Edebiyat

J.R.R. Tolkien’in Beren ile Lúthien Kitabı Türkçe Olarak Raflarda

Daha önce J.R.R. Tolkien tarafından yazılan ve Orta Dünya’nın mitolojisi olarak okunan Silmarillion kitabında tanıştığımız Beren ile Lúthien‘in aşk hikayesi iki yıl önce kitap olarak genişletilmiş şekilde yayınlanmıştı. Şimdi bu kitap, Beren ile Lúthien adıyla Türkçe olarak raflarda yerini aldı.

Tolkien’in 1. Dünya Savaşı’ndan döndükten sonra tasarladığı kitap, yazarın 92 yaşındaki oğlu Christopher Tolkien tarafından düzenlendi. Hikaye, J.R.R. Tolkien’in özel yaşamından parçalar da barındırıyor. Beren ve Lúthien hikayesinde en önemli sahnelerden birinde Tolkien, bir gün eşi Edith ile birlikte ormanda yürüdükleri sırada beyaz çiçeklerin arasında dans etmeye başlamasından esinlenmiş.

Beren ile Lúthien’e Dair

Kitabın tanıtım metni şöyle;

Tolkien’in yayımlanmayan metinlerinden derlenerek başlı başına bir kitap haline getirilen Beren ile Lúthien’in destansı hikâyesi Hobbit, Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Tolkien’in yarattığı Elfler, İnsanlar, Orklar ve Cücelerle dolu Orta Dünya hayranlarını bir kez daha bir araya getirecek.

J.R.R. Tolkien’in İlk Çağ’daki destanları ve mitleri anlattığı Silmarillion’ın gelişiminde büyük bir rol oynayan Beren ile Lúthien’in hikâyesinin yazım sürecinde pek çok detay değişse de gölgelenen aşkları hep baki kaldı: Beren ölümlü bir İnsandı, Lúthien ise ölümsüz bir Elf. Önemli bir Elf beyi olan babası, kızının Beren’le olmasına karşıydı ve eğer Lúthien’le evlenmek istiyorsa Beren imkânsız bir görevi yerine getirmek zorundaydı. Beren, Lúthien ile birlikte kötülerin en kötüsü, Kara Düşman, Morgoth olarak da bilinen Melkor’dan en değerli mücevher Silmarili çalmaya çalışacaktı.

Bu kitapta Christopher Tolkien, Beren ile Lúthien’in hikâyesinin ilk yazıldığı tarihten, Silmarillion’daki haline kadar geçen süreci adım adım ele alıp Orta Dünya’nın en önemli aşk hikâyesine nasıl dönüştüğünü, bu evrende giderek nasıl daha büyük bir yer kapladığını gözler önüne seriyor. Bunu yaparken de babasının kelimelerine dokunmadan, orijinal hallerini koruyarak destanın hem manzum hem de mensur biçimlerini ilk kez birlikte yayımlıyor.

Kitap, İthaki Yayınları tarafından yayınlanıyor ve 1 Ağustos itibarıyla raflarda yerini alacak.

Şunu da şöyle bırakalım.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  J.R.R. Tolkien ve Dilbilim

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.