Makaleler

Moon Knight Kimdir, Kim Değildir?

Başrolünde Oscar Isaac’in oynadığı ve henüz iki bölüm yayınlanmasına rağmen izleyicilerin beğenisini toplamış olan Moon Knight yapımının ardından, gözler bu karakterin Marvel Cinematic Universe içindeki geleceğine odaklanmış durumda. Bu amaçla biz de karakterin “geçmişleri”ne ışık tutmak istedik.

Marvel çizgi romanları içinde yalnızca X-başlıklı serileri (mutant serilerini) çok tutkulu takip eden biri olarak, mutant olmayan karakterler içinde okuduğum nadir karakterlerden biridir Moon Knight. Yaşadığı rahatsızlıktan ötürü bir türlü “gelişemeyen”, hatta yer yer geriye giden karakterine rağmen yine de “gelişmeyi” başarması en dikkat çeken özelliklerinden biridir.

Kendisini çoğu süper kahramandan, özellikle “sokak kahramanlarından” ayıran şey ise düşmanlarına acımadan zarar vermesi, bazen de onları öldürmesidir. Öyle ki masumlara çok fazla acı çektiren düşmanlarına aynı oranda acı çektirmiş, hatta yer yer işkence etmiştir.

Nazi zulmünden kaçıp Amerika’ya yerleşen Yahudi bir ailenin çocuğu olan Marc Spector, çok küçük yaşta aile dostları olan Yahudi kılığındaki bir Nazi katilin istismarına uğrayınca çoklu kişilik bozukluğu göstermeye başlamıştır. Mısır Panteonunun Ay Tanrısı Khonshu da kendisiyle ilk temasını bu dönemlerde kurmuştur. Birkaç yıl boyunca yeni kişilikleri asla baskın bilinç hâline gelemese de aldığı kararlarda büyük roller oynamışlardır.

Dünya’ya adım atamayan Mısır Tanrıları, temsil ettikleri değerleri korumak adına dünya tarihinin çeşitli dönemlerinde yeryüzündeki tezahürleri olarak hareket edecek ajanlar seçmişlerdir. Ay Tanrısı Khonshu’nun tezahürü olan ve Moon Knight adını alan bu ajanlar, Ay’ın gökyüzündeki konumuna göre fiziksel ve mental kabiliyetleri artan, Khonshu’nun ilahi enerjisini kanalize edebilen süper-savaşçılardır.

Başta orduya, sonra CIA’ye katılan Marc, hastalığı nedeniyle uyumsuz davranışlar sergileyerek iki kurumdan da atılmış ve sonunda paralı asker olmuştur. Bir Mısır firavununun mezarını arayan bir arkeolog tarafından koruma olarak tutulan Marc, takımın liderinin ihanetine uğramış ve vurularak firavununun mezarında ölüme terk edilmiştir.

Khonshu tarafından diriltilen Marc, kendine yeni bir amaç bularak New York sokaklarında suçla savaşmaya başlar. Farklı kişilikleriyle barışıp, her birinden ayrı ayrı faydalanır. Örneğin finansçı kişiliği Steven Grant ile mali durumunu geliştirir ve yüksek yerdeki insanları kullanarak savaşabileceği suç örgütlerini ve elebaşlarının yerini tespit etmeye çalışır. Jake Lockley adındaki taksici kişiliğiyle sokaklarda dolaşarak “yüksek yerlerden” edinemeyeceği istihbaratı edinmeye başlar.

Marc’ın dört farklı kişiliği, yani Marc, Steven, Jake ve Moon Knight kişilikleri aslında Khonshu’nun mitosunda geçen Yol Bulan, Kucaklayan, Koruyan ve Gözleyen tezahürlerini simgelemektedir. Dizide dikkatli dinlerseniz Oscar Isaac’in her bir kişiliği için farklı bir aksan kullandığını da duyabilirsiniz.

Kariyeri boyunca çoğunlukla Mephisto, Dracula ve diğer Mısır tanrılarının şampiyonları gibi doğaüstü düşmanlarla savaşsa da sokak seviyesinde mafyalara, kalpazanlara, uyuşturucu baronlarına karşı da mücadele etmiştir, etmektedir.

Dizide Ethan Hawke tarafından canlandırılan Dr. Arthur Harrow karakteri de daha ilk bölümden Ölüleri Yutan Ammit’in bir temsilcisi olduğunu gösterdi. Ammit, Anubis’in terazisinde yüreği, adalet tüyünden daha ağır basan ruhları yutan, tanrıça Ma’at’ın bir hizmetkârı. Yani Moon Knight’ın “sıradan” düşmanlarla değil, ölümsüz varlıklarla mücadelesine şahit olacağız gibi duruyor.

Çoğunlukla yalnız çalışsa da dünyayı tehdit eden kozmik ve doğaüstü düşmanlarla savaşmak üzere birçok kez başta Avengers olmak üzere birçok süper kahramanla birlikte çalışmıştır. Bu da ileriki zamanlarda MCU içindeki diğer kahraman gruplarına kolay adapte olmasını sağlayabilir.

Haftalık olarak yayınlanan ve 4 Mayıs 2022’de altıncı bölümüyle ekranlara veda edecek olan Moon Knight mini dizisinin ikinci bir sezonu olmayacak. Bunun yerine karakteri doğrudan MCU filmlerine transfer edecekler. Dizinin baş yönetmeni Mohamed Diab, karakterin en az 10 yıl MCU sahnesinde kalacağını ve Moon Knight’ın kendine ait bir filmi olmasını umduğunu söyledi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ant-Man 3 Duyurusu Yakında Gelebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.