Makaleler

Orta Çağ Kalelerinin Sırları

kale-castle-banner

Fantastik dünyaların ve FRP oyunlarının olmazsa olmaz yapılarından birisi de elbette haşmetli kalelerdir.

Orta çağ kalelerinin yapım şekline baktığımız zaman, yüksek duvarlı, aşılması zor yapılar olarak görürüz. Dışarıdan görünen taş yığını kalelerin altında, zekice düşünülmüş stratejiler yatıyor.

Kaleyi tasarlayan mimarlar, içerde yaşayanları herhangi bir saldırıdan maksimum düzeyde koruyabilmeyi amaçlamışlar. Bunun için yapım aşamasında, ustaca düşünülmüş detaylar eklemişler. Orta çağ kalelerinin az bilinen yönlerinden bazılarına değinelim.

Hendek

kale-hendek

Kalenin etrafındaki su dolu hendeklerin, düşmanın geçmesini zorlaştırmak için yapıldığını düşünebilirsiniz. Fakat, öncelikli yapım amacı bu değil. Kuşatma sırasında kale için en büyük tehlikelerden biri düşmanların kazdığı tüneller. Bu tüneller aracılığıyla hem duvarlar yıkılabiliyor hem de düşmanın kalenin içine erişimi oluyor. Hendek burada devreye giriyor ve altından tünel kazılmasını engelliyor. Altında herhangi bir kazı olursa suyla dolmasına neden oluyor. Bu nedenle bazı kalelerde hendek, dış duvar ile iç duvar arasında bulunabiliyor.

Eş Merkezli Savunma Çemberi

kale-savunma

Kale savunmalarında etkili bir yöntemdir. Düşmanın önüne konulan bir dizi engeli içeriyor. Sırasıyla bir düz arazi, sonrasında dış duvar, hendek, iç duvar, hisar ve güçlü bir kule. Düşmanın başarılı olması için hepsini tek tek geçmesi gerekiyor. Bunu başarması için büyük miktarda zaman ve efor harcaması lazım.

Ölüm Tuzağı Şeklinde Giriş Kapısı

kale-giris

Kalenin ana kapısı en tehlikeli yerlerden biridir. Çünkü, aynı zamanda ölümcül bir tuzaktır. Genellikle sonunda başka bir kapı olan küçük bir avluya açılır. İçerdeki kapı demirlerle korunmaktadır. Düşmanlar ilk kapıyı geçmeyi başarırsa içerdeki kapı kapanıyor ve düşmanlar avluda kapana kısılıyor. Avlunun duvarlarında, ölüm deliği adı verilen delikler var. Savunan askerler bu deliklerden tuzağa düşen düşmana ok ve mermi ateşleyebiliyorlar.

Kule Merdivenleri

kale-merdiven

Kalelerdeki merdiven boşlukları özenle tasarlanmıştır. Merdivenler, oldukça dar bir eğimle saat yönünde yapılıyor. Bunun avantajı, saldıran taraf merdivenleri çıkarken kılıçları sağ ellerinde olduğundan kılıç sallama alanları duvarın dış yüzeyiyle çakışıyor. Bu yüzden rahat kılıç kullanamıyorlar. Aynı zamanda yukarıdan savunan tarafında rahat bir kılıç sallama alanı oluyor. Merdiven tasarımındaki diğer bir püf nokta ise eşit olmayan basamak yükseklikleri. Kalenin sahipleri bu eşit olmayan basamaklara alışık olduğundan rahat hareket edebiliyor. İşgalciler bu düzene alışık olmadığı için hareket kabiliyeti azalıyor ve saldırıya açık hale geliyor.

Gizli Geçitler

kale-gizli-gecit

Gizli geçit olmadan bir kale düşünülemez. Çoğu kale çeşitli amaçlara hizmet eden gizli geçitlere sahiptir. Bazı geçitler kale sakinlerini güvenli bir yere kaçırmak için ya da kuşatma sırasında erzak almak için uzak mesafeye açılır. Bazıları ise kale içinde kişileri ve erzakları saklamak için gizli odalara açılır.

Kalelere bu açıdan bakınca o görkemli taş yığınları, gözümüze daha da etkileyici geliyor. Bir dahaki ortaçağ kalesi gezinizde, mimarideki bazı tuhaflıklar artık daha anlamlı gelecektir.

Kaynak: Design Secrets of Medieval Castles

İlginizi Çekebilir  Wonder Woman Orta Çağ'da Yaşasa Zırhı Muhtemelen Böyle Olurdu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu