Makaleler

Sınıf Rehberi Bölüm 1: Savaşçıyı Anlamak

sinif-rehberi-1-banner

Bildiğiniz gibi sitemizdeki Rehber bölümünde bütün sınıflar hakkında detaylı bilgi mevcut. Fakat bir de FRP oyuncularında okuyarak değil oynayarak ve hatalar yaparak kazanılan bir tecrübe oluyor. Tabii okuyanlar arasında benden çok daha tecrübelileri mevcuttur. Yine de ben sınıflar hakkında detaylar ve ayrıntılar paylaşarak oynayacağınız sınıfı nasıl daha keyifli ve kolay hale getirebileceğinizden bahsetmek istedim.

İlk olarak oynaması diğer sınıflara göre daha basitmiş gibi görünse de insanları yanılgıya düşüren ve en çok tercih edilen,olmazsa olmaz sınıflardan biri Savaşçıdan bahsedeceğim.

Başlarken belirtmem gereken şey sadece Power Play’ci olarak andığımız fakat oyun grubunuz arasında artıcı olarak adlandırılan oyuncular değil rol yapmaya önem verenler için de detaylar vereceğim.

Fighter

İlk olarak karakter yaratmaktan başlayalım. Bildiğiniz gibi her oyuncuyu en çok düşündüren şeylerden biri stat dağılımıdır. Bu dağılım savaşçılarda temel olan arbede anında yapabilecekleriniz olduğundan genelde çok sıkıntı yaratmaz. Tercih edilen en yüksek puanların güç,dayanıklılık ve çeviklik üçlüsüne verilmesidir. Burada ilk detayı verebilirim. Eğer silahını çevikliği ile kullanmayı tercih eden bir elf veya tam anlamıyla bir okçu olmak istemiyorsanız çevikliğe çok yüklenmeyin. Zaten oyunda kullanabileceğiniz en ağır zırh çeviklik artınızı kullanmanıza pek müsade etmeyecektir. Siz de bir savaşçı olduğunuza göre bulabildiğiniz en güçlü zırhı giyeceksiniz ve çevikliğe verdiğiniz puanınız boşa gitmiş olacak. En yüksek zarlarınızı güç ve dayanıklılığa verdikten sonra önünüzdeki kağıtta kanlı canlı biri olduğunu unutmayın. Zeka, bilgelik ve karizma da savaşçı için önem arz edebilir. Örnek vermek gerekirse, zor durumda kaldığınızda kullanacağınız bir sindirme denemesi karizmanıza ihtiyaç duyacak. Tam anlamıyla güzel bir Rp için belkide tüm statlara ihtiyaç var fakat karakterinizin nasıl davranabileceğini kısıtlayan zeka ve bilgelik puanlarınız için de iyi seçim yapmalısınız. Yani çevikliğinizden kıstığınız puanları zeka,bilgelik ve karizmayı değerlendirerek akıllıca dağıtın.

fighter-resim

Gelelim ırk seçimine. Irk seçiminizi yapmak istediğiniz role göre seçmek çok önemli fakat bunun dışında savaşçınızın tarzı da ırkına göre değişecektir. Örnek vermek gerekirse, tercihiniz elf olursa savaşçınız daha kırılgan olur. Cüceyi tercih ederseniz kendinizi arbedelerde grubunuzun önüne atabilirsiniz veya insanı tercih ederseniz artı veya eksi bir özelliği olmadığından ve fazladan marifet alacağından dolayı istediğiniz tarafa esnetebilirsiniz. Öfkeli bir cüce veya soğuk bir elf oynamayı kafaya koyduysanız sizi kimse durduramaz biliyorum fakat ırk tercihinden önce grubunuzun karakter tercihlerine bir göz atın. Yakın arbede de beceriksizlik yaşayacak büyü ve gizlilik esaslı bir grubunuz varsa doğru tercih ayakta en sağlam durabilecek bir savaşçıdır. Bunun için cüceyi önerebilirim. Sonuçta en ağır zırhları ve kalkanları kullanmaya çok elverişli, doğuştan savaşçı bir ırk. Hatta hatırlarsanız D&D 3.5 Prestige Classlarında cüceler için Dwarf Defender isimli bir Prestige Class bile mevcuttu. Gelelim partinizin tek tehlikeli yakın dövüşçüsü olmadığınız duruma. Rahatlıkla bir elfide tercih edebilirsiniz bu durumda. Biraz daha kırılganda olsa arbedelerde bazen atikliği sayesinde diğer herkesten fazla kelle alabilir. Bir de insana değinmek istiyorum. Bildiğiniz gibi insan ırkının hiç bir artısı veya eksisi yok. Bu sebeple karakter tamamen sizin yönlendirdiğiniz tarafa gidecektir. Fazladan aldığı marifetler ise işinizi çok kolaylaştıracaktır. Her durumda tercih edilebilir.

dwarf-fighter

Karakterinizi yarattıktan sonra en önemli kısım arbedeler ve rol yapma. Bir savaşçının en önemli rol yapma olayı arbedeler sırasında yapılanlardır. Kimse grubun bel kemiği olan bu karakteri bir korkak olarak görmeyi istemez. Sizde öyle anılmak istemezsiniz tabi ama bazen tedbirli olmakta fayda var. Catelyn Stark’ın oğluna söylediği gibi “Korkuyorsan aptal değilsin.” sözünün doğru olduğu kısımlar olacaktır. Can puanınız ve savunmanız tabii ki yüksek olacaktır fakat bu her zaman önden yürüyeceğiniz anlamına gelmez. Üzerinizdeki onlarca kilo ağırlığındaki zırhla tuzaklardan kaçmanız neredeyse imkansız. Bırakın önden sezgileri daha kuvvetli biri yürüsün. Arbede sırasında bilgelik puanı çok yüksek olmayan bir savaşçı ne olduğunu bilmediği yaratıklarla karşılaşabilir. Önce bekleyin bunun kitabını okumuş bir büyücü size ondan bahsetsin. Arbede sırasında yapacaığınız rp’ye gelirsek bu kısım çok önemli. Siz grubunuzda silahını kullanmayı en iyi bilen karaktersiniz ve yakın dövüşten çekinmezsiniz. Bu sebeple savaşırken aynı zamanda grubunuzun diğer üyelerine hem moral hem de taktik aşılamalısınız. Savaş çığlıklarınız ve savaştığınız yaratıklara tükürürcesine ettiğiniz hakaretler korkmadığınızı, dostlarınızdan istediğiniz hamleler ise savaş alanında ki tecrübenizi yansıtır.

fighters

Son olarak söylemem gereken ise bir savaşçıyı bilgisayar ekranlarında oynamak çok kolay olabilir fakat masaüstünde olaylar değişiklik gösterir. Sizden beklentiler yüksek olur ve bunun karşılığını vermeniz gerekir. Eğer grubunuzda doğuştan bir lider olan paladin veya zekasını kendisine saklamadan gücünü paylaşan bir büyücü yoksa grubunuz sizin himayenizde ilerleyecektir. Tüm savaşçıların Sturm Brightblade kadar cesur olması dileği ile.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.