Makaleler

Marvel Filmlerinde Büyük Rolleri Reddeden Aktörler ve Aktristler

Bugüne kadar yayınlanan yirmiden fazla Marvel (MCU) filmi yüzünden artık karakterlere ve oyuncularına o kadar alıştık ki oyuncuları rolleriyle özdeşleştirir olduk. Peki, iyi bildiğimiz bu rollerin önce başka oyunculara teklif edildiğini biliyor muydunuz?

Russell Crowe – Wolverine

Russell Crowe ile başlıyoruz. Kendisine 2000 yılında orijinal X-Men film serisi için Wolverine rolü teklif edilmiş. Verdiği bir röportajda Crowe rolü neden reddettiğini bakın nasıl açıklıyor

“O dönemde Gladyatör filminde hayvan totemi kurt olan Max karakterini daha yeni canlandırmıştım. O yüzden başka bir kurtla daha bağdaşmak istemedim.”

Dahası Crowe X-Men’i sadece bir çizgi film olarak gördüğünü ve o tarz şeylere ilgi duymadığını da belirtmiş. Asıl ilginç olanı ise yönetmen Bryan Singer’a bu rol için Hugh Jackman‘ı da Russell Crowe önermiş.

Dougray Scott – Wolverine

Az önce Russell Crowe’un Wolverine rolü için Hugh Jackman’ı önerdiğini söylemiştik ancak rol için Russell Crowe’dan sonra düşündükleri isim Dougray Scott‘tı. Normalde Scott bu rolü gayrıresmi kabul etmişti ancak o dönemde rol aldığı bir diğer film olan Görevimiz Tehlike 2‘nin çekimleri uzayınca rolü alamamış.

Matt Damon – Daredevil

Daredevil deyince pek çoğunuz gerildi değil mi? Pek çok eleştirmen tarafından da söylendiği üzere belki de “Marvel tarihinin gelmiş geçmiş en kötü filmi” olarak adlandırılıyor. Ben Affleck ve Matt Damon aslında çok eski arkadaşlar ve ikisi de çocukluklarından beri Daredevil hayranı olduklarını söylüyorlar. Ancak filmin büyük başarısızlığı yüzünden Affleck “Daredevil’dan ölesiye nefret ediyorum…” demişti.

İşin aslı rol önce Matt Damon’a önerilmiş. Ancak Matt hem senaryoyu beğenmediği için hem de yönetmen Mark Steven Johnson’ı tanımadığı için rolü kabul etmemiş ve Ben’in de kabul etmemesi yönünde tavsiyede bulunmuş. Ancak Damon’ın da dediği üzere “kendisinden daha duygusal düşünen” Ben, rolü kabul etmiş ve akabinde pişman olmuş.

Ancak Matt, Daredevil filmi tekrar çekilir ve yönetmenliğini Christopher Nolan üstlenirse rolü seve seve kabul edeceğini söylüyor. Şu anda devam eden ve oldukça başarılı Daredevil dizisi varken pek olası görünmüyor…

Quinton “Rampage” Jackson – John Wraith

Pek çoğunuz ünlü dövüşçü ve güreşçi Quinton ‘Rampage’ Jackson’ı tanıyorsunuz. Kendisine X-Men Origins: Wolverine filminde ışınlanabilen mutant John Wraith rolü önerilmiş ancak o dönemde bir müsabakaya hazırlanan Jackson “Bir müsabakaya ve bir filme aynı anda odaklanamazsınız. Öyle bir durumda tüm dikkatinizi dövüşe vermeniz gerekir.” diyerek rolü geri çevirmiş.

Joseph Gordon-Levitt – Starlord

Söylentilere göre oldukça sıkı bir Marvel müptelası olan Gordon’a Galaksinin Koruyucuları filmi için başrol, yani Peter Quill (Starlord) teklif edilmiş. Resmi olarak doğrulanan bir haber olmasa da birden fazla kaynağın aynı haberi yapması bizleri düşündürmüyor değil.

Olivia Munn – Vanessa

Tanıdık geldi mi? Mavi-mor saçları olmadan tanımakta güçlük çekmiş olabilirsiniz. Kendisini X-Men: Apocalypse filminde Psylocke karakterini canlandırırken görmüştük. Ancak bu filmden önce kendisine Marvel’ın -ve bana göre- dünyanın en iyi filmlerinden biri olan Deadpool’da, başrolün sevgilisi olan Vanessa rolü teklif edilmiş ve güzel oyuncu renkli saçlı psişik mutantımızı oynayabilmek adına bu rolü reddetmiş. Açıkçası vasıfsız ve güzel seks yapabilen bir karakter yerine savaşçı ruhlu karizmatik bir mutantı oynama fırsatı sunulsa ben de mutantı tercih ederdim. Gerçi Vanessa’nın mutant olup olmadığından emin değiliz ama…

Mel Gibson – Odin

Mel Gibson, kesinlikle Hollywood’un en ünlü aktörlerinden biri. Daha önce de pek çok tiyatro oyununda farklı ilahları canlandıran Gibson aslında Odin rolüne çok da uzak değil. Ancak rolü alması teklif edildiğinde reddetmiş, sebebini ise açıklamamış. Verdiği röportajda tek söylediği şey “Kabul etmedim.”

Jessica Chastain – Maya Hansen

Jessica Chastain, The Help, Zero Dark Thirty ve Interstellar filmleriyle gönlümüzde taht kurmuş başarılı oyuncumuza Iron Man 3 filmi için Maya Hansen rolü teklif edilmiş. Filmde  Tony Stark’ın eski sevgilisi ve başarılı bir biyolog/botanisti canlandıran bu karakteri yoğunluğundan dolayı “Çoğunuzun beni bu filmde istediğinizi biliyorum ancak sizi hayal kırıklığına uğratacağım. Umarım gelecekte başka bir Marvel filminde görüşürüz” açıklamasıyla geri çevirmiş.

Joaquin Phoenix – Doctor Strange

Doctor Stephen Strange rolü için aklınıza Benedict Cumberbatch’tan başka kimse gelmiyor değil mi? Marvel Studios bu rol için bir liste yaptığında Joaquin Phoenix ilk sıralarda yer alıyormuş. Liste başında Benedict olsa da rolü henüz kabul edip etmeyeceği belli olmadığı için Joaquin’in üzerinde epey bir durulmuş. Ardından Benedict rolü istediğini fakat o sıralar yoğun olduğu için kabul edemediğini söyleyince sırf Benedict’i oynatabilmek için Marvel Studios filmin yayın tarihini erteletti. İyi de oldu.

Emily Blunt – Black Widow / Peggy Carter

Doctor Strange’de olduğu gibi Black Widow rolünü de Scarlet Johannson’sız düşünemiyorsunuz değil mi? Ancak gerçek şu ki bu rol ilk önce Emily Blunt’a teklif edilmiş. Kendisi bugüne kadar pek çok aksiyon, bilim kurgu ve fantastik filmde rol almış oldukça başarılı bir oyuncu. Blunt bu teklifi, o sıralarda başka bir projede çalıştığı için kabul edememiş. Fakat Marvel Blunt’ı o kadar çok istiyordu ki kendisine Captain America: First Avenger filminde, Captain’ın ilk gerçek aşkı Peggy Carter rolünü de teklif etmişler, ancak yine farklı bir projede çalıştığı için vakit darlığından dolayı kabul edememiş.

Matthew McConaughey – Guardians of the Galaxy

Matthew McConaughey’in başarılarını tek tek saymaya gerek duymuyoruz. Hem beyazperdedeki performansıyla hem de sosyal hayattaki özverisiyle tanınan yakışıklı oyuncu, Playboy dergisine yaptığı bir röportajda Galaksinin Koruyucuları 2 filminde kendisine büyük bir rol teklif edildiğini ancak Stephen King’in Kara Kule romanından uyarlanan filminde oynayabilmek için teklifi geri çevirdiğini söyledi. Maalesef hangi rolün teklif edildiğini söylemedi. Umarım gelecekte kendisini başka bir Marvel filminde görebiliriz…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Çizgi Roman Uyarlaması Olduğunu Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Film

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.