AYBABTUMakaleler

Nereden Bulacağım Bu Frp Haritalarını?

FRP oyunlarının tartışmasız en önemli noktalarından biri de haritalardır. Sadece zindanların veya mağaraların değil, içinde bulunan dünyanın haritası hem oyuncuların oyuna daha hakim olması hem de daha kaliteli bir oyun deneyimi için fazlasıyla önemli olduğuna hemfikiriz sanıyorum.

FRP dünyasına yeni adım atan, harita hazırlamaya üşenen ya da yeni yollar arayan oyun yöneticileri için ufak bir rehber hazırlayayım dedim. Bu yazı da hem hazır haritalar hem de harita oluşturma programları bulabilirsiniz. Özellikle ücretsiz ve en basit olanlarını seçmeye çalıştım.

Hazır Haritaları Bulabileceğiniz Siteler

Medieval Fantasy City Generator

Sadelikten yana olanlara hem kullanımı hem de görünüşü çok basit bir dünya haritası oluşturma yardımcısı. 30 saniyede dünyayı hazırlamayı mümkün kılıyor. Şehrinizin büyüklüğünü seçebilir ve direkt şehrin neresinde kimleri bulabileceğinizi görebilirsiniz. Bunun yanında farklı renk ve baskı türü de seçebiliyorsunuz.

RPGMapShare

Neredeyse her oyun türüne uyabilecek ve birçok çizim tarzıyla hayal gücünün ötesine geçen haritalar ve objeler bulabileceğiniz devasa bir arşiv. İsterseniz direkt olarak haritaları kullanabilir, isterseniz de harita oluşturma parçaları ile kendi haritalarınıza eklentiler yapabilirsiniz. Tabii ki sanatçılara saygı göstermeyi unutmuyoruz burada. İzinsiz düzenleme yapılmaması istenilen görsellere dikkat etmenizi öneririm.

Pinterest

Her alanda karşımıza çıktığı gibi, sosyal platformun gözde fotoğraf/çizim paylaşım sitesi olan Pinterest içinde birçok güzel harita barındırıyor. Kendinizi kaybedip saatlerinizi harcayabileceğiniz, aynı zamanda da muhteşem tasarımlar bulabileceğiniz bir yer.

Cartographers’ Guild

Sadece hazır haritalar bulabileceğiniz bir siteden ötesi bir forum olan Cartographers’ Guild, başlangıç seviyesinden en üst düzeylere birçok insanı barındıran geniş bir forum. İçinde öğretici bilgiler bulabileceğiniz, sorular sorup cevaplar bulabileceğiniz çok yönlü bir yer. Her ülkeden insana rastlamanız mümkün fakat genel kullanılan dil İngilizce.

Kişisel Bloglar

Dyson’s DodecahedronElven Tower, Mike Schley

Bu bloglarda gerçekten başarılı insanların kendi çizimleri dışında hazır yazdığı maceralara da ücretsiz ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda birçoğu kendinizi bu alanda geliştirmeniz için tüyolar da paylaşmakta.

Harita Oluşturma Siteleri

Inkarnate

Oyunlarınıza tam bir göz şeleni sağlayabilecek bir dünya oluşturma sitesi. Henüz beta sürecinde olsa da harikalar yaratıyor. Geniş diyarlar oluşturabilir, notlarla ayrıntılar ekleyebilirsiniz. İleride zindan oluşturma modu gelirse gerçekten oyun yöneticilerinin yüzünü güldüren bir site haline gelecek.

ProDnD

ProDnD çok kişi tarafından sevilen, tutulan, %100 Indie, her gün aktif olarak geliştirilen FRP harita oluşturucusu. Bununla birlikte campaignlerde kullanmak için yan özellikler de sunuyor.

Mobil cihazlar için hazırlanan ProDnD’nin Android sürümünü buradan, iOS sürümünü ise buradan indirebilirsiniz.

Pyromancers

Pyromancers size hızlı ve basit harita oluşturma imkanı sunan sitelerden biri. Dungeon Painter kısmından, farklı yüzeylerde isterseniz bir han isterseniz bir zindan ya da orman oluşturmanız mümkün. Haritalarınıza renk ve biraz ayrıntı katmak için güzel bir seçim. Yüzeyin boyutunu, koyacağınız eşyaları, renkleri ve diğer seçenekleri ayarlayabiliyorsunuz.

Vaktiniz yoksa “Map Archive” (Harita Arşivi) kısmından hazır haritalardan yararlanabilirisniz.

Dave’s Mapper

En eğlendiğim harita oluşturma sitelerinden biri. Farklı çizerlerin eklediği parçalarla aynı bir yapboz misali haritalar oluşturabiliyorsunuz. Zindanlar (düz ya da yan görünüşlü), mağaralar, şehirler ve uzay gemisi seçenekleri mevcut.

Ye Olde Map Maker

Yine sadelikten yana olanların bayılacağı bir site. Siyah beyaz çizgilerden oluşma, her şeyin daha anlaşılır olduğu basit bir çok harita oluşturabilirsiniz. Ayriyeten oluşturduğunuz haritaları sonradan düzenleme ve başka insanlarla paylaşma şansınız da var.

AnaMap

5 dakikada zindan hazırlayabileceğiniz, hızlı ve sade arayüzü ile basitlikten yana olan zindan oluşturma sitelerinden bir tanesi daha.

Donjon; RPG Tools

Senelerce gönüllerde taht kurmuş klasiklerden bir tanesi. Ayrıntılı dünya ve zindan oluşturabilir, göz yormayan grafiklerle oyununuzun keyfini çıkarabilirsiniz. Sadece size zindanlar oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda içerisinde bulunabilecek yaratıklar ve tuzaklar da öneriyor! Başlı başına karakterlerin, şehirlerin hikayelerini size sunuyor. Oyunlarınız için takvimler bile oluşturabileceğiniz, oyun yöneticilerin sık kullanılanlarında olması gereken şiddetle önerdiğim bir site.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Westworld'ün Beyin Yakan Çoklu Zaman Teorisi ve Kanıtları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.