Makaleler

Dünyanın En Pahalı Star Wars Koleksiyon Ürünleri

star-wars-george-lucas

Star Wars, vizyona girdiği 1977 yılından beri dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken Star Wars ürünleri de koleksiyoncuların da neredeyse bir Picasso tablo kadar peşinden koştukları değerli ürünler olarak zaman zaman karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız yazıda, ülkemizde üretilen Starswar – Uzay Savaşçıları figürlerinin yurtdışında binlerce dolara alıcı bulduğundan bahsetmiştik. Bu fiyat kulağınıza uçuk geliyorsa bir de dünyanın en pahalı Star Wars ürünlerini görün.

Millet neler neler toparlıyor, ben de evimde dünyada 7 adet olan 1:1 Darth Maul heykeli var diye böbürleniyorum. Mehh…

10) Star Wars Figürleri

star-wars-figur

Star Wars figürler tabii ki piyasada en çok olan ve koleksiyonerler tarafından da en çok toplanan ürünlerin başında geliyor. Hatta bir rivayete göre Star Wars’un yaratıcısı George Lucas, 20th Century Fox ile yaptığı anlaşmada filmden hiç para istemediğini ancak filmin ürün haklarının kendisine verilmesini talep etmiş ve filmden alacağından kat kat para kazanmıştır. (Daha fazla detay için sizi buraya alalım) Günümüzde marketlerde gördüğünüz 19 TL’lik figürler tabii ki şu anda fazla değerli değiller ancak eski figürlerin bazıları çok nadir ve çok değerli. Mesela Palitoy oyuncak firması tarafından üretilen Jawa ve Boba Fett figürleri, açık arttırmada sırasıyla 16.500$ ve 27.000$’a alıcı bulmuştur. Yine de şimdiye kadarki en pahalı figür, Kenner firmasının ürettiği Darth Vader oldu. Kenner’in Darth Vader figürü, açık arttırmada 30.000$’a alıcı buldu.

Sizin de eski figürleriniz varsa onlara iyi bakın. Tabii bir de kutularında kalsalar iyi olur, oynamak için açmayın! :)

9) Obi-Wan Kenobi’nin Cübbesi

alec-guinness-ob-wan-cloak

İlk üçlemede Alec Guinness tarafından canlandırılan Obi-Wan Kenobi karakterinin cübbesi de çok değerli. Obi-Wan’ın Darth Vader ile dövüşüp öldüğü sahnede Alec Guinness’in üzerindeki cübbe, 2007 yılındaki açık arttırmada 104.000$’a alıcı buldu. Fotoğrafa bakınca Jawa kostümü gibi görünüyor ama değil. :)

8) Chewbacca’nın Kafası

chewbacca-head

Star Wars evreninin en sevilen karakterlerinden birisi de şüphesiz ki tüylü dev arkadaşımız Chewbacca’dır. Chewbacca’yı canlandıran Peter Mayhew’ın çekimler boyunca giydiği Chewbacca’nın kafası da açık arttırmaya çıkarıldı. Bu kafa, bir açık arttırmada bir koleksiyoner tarafından 172.000$’a alındı.

7) Darth Vader’ın Başlığı

darth-vader-helmet

Darth Vader’ın en önemli sahnelerinden birisi olan ve efsane “Luke, I am your father!” repliğini söylerken taktığı başlık da en değerli parçalardan bir tanesi. Olimpik eskrimci Bob Anderson tarafından giyilen başlık, maksimum görüş sağlasın diye özel olarak tasarlanmış. Bu başlık da 2003 yılındaki açık arttırmada 115.000$’a alıcı buldu.

6) Luke Skywalker’ın Işın Kılıcı

luke-skywalker-lightsaber

Luke Skywalker’ın ilk iki filmde kullandığı ışın kılıcı da koleksiyonerlerin peşinde olduğu eşyalardan. Filmin yapımcılarından Gary Kurtz’a ait olan ışın kılıcı 2005 yılında 206.000$’a satıldı.

5) Han Solo’nun Tabancası

hans-blaster

“Han Shot First” mottosunun gerçek olmasını sağlayan bu silah, Empire Strikes Back (1980) ve Return of the Jedi (1983) filmlerinde Harrison Ford tarafından kullanıldı. Silah, 2013 yılında 240.000$’a satıldı.

4) Snowtrooper Başlığı

snowtrooper-helmet

Hoth’un buz gibi havasından gelen bu başlığın, filmden geriye kalan tek başlık olduğu düşünülüyor çünkü diğer başlıkların nerede olduğu bilinmiyor. Belki de fiyat yükselsin diye böyle demişlerdir ama işe yaramış. Snowtrooper başlığı, 2012 yılında 276.750$’a satıldı.

3) Stormtrooper Kostümü

stormtrooper-costume

Cosplay ortamlarında pek çok Stormtrooper görsek de bu orijinal ürün ilk iki Star Wars filminde kullanılmış kostümlerden birisi. Bir Star Wars hayranı, 2011 yılında Londra’da yapılan bir açık arttırmada bu kostüme 319.000$ verdi.

2) TIE Fighter

tie-fighter

X-Wing ve TIE Fighter… Bu iki tip uzay aracı, Millenium Falcon’dan sonra serinin en meşhur araçlarındandır. Luke Skywalker, Death Star’ı yok etmeden hemen önce Darth Vader’ın uzay aracına çarparak onu sendeleten TIE Fighter’ı hatırlıyor musunuz? Star Wars tarihine geçen en önemli uzay araçlarından birisi. İşte filmde kullanılan 45 cm x 35 cm boyutundaki bu TIE Fighter modeli, 2008 yılında 402.000$’a satıldı.

1) George Lucas’ın Panavision PSR 35 mm Kamerası

george_lucas_panavision_camera

LucasPanavision-MOSW

İşte geldik Star Wars koleksiyonlarının en pahalı parçasına. Bu parça tabii ki, Star Wars filmlerini ilk önce gören bu muhteşem alet. 1977 yılında yayınlanan ilk Star Wars filmini George Lucas bu kamera ile çekti ve bu kamera, 2011 yılında bir açık arttırmada 625.000$ fiyata satıldı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Mitoloji ve Fantezi Bağlantısı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.