Makaleler

Gene Wilder’ın Unutulmaz 5 Filmi!

gene-wilder-banner

Sinemanın dahi isimlerinden biri olarak kabul edilen Gene Wilder‘a şöyle bir selam çakmadan duramadık ve onu hatırlamamızı sağlayacak en önemli filmlerini sıraladık.

11 Haziran 1933 doğumlu Amerikalı aktör, film yönetmeni, senarist ve yazar Gene Wilder, geçtiğimiz pazartesi hayatını kaybetti. 3 yıldır Alzheimer hastası olan oyuncu sanat dünyasına bıraktığı eserlerle daha uzun yıllar hatırlanacak. Biz de bu vesileyle Gene Wilder’ın dünya sinemasında kabul görmesini sağlayan eserlere bir göz atalım.

The Producers (1967)

producers

Max Bialystock ve Leo Bloom adlı iki yapımcının para kazanmak için yaptıklarını konu alan bir komedi filmi olarak karşımıza çıkan The Producers’ın yönetmen koltuğunda Mel Brooks, oyuncu kadrosundaysa Zero Mostel, Gene Wilder, Estelle Winwood gibi isimler bulunmakta.

Willy Wonka & The Chocolate Factory (1971)

gene-wilder

Roald Dahl’ın ünlü kitabının sinema tarihindeki en önemli uyarlaması olan film, Gene Wilder’ın kariyerindeki altın anlardan bir tanesiydi. Willy Wonka karakteriyle oldukça ünlenen Gene Wilder’ın bu ünü yönetmen Mel Stuart’a borçlu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Young Frankenstein (1974)

young-frankestein

Mel Brooks ile sıkı dostluğu bulunan Gene Wilder’ın bu dostluğu Young Frankenstein ile pekiştirdiğini söylemek yanlış olmaz. Mel Brooks’un yazıp yönettiği; Gene Wilder’ın yazıp oynadığı film hem ikisinin kariyerini yükseklere taşıdı hem de sinema tarihinin vazgeçilmez filmlerinden biri haline geldi.

Blazing Saddles (1974)

blazing-saddles

Mel Brooks ve Gene Wilder ortaklığının ortaya çıkardığı bir diğer film olan Blazing Saddles bir Western komedisi olarak karşımıza çıkıyor. Kasabasını yozlaşmış politikacı bir iş adamından kurtarmak isteyen şehir sakinlerinin anlatıldığı filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Mel Brooks yaparken Cleavon Little ve Gene Wilder başrolde.

Silver Streak (1976)

silver-streak

Ülkemizde ‘’Yıkılış – Yıldırım Ekspres’’ adıyla Mart 1981’de vizyona giren Silver Streak, Gene Wilder’ın en iyi aktör olarak Golden Globe’a aday olduğu film. Bir uzun yol treninde hem aşkı hem de tehlikeyi bulan bir adamı konu alan Silver Streak, yönetmeni Arthur Hiller’ın filmografisinde de oldukça önemli bir basamak.

İlginizi Çekebilir  Dungeons & Dragons’ın Unutulmaz 10 Rahip Büyüsü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu