Makaleler

Ray Bradbury’den Genç Yazarlara 12 Tavsiye

Ünlü yazar Ray Bradbury, yıllar önce katıldığı bir seminerde genç yazarlara altın değerinde tavsiyelerde bulunmuştu.

Fahrenheit 451, The Martian Chronicles gibi başyapıtları kaleme alan Ray Bradbury bu dünyadan göçeli tam 8 yıl oldu. 1920‘de dünyaya gelen ve ilk hikayesi Hollerbochen’ Dilemma 1938 yılında basılan Amerikalı yazar Bradbury, bilimkurgu, fantezi ve korku türlerinde yazdığı onlarca eserle edebiyat dünyasının ikonik isimleri arasındaki yerini aldı.

Kitaplarının yanı sıra Moby Dick ve It Came from Outer Space gibi filmlerin de senaryolarını yazan Ray Bradbury, 2001 yılında Point Loma Nazarene Üniversitesi’ndeki konuşmasında genç yazarlara 12 tavsiyede bulunmuştu.

Yazarlar sempozyumunda kariyerinden hikayeler aktaran Bradbury‘nin, yazmanın nasıl geliştirileceğine dair verdiği ipuçları şöyle:

 1. “Roman yazmaya başlamayın.” Çok uzun sürüyorlar. Bunun yerine yazma hayatınıza, haftada bir tane olmak üzere çok sayıda kısa hikaye yazarak başlayın. Bunun için bir yıl ayırın. Arka arkaya 52 kötü kısa hikaye yazmanın mümkün olmadığını iddia eden Bradbury, ilk romanı Fahrenheit 451’i yazmak için 30 yaşına kadar beklemiş.
 2. “Onları sevebilirsin, ama onlar olamazsın.” Tıpkı onun H.G. Wells, Jules Verne, Arthur Conan Doyle ve L. Frank Baum’u taklit ettiği gibi, bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde en sevdiğiniz yazarları taklit etmeye çalıştığınızda bunu aklınızda bulundurun.
 3. “Kaliteli kısa hikayeleri inceleyin.” Roald Dahl, Guy de Maupassant ve daha az bilinen Nigel Kneale ve John Collier’ı öneriyor. New Yorker’da yayınlananları saymıyor çünkü onlarda metafor yok.
 4. “Kafanızı doldurun.” Metaforların entelektüel yapı taşlarını biriktirmek için, yatmadan önce bir okuma dersi öneriyor: Bir kısa öykü, bir şiir (ama Pope, Shakespeare ve Frost’tan olsun modern “saçmalıklardan” değil) ve bir deneme. Bu makaleler arkeoloji, zooloji, biyoloji, felsefe, politika ve edebiyat dahil olmak üzere çeşitli alanlardan olmalı: “Bin gecenin sonunda, her şeyle dolu olacaksın” diyor.
 5. “Size inanmayan arkadaşlarınızdan kurtulun.” Yazarlık hırslarınızla dalga geçen arkadaşları gecikmeden kovmalarını öneriyor.
 6. “Kütüphanede yaşayın, lanet bilgisayarlarınızda değil.” Bradbury, üniversiteye gitmemiş olsa da doyumsuz okuma alışkanlıkları ile 28 yaşında kütüphaneden mezun oldu.
 7. “Filmlere aşık olun.” Tercihen eski olan filmlere.
 8. “Neşeyle yazın.” Bradbury’nin zihninde yazmak ciddi bir iş değil. Bir hikaye iyi gidiyorsa onu bir kenara bırakın ve işe yaramayan bir hikayeye başlayın: “Neşemi kıskanmanızı istiyorum.”
 9. “Para kazanmayı planlamayın.” Karısıyla evlenirken yoksulluk yemini ettiler. 37 yaşlarına bastıklarında hala bir arabaya yetecek paraları yoktu. İlerleyen yaşlarında da ehliyet almaya fırsat bulamadı.
 10. “Sevdiğiniz ve nefret ettiğiniz on şeyi listeleyin.” Sonra birincisi hakkında yazın ve onu öldürün. Sırayla devam edin ve aynı şeyi korkularınız için de yapın.
 11. “Aklınıza gelen herhangi eski bir şeyi yazın.” Bradbury, tüm yaratıcı engelleri ortadan kaldırmak için kelime ilişkilendirmesini tavsiye ediyor çünkü; “Test edene kadar içinde ne olduğunu bilmiyorsunuz.”
 12. “Hatırla; yazarken aradığın sadece bir kişinin gelip sana ‘Yaptığın şey için seni seviyorum’ demesi.” Bunu başaramazsanız, gelip size “İnsanların dediği gibi deli değilsiniz” diyecek birini arıyorsunuzdur.
YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.