AYBABTUMakaleler

Loki Dizisinde Bahsi Geçen TVA Neresidir?

Loki dizisiyle birlikte izleyicilerle ilk tanışmasını yapan Time Variance Authority neresidir, görevleri nelerdir, KPSS sınavıyla girilir mi, maaşı ne kadar yol ve SSK gibi karşılamaları var mı?

Loki dizisi, 6 bölüm sürecek ve şimdiden yetmeyecekmiş gibi hissediyorum. Tom Hiddleston‘un yıllardır sergilediği performansla zaten Loki karakterini çok seviyordum, dizisiyle birlikte karaktere daha da yakınlaştım diyebilirim. Diziyle birlikte izleyiciye sunulan TVA isimli bir büro var. Giriş bölümünde bu bürokratik yapıya sahip, zamandan sorumlu olan memurların yaşadığı devasa yapının ne olduğuna dair bazı bilgiler verildi. Ama yine de tam olarak TVA’nın görevi nedir?

Sıkı Marvel okuyucuları, TVA’nın işlevini az çok biliyorlardır diye düşünüyorum. Açıkçası kendi okuduğum maceralarda pek karşıma çıkan bir yer değil. Zaten çizgi romanlarda da pek karşımıza çıkan bir yer değil. Ancak hikayesi ve ortaya çıkışı pek ilginç.

Gelin TVA yani Time Variance Authority neresiymiş, ne özelliklere sahipmiş bir bakalım.

Time Variance Authority Nedir?

Türkçeye Zaman Varyantları Birimi olarak çevirebileceğimiz TVA, Marvel Comics tarafından ilk kez Thor #372 macerasında, Ekim 1986 yılında ortaya çıktı. Burası aslında, zamandan ve mekandan bağımsız, tamamı bürokratik bir şekilde işlenen bir kontrol mekanizması.

TVA, adına Null-Time Zone (Boş-Zaman Dilimi) denilen bir bölgede bulunmaktadır. Burasının tamamı TVA için ayrılmıştır. İçerisinde farklı zaman dilimlerine ve çoklu-evrenlere geçiş sağlayacak kapılar, çalışanların Hall of Chronometry adı verilen çalışma alanları ve yaşama alanları, zaman suçluları için bir hapishane bulunur.

İlk gözüken macerada, gelecekten gelen Justice Pearse isimli süper kahraman ve TVA memuru Thor ile Zaniac isimli kötüyü durdurmaya çalışırlar. Justice Pearse’in asıl amacı, Zaniac’ın yapacaklarının sonucunda çıkacak olan 7. Dünya Savaşı’nı durdurmaktır. Böylece TVA hakkında ilk bilgilere ulaşmış oluruz. Sadece Thor’un değil Hawkeye, X-Men ve She-Hulk gibi karakterlerin yolu da TVA ile kesişir.

Bu devasa bürokratik oluşum aslında zamanı düzenleyen üç kadim varlık tarafından yaratılmıştır. Zamanın her anına, yani öncesine, şimdiye ve sonrasına bakabilirler. Zamanda oluşan kaymalarda direkt olarak müdahale ederler. Kaymaya sebep olan kişi, yani Varyant ya ortadan kaldırılır ya da gerekli zamana dönmesi için yardımcı olunur. Eğer durum farklı nedenlerden oluştuysa, zamanın o bölümü silinebilir ya da tekrar yaratılabilir. Bunun için hiç durmadan çalışan ve hayatlarını sadece TVA’da geçirmek için klonlanmış ve yaratılmış memurlar vardır.

Tüm yapının tepesinde Mr. Alternity isimli bir bürokrat oturur ve Time Keepers isimli üç kozmik varlığa hesap verir. Time Keepers, doğrudan zamana karışamaz ve yönlendiremez. Zamanın düzgün bir şekilde akması adına TVA’yı yaratmış ve görevlendirmişlerdir.

Bu bilgilendirmeye ek olarak TVA zaman zaman kozmik varlıklarla yarışacak güçlerde, kudretli düşmanlar tarafından da tehdit edilmiştir. Örneğin, Kang the Conqueror sadece kendi zamanına değil geçmiş zamanlara da hakim olmak istediği için çıktığı savaşta TVA ile karşılaşmış ve savaşmıştır. Kang’ın sahip olduğu bölgelerden daha fazlasına sahip olduğu düşünülen ve sadece kendi etkisiyle zamanın dışına çıkabilmeyi başaran ilk varlık olan Alioth da TVA ile karşı karşıya gelmiştir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Joker'in İsmini Sonunda Öğreniyoruz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.