Makaleler

Fantastik kitap önerileri

Fantastik türdeki kitapları seviyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz. Bu yazıda sizlere birbirinden güzel fantastik kitap önerileri vereceğim. Bilinen kült eserleri bu yazıya eklemiyorum. Bu kült eserler dışındaki serileri yazımda bulabilirsiniz.

Gedik Savaşları Serisi

Fantastik kitap denildiğinde aklıma ilk olarak bu seri geliyor. Raymond E. Feist tarafından yazılan bu seri fazla bilinmemekle beraber oldukça güzel bir konuya sahip. Şimdilik toplamda yirmi iki kitaptan oluşmaktadır. Gedik savaşları büyücü Pug ve arkadaşı Thomas karakterlerini ele almaktadır. Kitapta zaman ve dünyalar arasında açılan bir gedikle, Pug ve arkadaşının dünyaları istila edilirken yaşadıkları olaylar konu ediliyor.

Kara Büyücü Üçlemesi

Trudi Canavan tarafından yazılan bu üçleme büyülü bir macerayı bizlere sunuyor. Büyücü loncası ve kral tarafından yönetilen bir şehirde halkın büyük bir kısmı sefalet içinde yaşamaktadır. Bu halkın içinden bir kız olağanüstü bir yeteneğe sahip olduğunu fark eder. Bu yeteneğe sahip olduğunu fark eden sadece o değildir. Kitap genel olarak bu kız ve büyücü loncası arasında yaşanan olayları konu almaktadır.

Amber Yıllıkları

Roger Zelazny tarafından yazılan bu on kitaplık seri, konu bakımından diğer kitaplardan sıyrılmayı başarıyor. Bir Amber Prensi olan Corwin, sürgün edilip hafızası silinmiştir. Sürgün hayatından kurtulup tekrar Amber‘e dönmeye karar verdiğinde ise işlerin değiştiğini fark edecektir. Kitabın farklı olduğu noktaları okuyup keşfetmenizi tavsiye ediyorum.

İblis Döngüsü

Peter Brett tarafından yazılan beş kitaplık seri yine fazla bilinmeyen kitaplar arasında bulunmaktadır. Kitap üç ana karakteri ele almaktadır. Karakterlerimizin yaşadığı dünyada, karanlığın çökmesiyle beraber ortalığı bir sis kaplamaktadır. Sis asla normal değildir. Bu sisle beraber yaşayan bütün canlıları vahşice katleden nüvelikler ortaya çıkar. Bu korkunç yaratıklarla mücadele etmek imkansızdır.

Gölge Ve Kan Serisi

Kerri Manniscalco tarafından yazılan bu dört kitaplık seri, ünlü cinayetleri ve seri katilleri konu almaktadır. Kitabın baş karakterleri olan adli tabipler, dönem İngiltere’sinde karnı yarılmış ve iç organlarının bazıları alınmış kadın cesetlerini incelemektedir. İlk başta sadece bir tane olan ceset sayısı hızla artarken cinayetlerin ardı arkası kesilmez.

Ruhlar Üçlemesi

Deborah Harkness tarafından yazılan dört kitaplık bu seri cadıları ve simyayı konu almaktadır. Diana Bishop adlı ana karakterimiz, tesadüfen karşılaştığı simyacılıkla ilgili bir elyazması nedeniyle başına büyük bir bela alıyor. Kısa sürede büyük bir karışıklığa neden olarak iblis, vampir ve cadıların dikkatini çekiyor. Kitap vampir ve cadı kısımlarıyla sizi korkutmasın. Ruhlar üçlemesinin cadı, vampir ve iblisleri bildiğimiz her şeyden farklılar. Ayrıca bu kitap serisinin aynı ad ile çekilen oldukça güzel bir dizisi de var.

Çöllerin Asisi Serisi

Alwyn Hamilton tarafından yazılan bu üç kitaplık seri muhteşem İslami, Hindu, Kızılderili motiflerine sahiptir. Amani adlı çöl kızı, eniştesinin kendisiyle evleneceğini duymasından sonra evden kaçar. Evden kaçmasının ardından annesinin uzun zaman önce anlattığı masallar şehrine doğru yola çıkacaktır. Yolda cinler, kulbastılar ve Sultan‘ın askerleri ile savaşmak zorundadır.

Karanlık Cevher Serisi

Philip Pulman tarafından yazılan bu üç kitaplık seri bizim dünyamız ve paralel bir dünyayı konu almaktadır. Oxford üniversitesinde yaşayan Lyra rahat bir hayat yaşamaktadır fakat amcası Lord Asriel‘in üniversiteye gelmesiyle hayatı tamamen değişir. Lord Asriel ,Toz denilen büyülü bir madde ve sonrasında Kuzey ışıklarında görünen gizemli şehri araştırmak üzere yardım istemeye gelmiştir. Üniversitede işler karışmak üzeredir. Aynı zamanda kitabın bir dizisi de bulunmaktadır.

Ölüm Kapısı Serisi

Margaret Weis ve Tracy Hickman tarafından yazılan bu yedi kitaplık seri yalnız dört aleme ayrılmış bir evreni konu almaktadır. Benzersiz güce sahip sihirbazlar dünyayı dört aleme ayırır. Bunlar: Gök, Ateş, Taş ve Su. Büyücüler alemleri ayırdıktan sonra yok olur. Zaman içinde alemlerde yaşayanlar sadece kendi alemlerini ilgilendiren büyüleri öğrenmiş ve diğer alemleri unutmuştur. Sadece Ölüm Kapısı‘ndan geçenler diğer alemlerin varlığından haberdardır.

Temeraire Serisi

Naomi Novik tarafından yazılan sekiz kitaplık seri ejderhaları konu almaktadır. Kitapta tarih ve fantastik kurgu iç içe geçmektedir. Ancak fantastik unsurlar bulunmasına rağmen yeni bir dünya oluşturulmamıştır. Dünya’da 1800’lü yıllarda ejderhalarla insanlar arasındaki dostluk ve ülkeler arası savaşlar ele alınmıştır.

Bu seriler dışında önerebileceğim birçok fantastik kitap var ama öncelik sıralamamda bu kitaplar başta gelmektedir.

Resimler: https://www.yokyerkitapkulubu.com/

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.