Makaleler

Neil Gaiman Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

neil-gaiman

Neil Gaiman‘ın yazdığı yeni oyun çıkıyormuş haberleriyle coşuyorsunuzdur. Bu arada çok habersiz kalmayın diye en favori yazarınızın bilinmedik yönlerini sizinle paylaşacağız.

Tabii ki gönül isterdi ki Neil Gaiman ile karşılıklı kahve içerken bana bunları anlatsın fakat çok meşgul olduğum için kendisine zaman ayıramadım, onun yerine Hayley Campbell’ın “Art of Neil Gaiman” kitabını yazarken bize geçtiği özeti sunuyorum.

İşte genel olarak Neil Gaiman hakkındaki bazı gerçekler:

  • Neil Gaiman 16 yaşındayken hem yazıp hem de çiziyormuş. Daha çok Michael Moorcock’un bilimkurgu/fantezi kitaplarını 27 panelde çizmeye çalışıyormuş. Bu çizimler internete koyulunca da bi utangaçlaşıyormuş (geçmiş ola).o-NEIL-1-570
  • 1976’da arkadaşlarıyla Metro diye bir fanzin çıkarmışlar, üstüne bir de gidip Michael Moorcock’la röportaj yapmışlar. Gaiman, yazarın 15’lik iki üniformalı bebeyi karşısında gördüğündeki ifadesini hâlâ unutamadığını söylüyormuş.
  • Neil Gaiman’ın punk grubu varmış Ex-Execs, albüm teklifi almışlar ama paşamlar kabul etmemiş çünkü teklif, arkadaşları biraz ezmiş (hayır, hangi plak şirketi yeni grupları ezmiyor ki, duyan da grubun The Undergrounds falan sanacak). Saçlarını Billy Idol gibi sarıya boyamış ve rezalet olmuş. Bir de –bak burası komik- adamın saçı bildiğin idare edilemiyormuş. Bizim bu gördüğümüz dağılmış hali, düzeltilmiş, insan içine çıkılabilir haliymiş. Üzüldüm valla, iyi ki şimdiye kadar 3 numaraya falan vurdurmamış.

Tipe gel

  • 21 yaşında yazdığı hiç yayınlanmamış ve haberinizin olmadığı bir romanı varmış çatı katında. Sadece tek bir sayfası kendisinin yazısı gibi geliyormuş, aşağıdaki fotoğraftan çözdüğünüz sizindir.

o-NEIL-3-570

  • İyi aşçıymış. Zaten karısı pek yemek yapacak tipe benzemiyor.
  • Gazeteci olarak Pink Flamingos’tan Divine, İngiliz komedyen Rik Mayall, Monty Pyton yıldızı Terry Jones ve The Rocky Horror Picture Show’dan Richard O’Brien’la röportajlar yapmış, yayınlanan röportajlarda komikliklerini de fotoğraflayıp koymuş.

o-NEIL-4-570

  • 90’ların başında profesyonel iletişimini faksla yapmış hep (Faks ne ya diyenler varsa babanızın ofisinde o “dııığrt dıııığrt” diye ses çıkararak belge alan alet- yine de aramızda bilmeyecek kadar küçük yoktur herhalde). Çatı katında yine bir sürü faks ruloları varmış başka çizerler ve yazarlarla arasında geçen.
  • Neil Gaiman, Dave McKean’la Mr. Punch için Amerika turu yaparken beraber bir günlük tutmuşlar. Genelde günlük Çin restoranları ve Gaiman’ın nasıl bütün donutları yediği üzerineymiş.

o-NEIL-6-570

  • Ne kadar çok gezdiğini ancak bütün otel defterlerinin ve uçuş kartlarının arkasına kitaplar, senaryolar ve çizgi romanlar için yazılmış notlara bakınca anlıyormuşuz. Kısacası, adam dolaşmış.

o-NEIL-5-570

  • En sevdiğim madde bu oldu: Neil Gaiman, Douglas Adams hakkında kitap yazarken, Douglas Adams hep bir çay koyarmış (adam sohbetin tadını biliyor, canım). Hayley Campbell da Neil hakkında yazarken hep “akşama ne yemek yersin” diye çatı katına tweet atıyormuş.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Neil Gaiman, Sandman'in Sinemaya Uyarlanması Konusundaki Endişelerini Dile Getirdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.