Makaleler

Elrond Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler

Amazon’un The Lord of the Rings: The Rings of Power dizisinde de gördüğümüz, filmlerde işlenmeyen ve dolayısıyla Elrond hakkında pek bilinmeyen bazı gerçeklerden bahsettik.

Frodo’nun yarasını tedavi eden, Batı halklarını çağırdığı divanında Yüzük Kardeşliği‘ni kuran Elrond. Ayrık Vadi‘nin savunucusu, savaşçı, lider ve şifacı… En derin ve karanlık yaraları iyileştirebilecek kadar kudretli bir büyücü ama bunu nasıl yaptığı konusunda ağzı sıkı bir alim. En karanlık günlerde dahi doğru yolu aydınlatan bir bilge.

Ben de oradaydım Gandalf, 3000 yıl önce. Isildur yüzüğü aldığında, insanlar düşerken de oradaydım. Isildur’u dağın kalbine götürdüm. Yüzüğün yapıldığı ve yok edilebileceği tek yere. O gün nihayete erebilirdi. Lakin şerrin sürmesine izin verildi.

Peki Elrond’un geçmişi ve güçleri hakkında neler biliyoruz?

İşte filmdeki bazı sahneleri anlamlandıracak detaylar:

Elrond Bir Yarı-Elf

Beren ve Luthien

Bir elf ile insanın evliliği, Orta Dünya’da en nadir görülen olaylardan biridir. Zaten üçlemede Arwen ile Aragorn’un ilişkisine Elrond’un ne kadar karşı çıktığını görmüştük. Ancak Elrond’un soyunda ilk insan-elf evliliği yapan kişi kızı Arwen değil. Bu kadar nadir görülen bir ilişki, Elrond’un soy ağacında iki kez daha karşımıza çıkıyor.

Elrond’un annesi ölümlü Beren ve elf Luthien‘ın çocuklarının soyundan geliyor. Babası da bir elf prensesi ve ölümlünün, Tuor ve Idril‘in soyundan geliyor. Dolayısıyla hem annesi hem de babası yarı-elf olan Elrond’un kendisi de bir yarı-elf.

Beren ile Luthien’in ilişkisini anlatan kitabın tanıtımına buradan, Sencer’in yazdığı incelemeye de buradan göz atabilirsiniz.

Elrond’un Bir İkiz Kardeşi Vardı

Elrond

Elrond’un Elros adında bir ikiz kardeşi vardı. Elrond ve Elros yarı-elf oldukları için kendi kaderlerini seçme ayrıcalığına sahiptiler. Elros, Numenor’un ilk kralı ve bir ölümlü olmayı seçerken ikiz kardeşi Elrond elf olmayı seçti.

Bu yüzden Elrond’un sevdiği bir ölümlüyü yaşlılıktan ötürü kaybetme acısını birinci elden deneyimlediğini söylemek mümkün. Arwen’i de acı çekeceği konusunda uyarırken aslında kendi çektiği acının bir benzerinden onu korumak istiyor.

Arwen de filmde Aragorn ile birlikte olmak için ölümlü olmayı seçeceğini söylüyor. Yani yarı-elf olan Arwen ölümlü yanını, elf yanına tercih ediyor. Yoksa her elfin ölümsüzlük armağanını reddederek yaşlanması mümkün değil. Aynı zamanda kardeşinin ölümünü seyretmek zorunda kalan Elrond’un bir gün kızının da yaşlılığını görme acısına dayanması gerekeceği anlamına geliyor.

Elrond ve Kardeşi, Celebrimbor’un Ataları Tarafından Tutsak Edildi

Celebrimbor

Elrond ve ikiz kardeşi birinci çağın sonunda iki elf ailesi arasında çıkan bir savaşta esir düşüyorlar. Feanor’un oğulları tarafından tutsak edilen kardeşler bu olay yaşandığında henüz çocuklar. Ve esaret dönemlerini bir şelalenin arkasına gizlenmiş bir mağarada geçiriyorlar. Ancak kurtuluşları da onları tutsak eden kişilerin elinden oluyor. Faenor’un oğullarından Maglor, onlara acıyor ve kardeşleri kendi himayesi altına alıyor.

Faenor’un torunları arasında, Elrond ile aynı mekanda yaşayan kişilerden biri de Celebrimbor. Yani Sauron’un tek yüzüğü de dahil olmak üzere tüm güç yüzüklerini döven ünlü demirci. Hani Shadow of Mordor ve Shadow of War oyunlarının ana karakterlerinden biri olan Celebrimbor. Hatta Moria Madenleri’nin kapısında Elfçe yazıların olmasına sebep olan o adam.

Celebrimbor ve Moria ilişkisini anlattığımız yazıya buradan göz atabilirsiniz.

Ayrık Vadi’yi Elrond İnşa Etti

Ayrık Vadi’nin üzerinde kurulu olduğu topraklar ikinci çağda Sauron’un güçlerince işgal altındaydı. Bu topraklarda Sauron’un ordularına karşı Elrond’un askerleri dayanmaya çalışıyordu. Ancak bu zorlu bir savaştı ve elfler yenilmek üzereydi. Onların yardımına Elf’lerin yüksek kralı Gil-galad’ın ve Isildur’un atalarının ordusu koştu. Böylece Ayrık Vadi direnmeyi başardı.

Elrond o savaşta bir kale olarak kullandığı bu yapıyı da savaşın ardından bir cennete, kötü durumdaki yolcular için huzur dolu bir vahaya dönüştürmek istedi. Bu bembeyaz huzur vadisinin bir zamanlar kanla boyanmış nehirlere sahip olduğuna inanabiliyor musunuz?

Isildur’un Soyundan Gelen Çoğu Çocuğu Sahiplendi

Elrond’un Gandalf’a Sauron’u yendikleri o günü anlattıkları konuşma seyircilerde bazı itirazlar doğurmuştu. Isildur’u yüzüğü alevlere atmak konusunda ikna edememişti Elrond. Ve güç kullanmak yerine Isildur’un dağı terk etmesine izin vermişti. Bu yaptığını insan iradesine saygı göstermek olarak yorumlayanlar oldu. Ancak bunu saflık olarak nitelendirenler, Isildur’u ateşe itmesini söyleyen seyirciler de sayıca az değildi.

Fakat Elrond’un Isildur’u ateşe itmesi mümkün değildi. Zira Isildur, onun ikiz kardeşinin, Elros’un soyundan geliyor. Yani Isildur, Elrond’un kardeşinin büyük-büyük-büyük-…-torunu. Yine de Isildur’u ateşe itemeyecek olmasının tek sebebi kan bağı değil. Gerçekten de diğer ırkların iradesine ve kararlarına saygı duyan bir lider Elrond. Aynı zamanda Sauron’un yok edilmesinin ardından yüzüğün gücünün bu denli korkunç sonuçlar doğurabileceğini de tam anlamıyla öngörememiş. Yani yüzüğü biraz hafife almış.

Bu hatasının vicdan azabını Isildur’un ölümünün ardından hissediyor. Hatta Isildur’un ölümünden kendini sorumlu tuttuğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla Isildur’un oğlu Valandil’den başlayarak onun soyundan gelen tüm insanoğlunu gerek duydukları takdirde kendi himayesine alıyor. Bu yüzden Aragorn gençliğinin çok büyük bir kısmını Ayrık Vadi’de Elrond’un huzurunda geçiriyor. Ve yine bu sebeple, Gondor’un krallarına ait birçok önemli eşya ve tarihi eser Ayrık Vadi’nin odalarında sergileniyor.

Witch-king of Angmar’a Karşı Savaştı

Elrond’un hayatı boyunca karşılaştığı sayısız düşmanlardan biri de Sauron’un en ölümcül hizmetkarı, Witch-King of Angmar idi. Dokuzlar’ın lideri, hiçbir erkeğin öldüremediği o varlık üçüncü çağda Ayrık Vadi’ye saldırdığında Elrond topraklarını onun gücünden korumak için bir güç yüzüğüne başvurdu. Bu yüzük Vilya idi. Elflerin yüksek kralı Gil-Galad’ın armağanı olan ve Celebrimbor’un dövdüğü yüzük, her zaman olduğu gibi Ayrık Vadi’nin kalkanı olmayı başardı.

Frodo’nun ölümcül yarasını iyileştirirken de Morgul’un kara büyüsünü yine Vilya’nın yardımıyla yok etti. Ancak Elrond zaten yüzük kullanmadığında dahi büyüsel güçlere sahip biri. Uzak diyarları görebiliyor, tehlikenin yaklaştığını sezebiliyor. Vilya’nın koruyucu ve iyileştirici gücünün de yardımıyla Batılı halklara bir sığınak yaratmayı başarıyor. Ancak buna rağmen divan toplandığında yüzüğün Ayrık Vadi’de kalamayacağını söylüyor. Çünkü tüm Orta Dünya esir düştükten sonra Ayrık Vadi’nin de her şeye rağmen düşeceğini biliyor.

Güç yüzüklerinin kimlere bahşedildiğini ve Vilya’nın Elrond’un eline nasıl geçtiğini anlattığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Elflerin Yüksek Kralı Olabilirdi ama Teklifi Reddetti

Sauron’dan yüzüğün alındığı savaşın ardından Elflerin yüksek kralı Gil-Galad‘ın ölümü tahtın boş kalmasına sebep oldu. Elrond, Gil-Galad’ın üst teğmenlerinden biri olarak savaşmıştı. Savaş dışında da kralın sağ kolu olarak görev yapıyordu.

Savaş bittiğinde Orta Dünya’yı henüz terk etmemiş az sayıda güçlü elfin arasında lider olmaya en uygun isimlerden biriydi. Ancak tahtı reddetti. Ayrık Vadi gibi daha küçük bir bölgede güvenli bir sığınağa sahip olmak ve Isildur’un soyunun doğru yoldan gittiğinden emin olmakla ilgilenmeyi tercih etti.

Galadriel’in Kızıyla Evlendi

Galadriel ve Elrond daima yakın bir ilişkiye sahipti. Muhtemelen Amazon’un dizisinde de bu ikilinin ilişkisine daha yakından bakma şansımız olacak. Nihayetinde Elrond’un evlenmeyi tercih ettiği kişi de Galadriel’in kızı oldu. Yani Arwen’in annesi, Galadriel ile Celeborn’un kızı Celebrian idi.

Kısacası Galadriel, Elrond’un kayın validesi. Ve her ikisi de Orta Dünya’nın huzurlu kalmayı başaran nadide bölgelerini yönetiyorlar. Galadriel Lothlorien‘i, Elrond da Ayrık Vadi‘yi bu diyarlarda kalan elflerin vahası olarak tutmayı başarıyor. Tabii bu başarıda her ikisinin de Celebrimbor’un elfler için dövdüğü bir yüzüğü taşıdığı gerçeğinin büyük katkısı var.

Elfler için dövülen üçüncü yüzük de Gandalf’ın elinde. Neden onda olduğunu da yine buradan okuyup öğrenebilirsiniz.

Elrond’un Oğulları Rohan Süvarileriyle Birlikte At Sürüyor

Elrond’un Arwen dışında iki çocuğu daha var. Elladan ve Elrohir isimli ikizler Sauron’un güç kazanmaya başladığı haberi geldikten hemen sonra Elrond tarafından Rohan’a yardıma gönderiliyor. Yani Batı Ağıl düşerken Gondor neredeydi bilmiyoruz ama Sauron Rohan’ı tehdit ederken Elrond’un oğulları Rohan’ın ordusundaydı.

Hatta Aragorn’a ölüler tarafından kapatılmış o yola girmesi gerektiğini kitapta bizzat Elrond haber vermiyor. Aragorn’a bu tavsiyesini oğulları üzerinden iletiyor.

Eşi Celebrian, Orkların Saldırısına Uğradı ve İşkence Gördü

Elrond’un koruyucu ve iyileştirici güçleri olsa da eşini Ayrık Vadi’nin ötesinde korumayı başaramadı. Celebrian, annesi Galadriel’i ziyaret etmek için Lothlorien’a yolculuk ederken Misty Mountain’da orkların saldırısına uğradı. Esir düşen ve zehirlenen Celebrian’ı orkların işkencesinden oğulları Elladan ve Elrohir kurtardı. Onun fiziksel yaraları kocasının hünerli elleriyle iyileşmiş olsa da ruhu bu olayla çok sarsıldı. Bu yüzden Orta Dünya’yı terk etmeyi seçti. Gemiye binerek batıya yelken açtı.

Aragorn’un babası Arathorn da bu olaydan 400 yıl sonra Elladan ve Elrohir ile birlikte orklara karşı kılıç çekti. Ancak bu saldırı sırasında hayatını kaybetti. Arathorn’un orklara yenik düşmesinin ardından Elrond, Aragorn’u ve annesini sığındıkları Imladris’te karşılayarak Ayrık Vadi’ye getirdi. Aragorn’un bakımını üstlendi ve ona Estel ismini verdi.

Ve Son Olarak: Elrond 6000 Yaşında

Elrond’un ne kadar yaşlı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Frodo’nun yüzük taşıyıcısı olduğu dönemde Elrond yaklaşık altı bin yaşlarında.

Bir de Elrond’un babasının gerçek anlamda bir yıldıza dönüştüğü söyleniyor. Ancak onun hikayesi kısaca anlatılamayacak kadar karmaşıkmış.

Kaynaklar: Collider, Fandom Wiki

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.