Makaleler

Fantastik Yemek Tarifleri – 3

fantastik-yemekler-banner-4

İlk iki bölümde sizlerle paylaşmış olduğumuz yemeklere olan ilginizden ötürü hepinize çok teşekkür ederiz. Ekibimizin karnı yeterince doyduğu ve biraz fazla kilo almaya başladıkları için, değişik beslenme tarzları denemeye başladık, bakalım bu rejim işe yarayacak mı?

Sizlere bu bölümümüzde farklı yemek alışkanlıklarından ve değişik görünen yemeklerden bahsedeceğiz.

İlgili Makaleler

Gollum (Smeagol) Mutfağı:

gollum-fishNedir o kıymetlimis, canlı, sulu, kımıl kımıl oynayan lezzetli bir balık mı yoksa, ver bana onu kıymetlimis, onu dişlerimle hissetmek istiyorum…

Yüzüklerin Efendisi serisinin belki de en yanlış anlaşılmış karakteri Gollum’un beslenme tarzı da diğer ırklardan biraz farklı, nev-i şahsına münhasır derler ya tam da öyle. Balıkları canlı ve çiğ halde yemeği seviyor, ki bu konuda onu yadırgamıyoruz, hangimiz sushi yemeği sevmiyoruz ki. Kendisi için sağlıklı olan yöntemi böyle bulmuş; hem uzun yaşamasının sırrı belki de yüzük değil bu balık yeme şeklidir. Kendisine balığın dışında çıtır çıtır kemiklerini kırabileceği bir tavşan verin, yahni yapıp da rezil etmeyin güzelim tavşanı. Mümkünse derisini yüzün öyle verin o gayet mutlu olacaktır, aynı zamanda paylaşımcıdır. Gollum, yemeklerini yanındakilerle de paylaşmak ister ama yanındakiler onunla sofraya oturmak istemez. Biraz kaba ve görgü kurallarını bilmiyor diye bu kadar kötü davranılmaz ki. Ekibimize sunmuş olduğum çiğ alabalıklar bir anda tabaktan yok oldu. İçimizde ne gizli cevherler varmış.

Yapılışı da kolay. Balığı alın, açıkta çok bırakmadan hemen sofraya koyun. Çeşitli baharatlarla da güzel olur. Kendiniz tutarsanız daha da güzel olur.


Uruk-hai Kurtlu Ekmeği:

uruk-haiYine Orta Dünya’dayız, bu sefer menümüze ekleyeceğimiz besin Saruman’ın gizli planları çerçevesinde orklar ve goblinleri hibritleyerek büyü ile ürettiği, zeki, çevik ve “ahlaklı” Uruk-hailere tayın olarak dağıtılan ekmekler. Bu güçlü piyade ordusu uzun yolları koşarak ilerlediklerinden dolayı kendilerini uzun süreler tok tutacak gıdalara ihtiyaç duymaktalar. Ee yol hali, tozu var çamuru var üst baş kirleniyor, eller de kirli tabii, kirli ellerle dalıyorlar ekmeğe bir iki diş alıp bırakıyorlar. Durduğu yerde kurtlanıyor ekmekler. Çok sorun değil gerçi kurt dediğin şey protein kaynağı sonuç itibari ile, güzel katık oluyor. Taze insan eti kokusu her ne kadar zihinleri canlı tutsa da, ekmekler askerlerin vazgeçilmezleri arasında. Ekibin bazı cesur üyeleri bu ekmeği yediler en son Bolu tüneli civarında koşarken görülmüşler.

Malzemeler : (Bir manga için)

 • 7 kg un
 • 1 kg tuz
 • Alabildiğince su (mümkünse temiz)

Yapılışı :

Malzemeleri genişçe bir kapta güçlü hobgoblinlere karıştırtıp bir hamur elde ediyoruz. Daha sonra hamurumuzu karanlık ve ıslak bir yerde 2 gün kadar mayalanmaya bırakıyoruz (sinekler bu noktada yumurtalarını rahatlıkla bırakıyor hamurumuzun içerisine). Ufak bezeler halinde ayırdığımız hamurlarımızı, Fangorn Ormanı’nın ateş sağladığı fırınlarımızda 20 dakika kadar pişirip ıslak paçavralara sarıp askerlerimizin çantalarına yerleştiriyoruz. Afiyet olsun.


Alderan Kurabiyesi :

Arayışlarımız sürmekte bir gün elbet bulacağız tarifi. Sanırım bu sefer ekip olarak aç kaldık.


Bert’s Gallimaufry (Bert’in Yahnisi)

bert-trollTroll mutfağı hakkında bilgilerimiz genelde kısıtlı olsa da bazı maceracı ve sessiz ayaklı arkadaşlarımız, tarifi yerinde incelenmiş, sofralarına misafir olmaktan son anda kurtulup bizlere bu güzide tarifi getirebilmişlerdir. Çok besleyici olan bu yahni her ne kadar kokusu itibari ile insanları pek cezbetmese de, her türlü hastalığa şifa olarak bilinir. Sonuçta trollerin hızlı iyileşmelerinin sırrı bu olsa gerek. Ekibimizin en cesur üyeleri bile tatmaya cesaret edemedi, mutfakta öylece duruyor koca kazan, acıkan var ise adres veriririz gelin beraber kaşıklayalım.

Malzemeler:

 • 2 kg kadar et (mühteviyatı önemli değil her tür et kullanılabilir)
 • 1 kg kuru soğan
 • 1 kg patates
 • ½ kg kereviz
 • 20-25 adet büyük boy sümüklüböcek
 • 10-12 adet kum midyesi
 • Bir miktar kara yosunu
 • İyi olgunlaşmış 3-4 adet elma
 • 10 lt su
 • İsteğe göre büyük boy mantar
 • Tereyağı ve krema

Yapılışı :

Etler tereyağı ve krema ile bir süre marine edildikten sonra, büyükçe bir kazanın içine yerleştirilip kavrulması beklenir. Daha sonra içerisine diğer malzemeleri ve suyu ekleyerek 4-5 saat odun ateşinde pişmeye bırakılır. Pişerken içerisine isteğe bağlı baharatlar ve tuz eklenir. Sıcak olarak servise sunulur. Afiyet olsun.


Zombie Breakfest (Zombi Kahvaltısı)

zombie-brainBir şeyden çok eminiz, zombiler seviliyor; tabi ki uzaktan. Onların beslenme alışkanlıklarını öğrenmek için gönderdiğimiz ekibimizden bir iki üyeyi geri döndüklerinde bizi ısırmaya çalışınca vurmak zorunda kaldık ama onlara vermiş olduğumuz kameralar görevlerini iyi yerine getirmişler.

Kurtarmış olduğumuz görüntülerden anladığımız kadarıyla çok seçici değiller beslenme konusunda. Genel olarak sabah kahvaltısını günün en önemli öğünü olarak kabul etmiş durumdalar ve kahvaltıda taze beyin bir numaralı favorileri olarak gözüküyor. Öğlen yemeklerini, dişlerini geçirebildikleri kol ve bacaklarla geçiştirseler de akşam yemeğinde mutlaka bir iç organ ziyafeti çekiyorlar. Ekibimize yeni katılacak cesur arkadaşlar CV’nizi iletişim bölümünden bize ulaştırabilirsiniz. Zombilerimize de afiyet olsun diyoruz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. “Breakfest”? Yanlış mı yazılmış veya özellikle yapıldığı halde ben mi anlayamadım? o.O

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.