanıdığımız siyah kostümünü uzunca bir süre çıkarmamış fakat en sonunda alışkın olduğumuz Jedi cübbesini giymişti.

– Yine Force Awakens’ın sonunda, Luke’u deyim yerindeyse saç sakal birbirine karışmış görüyoruz. Hafızamı yokladığımda Luke’un sakallı tasvir edildiği bir tane bile kitap ya da çizgi roman kapağı, bilgisayar oyunu hatırlamıyorum. Ama sürgünde olan birinin sakallarının uzamış olması gayet doğal, değil mi?

star-wars-resistance

– Legends hikayesini ve Star Wars evrenini genişleten kitaplara, çizgi romanlara ve bilgisayar oyunlarına aşina olan herkes, Galaktik İmparatorluk’un düşüşünden sonra kurulan Yeni Cumhuriyeti de duymuştur. Legends’da ve yeni hikayede de Yeni Cumhuriyet Asi Direnişi’nin içinden ortaya çıkmıştı.

– Her iki hikayede de, ilk olarak Return of the Jedi’da gördüğümüz Mon Mothma yeni hükümetin ilk lideri oluyordu. Ayrıca Direniş destekçisi tüm gezegenlerin temsilcilerinden oluşan bir senato da kurulmuştu.

– Yeni Cumhuriyet’in başkenti ise hikayeden hikayeye değişiyor. Legends’da, Cumhuriyet’in başkenti Endor Savaşı’ndan üç yıl sonra, Imperial Remnant’ın elinden alınan Coruscant olmuştu. Coruscant’ın Imperial Remnant’ın elinden alınış hikayesini Michael A. Stackpole ve Aaron Allston’un kalemlerinden çıkma X-Wing serisinde okuyabilirsiniz.

– Yeni hikayede ise, Yeni Cumhuriyet’in başkenti Mon Mothma’nın doğduğu Chandrila gezegeni. Bu değişikliği de Chuck Wendig’in Star Wars: Aftermath kitabında okumuştuk. Bir noktada ise, başkent Starkiller Base tarafından yok edilen gezegenlerden biri olan Hosnian Prime’a taşınmıştı.

– Yeni Cumhuriyet’le ilk olarak Timothy Zahn’ın 1991 yılında çıkan kitabı Heir to the Empire’da tanışmıştık. Zahn’ın Thrawn Üçlemesi’nin bir parçası olan kitapta Cumhuriyet, Admiral Thrawn tarafından yönetilen İmparatorluk güçleriyle karşı karşıya geliyor. Bu olaylar Endor Savaşı’ndan beş yıl sonra gerçekleşiyor.

leia-han-solo

– Legends hikayesi bizlere Yeni Cumhuriyet’in düşüşünü göstermişti. Yuuzhan Vong istilası hükümeti ezip geçmiş, uzaylı savaş makineleri Coruscant’ı ele geçirmişti. Yeni Cumhuriyet’in küllerinden ise eski Yeni Cumhuriyet, Imperial Remnant ve Hapes Consortium üyelerinin oluşturduğu Galaktik İttifak doğmuş, uzun süren savaşlar ve mücadelenin ardından İttifak nihayet galaksiyi tek bir hükümet altında birleştirmeyi başarmıştı.

– Direniş’ten ise ilk olarak Jason Fry’ın The Weapon of a Jedi ve Cecil Castellucci’nin Moving Target romanlarında bahsedilmişti. Birliğin ortaya çıkışını her iki romanın başında ve sonunda okuyabilirsiniz. Ayrıca bildiğimiz diğer bir şey de Leia Organa’nın bir general olduğu ve Direniş’in başına geçtiği.

– Kesin olarak bilmesek de, Direniş The Force Awakens’ın zaman aralığı içerisinde Yeni Cumhuriyet’le birlikte hareket ediyor gibi gözüküyor. Bildiğimiz gibi Force Awakens, Return of the Jedi’dan 30 sene sonra geçiyor. Direniş’in nihai amacı ise İmparatorluk’un mirasçısı First Order’ın planlarının önüne geçmek ve amaçlarına ulaşmasını engellemek.

star-wars-resistance-emblem

– Direniş de bir zamanlar Asi Birliği’nin kullandığı starbird’ü simgeleri olarak kullanıyor. Direniş pilotlarının kasklarında görebileceğiniz sembolün yanı sıra, yakından tanığımız turuncu üniformaları da benimsemişler!

– Direniş Merkesi Ileenium Sistemi’ndeki D’Qar gezegeninde bulunuyor. Bu gezegenle ilk defa Claudia Gray’in Lost Stars romanında tanışmıştık.

star-wars-kylo-ren-first-order

– Andy Serkis’in canlandırdığı Yüce Lider Snoke ile ilgili söylenebilecek fazla bir şey yok. Kesin olarak bildiğimiz bir şey varsa o da kendisinin bir dev olmadığı. Yüzü Darth Plagueis’in uzun, gri yüzünü andırsa da, bir Muun olduğunu da sanmıyoruz.

– Bazı hayranların hayallerini yıkmış gibi olacağız ama Snoke muhtemelen başka bir kılığa girmiş Darth Plagueis de değil. Gerçi, karakterin görüntüsüyle ilgili elimizde kesin bir bilgi yok çünkü orijinal üçlemede görünmesi fikri son anda iptal edilmişti. Yine de, Snoke ve Darth Plagueis’in aynı kişi olduğunu sanmıyoruz.

– The Force Awakens, Snoke’u ilk görüşümüz olmayabilir. Star Wars: Aftermath’i sonunda gölgelerin içinden çalışan, hem Cumhuriyet’i hem de İmparatorluk’u yönlendiren bir güçten bahsediliyordu. “The Operator” olarak bahsedilen bu kişi Snokeve Star Wars: Aftermath de Snoke’un galaksiyi ele geçirmek için attığı ilk adımlar olabilir.

star-wars-captain-phasma

– Yüzbaşı Phasma ise Star Wars tarihindeki ilk “krom-trooper.” Bu belki de Flash Gordon ve Buck Rogers gibi bilimkurgu serilerini etkisi altına alan Krom Çağı’na bir gönderme olabilir.

– Bunun yanında, Yüzbaşı Phasma’nın tasarımına öncülük eden karakterlerle de karşılaşmışlığımız yok değil. Örneğin, Knights of the Old Republic’teki Sith Trooperlar krom zırhlar giyiyordu. Teknik olarak aynı olmasalar da aynı amaca hizmet ediyorlar.

– Klasik beyaz Stormtrooper zırhının başka çeşitlerini de görmüşlüğümüz var. Örneğin Shadow Trooperlar komple siyah zırhlar giyiyor.

– Gwendoline Christie’nin canlandırdığı Yüzbaşı Phasma filmlerde gördüğümüz ilk kadın Stormtrooper olabilir fakat Star Wars tarihindeki ilk değil. İlk kadın Stormtooper ile Star Wars: Legacy Vol. 1’in sayfalarında karşılaşmıştık fakat kendisi isimsiz bir karakterdi. Bu isimsiz karakter meşhur 501st Legion Stormtrooperlarından biriydi. Aynı serinin dördüncü sayısında tanıştığımız Jes Gistang ise adı konulmuş ilk kadın Stormtrooper.

female-stormtrooper-star-wars-legacy

– Tabii ki resmi hikayenin yeniden düzenlenmesiyle bu iki karakter de artık Star Wars evreninde yer almıyor. Dolayısıyla Yüzbaşı Phasma ve Starkiller Base’de gördüğümüz isimsiz kadın Stormtrooper, galaksinin ilk kadın Stormtrooperları oluyor.

– Filmin ilerleyen dakikalarında, Phasma’nın bir çöp öğütücüsüne atıldığı ima ediliyor. Burada açıkça A New Hope’da Han, Chewie, Leia ve Luke’un bir çöp öğütücüsünde mahsur kaldığı sahneye bir gönderme yapılmış.

– Finn ile Takodana’da karşı karşıya gelen Stormtrooper ise ışın kılıcı taşıyan biriyle çarpışan ilk Stormtrooper değil. Legends’da karşımıza çıkan Shadowtrooperlar (önceki maddelerde bahsettiğimiz Shadow Trooperlardan farklı bir birlik) Güç’e duyarlı, ışın kılıcı kullanan ve bir Jedi ile neredeyse aynı yeteneklere sahip askerlerdi. Ayrıca Legends’da yer alan altı kişilik Cuis klonlar grubu da Darth Vader tarafından eğitilmiş bir Dark Jedi’ın genomlarından üretilmiş Güç’e duyarlı Stormtooper prototipleriydi.

– Stormtrooperlar’ın Jedilar ile düello yapabilmesi fikri Ralph McQuarrie’ın A New Hope konsept çizimlerine dayanıyor. Bu fikrin The Force Awakens’a kadar hayata geçmemiş olması ise şaşırtıcı.

ralph-mcquarrie-stormtrooper-lightsaber

– Filmdeki Snowtrooperlar ve Flametrooper Ralp McQuarrie tarafından The Empire Strikes Back için tasarladığı Stormtrooperlar ile aynı nişanı taşıyor. Anlaşılan J.J. Abrams eski çizimleri bir hayli yakından incelemiş.

hoth-shield-gen-mcquarrie

– The First Order Star Destroyer’ının adı ise “Finalizer.”

star-wars-the-force-awakens-general-hux

– General Hux, tıpkı Grand Moff Tarkin gibi, süper-silahı Starkiller Base’in düşmanlarını tamamen yok edeceğine kesin gözüyle bakıyordu. Şansına, işler umduğu gibi gitmediğinde kaçma şansını elde edebildi. Tarkin o kadar şanslı değildi.

– Starkiller Base, Orijinal Üçleme’deki Death Star’a oldukça benzeyen, devasa bir süper-silaha dönüştürülmüş bir buz gezegeni. Tıpkı A New Hope gibi The Force Awakens da bu süper-silahın yok oluşuyla bitiyor. Bakarsınız Star Wars Episode IX’da Starkiller II gelir. Daha büyük ve daha güçlü şekilde. :)

– A New Hope’daki İmparatorluk’a benzer bir şekilde, First Order da Galaktik Senato’yu bir kez daha sonlandırıyor – bu sefer Yeni Cumhuriyet’in başkenti olan Hosnian Prime’ı yok ederek. A New Hope’da ise İmparator sadece Senato’yu dağıtmakla yetinmişti.

– Starkiller Base’in ismine baktığımızda ise George Lucas’ın Luke Skywalker için düşündüğü ilk isim olan Luke Starkiller’dan esinlenilmiş. Legends bilgisayar oyunu The Force Unleashed’in ana karakterinin adı da Starkiller’dı. Ayrıca Star Wars tarihinde bu adı taşıyan daha bir çok karakter var.

– Klon Savaşları döneminde Ayrılıkçılar da Starkiller adında bir süper-silah kullanıyordu. Bu silah ilk olarak Wizards of the Coast’un Star Wars rol yapma oyunu için çıkan ek materyallerle birlikte ortaya çıkmıştı.

star-wars-the-force-awakens-starkiller-base

– Starkiller Base bir yıldız takımının güneşinin enerjisini emerek devasa silahına yüklüyor, böylece aynı anda birkaç gezegeni birden yok edebilecek güce erişiyor. Tamamen aynı olmasa da, Legends’da da herhangi bir sistemin güneşini aynı anda birçok gezegeni yok edebilecek şekilde kullanabilen, buna benzer bir süper-silah görmüştük.

star-wars-battle-of-jakku

– The First Order’ın Endor Savaşı’ndan bir yıl sonra gerçekleşen Jakku Savaşı’yla birlikte Yeni Cumhuriyet karşısında yenik düşen İmparatorluk’un küllerinden doğduğunu söylemiştik. The Force Awakens’ın başında, bu savaştan kalma bir uzay gemisi mezarlığı görüyoruz.

– Jakku Savaşı’nın bahsi ilk olarak Lost Stars romanında geçmişti. Jakku Savaşı, aynı zamanda Star Wars: Battlefront’ta oynanabilir haritalardan biri.

– Legends’a göre İmparatorluk aslında Yeni Cumhuriyet karşısında yenik düşmüyor, bunun yanında Thrawn Üçlemesi’nde de bahsedilen birçok yıkıcı darbe alıyor. Gerçek anlamda çöküşü ise Dark Horse Comics etiketiyle çıkan Crimson Empire II’nin sayfalarında yaşıyor. İmparatorluk için çöküş Yavin Savaşı’ndan 11 sene sonra, lordların İmparator’un ölümünün ardından güç için birbirleriyle karşı karşıya gelmeleriyle başlıyor.

– İmparatorluk’un çöküşüne son noktayı koyan Ord Cantrell Savaşı’nın ardından ise Imperial Remnant kuruluyor. Remnant İmparator Palpatine’in doktrinini takip etmesine rağmen, köleliği kaldırdı ve uzaylı karşıtı tutumu geride bırakmaya özen gösterdi.

– Sonuç olarak Imperial Remnant Hapes Consortium ve Yeni Cumhuriyet’le güçlerini birleştirerek Galaktik İttifak’a katıldı ve birlikte Yuuzhan Vong istilasına karşı göğüs gerdiler. Sonunda Imperial Remnant Fel İmparatorluğu’na dönüşerek Palpatine’in ölümünün ardından galaksinin kaybettiği kısımlarını bir bir tekrar aldı.

star-wars-droids

– BB-8’in tasarımı konusunda da Ralph McQuarrie’nin “yuvarlak” R2-D2 tasarımından ilham alınmış. Bill Hader ve Ben Schwartz ise yeni droidimizin seslendirmelerini üstlenmişler.

ralph-mcquarrie-r2.png

– C-3PO’nun The Force Awakens’da görüğümüz kırmızı kolunun nereden geldiğini ise bilmiyoruz. Bunu, Marvel’ın tek sayılık C-3PO hikayesinde öğreneceğiz.

star-wars-the-force-awakens-c-3po-red-arm

– Filmin hikayesi gerçek anlamda BB-8 tesadüfen Rey’le karşılaşınca başlıyor. Bu sahne, R2 ile Luke’un A New Hope’daki karşılaşmasına oldukça benziyor. Hatta BB-8 bir hurdacı tarafından yakalanmış durumda, tıpkı R2’nun Jawalar tarafından yakalanması gibi.

– Hatta ve hatta, The Force Awakens da aynen A New Hope gibi bir çöl gezegeninde başlıyor!

– Lor San Tekka, Max von Sydow’un karakteri, Jakku köyünün bilgelerinden biri ve aynı zamanda Luke Skywalker’ın nerede olduğunu gösteren haritanın bir parçasını da taşıyor. Bu karakterle ilk defa The Force Awakens’da karşılaşıyoruz.

– Lupita Nyong’o’nun canlandırdığı Maz Kanata bir uzay korsanı. Korsanlar bugüne kadar hiçbir filmde yer almamış olasalar da Star Wars tarihinin büyük bir parçası olmuşlardır. Belki de Star Wars evreninde hepimizin tanıdığı uzay korsanı Klon Savaşları serisinden bir Weequay olan Hondo Ohnaka’dır.

– Maz Kanata’nın kalesi ilk defa kısa bir e-kitap olan The Face of Evil’da gözükmüştü.

star-wars-the-force-awakens-maz-kanata-temple

– Maz Kanata’nın kalesinde asılı olan bayraklar arasında Mandalorian ve Ohnaka Klanı bayrakları da yer alıyor. Bu bayraklar Bobba Fett’e ve Hondo Ohnaka’ya birer saygı duruşu olabilir.

– The First Order’a BB-8’in Takodana’da olduğunu haber veren hırsız Bazine Netal’ı ise ilk olarak e-kitap The Perfect Weapon’da tanımıştık.

– Finn’in kaçmasına yardım etmeleri için ikna etmeye çalıştığı uzaylı korsanlar Sidon Ithano ve Quiggold ile ise Landy Q. Walker’ın kısa e-kitabı The Crimson Corsair and the Lost Treasure of Count Dooku’da tanışmıştık.

– Starkiller Base Savaşı’nda Poe Dameron’un yanında savaşan Sullustan ise aslında gayet iyi tanıdığımız Nien Nunb. Nien Nunb, Endor Savaşı’nda Lando Calrissian ile birlikte Millennium Falcon’ı kullanmıştı.

star_wars_admiral_ackbar

– Admiral Ackbar ise artık Direniş’in bir üyesi. Endor Savaşı’ndaki zaferinin ardından Mon Calamari Yeni Cumhuriyet’in ordularını yönetmişti. Star Wars: Aftermath’de Ackbar’ı görev başında görüyoruz.

– Son olarak, Rey’in Jedi akıl oyunlarıyla kandırdığı o Stormtooper vardı ya, onu ünlü oyuncu Daniel Craig canlandırıyordu!

Hazırlayan: Kayra Keri Küpçü & Ece Yılmaz

Kaynak: Den of Geek

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Her Yıl Yeni Bir Star Wars Filmi

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Abi itiraf edelim. Film Episode IV’e benzemiyor. Film Episode IV’ün aynısı, Extended remake’i…

  2. Lutfen Luke’un olmesi ile ilgili cumleyi okurken bile goz damarlarim sancidi yazmayin boyle seyler icim bi kotu oluyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.