Makaleler

One Piece’i Bulabilecek miyiz?

one-piece-banner

17 yıldır devam eden Manga efsanesi ne zaman son bulacak? Sıkı bir takipçisi olarak, hikayenin nereye bağlanacağına dair bazı yorumlamalarda bulunacağım. Baştan uyaralım, güncel Manga sayısı 749’u okumadıysanız, bu yazı fazlasıyla spoiler içerebilir.

Geri kalanlarla devam edelim. Yakından takip edenlerin bildiği üzere Manga 2 haftalık bir araya girdi. Üstat Eiiçiro Oda, geçirdiği bademcik enfeksiyonu yüzünden bir süre istirahat edecek. Gücünü en kısa sürede toparlamasını bekleyeceğiz.bleach_naruto_one_piece

Peki şu ana kadar neler oldu? Sırada bizleri neler bekliyor? Bugün Manga’nın ağır topları olarak bilinen 3 Shounen çizgi var: Bleach, Naruto ve One Piece. Son zamanlarda Fairy Tail de bu ağır toplar arasında anılmaya başlandı.

Bleach’in yakın bir tarihte biteceğine dair kesin bilgiler yayıldı. Naruto’nun ise 2015 yılı içerisinde bitirilmesi planlanıyor. 17 yıldır süren One Piece ne zaman tatlıya bağlanacak? Bana kalsa, bu kadar zengin hikayeye sahip bir Manga’nın bitmesini asla istemem. Ancak zamanla kabak tadı vermeye başladığı yerler olmadı değil.

Öncelikle hikayenin nereye geldiğine bir bakalım. Geçtiğimiz olaylar dahilinde Marineford Savaşı olarak bilinen büyük bir olay yaşandı. Bu sırada birçok ünlü korsan hayatını kaybetti, birçok yeni isim parladı. Tüm dünyanın dengesi bir anda altüstü oldu. Aynı şekilde Donanma içerisinde de yeniliklere şahit olduk. Sengoku ve Garp gibi büyük isimler emekliliklerini isteseler de, Dünya Hükümeti tarafından işin denetim kısmına aktarıldılar. Donanma artık daha korkunç bir hale geldi.

Aradan 2 yıl geçti ve Donanma’nın Yeni Dünya denizlerine taşındığını öğrendik. Bu sırada Eleven Supernovas olarak bilinen yeni yetme korsanlar kendilerini bu denizlerde tanıttı. Ancak bizim Hasır Şapka tayfası 2 yıl inzivaya çekilerek, çalıştılar ve güçlendiler. Henüz bu ekibin ne kadar güçlendiğini bilmiyoruz.eleven-supernovas

Ancak Balıkadam Adası serisi içerisinde gördüğümüz kadarıyla tüm ekip, 10 insan gücündeki balıkadamları rahatlıkla alte debilecek konuma yükseldiler. Bu da bizlere ekibin 2 yıl önceki hallerinden daha da kuvvetli bir hale geldiklerini gösteriyor. Gene de tüm güçlerinin bu olmadığını umuyorum. Çünkü Yeni Dünya’da balıkadamlardan daha da kuvvetli isimler, yaratıklar ve kişiler var.

Gel gelelim Law ve Luffy arasında yapılan Korsan İttifakı, gelecek bölümler hakkında bize bazı ipuçları veriyor. Dressrosa hikayesi olması gerektiğinden daha fazla uzatıldı. Bu yüzden kabak tadı vermeye başladı. Çünkü Oda, daha önce kullandığı bir altyapıyı kullanıyor. Luffy düşmanlarıyla birlik olarak, asıl gerçek kötü adama karşı mücadeleye girişti. Bunu daha önce Impel Down ve Marine Ford sırasında görmüştük. Burada çok ilerlemeden Kolezyum’da yaşanan dövüşe dair birkaç bilgi de vermek istiyorum.

Luffy, Kolezyum’daki savaşa, Ace’in Şeytan Meyvesini kazanmak için girmişti. Elbette meyveyi Luffy’nin kazanacağını biliyorduk. Ama kazanırsa kime verecekti? Oda, burada da eski hikayeleri hortlatma yeteneğini kullanarak bizlere 3. kardeş Sabo’nun ölmediğini gösterdi. Mera Mera No Mi isimli, dünyanın en güçlü Şeytan Meyvelerinden biri olarak kabul edilen Alev Meyvesi artık Sabo’da. Bu da bizleri mutlu etti. Çünkü yabancıya gitmemiş oldu.mera-mera-no-mi

Yaşanan savaş ise resmen Akira Toriyama’ya bir saygı duruşu olmuş. Oda, Dragon Ball’ın yaratıcısı Toriyama’nın öğrencisiydi. Ayrıca çizimlerinde ve anlatım tarzında Toriyama’nın etkilerini bariz bir şekilde görebiliyoruz. Ancak bu Kolezyum savaşı bana birebir Tenkaichi Budokai Müsabakasını anımsattı. Adı sanı duyulmamış genç bir yetenek, dövüş müsabakasına girer ve herkesin gönüllerini fetheder. Çünkü devleri bile parmağında oynatacak güce sahiptir. Yukarıda da belirttiğim gibi daha sonrasında bu müsabakadaki isimler Luffy ile bir olup Doflamingo’ya karşı mücadele verecek.

Burada fazla detay vermeye gerek yok. Dressrosa Adası devasa bir Kafes Dövüşüne dönecek. Eninde sonunda Luffy, Doflamingo’nun kıçını tekmeleyecek. Bunu hepimiz biliyoruz. Ancak dişimizi biraz sıkarsak, bu hikayenin peşinden gelecek olaylar sırasında nutkumuz tutulacak.

Asıl unutulan adanın dışındakiler. Yaklaşık 20 sayıdır, adanın dışında gemide bekleyen Hasır Şapka ekibine ne olduğunu bilmiyoruz. Sanji, Luffy’den izin alarak Big Mom’ın gemisine ateş etme izni almıştı. Bakın, burası çok önemli. Daha öncesinde Sanji’nin dengeleri değiştirecek bir karakter olduğundan bahsedilmişti. Dört İmparator’dan birine açılan savaşta Sanji’nin parmağının olması hükümeti de telaşa sokacak.all-blue

Eğer One Piece forumlarını takip ediyorsanız, Sanji hakkında yazılmış birçok teori mevcut. Bunların arasında en ilgimi çeken ve olasılığı yüksek olan Sanji’nin All Blue bölgesinin varisi olması. Kuzey Denizi’nde doğan Sanji’nin geçmişine dair bir şey bilmiyoruz. Sanji’nin All Blue’yu bulmak istemesinin sebebi, kandan gelen bir miras. Kendisi bunun farkında. Hükümet bunun farkında. Ancak açıklanmaması gerekiyor. Çünkü All Blue’nün gerçekliği saklanmış vaziyette. Burada da iş biraz Robin’e düşecek gibime geliyor. Sanji’nin All Blue’yu bulmak istemesinin sebebi de, mirasını arıyor olması.

Dressrosa’ya geri dönersek. İçeride büyük bir dövüş yaşanacak. Luffy ve Doflamingo arasında bir dövüş yaşanacağı bariz. Oda, belki burada Doflamingo’yu kurtarabilir. Çünkü kendisinin soylu ailesinden geldiğini öğrendik. Hükümet araya girebilir, son anda kaçabilir ya da hapis yatmak yerine asıl yeri olan Mariejois kentine dönebilir.

Bu noktadan sonra dışarıda olacaklar çok önemli. Gemideki ekibin gücü, Big Mom’a dayanacak kadar değil. Sanji, Brook, Nami, Chopper ve Momonosuke Dört İmparator’dan birine kafa tutamayacak. Sanıyorum burada da devreye Jinbe gelecek.

Hatırlarsanız, Balıkadam Adası sırasında Luffy, Jinbe’yi tayfaya katmak istemişti. Son 100 sayıdır ekibe kimin katılacağı tartışılıyor. Bu noktada en büyük olasılık Jinbe’ye ait. Neden mi? Hemen açıklıyorum.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Hodor'un Konuşamaması Hakkında İlginç Teori
1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. One piece baslangicta bu kadar ilerilere geleceğini düşünmedi. Sonrada bu uzakliga ayak uydurmak için değişiklik yapma yoluna gitti. Seriye haki eklenmesi vs. Logialara hic vurulmadigi ilk aşamada kesinken artik haki ile kurulabiliyor. Buda mangakanin uzun vadede değilde daha çok yakin geleceğe gore yazdigini gösteriyor. Herşey mümkündür ve hic bir tahminimizin tutmama olasiligida mevcuttur (:

 2. İlk bölümlerde Luffy nin küçüklüğünde Shanks Sea Monsterı haki ile kovuyor tekrar izle derim.

 3. Aslında o yaratığı kovalaması hakiden ziyade sanki Shanksı tanıyor gibiydi o bölümde sonra işler değişti.Ben onu bunu bilmemde benim teorimde, Dragon Gol.D.Roger çıkacak. Taaa Grand Line a varmadanönce Smoke dediydi Gol.D.Roger öldü bu adam çıktı diye..:)

 4. luffy bir çok yerde haki kullanıyor sadece adını bilmiyorduk.
  shanksla white beardın kılıç tokuşturduğu sahne 100 lerde bir bölüme denk geliyor oradada haki vardı. adam hikayeyi bitirdi sadece insanlar seviyo diye uzatıyo herif dahi

 5. ben hazine bekliyorum en azından rio poneglyph in orda olduğu söylendi başka şeylerde vardır diye düşünüyorum

 6. Daha one piece aleminde haki diye birşey yokken logia meyvelerinde dokunulmasi imkansizdi. Meyve etkilerini devre dişi bırakmak imkansizdi. Karasakal bunu arastirdi ve meyve güçlerini etkisiz kilan herşeyi etkisiz kilan hatta karasakalin vücudundaki aciyi bile etkisiz kolan bir meyve buldu. Her yerde bu meyveyi arazi ve başka arkadaşı bulunca onu öldürüp el koydu. Mangaka basta haki yerine meyvelere zayif yönler vermeyi düşündü. Kumda su yildirimda lastik vs. Yani ace i yangin tupuyle yenebilirdin. Ama mangaka bunun yetersizliğini fark etti ve lastik meyvesini de daha ne sekil geliştireceği konusunda bence tikandi. Smoker ve amiraller de imkansizdanda otedeydi. Mangaya sonradan haki eklendi. Bu durum karasakalin meyvesini gereksiz hale getirmişti. Karasakal logialara vurmak için onca zaman meyve aradi ama su an hakisi olan vuruyor zaten. Karasakal ana düşman olucak ama meyvesi tikandi. Orda 2. Meyve devreye girdi. Yani manga uzun sürmesinin etkilerini yasiyor. Karasakal hakiye sahip olursa sahip oldugu herşey cöp olur ama 4 kraldan birinin hakisiz olmasida onu zaten çöp yapar. Mesela eski bölümlerde hakisiz smoker meyve kullanicilarina vurmak için kirosekiden silah kullanıyordu. Simdi silahlanma kullanıyor. evet eskiden bazı güçler gösterildi ancak o zaman bunların bu şekilde haki olarak bi araya toplanacağını mangakanın bildiğini sanmıyorum. manga uzakdıkça bi çok şey değişti.

 7. One Piece hakkında bir çok teori olmasına rağmen uzun sürmesinin sebebi Mangakanın olay örgüsünü derinlemesine işlemesinden kaynaklıdır. İlk bölümlerde Shanks deniz yaratığını kaçırıyor ve daha ilk bölümlerde haki kullanıyor. Yaratığın Shanks’i tanıdığı veya tanımadığından ziyade Shanks’in yine ilerleyen bölümlerde de Fatih(Kral) hakisinde dünyadaki en güçlülerden olduğu ortaya çıkıyor. Kısacası böyle bir planı var mıydı bilemeyiz ama ilk bölümlerde sadece Shanks’in bakışından korktuğunu varsayabiliriz. Ayrıca All Blue teorisinin daha mantıklı ve tutarlı olanı çıkmıştı hatta bütün bir teorinin bir bölümü olarak. One Piece üç antik silahın da toplamıyla dünyayı birleştirecek bir şey. 4′ e bölünmüş olan denizler ve Grand Line ile Red Line’ı da sayarksak 6 parçayı toplayıp bir bütün yapacak. Denizler birleşince de All Blue olacak. Will of D. de Soyun iradesi olarak geçecek ki D’ ye Descendant dendiğini gördüm teoride. Şimdi bunu başka yerde görmedim henüz ama bence son olaylardan sonra Moira’nın gemisinde Nami’ye kendi yaşam kartını veren kadın bence Big Mom’ın kızı ki Namiler o şekilde kurtulacaklar Big Mom’ın elinden. Söylemeden edemeyeceğim Luffy ilk pet shoptaki köpeği ardından yeşil ejderha benzeri yaratıkları anlaması, balık adam adasında da deniz krallarını anlaması. Will of D. den kaynaklanıyor olabilir. Mangaka önce ipuçları veriyor ardından girişi yapıyor gibi geliyor bana..Sanji’nin kaşlarında olduğu gibi. Daha Little Garden Arc’ ta (İki devin savaştığı seri) kaşları Den Den Mushi’ den belli oluyordu.

 8. Birçok noktada mantıklı teoriler bunlar. Özellikle bilginin önce kırıntı olarak verilmesi sonra beklentinin tavan yaptığı anda tüm hikayenin anlatılması Oda’nın en sevdiği anlatım biçimlerinden biri. Daha ilk bölümden Monkey D. Luffy, Hasır Şapka, Şeytan Meyvesi, Shanks, Haki, Deniz Krallı gibi karakterleri, fikirleri, olayları gördük. Bunlar 200-300 bölüm sonra açıklanan şeylerdi. Bakalım neler olacak.

 9. Hikayenin gidişatı Oda’nın elinden çıktı gibime geliyor artık. Nasıl bir toparlama sürecine girecek bilemiyorum. Bu 2 yıllık aradan sonra bir gelişme bekliyordum ama hala giriş sürecindeyiz.

  Haki konusunda ise haklı olduğun noktalar var. Ama daha ilk bölümden Shanks’ın Haki kullandığını gördük. Belki daha sonrasında bu fikir ileriye götürüldü. Çünkü Crocodile ve Enel ile birlikte Logia’nın ne kadar güçlü olabileceğini öğrendik. Ama ikisine karşı da bir çözüm bulunmuştu (Su ve Lastik). İlerleyen safhada silahlanma hakisi gibi bir fikirle dengeler oturtulmuş olabilir.

 10. shanks ın orda yaptığını ilk etapta oda shanks a özel bir güç olarak düşünmüş olabilir. one piece şu anki haline gelmeden önce bir çok farklı hazırlık versiyonu çıktı. hasır şapkayı luffy e garpın verdiği bir bölümü bile okumuştum. ama dediğim gibi tıkandı oda. ve sevmediğim bir yolda ilerliyor. seçilmiş kişi zırvalıklarından bıktık zaten her mangada biri seçilmiş durumda ama luffy seçilmeden başarılı olsa bize daha eğlenceli gelirdi. korsanlar kralına karakterin benzemesi ölürken gülmek onun gittiği yerlere gitmek adamı korsanlar kralı yapmaz. kesin bir irade ve istediğinin peşine düşmek yapar. rogerın çiziminden tutun tayfasına kadar bi çok şey reankarne edilmeye çalışılıyor. koskoca beyazsakal dünyanın en güçlü adamı akainuyu öldüremiyor. ona vurmak için çok fazla şansı var. deprem meyvesinin inanılmaz darbelerine haki eklemiş olsaydı şu an akainu patates püresine dönerdi. ama eklemedi. shanks serinin başında yaratığı hakiyle kovduğu halde dünyanın en güçlü adamı akainuya haki ile vuramadımı yani (: smoker daha önce onlarca kez luffy ile karşılaşmasına rağmen silahlanma niye kullanmadı. yada ne bileyim hatırlarsanız savaşta marco amirallere haki ile vuruyor. amiraller haki kullanıcılarısınız ha diyor. evet seride haki ismi geçiyor ama haki ile vurulan logialar neden hala iyileşmeye devam ediyor. yine tekrar ediyorum. manga uzadıkça mangakanın görüşlerinden tutun manganın gideceği yer bile değişti. beyazsakal ve doflamingonun bile ortaya çıkışı aceleye geldi. savaştan önce beyazsakalı kaçkere gördük ki ben savaşı izlerken öleceğini anlamıştım. ace bize kaç kere gösterildi ki savaştan önce öleceği belli bir diğer karakterdi. şimdi seriye sado katıldı ve mangada uzun vadede karşımıza çıkmaya devam etmezse bilirim ki oda ölecek. çünkü kısa kısa gösterilip bize sevdirilen kişilerin öldüğü mangakanın tarzı olarak görülüyor. ^^ çok yazmışım özür dilerim ^^

 11. harcayabilirden ziyade harcamalı. harcasın bi zahmet. tamam tayfadan eleman eksilmesin ama birileri ölmeli. korsanların amirallerin 4 kralın schibukailerin olduğu korkunç denizlerde kimsenin ölmemesi bence çok garip. luffy ve tayfanın vslerindede birinin öldüğünü görmedik daha. yaptıkları şey çocukça bir korsan oyunu değil. shanks in tayfasında bi çok kez gördük 2. kez düşünmeden sıkıyor adamlar. mesela shans te ölecek karakterlerden biri. ben iddia ediyorum. az gördük hakkında çok şey bilmiyoruz ve kara sakalla muazzam bir savaş yapmasının ardından flashbacklerle uğurlayacağız kendisini. karaksakal meyvelerine ve herşeye rağmen kendi gücüyle yenemeyecek shansi ve 3 kağıt yaparak tuzağa düşürecek. ve bütün bunlar büyük savaşın hazırlıkları. luffy her arc ta kendine yoldaş topluyor ve ihtiyacı olduğu anlarda beyazsakalın tayfası, shanksin tayfası devler, marineforda gelenler, devrim ordusu, eski yeni bazı schibukailer ve çok daha fazlası luffynin yanında olucak. ve finalde luffynin karasakaldan alacak o kadar çok intikamı olucak ki galibiyeti bir o kadar muazzamlaşıcak. luffynin ace i idama mahkum etmesi için hükümete veren, beyazsakalı öldüren, shanksi öldüren bir karasakalla karşılaşması hep bir üst seviyeye taşımak için. 4 kral devrilecek ve kaidoyu bence karasakal devirecek. luffy big mom u devirdikten sonra kaidoyu deviren karasakalın çıkardığı karışıklıklara bir dur diyecek olan shanks ne yazık ki aramızdan ayrılan bir diğer karakter olucak. ^^ yazmaya başlayınca kendimi kaybediyorum :D

 12. Kolay kolay bitmeyecek gibi One Piece sizinde dediğiniz gibi… One Piece aslında bazı yönlerden diğer manga/animelerden ayrılıyor mesela Bleach’te İchigo sağlam ve saygı duyulan bir karakter. Naruto her ne kadar ilk başlarda olmasa Shippuden serisi ile sağlam bir kahraman oldu Sasuke ile bile birlikte muhtemelen önümüzdeki seneye bitirecekler olayları. Tüm bunların yanında Luffy çok ilginç gelmiştir bana çevremde Luffy gibi insanlar aramışımdır hep… Hiç unutmam yıl 2004 Star Tv de çıkardı One Piece “Lastik Çocuk” diye babam kızardı lan olum lisedesin halen daha çizgi film izliyon (zavallı babam bilmiyo ki halen daha izlediği mi:)) diye.Herkes tarafından küçümsenen ama her savaştan bir dostunu kurtararak güçlenerek çıkan Luffy bana bütün ana kahramanlardan daha sempatik gelmiştir hep. Marineford’a girişi çabası, sürekli “Ace Ace” diye bağırması ve Ace’in ölüşü ağlatmıştır beni şerefsiz :)Belki de Mehawk’ın dediği gibi “Onu güçlü ve özel kılan sonsuz ittifak kabiliyeti bütün iyi karakterleri mıknatıs gibi çekmesi” ki bu Gol D Roger de bile olmayan bir özellik. Will of D. ,Donanma ve Blackbeard savaşı kaçınılmaz son konular gibi duruyor karakter ilerleyişinden ama hepinizin de dediği gibi bu geniş anlatım üslubuyla Luffy’nin Shanks ve özellikle de babası ile münasebeti beni daha çok meraklandırıyor. Doflamingo sanki biraz abartıldı gibi Marineford savaşından beri çok uzun sürdü eninde sonunda Luffy kıçına tekmeyi basacaktır biraz daha REvolution Army’e girebilirmiydi bu süreçte Oda?Bence evet,şeytan meyvelerinden çok artık manga takipçileri Haki ve özellikle Qonqueror haki kullanıcılarının hakilerini merakla bekliyor. Mesela Oda Luffy’nin 50000 kişilik hakisini Shanks ile karşılaştırdığın da bütün Balık adamları yani 100000 kişiyi götürürdü Shanks diyor,burdan da Luffy nin daha çok güçleneceği sonucu ve tayfasında hiç şeytan meyvesi gücü kullanmayan ama haki manyağı bir tayfası olduğu düşünülen Shanks’ın tayfası da merak konusu tabi.Bilmiyorum bana Zoro ve Sanji hariç tayfanın diğerlerini konu alan bölümler Naruto’daki fiiller gibi geliyor, Boa Hancock bile daha iyidi tayfa artık baymadı değil yani…
  3-4 yıla biter mi bitmez mi bilinmez ama bilinen bir şey var ki en az Bartolomeo kadar Luffy manyağı olmuş bizler bitmesini pek de istemiyoruz sanki…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.