Makaleler

Her Seferinde Dünyanın Sonunu Getiren 5 Felaket

apocalypse-banner

Oyunlarda, kitaplarda, dizilerde ve filmlerde defalarca kez dünyanın sonu geldi. Belki dünyanın sonunun gelmesi ilgi çekici bir konu olabilir fakat önemli olan neden her senaryoda aynı klişelerle dünya bu hale geliyor?

Biz kıyamet senaryolarını o kadar çok okuduk, izledik ve oynadık ki artık dünyaya birazdan yazacaklarımdan biri olursa çözümünü buluruz. Her zaman kullanılan klişe felaketlerden bazılarını sizler için derledik.

1. Nükleer Savaş

nuclear-bomb

Tamam hepimiz Fallout hayranıyız ve Fallout sevmeyenler bizden değildir fakat bu klişeyi Fallout kadar iyi kullanmayacaksanız bırakın bu işi onlar kurgulasın. Her kıyamet senaryosunda görebileceğimiz bu klişe genelde dünyadaki süper güçlerin sağa sola nükleer atmalarıyla başlar ve sonucunda da dünya yaşanmaz hale gelir. Açlıktan yamyamlık yapan insanlar mı dersiniz, temiz su için adam öldürenler mi dersiniz hepsi mevcuttur.

2. Çevresel Etkenler

deprem-sel

Bu da gelecekte yaşanmasına garanti gözüyle bakılan bir olay olduğundan en çok kullanılan klişelerdendir. Dünyada ya sular yükselip şehirleri yutar ya da yeni bir Buzul Çağı başlar. Belki de güneşin ısısından yüzey yaşanmaz hale gelebilir. Ardı arkası kesilmeyen büyük depremleri de unutmayalım. Yalnızca birini değil hepsini bir çok gez gördük sanırım. İşin acı kısmı bu olayların hiçbirinin savaşlar gibi durdurmaya karar verdiğimizde duracak şeyler olmaması. Yine de bir insanın düğmeye basıp dünyayı yaşanmayacak hale getirmesindense doğa ananın bizleri cezalandırması daha adil görünüyor.

3. Teknoloji

terminator-robot

Connor ailesinin zorluklarını ve Cylon’ların ne kadar tehlikeli olabileceğini gördük. Sonradan türeyen acemice kurgulanmış elektriksiz dünyayı görmez olaydık. Bunlar teknolojinin gelişmesi veya teknolojiden yoksun kalmakla başımıza gelebilecek felaketler. Ya kontrol edemeyeceğimiz şeyi yaratacağız ya da dünyadaki tüm bilgisayar ve uydu sistemlerinden mahrum kalıp büyük bir kaosa sürükleneceğiz. Bu senaryolarda çok klişe ama teknolojinin nasıl müptelası olduğumuza bakınca yaşanabilecek gibi görünüyor.

4. Virüsler

virus

Virüsler o kadar çeşitli şekilde kurgulandı ki bıktık usandık. Genelde çözümü olmayan korkunç bir virüs ya insanların hepsini zombiye çeviriyor ya da sorgusuz sualsiz öldürüyor. Zombi olmaktansa ölmek daha iyi demeyin. Belki de aylarca acı çektirecek bir virüs de olabilir. Her iki şekilde de kendimizi ya da yakaladığımız zombiyi Türk tabiplerine emanet etmekten başka şansımız yok sanırım.

5. Büyü

demon

İblisleri çağıran bir portal açacak gücünüz olduğunu düşünün. Belki siz yapmazsınız ama dünyada yapacak olan çok fazla insan yaşıyor. Doğa üstü ve süper güçlere sahip olanlar genelde okuduğumuz çizgi romanlardaki gibi iyi insanlar olmayabilirler. Hem iyi olsalar bile büyük büyü güçleri para gibi adamı birden bozabilir. Meteor büyüsü yapabilecek olsanız bence deneyip görmek istersiniz. İşte bu sebeple büyü en tehlikeli klişelerden. Genelde fantastik ağırlıklı senaryolarda gördüğümüzden bu büyüyle dünyayı yok etmeye çalışanlara arada bir sempati duyabiliriz tabi.

Artık bu alıştığımız klişelerden biraz farklı kıyametler görmek ve sonlarımızı farklı şekilde de hayal etmek dileğiyle.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.