Makaleler

Gerçek Kişilerden Esinlenilerek Yaratılmış 10 Süper Kahraman

Hayali evrenlerde yaşayan pek çok süper kahramanın ya da süper kötünün çok garip isimlere ve karakterlere sahip olduklarını biliyoruz. Ama bilmediğimiz, pek çoğunun aslında gerçek insanlardan esinlenerek yaratıldığı, ki bu da son derece mantıklı. Sonuçta hayali karakterleri gerçek insanlar yaratıyor ve gerçek insanlar da yaşadıkları dünyadan ilham almaktadırlar.

Aşağıda göreceğiniz 10 karakterimiz ve esinlenildiği kişilikler biz fanlar tarafından belirlenmemiştir. Karakterleri yaratan yazar ve çizerler, yapılan röportajlarda bizzat söylemişlerdir.

Tony Stark / Iron Man – Howard Hughes

robert-downey-jr-iron-man

Howard Hughes da Tony Stark gibi Soğuk Savaş döneminde Amerika ordusuna teknik destek sağlamış, pek çok bilim dalında yetkinlik sahibi, alkol bağımlılığı ve geçirdiği uçak kazası sonrası kronik ağrılara sahip olmuş, dünyanın en varlıklı insanlarından biriydi. Ayrıca çizgi romanda Tony Stark’ın babasının ismi de Howard’dı.

İlgili Makaleler

Batman – Robert the Bruce ve Mad Anthony Wayne

Batman_Returns

Çoğu kişi Bruce Wayne’nin ünlü aktör John Wayne’den (Aynen John Waynen esprisindeki kişi) esinlenildiğini düşünse de çizgi roman yazarı Bill Finger, Batman karakterinin ismini Robert the Bruce (İskoç kralı I.Robert) ve Anthony Wayne’in birleşiminden oluşturmuştur. Anthony Wayne Amerikan ordusunu yönetmiş bir generaldir ve çizgi romanda da Bruce Wayne’in atası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Wonder Woman

wonder-woman-banner

Karakterimizin yaratıcısı ünlü psikoloji profesörü William Moulton Marston, birlikte yaşadığı karısı ve asistanı Olive Byrne’den esinlenerek Wonder Woman karakterini yaratmıştır. Karısı, kocasının asistanı ile olan ilişkisini kabul etmiş ve üçü bir arada yaşamaya başlamıştır. Wonder Woman karakterinin de süper kahramanlık yapmadığı zamanlar normal insan kılığında topluluğa karışması ve sıradan mesleklerle uğraşması durumunu da yazarın aynı evde iki farklı kadınla yaşamasından kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.

John Constantine – Sting

Zaten çizgi romanlardaki çizimlere ve tasvirlere bakarsanız, Constantine karakterinin müzisyen Sting’e oldukça benzediğini görebilirsiniz.

Bucky Barnes / Winter Soldier

winter-soldier

Karakteri yaratan Joe Simon’ın basketbol takımının yıldız oyuncusu Bucky Pearson’dan esinlenilmiştir.

The Flash / Barry Allen

First Shots Of Grant Gustin Wearing 'The Flash' Costume

Ünlü müzisyenler Barry Gray ve Steve Allen’ın birleşiminden oluşmuştur.

J.Jonah Jameson

j-jonah-jameson-gorsel

Spider-Man ile tanıştığımız ve Peter Parker’ın çalıştığı gazetenin baş editörü olan bu karakterimiz aslında doğrudan Stan Lee’den esinlenilmiştir. Stan Lee yaptığı bir röportajda J.Jonah Jameson karakterini yaratırken, bu karakteri kendisinin daha huysuz bir versiyonu olarak modellediğini belirtmiştir.

Profesör X

patrick-stewart-xavier

Stan Lee, X-Men ekibinin kurucusu Profesör Xaiver’ı yaratırken, fiziksel görünüşü için dönemin ünlü Oscar ödüllü aktörü Yul Brynner’dan esinlendiğini, karakter olarak da Martin Luther King, Jr’ı baz aldığını açıklamıştır.

Superman

man-of-steel-superman

Fiziksel görünüş olarak Amerika sinema tarihinin en meşhur ünlülerinden Douglas Fairbanks’ten esinlenildiği herkesçe bilinen bir bilgiydi zaten. Douglas Fairbanks sadece oyunculuk değil, kurduğu film yapım şirketleriyle de sadece Hollywood’a değil, dünya sinema tarihine damgasını vurmuş kişilerden birisidir.

The Joker

joker-heath-ledger

Listedeki tek süper kötümüz. Victor Hugo’nun romanından uyarlanan 1928 yapımı Gülen Adam filminin başrol oyuncusu Conrad Veidt’in canlandırdığı Gülen Adam karakterinden esinlenilmiştir. Filmde gururlu bir asil, despot kral James’in elini öpmeyi reddeder ve zalim bir şekilde idam edilir. Oğlu ise dönemin doktorları tarafından yapılan korkunç operasyonlar sonucu Joker karakteri gibi sürekli sırıtacak şekilde estetiğe uğrar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.