Makaleler

Jon Snow’un Geleceği ile İlgili Teori ve Ak Gezenler

buz-ve-ates-ice-and-fire

Game of Thrones dizisinin son bölümü pek çok izleyici şoke ederek sezonu sonlandırdı. Şimdi gel de 10 ay bekle…

Dizi de kitap da neredeyse aynı yerlerdeler ve elimizde ne dizi var ne de kitap. Böyle olunca teoriler, kehanetler, düşünceler, söylentiler havada uçuşuyor. [SPOILER İÇERİR]

Biz de Jon Snow’un ölümü ile sona eren dizi ve kitap üzerine kendi teorimizi yazalım dedik. Jon Snow’un ölmediğini ve başına neler gelebileceğini buradaki yazımızda anlatmıştık. Yani Jon Snow’un ölmesi gerçekten mantıksız görünüyor çünkü onun gelecekte daha büyük işler yapacağına inanıyoruz. Böyle bırakıp gidemez!

jon-snow-death

Diziyi izleyen pek çok kişi, Kara Kale’ye gelen Melisandre’nin Jon Snow’u dirilteceğini düşünüyor. “Yoksa Melisandre’nin Kara Kale’de ne işi olur ki?” diyenlerin sayısı az değil.

İllüstratör Ertaç Altınöz ile Game of Thrones teorileri ve Jon Snow’un geleceği üzerine uzun uzun konuştuk ve vardığımız sonuç da aynı oldu. Jon Snow, Melisandre tarafından canlandırılmayacak ancak bir Ak Gezen olarak geri dönecek.

Bu düşüncemizin altında Azor Ahai kehaneti, Vadedilmiş Prens kehaneti ve R+L=J teorisi yatıyor.

Azor Ahai Kehaneti

Azor Ahai, Aegon’un batı sahiline çıkışından yaklaşık 8000 yıl önce yaşamış efsanevi bir kahramandır. Uzun Gece’nin ortasında Ötekiler’i yendiği kılıcı Işık Getiren’i kullandığı söylenir. Kralların Çarpışması kitabında Salladhor Saan, Işık Getiren’in dövülme hikayesini şöyle anlatır:

azor-ahai

Dünyanın karanlığa gömüldüğü zamanlardı. Karanlığın karşısına dikilecek kahramanın daha önce hiç görülmemiş emsalsiz bir kılıcı olmalıydı. Azor Ahai, otuz gün otuz gece hiç uyumadan tapınakta kaldı ve kutsal ateşte bir kılıç dövdü. Erit, döv, katla. Erit, döv, katla. Kılıç tamam olana kadar. Ama soğutmak için suya soktuğunda çelik parçalara ayrıldı.

O bir kahramandı, baştan başladı. Bu sefer tam elli gün elli gece tapınakta kaldı ve dövdüğü kılıç ilkinden daha iyi görünüyordu. Azor Ahai bir aslan yakaladı, çeliği hayvanın kalbinde soğutacaktı ama kılıç canavarın kalbine değer değmez yine parçalara bölündü. Azor Ahai’nin kederi büyüktü, ne yapması gerektiğini bilmiyordu.

Üçüncü seferde kılıç için yüz gün yüz gece çalıştı. Kılıç, kutsal beyaz alevler içinde parlarken karısını çağırdı. “Nissa Nissa” diye seslendi kadına, karısının adı buydu. “Göğsünü aç ve seni bu dünyadaki her şeyden daha fazla sevdiğimi unutma.” Kadın, adamın dediğini yaptı ve Azor Ahai, sıcak çeliği karısının kalbine sapladı. Kadının içindeki bütün kan, bütün cesaret, bütün güç çeliğe aktı ve Işık Getiren yaratıldı.

Kehanete göre, Asshai’nin eski kitapları uzun yaz mevsiminin ardından gelecek olan günü anlatır:

O gün yıldızlar kanayacak ve soğuğun ağır nefesi dünyanın üstüne çökecek. O dehşet dolu gün geldiğinde, bir savaşçı alevlerin arasındaki kılıcı çekecek. O kılıç Işık Getiren’dir. Kahramanların Kızıl Kılıcı’nı tutan adam, Azor Ahai’nin yeniden hayata gelişi olacak ve karanlık onun ardında kalacak. Vadedilmiş Prens, Işık Getiren’i bir kez daha ellerine alacak ve Ötekiler’e karşı kullanacak eğer o yenilirse dünya da onunla birlikte düşecek. Ve yine kehanete göre bu Vadedilmiş Prens kanayan bir yıldız altında, tuz ve dumanın içinde doğacaktır.

Bunun dışında Aemon Targaryen, Azor Ahai’nin ejderha kanından olması gerektiğini öngörüyor. Yani Azor Ahai, Targaryen ailesinden birisi olacak gibi gözüküyor. Bir de Azor Ahai’nin üç başlı bir ejderha olması gerektiği söyleniyor ama bu tek bir kişi midir, yoksa üç kişiyi mi işaret eder bilinmez. Ayrıca üç başlı ejderha, Targaryen ailesinin simgesi. Acaba üç başlı ejderha olması da yine Targaryen ailesinden olmasına yorulabilir mi? Sonuçta kehanetler açıkça söylenmez, hep bir gizem ve bilmece barındırır ancak kehanet gerçekleştiğinde tam olarak anlaşılabilir.

daenerys-targaryen

Bu kehanete en çok uyan isim Daenerys Targaryen.

Jon Snow, ejderha ve kurban verme dışında (Ygritte sayılmaz sanırım) kehanete yakın duruyor ama akıbeti de bilinmediğinden bir şey diyemiyoruz. Daenerys’ten sonra en kuvvetli aday o bize göre.

Aynı şekilde ikisi birlikte Buz ve Ateşin Şarkısı şeklinde Azor Ahai olabilirler.

Üçüncü bir kişiyle üç ejderha veya üç başlı ejderha kehanetine de uyabilirler ama bunu destekleyen henüz yeterli kanıt yok. Üçüncü kişi için Tyrion ismi geçiyor. (Deli kral Aerys’in Tywin’in eşiyle bir ilişkisi olduğu biliniyor, ayrıca Tyrion’un Targaryen hanesi mensubu olabileceğini işaret eden delilleri öğrenmek isteyenler ufak çaplı bir araştırma yapabilirler) Üçünün de Targaryen olduğunu farz edersek ve R+L=J teorisindeki gibi Leanna gerçekten Jon’un annesi ise üçünün de anneleri doğum yaparken ölüyor.

Bir diğer olasılık da kehanetin yanlış olduğu. Yanlış okunmuş  olması veya gerçekleşmeyecek olması mümkün.

Şu anki tabloda en belirgin gözüken Jon ve Daenerys’in ikisinin birlikte Azor Ahai oldukları ve tekrar yaklaşan uzun geceden dünyayı kurtacak oldukları…

Kehanetin Yanlış Okunmuş Olması ve Vadedilmiş Prens

azor-ahai-fight

Vadedilmiş Prens’in Azor Ahai ile aynı kişi olduğuna dair çok yaygın bir inanış var. Melisandre bunu defalarca dile getirmiş. Azor Ahai’nin bir kılıç taşıyacağı kesin. Buz ve Ateşin Şarkısı olacağı kesin. Bu kişi, kehanette doğru yorumlanmışsa ve Azor Hai ile aynı kişiyse eğer, büyük bir kahraman olacak.

Ya Vadedilmiş Prens ve Azor Ahai’nin birbirine karışmış iki kehanet olduğunu, ikisinin farklı kişiler olabileceğini düşünürsek?

Aemon Targaryen, sözü geçen kahramanın bir prens değil prenses olacağına inanıyor. Aemon ayrıca Samwell Tarly’ye “Ejderhanın üç başı olmalı,” diyordu. Bu, kehanette bahsedilen üç başlı ejderha da olabilir ya da prens ile birlikte ona yol gösterecek iki kişinin varlığını da işaret ediyor olabilir. Tek bir kişi veya üç kişiden oluşan bir kuvvet… Hatta Maester Aemon, bir Prens bile değil, bir Prenses beklediğini dile getirmiştir.

azor-ahai-sword

Ya müjdelenen “Prens”, “Gece Kralı”na müjdelendiyse?

Ya Rhaegar Targaryen, Leanna Stark’dan doğacak olan çocuğunun Buz ve Ateşin Şarkısı olacağı fikrine kendini fazla kaptırdıysa? Ya tüm Westeros’un kaderini belirleyecek kurtarıcıyı dünyaya getireyim derken sakındığı düşmanını yaratarak kehanetin kendisini haklı çıkarmışsa?  Ya Stark’lar gerçekten Ak Gezenler’in soyundan geliyorlarsa? Vadedilen Prens’in insanlara olmayacağı kesin.

Ak Gezenlerin Tarihi

Ak Gezenler dizinin kötü ırkı gibi gösteriliyor olsa da kitapta başka bir dünyaya ait güzellik olarak tasvir ediliyorlar. Aslında hassas bir dengenin bir ayağı gibi algılamak doğru olabilir.

Mance Ryder, Tormund ve yaşlı ninenin (Bran’a masal anlatan nine) anlattıklarından çıkardığımız bilgiye göre; uzun bir gece kendi yaratıklarıyla birlikte gelmiş, Ormanın Çocukları ve ilk insanların iş birliğiyle sona erdirilmiş. Ejderha çeliğiyle son kahraman gelmiş ve savaşı bitirmiştir.

Bran’la konuşan yaşlı nineye göre Ak Gezenler’in bu son kahramanın etrafına toplandığını ve savaşın bittiğini anlıyoruz. Hepsini öldürdüğünden bahsetmiyor. Ardından nasıl olduğu kesin olarak bilinmese de duvar örülüyor.

Bu noktada Gece Kralı’nın kimliği belirsiz. Gece Nöbeti’nin on üçüncü kumandanı olduğu söyleniyor ama yaşlı nineye göre duvarın ötesinde yaşayan Winterfell’den bir Stark!

Ve ekliyor, Starklar’ın neslinin geldiği bu kişi dişi bir Ak Gezen’e aşık oluyor, ondan çocukları oluyor ve zamanla gitgide insanlığını kaybedip kendisi de bir Ak Gezen’e dönüşüyor.

Bunlar Ertaç Altınöz’le bizim spekülatif düşüncelerimiz pek tabii ki ama ana sebep kendisinin serinin ilk kitabında bahsedildiğini hatırladığı bir cümleye dikkat çekmesi. (George R.R Martin’in “Snow” kelimesinin anlamlarını açıklarken -Kuzeyde piçlere Snow denir vs.- konuyu şuna benzer bir cümleyle kapattığını hatırlıyor.)

white-walkers

Ertaç’ın Rhaegar’ın Vadedilmiş Prens’e kafayı takması gibi bu teorisine kafayı taktığını söyleyebiliriz. Konuyla ilgili fikirlerimizi paylaşırken sürekli şunu söyler, “Kitapta bir çok kişi kehanet denen şeyin çift başlı bir yanı olduğundan ve okuması son derece çetrefilli olduğundan bahsediyor. Herkes okuyabilseydi kehanet olmazdı değil mi?”

R+L= J Teorisi

Bilindiği üzere Jon Snow bir piç. Babasının kim olduğu bilinmiyor, hatta annesinden de bahsedilmiyor. R+L=J teorisini matematiksel olarak açmak gerekirse;

R = Rhaegar Targaryen
L = Lyanna Stark
J = Jon Snow

rhaegar-lyanna

Jon Snow’un Rhaegar Targaryen’ın Lyanna Stark ile yaşadığı bir ilişki sonrasında doğduğu düşünülüyor. Söylenen o ki Rhaegar, kafasını Azor Ahai kehanetiyle o kadar bozmuş ki Leanna’ya olan aşkının yanında “Kehanetteki kesinlikle benim çocuğum olacak” diyerek Leanna’yı kaçırıyor. (Bu arada Leanna’nın o sırada Robert Baratheon’un nişanlısı olduğunu da belirtelim) Buzdan bir duvarın altında yeşeren mavi bir çiçek olacağı söyleniyor bu Vadedilen Prens’in. (Ufak bir detay: Sir Barristan’la Rhaegar, Harrenhall’daki turnuvada düello yaptıklarında Rhaegar -sonuçta adam prens- kazanıyor. Ödül olarak da mavi bir gülü oradaki en güzel kadına vermesini istiyorlar. O da gidip karısı Elia Martell’e vermek yerine Leanna’ya veriyor. Bu olayı dizinin 5. sezonunda Serçeparmak, Sansa’ya Winterfell’in altındaki anıt mezarda anlatıyor.)

Özet:

Bütün ipuçları bir araya geldiğinde;

 • Herkes Jon Snow’un Azor Ahai olacağını düşünüyor, gidişat da o yönde görünüyor ancak biz bunun okuyucu ve izleyiciyi öyle düşünmeye ikna etmek için olacağını düşünüyoruz.
 • Vadedilmiş Prens ve Azor Ahai’nin ayrı kişiler olduğunu, bahsedilen kehanetin binlerce yıllık aktarım ve karmaşa yüzünden tek bir kişiye yorulduğunu düşünüyoruz.
 • Starklar’ın Ak Gezenler ile ilişkisi doğrultusunda Ak Gezenler ile Starklar’ın yine bir iş birliği içinde olabileceğini varsayabiliriz. Hatta başlarına gelen bin bir musibet bu şekilde açıklanabilir.
 • Bunların hepsinin sonucunda da Jon Snow’un Ak Gezenler için müjdelenen kahraman olacağını, bu vesileyle Jon Snow’un Ak Gezen olacağını düşünüyoruz.
 • Dengeyi getirip barış ortamını yaratacak bir melez olabilecek olması da fikirler arasında. İki kutup arasında barış en iyi nasıl sağlanır, evlilik yoluyla. ;)

Bu da Ertaç Altınöz’ün bu teze dair yaptığı çizim. Bakarsınız 6. veya 7. sezon -ya da kitap- sırasında bu görsel herkes tarafından paylaşılır. Biz şimdiden fikrimizi gösterelim. :)

jon-snow-white-walker-frpnet
Çizim: Ertaç Altınöz ( http://ertacaltinoz.deviantart.com )

Kara Kale’de haince öldürülen Jon Snow için muhtemelen bir tören düzenlenmeyecektir. Yani “Jon Snow’u yakacaklar,” diyenlerin yanlış düşündüğünü belirtelim. Muhtemelen Jon Snow’u karlar içerisinde Duvar’ın ötesine bırakacaklar. Jon Snow’u zaten Gece Kralı olan Ak Gezen daha önce fark etmişti. Muhtemelen Jon Snow’u alıp bir Ak Gezen haline getirecek. Kendisi Kral, yarattığı güçlü kişi de prens olacaktır.

Bu tabii ki bizim teorimiz. Lütfen siz de teorilerinizi yazının altına yorum olarak ekleyin!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Aklımın ucunda kurdun orda olmasıda geliyor acaba kurt içine girdide omu öldü.Yazıyı okuduktan sonrada en mantıklı gelen Jon Snow’un prens olması.

 2. Vadedilmiş Prens ve Azor Ahai farklı kişiler tarafından ortaya atılıyor.Siz ikisi de aynı gibi yazmışsınız.İleride aynı olduğu da ortaya çıkabilir ama şu an için yazdıklarınız pek doğru sayılmaz.Üç başlı ejderha olayı Azor Ahai’yle alakalı değil.”Ejderhanın üç başı olmalı.” apayrı bir kehanet.Ve 3 kişiyi sembol ettiği kitapta kesin sayılır durumda.Biraz daha dikkatli okumanızı öneririrm.

 3. Jon Snow hangi savaşta ölüyor kitapta bu nasıl saçmalık ya gayette Kara Kale’de gerçekleşiyor olay.

 4. Yine savaşa giderken diyorsunuz, savaşa diye çıkmıyor ki yola kale de sıkıştırıyorlar hatta wun wun da görüyor olayı yapmayın

 5. Biz bütün olaylar, kitaplar ve diziden anlıyoruz ki GRRM tam bir şerefsiz, karaktersiz, cibilliyetsiz herifin teki. Onun dünyasında sadece kötüler, ibneler, pornocu, röntgenciler adam oluyor. Bence bu GRRM tek yaptığı insanları kendi gibi ahlaksızlaştırma çabalarından ibaret. Fuck Off Martin..

 6. jon snow’un bir warg olabileceği gerçeğini unutmamak lazım. belki de jon snow’un benliği ikiye bölünecektir… biri kurdunun içinde, diğeri de diriltilen bedeninde… ve belki de sadece bu ikisi arasındaki savaş buz ve ateşin şarkısı olacaktır… kuzeyin soğuğundan gelen warg jon snow ve melisandre tarafından rh’lorr’un ateşi ile diriltilen jon snow… hangisi iyi, hangisi kötü? ne warg’ların kökeninden eminiz, ne de rh’llor’un… uçuk bir teori de olsa okuması çok ilginç olurdu bu hikayeyi diye düşünüyorum. dizi de böyle bir şey yansıtılabilir mi, bilinmez…

  ayrıca bu kadar ak gezen muabbetinden sonra jon’un bedeninin öylece bırakacaklarını sanmam… mutlaka yakmak isteyeceklerdir. bununsa melisandre’ye engel olacağını hiç sanmam…

 7. okumadım kardeş durumum yoktu. o ne süleyman ın fermanı gibi.
  la insanlar kendi geleceğiyle bu kadar ilgilenmiyor böyle saçma sapan hayat olur mu?yazık.
  con sınov ölürse götürür gömeriz, yaşarsa da başımızın üstünde yeri var.oturup bi de böyle şeylere kafa yormayın beyin bedava değil.yok bu kadar hayal gücünüz varsa kendi serinizi yazmaya başlayın ilk ben alayım.ya bu nedir dejavu oluyorum sürekli dünya kafayı yemiş.tek derdimiz con sınov.nereye gitsem bu muhabbet Allah tan ramazan ayı geldi de konu hocam ne yersek orucumuz bozulmaz geyiklerine döndü mübarek ayın güzelliği işte.bereketi tüm insanlığın üzerine olsun.

 8. Keşke sizin teoriniz doğru çıksa yada melissandra jonu dirltse ama benim en çok korktuğum şey olcak jon snow öldü ve geri dönmeyecek zaten kendisi ve yönetmende röpörtajda öldüğnü ve geri dönmeyeceğni söylediler

 9. Jon Snow’u bilemem ama Azor Ahai kesinlikle Dany ve kesinlikle kılıç taşımak zorunda değil hatırlarsanız 1. kitapta Drogo’nun cenazesinde Dany Drogo’yu Maegi yi ve bir atı öldürdü ve maegi ye sadece hayatını istiyorum demişti ve maegi kan büyüsünün çocuk oyuncağı olmadığını dile getirmişti Dany de hayata karşılık hayat gibi birşey demişti sonrada ejderhalar canlandı Dany 3 can aldı ve 3 ejderha canlandı şuan elindeki tek ejderha Drogon = ışık getiren çünkü nasıl kılıcı yapmak için nissa nissa öldüyse drogon içinde Khal öldü

 10. Ben yazıyorum kardeş, yazan başka arkadaşlar da var. Link koyayım satın al kitapları. Bakalım laf kalabalığı mı yapıyorsun ciddi misin.

 11. Tüm ipuçları, kehanetler R+L=J teorisi doğru çıkarır nitelikte. He Martin sırf kişisel mastürbasyonunu yapmak için saçma sapan bir şey yaparsa da şaşırmam artık. İyice saçmalamaya başladılar senaristlerle birlikte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.