Makaleler

Bir Figür Efsanesi – Starswar Uzay Savaşçıları Figürleri

starswar-uzay-savascilari-banner

Çocukluğunu 1980’li yıllarda yaşayan şimdinin orta yaşlı nesli, mutlaka bir şekilde bu figürleri görmüştür, hatta şanslıysa bu figürlerle oynamıştır, daha da şanslıysa bu figürlerin bir kısmı halen elinde duruyordur.

Starswar – Uzay Savaşçıları ismiyle sadece ülkemizde satılan bu nadide Star Wars figürleri bir dönem çocukların oyuncak sepetlerinin bir parçasıyken günümüzde Star Wars koleksiyonerlerinin en çok aradığı nadide parçalar haline geldi.

Uzun yıllardır bu figürleri biriktiren ve şu anda Amerika’da yaşayan Mete, bu figürlerin tarihçesini çok güzel anlatmış. Kenner firmasının 1970’li yılların sonunda üretmeye başlayıp 1980’li yılların sonlarına doğru üretimi durdurması Starswar – Uzay Savaşçıları figürlerinin ortaya çıkmasını sağlamış.

1970 ile 1980 yılları arasında, Kenner oyuncak firması Star Wars figürlerini imal etti ve sattı, 1980’li yıllarda lisans altında imal edilmiş olan bu figürler Türkiye’ye genellikle Avrupa’dan ithal ediliyorlardı. Ancak, 80’li yılların sonlarına doğru Kenner imalatı durdurunca, Türkiye’de SB Products adı altında bir firma sahte figürler imal etmeye başladı. Bugün, Türkiye’de yapılmış olan oyuncaklar çok yüksek değer kazanarak aranan ürün haline gelmişlerdir.

GE DIGITAL CAMERA

Bunu bir sebebi bu ürünlerin çok zor bulunur olmalarıdır. Başta, bu sahte fıgürler, standardlara uygun malzeme ve işçilikle imal edilmiş olmalarına ragmen, Kenner ürünlerine kıyasla değersiz kabul edilirlerdi.  Tahminen bu figürlerin çoğu onlara yeterince değer verilmediği için sahipleri tarafında atlımış veya bir kenarda unutulmuşlardır. İmalat hacmini çok düşük olduğunu da göz önüne alırsak, bu ürünlerin çok nadir olmalarının sebebi de açık olarak ortaya çıkar.

Türkiye’deki arkadaşlardan öğrendiklerime göre, Uzay figürleri genellikle küçük dükkanlarda, kiosklarda ve seyyar satıcılar tarafından satılmaktaydılar. Buna karşılık, Kenner figürleri büyük mağazalarda, özel bayiliklerde ve de Uzay’ların 3-4 katına satılmaktaydılar.

Şimdiye kadar, SB Products 14 figür ve 2 Star Wars aracı imal etti. Ancak, bu figürlerin renk, kalıp, ve silah tiplerinde farklılıklar görülmektedir. Ayrıca, “Blue Star” ve “Headman” figürleri Star Wars filmleride bulunmayan karakterler olup en çok aranan figürler arasında yer almaktadırlar. Ayrıca Snowtrooper figürü için hazırlanmış olan imalat-öncesi ambalaj arkası kartonu da çok aranan ürünlerdendir. Figür ve araç imalatında kullanılan orijinal çelik kalıplar seneler önce imalathaneden alınmış ve özel bir koleksiyona dahil edilmiştir.

starswar-uzay-seri

Bugün, özel koleksiyonlarda bulunan Uzay figürleri gerçekten çok az sayıdadırlar. Bunu yanında açılmamış paket içinde olanları ise hemen hemen yok sayilabilecek kadar azdır. En az bulunan figurler R2D2, Death Star Droid, and Head Man’i içerir. En çok bulunanlar ise Blue Star ve Death Star Gunner ambalaj kartonudur. Ayrıca, silahlar figürlerden de daha zor bulundukları için kendi başlarına satılıp çok yüksek fiyatlar talep etmektedirler.

Bu figürler, koleksiyonerler tarafından tanesi 1500 dolar civarında bile alıcı bulabiliyorlar. Elinde bu figürler olan koleksiyoncular ise bu figürleri satmaya sıcak bakmıyorlar tabii ki.

Figürler tamamen Türkiye’de üretilmiş, kartonlardaki fotoğraflar da fotoğrafçı Naci Gündüz tarafından çekilmişler. Serideki karakterlerin isimleri de Star Wars filmleriden bağımsız olarak değiştirilmiş. Mesela Chewbacca karakteri hem Maymun Adam hem de Aslan Adam olarak basılmış, Darth Vader ise Kara Lider olarak belirtilmiş.

Benim de çocukluğumda bu figürlerin bir kısmı vardı. Maymun Adam, Headman, AT-Driver ve birkaç tanesi daha vardı ancak o dönem kıymetini bilemedik tabii ki. Sonrasında da depremden sonra hiçbirini bulamadım.

Galerideki fotoğraflar, yukarıdaki tarihçeyi anlatan Mete ve ürünlerin kutularını fotoğraflayan Naci Gündüz’ün yeğeni Bülent Cennet’in koleksiyonlarından derlenmiştir.

Kaynaklar:
Uzay – Starswar: http://www.uzaystarwars.com
Bülent Cennet: https://www.facebook.com/bulentcennet/media_set?set=a.723620637697263.100001480006770&type=3&hc_location=ufi

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ben bu oyuncaklarla Star Wars filmlerine ait olduklarını bilmeden oynamış insanlardanım :) Çok sonraları öğrendim Star Wars oyuncakları olduklarını. Darth Vader, Chewbacca, Stormtrooper, Imperial Stormtrooper, C3PO ve Imperial Tie Fighter Pilot oyuncakları vardı.

  2. head man, imperial tie fighter pilot, darth vader ve chewbacca vardı bende de :) yazıdaki gibi kıymetini bilemedik. özellikle imperial gunner’ın kontrol paneli süsü verilmiş hesap makinesinin (muhtemelen casio) başında durduğu karton resmine hayranım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.