AYBABTUMakaleler

Keanu Reeves’in Cyberpunk 2077’de Canlandıracağı Johnny Silverhand Kim?

Keanu Reeves’in Cyberpunk 2077’de canlandıracağı Johnny Silverhand’in kim olduğunu ve oyunda ne gibi bir öneme sahip olabileceğini sizler için derledik.

E3 2019’un en büyük bombalarından biri şüphesiz ki gönüllerde ayrı bir yere sahip Keanu Reeves’in, Cyberpunk 2077’de yer alacağı duyurusuydu. Peki, ünlü oyuncunun 2077’de işi ne? Hayır, oraya da köpeğinin intikamını almaya gitmedi.

Reeves, Cyberpunk hikayesi içinde çok önemli bir yere sahip Johnny Silverhand rolünde karşımıza çıkacak. Peki, Johnny Silverhand kimdir? Cyberpunk 2077’nin çıkmasına bir yıldan az bir süre kalmışken, dünyasının en ünlü figürlerinden birini bu yazımızda tanıyın.

Cyberpunk 2077’de Keanu Reeves Olacak!

Johnny Silverhand Kimdir?

Cyberpunk 2077, aslen bir masaüstü rol yapma oyunu olan ve Michael Pondsmith tarafından geliştirilen Cyberpunk 2020’nin, bilgisayara uyarlanışı olacak. Masaüstü rol yapma oyunları içerisinde meta-tarih anlayışını en başarıyla uygulayan ve kendine has, son derece zengin bir kültürü olan Cyberpunk 2020’nin elbette ki kendi kahramanları da mevcut ve Johnny Silverhand de onlardan biri.

Johnny Silverhand, Cyberpunk dünyasında hatrı sayılı bir öneme sahip karakterlerden biri. Kendisi, efsanevi chrome rock grubu Samurai’ın solisti olmasının yanı sıra Cyberpunk’ın, sisteme kafa tutan asilerinin poster yüzü de diyebiliriz.

Samurai, sistem karşıtlığı ile tanınan bir müzik grubu ve Johnny Silverhand de bu grubun lideri. Eski bir ordu mensubu, hatta bir gazi, olmasına rağmen sistemin çarklarının arasında ezilmeye daha fazla tahammül edemeyen Johnny, çareyi ve isyanı müzikte buluyor. Samurai grubu, kuruluşunun ardından kısa bir süre sonra, 2003 yılında, Night City’nin derme çatma barlarından biri olan Rainbow Cadenza’da çalarken yapımcı Jack Masters tarafından keşfediliyor ve Universal Music ile masaya oturuyorlar. Grubun orijinal ekibi ise şu şekilde:

  • Johnny Silverhand (Vokal/ baş ritim gitarist)
  • Kerry Eurodyne (Vokal/ritim gitarist)
  • Denny (Davulcu)
  • Nancy (Klavye)
  • Henry (Bas gitar)

Universal Music ile anlaşmayı imzalamalarından üç hafta sonra çıkan ilk teklileri Blistering Love ile müzik listelerinin başına oturuyorlar ve kısa bir süre içinde adını duymayanın kalmadığı, ikonik bir chrome rock grubuna dönüşüyorlar. Hatta, yeni Cyberpunk 2077 fragmanının sonunda, Keanu Reeves’in gelişi ile çalan şarkı var ya – işte o da grubun hitlerinden biri olan Chippin’ In.

Ne var ki grubun şöhret sarhoşluğu kısa sürüyor zira 2008 yılında, klavyeci Nancy, kendisine şiddet uygulayan kocasını, 83. kattaki evlerinin penceresinden itmesi nedeniyle hapse giriyor. Diğer grup üyeleri, Nancy’e tam destek gösterseler de girdikleri yedi aylık mola sürecinde fark ediyorlar ki hepsinin yürüdüğü yol farklı. Bunun üzerine de yollarını ayırma kararı alıyorlar.

Neyse ki bu ayrılık, Johnny’nin kariyerinde olumsuz bir etki yaratmıyor. Johnny, solo müzisyen olarak da oldukça başarılı bir kariyer sürdürüyor ve çok geçmeden gerçek bir star oluyor. 

Tabii şöhret, Johnny’yi davasından vazgeçirmiyor. Doğru bildiğini yapmaktan caymayan Silverhand, megaşirketlerin yakasından düşmüyor, çetelerle karşı karşıya geliyor. Anlayacağınız asi kimliğinden asla ödün vermiyor.

Ne var ki işte bu isyan da Johnny’nin sonunu getiren şey oluyor. Cyberpunk 2020’nin en büyük megaşirkerlerinden biri olan ve bilgisayar oyununda da göreceğimiz Arasaka’nın genel merkezine, Dördüncü Şirketler Savaşının sonunda yapılan muazzam bir saldırıda yer alıyor Johnny. Yanında, Cyberpunk’ın diğer önemli figürlerinden Morgan Blackhand de yer alıyor. Maalesef işler Johnny için pek de iyi gitmiyor. Bir “full-borg,” yani vücudu tamamıyla sibernetik prostetiklerden oluşan Adam Smarsher tarafından vuruluyor.

Şirket binasına saldıran ekip, Johnny’nin bedenini alma şansını da yakalayamıyor zira binalar, tam iki ultra-güçlü bomba ile yerle bir ediliyor. Johnny’nin bedeninin de bu bombalar tarafından yok edildiği varsayılsa da yıldızın ölümü, hiçbir zaman kesinleşmiyor. 

İşte tüm bu olaylardan sonra süren uzun bir sessizliğin ardından, Cyberpunk 2077’ye geliyoruz. Arasaka olayının ardından ortalıktan kaybolan Johnny, bir çöplükte ölüme terk edilen Cyberpunk 2077 ana karakteri V’nin karşısına çıkıyor. Peki, neden? Oyunun karakter yaratım kısmında, kendi V’miz için bir çocukluk kahramanı seçebileceğiz ve seçeneklerimiz arasında Johnny Silverhand de yer alacak.

İşte bu yüzden E3 2019 fragmanında Johnny, V’ye yardım edecek gibi görünüyor. Ne var ki fragmanda gördüğümüz Johnny Silverhand bir hologram, dolayısı ile Johnny’nin, Arasaka patlamalarından canlı çıktığını söylememiz de mümkün değil.

Bunun yanı sıra, aslen 2020 yılında geçen masaüstü rol yapma oyununun, Cyberpunk 2077 ile geleceğe taşınacağını düşünürsek, hikaye akışında ve tarihsel çizgisinde oynamalar yapılması da ihtimaller dışı değil.

Bunun yanı sıra, ilk sinematik Cyberpunk 2077 fragmanı ile Johnny Silverhand’in oyunda yer alacağının ipuçları da verilmişti. İlk fragmandan aldığımız şu ekran görüntüsüne bakın:

Duvardaki Where’s Johnny? yazısını görebiliyor musunuz?

Teknik Konuşalım

Sistem özelliklerine göre baktığımız zaman Johnny Silverhand, Rockerboy sınıfından bir karakter. Rockerboylar da müziklerini başkaldırı ve duygularını kitleler ile paylaşmak için kullanan asiler. Cyberpunk 2020’nin 1988’de çıktığını da göz önünde bulundurarak klasik bir Rockerboy için 80’li yılların punk rock müzisyenlerini gözümüzün önüne getirebiliriz. Ruhunu şirketlere satmış müzisyenlere, sanatlarına ihanet etmiş “satılıklar” gözüyle bakan Rockerboylar, tipik bir beyaz yakalı imajının taban taban zıttıdır.

Yeteneklerini ve karizmalarını kitleleri harekete geçirmek ve onlara liderlik etmek için sonuna kadar kullanmaktan da çekinmezler. Tabii tüm Rockerboylar müzisyen olmak zorunda da değil; sanatını, kendinden büyük bir amaç için kullanmak isteyen her isyankar sanatçı, Rockerboy olabilir. Şüphesiz ki Cyberpunk dünyasında yer alan onca Rockerboy içinde en ünlüleri de Johnny Silverhand.

Yetkililer Ne Diyor?

Cyberpunk 2020’nin yayımıcısı R. Talsorian Games ekibi de Keanu Reeves’in bilgisayar oyununda yer alacak olması karşısında en az biz hayranlar kadar heyecanlı. Ekibin basına verdiği kısa demeçten de ne kadar heyecanlı ve mutlu olduklarını anlamak mümkün:

Bay Reeves kadar yetenekli ve onunki gibi bir kültürel mirasa sahip birinin, Mike’ın otuz küsür yıl önce yarattığı bir karakteri canlandıracak olması karşısında kelimeler kifayetsiz. Bir müzisyen, dünyayı iyi yönde etkilemek isteyen biri olarak; şöhreti ve şöhretin insanı nasıl yükseltebileceği gibi yerin dibine sokabileceğini de bilen biri olarak, Bay Reeves’in, Johnny’i sadece birkaç kişinin anlayabileceği gibi anladığı aşikar.

Cyberpunk dünyasının en ünlü yıldızı Johnny Silverhand’in hikayesine biz şöyle bir göz attık. Size tavsiyemiz, Cyberpunk 2020’nin dünyasına vakit kaybetmeden dalmanız ve hem Johnny’i, hem de bu dünyanın diğer yüzlerini tüm yönleriyle tanımanız. Johnny Silverhand’in isyan, kalp kırıklıkları ve müzikle dolu hikayesini, oyun çıkmadan öğrenmelisiniz.

Cyberpunk 2077, 16 Nisan 2020’de oyuncular ile buluşacak. Oyunu Steam, GOG, Epic Games Store ve kendi resmi sitesinden ön sipariş ile edinmeniz mümkün. Ayrıca ön siparişle gelen kozmetiklerden biri de karakteriniz için bir Samurai ceketi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.