Makaleler

DC Comics’in Türk Kahramanı: Yeniçeri

yeniceri-dc-comics

Dünya çizgi roman sektörünün ilk Türk süper kahramanı Yeniçeri, Batman’in yakın arkadaşı olarak ülkemizi de dünya çizgi roman piyasasına soktu. Ay yıldızlı kostümü, Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcı ve Merlin’in büyü kitabıyla kötülüğün üstüne gidiyor.

Amerika’nın en çok satan çizgi roman yayımcısı DC Comics’in, 2000 yılında yarattığı ilk Türk süper kahraman Yeniçeri, 2005 yılında Arkabahçe Yayıncılık tarafından da dilimize kazandırıldı. Türk bayrağı kostümlü, kadın kahraman Yeniçeri; Batman ile birlikte, Türkiye’de irticaya karşı savaşıyor.

Amerika’nın en çok satan çizgi roman yayımcısı DC Comics, 2000 yılında yarattığı ilk Türk süper kahraman Yeniçeri, orijinal adıyla Janissary’nin maceraları ülkemizi de süper kahramanlar dünyasına kattı. Son derece ilginç bir hikayeye sahip olan çizgi romanda Yeniçeri, Batman ile Türkiye’de irticaya karşı savaşıyor. Karakter, Türk Bayrağı’ndan kostümü ve peçesiyle dikkat çekiyor.

yeniceri-cizgi

Yeniçeri; nam-ı diğer Selma Tolon, 1999’da meydana gelen depremde Kızılay görevlisi olarak İzmit’e, depremzedelere yardıma gidiyor. Kazara bir mağaraya düşünce Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcını ve büyücü Merlin’in büyü kitabını buluyor ve süper kahraman oluyor.

Yeniçeri’nin süper güçleri, büyü yapabilmesi, uçması ve çok kuvvetli olması.

yeniceri-cizgi-roman

DC Comics, Yeniçeri’yle gençlere Türkiye’yi tanıtırken ilginç bir senaryo belirledi. Piyasaya çıkan seride Yeniçeri, Batman ile birlikte, Türkiye’de din temelli bir devlet kurmaya çalışan General Anka Kâzım‘a karşı savaşıyor.

Ünlü çizgi roman senaristi ve çizeri Scott Williams‘ın çizdiği, Brian K. Vaughan‘ın yazdığı serinin çarpıcı öyküsü kısaca şöyle; “Malatya’da, adı Anka Kâzım olan bir general askeri darbe gerçekleştirip Türkiye’de irtica temelli bir devlet kurmak için ayin yapar ve yardıma bir iblis çağırır. Anka Kâzım, Türkiye’nin irtica lideri olmak isterken şeytan ona bütün dünyayı önerir. General Kâzım, Türkiye’nin her yanına ölmüş Osmanlı askerlerinden oluşan ordusunu göndererek saldırıya başlar. Kahramanımız Yeniçeri, bu saldırılara müdahale eder ama tek başınadır ve yenilir. Olayları ay üssünden izleyen Batman, Aquaman, Green Lantern ve Wonder Woman, Yeniçeri’ye yardım için Türkiye’ye gelir ve irtica ile savaş başlar.”

yeniceri-cizgi-roman-arkabahce

Yeniçeri’nin Kimlik Kartı

Türk süper kahramanı Yeniçeri’nin özellikleri şöyle:

Gerçek adı: Selma Tolon

Mesleği: Doktor

Medeni hali: Bekar

Yaşadığı yer: Ankara

Boyu: 171 cm

Ağırlığı: 55 kilogram

Göz rengi: Siyah

Saç rengi: Siyah

Türk kahraman Yeniçeri, Sultan Süleyman’ın mistik güçleri bulunan kılıcını kullanıyor. Bu kılıç sayesinde ve Kur’an’dan sözlerin yer aldığı sonsuzluk kitabıyla, kötü büyüleri bozuyor.

OHA Diyorum ekibi de Yeniçeri’yi unutmamış!

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Venom ve İki Yeni Spider-Man Filmi Geliyor

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Karakterin adı, Doktor Tolon olsa,Türk insanımıza daha yaraşacak şekilde ve daha uygar bir kimlikle bizleri tanıtabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.