Makaleler

Gözden Kaçan En Müthiş 10 Rol Yapma Oyunu

frp-malzemeleri-banner

Hepimiz Dungeons & Dragons, World of Darkness, Cyberpunk, Fallout gibi rol yapma sistemlerine alışığız.

Ama bazı zamanlar gözümüzden kaçan müthiş sistemler olabiliyor. Bunları sizler için sıraladık.

İlgili Makaleler

Rol yapma oyunları takipçilerinin arasında süre gelen en eski muhabbetlerden biri de, duyulmamış sistemleri konuşmaktır. “Aaa abi nasıl olur, nasıl duymadın sen o sistemi?” ya da “Bak bu sistemi mutlaka oynamalısın” gibi söylemler kulakları çınlatmıştır.

Bazı sistemler var ki, tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuşlar, bazıları da yetersiz reklam çalışmaları yüzünden geniş kitlelere duyurulamamış. Biz de sizler için gözden kaçan en müthiş 10 rol yapma oyunun bulduk. Evet, yaptık bunu!

Not: Bazılarını duymuş oyuncular olabilir, lütfen üzerimize meşaleler ve tırpanlarla yürümeyin.

Don’t Rest Your Head

Don't Rest Your HeadFate gibi bir sistemle ünlenmiş Evil Hat Productions’ın ürünü olan Don’t Rest Your Head nasıl gözden kaçabilir, aklım hayalim almıyor. Tamam, bu makaleyi yazana kadar ben de bilmiyordum. Ama Don’t Rest Your Head, bir oyun gecenize renk katabilir.

Renk katabilir biraz saçma oldu bu sistem için. Don’t Rest Your Head, uyuma problemi olan karakterleri konu alıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere insomniac rahatsızlığına yakalanan karakterlerimiz, uyumamaya çalışıyor.

Oyuncular Mad City adı verilen hayali bir şehirde yaşıyorlar. Tüm karakterler uykusuzluğun verdiği mistik bir uyanış yaşıyorlar. Yapmaları gereken tek şey uyanık kalmaya çalışmak. Çünkü uyursanız ölürsünüz!

Sistemi kısa sürede öğrenebiliyorsunuz. Kurallar da oldukça basit. Ancak oyunun kendine has bir terminolojisi var. Bu yüzden kitap başındaki ufak oyunu incelemek de fayda var.

Tunnels & Trolls

Gary Gygax’in yarattığı Dungeons and Dragons’a karşı çıkarılmış bir masaüstü oyunu. Daha önce duymamış olabilirsiniz. 1975 yılında ilk kural kitabı çıkan Tunnels & Trolls, DnD’nin başarısı karşısında pek tutunamadı. Ancak gene de bize 16 sistem kitabı bırakmayı başardı.

Tunnels and Trolls

İsminden de anlaşılacağı üzere Dungeons and Dragons’a rakip bir sistem olarak piyasaya sürülmüştü. Hatta Chainmail sistemini bir kenara bırakırsak, piyasaya sürülen ikinci rol yapma sistemiydi.

Nostalji yaşamak ve buglarla dolu bir oyun oynamak istiyorsanız Tunnels & Trolls size göre. Geçtiğimiz yıl bir KickStarter projesi ile yeniden diriltimeye çalışılmıştı. Bunun haberini daha önce Tunnels & Trolls Geri Dönüyor başlıklı haberimizde duyurmuştuk.

Cascade Failure

Cascade Failure tam anlamıyla bir rol yapma oyunu. Bilimkurgu ögeleri kullanarak, kıyamet sonrası bir dünyada geçiyor. Yıldızlararası ekonomi tamamen çökmüştür. Oyuncular bu tehlikeli sistemler arasında, olabildiğince politik hareket ederek hayatta kalmaya çalışmalısınız.Cascade Failure

İsmini network ağlarında oluşan bir hata dizisinden alan sistemde, başınıza gelebilecek en ufak şey, gelecekte daha büyük sorunlar olarak karşınıza çıkabiliyor. Zengin teknolojiye sahip bu sistemde, uçak kullanmayı, savaşmayı ve hatta politik savaşlara girebiliyorsunuz. Biraz cyberpunk havasına sahip. Vücudunuza sibernetik eklemeler yapabilmektesiniz.

Eğer bir kıyamet sonrası konsepti severiyseniz, çöllerden ve mutantlardan sıkıldıysanız (Ben asla sıkılmazdım), Cascade Failure karşınızda başarılı bir alternatif olarak çıkıyor.

Sistemi ücretsiz olarak DriveThruRPG sitesinden indirebilirsiniz.

ParanoiaParanoia

Bu sistemi duymuş olma ihtimaliniz yüksek. 1984 yılında ilk defa karşımıza çıkan Paranoia, Origins Award tarafından yılın en iyi RPG oyunu seçilmişti. West End Games tarafından yıllarca sistemin yeni kitapları çıktı. 2004 yılında ise Mongoose Publishing’e geçiş yaptı.

Paranoia, George Orwell’in 1984’ünü anımsatacak bir distopyada geçiyor. Kitabın ismiyle aynı tarihte çıkması da ufak bir şaka gibi adeta. Paranoia’nın kendine has bir kara mizah anlayışı var. Bu distopyada insanlar The Computer adı verilen bir yapay zeka tarafından yönetilmektedir.

Diğer RPG oyunlarından farklı olarak, oyuncular ortak çalışmaya değil, birbirleriyle yarışmaya itilmekte. Bu yüzden birçok arkadaşlığı bozduğu bilinir.

USR: Unbelievably Simple Roleplaying

GURPS kadar meşhur olmasa da, dünyanın en basit rol yapma sistemlerinden biri. Öğrenmesi kolay, anlatması kolay. Kuralları istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. İsterseniz Kraliçe Victoria döneminde, dedektiflik yapan, uzak galaksiden gelmiş bir uzaylı pilotu bile oynayabilirsiniz.

Unutmadan, DriveThruRPG bu oyunu da ücretsiz olarak sunuyor.

RuneQuest

1978 yılında Chaosium tarafından piyasaya sürülmüş RuneQuest, fantastik rol yapma oyunları takipçileri tarafından çok sevilmişti. Steve Perrin tarafından yaratılan sistem, Greg Stafford’un yazdığı mistik Dünya Glorantha’da geçiyordu.

RuneQuest

RuneQuest’in kendine has bir sistemi vardı. Dünya mekaniklerinin de orijinal olması, sistemi öğrenmesini zorlaştırıyordu. Oyunun birçok yeniden yapımı piyasaya sürüldü. Ancak istediği başarıyı yakalamadı. ’80li yıllar boyunca RuneQuest, DnD ve Traveller, rol yapma oyunlarının 3 ağır topu olarak biliniyordu.

Son olarak Temmuz 2012’de The Design Mechanism firması altında RuneQuest 6 ismiyle piyasaya sürülmüştü.

Bu İçeriğe Oy Verin

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.