Makaleler

DC Comics’in Televizyon ve Sinemada Bugünü ve Geleceği

dc-comics-banner

Bilindiği üzere çizgi roman dünyasında en çok duyulan 2 şirket var; biri Marvel, diğeri de DC. Birkaç filmi kapsayan “ortak sinema evreni” olayı Marvel tarafından birkaç yıldır güzel bir şekilde yürütülüyor. Şu ana kadar 2 DC kahramanını aynı filmde görmek nasip olmadı ama seneye Batman v Superman: Dawn of Justice ile DC de sinema evreninde boy göstermeye başlayacak.

Bu listemizde şu an devam eden ve proje aşamasında olan DC dizileri ve filmlerini listeleyeceğiz. Bazı yapımlar Vertigo yayınlarından olsa da bunları da DC çatısı altında oldukları için listemize aldık.

DİZİLER

Arrow (2012-)

arrow-dizi

Şu an 3. sezonunda olan Arrow dizisi, DC’nin Green Arrow isimli kahramanını konu alıyor. Black Canary, Arsenal, Deathstroke, Huntress gibi diğer popüler DC karakterlerini de içeren dizi The Flash ile beraber mini bir DC-TV evreni kurmuş durumda.

The Flash (2014-)

flash

Arrow’un yan dizisi olarak başlayan The Flash, kendi başına bir dizi olmayı çoktan haketti. Arrow’un karanlık havasının tersine renkli ve mizahi bir tarzı olan The Flash, her kesimden izleyiciyi ekran başına hapsediyor.

Gotham (2014-)

gotham-characters

Batman’den önce Gotham nasıl bir yerdi? Veya soruyu şöyle soralım: Gotham nasıl bir haldeydi ki birisi Batman olmaya karar verdi? Gotham bu soruların cevabını gösteriyor. Henüz Bruce Wayne’imiz bir çocuk, ve dizinin merkezinde polis memuru Jim Gordon var. Dizi, Gotham’ın meşhur iyi ve kötülerinin ünvanlarını nasıl kazandıklarını anlatıyor.

Constantine (2014-)

Constantine - Season Pilot

Constantine karakteri Keanu Reeves’in oynadığı filmden bilinen bir karakter olsa da bu dizi kaynak materyale daha sadık bir yorumlama. DC’nin karanlık tarafının en önemli karakterlerinden biri olan “karanlık sanatlar uzmanı” John Constantine, yükselen bir kötülük dalgasıyla baş etmenin yollarını arıyor. Şu an maalesef dizinin 2. sezon ile devam edip etmeyeceği belli değil.

iZombie (2015-)

izombie

Henüz yeni başlamış olan iZombie de bir DC yapımı. Esrarengiz bir şekilde zombiye (Walking Dead zombisi gibi değil, kendini kontrol edebiliyor ve ilk bakışta zombi olduğu da pek belli olmuyor.) dönüşen tıp öğrencisi Liv Moore, yediği beyinlerin sahiplerinin hatıralarını görmeye başlıyor ve bu gücünü gizemli ölümleri çözmek için kullanıyor. Aynı zamanda da bir zombi olduğunu etrafındakilerden gizlemeye çalışıyor.

Supergirl (yapım aşamasında)

supergirl

Superman’in kuzeni Supergirl’i konu alacak olan dizinin bu yılın sonunda CBS kanalında başlaması bekleniyor. Söylentilere göre dizide Superman de olacak ama kendisini pek fazla göremeyeceğiz. Ayrıca bu dizinin farklı kanallarda olsa bile Arrow ve The Flash ile aynı evrende geçeceği ve ortak bölümlerinin olacağı da söylense de şu an bir kesinlik yok.

Legends of Tomorrow (?) (yapım aşamasında)

legends-of-tomorrow

Arrow/The Flash’ın yan dizisi olacak bu dizi bir nevi Justice League-TV versiyonu olacak. Arrow’dan tanıdığımız Atom (eski Superman), Flash’tan Firestorm, Prison Break’ten kaçıp Flash’a gelen Captain Cold ve Heatwave, Doctor Who’dan Arthur Darvill (Rip Hunter rolünde, ilginçtir ki kendisi bir zaman yolcusu), JLU çizgi dizilerinden tanıdığımız Hawkgirl, ayrıca Arrow’un eski oyuncusu Caity Lotz bilinmeyen bir rolde bu dizide olacak. Arrow izleyenler Caity Lotz’u görünce şaşırmış olabilir (durumu bilmeyen varsa spoiler vermeyelim), kendisi Arrow’daki rolünde veya tamamen farklı bir rolde olabilir, nasıl geleceği şu an merak konusu. Dizini başlama tarihi ve ismi kesin olmasa da yapım aşamasında olduğunu biliyoruz.

Preacher (yapım aşamasında)

preacher

DC’nin Vertigo ismi altında çıkardığı çizgi romanlardan biri olan Preacher, Texas’ta küçük bir şehirde vaizlik yapan Jesse Custer’ın cennetten kaçan bir güçlü bir yaratıkla birleşmesi sonrası maceralarını konu alacak. Jesse, eski kız arkadaşı Tulip ve Cassidy isimli bir vampir kaybolmuş Tanrı’yı bulmaya çalışırlar.

Lucifer (yapım aşamasında)

lucifer

Yine Vertigo adı altında çıkan yapımlardan biri olan Lucifer, sıkıntıdan cehennemdeki tahtını bırakıp Los Angeles’a gelen Lucifer, yani şeytanın maceralarını anlatacak. Lucifer, Los Angeles polis teşkilatına suçluları yakalamada yardımcı olacak.

Static Shock (proje aşamasında)

static-shock

Hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmayan Static Shock, Virgil Hawkins isimli bir gencin gizemli bir sonucu elektromanyetik güçler kazanmasından sonraki kahramanlık kariyerini konu alacak. Static Shock’un 2000-2004 yılları arasında bir çizgi dizisi de vardı. Dizinin gidişatı ile ilgili uzun bir süredir güncelleme yok.

Titans (proje aşamasında)

teen-titans

Asıl adı Teen Titans olan grup kahraman yardımcısı olmaktan sıkılmış gençlerin kendi gruplarını kurmalarını konu alacak. Young Justice dizisini izleyenler ordaki gruba benzer bir takım bekleyebilir. Şu an dizi ile ilgili resmi bir açıklama olmasa da kadroda Nightwing (eski Robin), Barbara Gordon (Oracle), Raveni Starfire, Hawk ve Dove karakterlerinin olacağı söylendi. Ayrıca bu dizi de Arrow/The Flash’ın bulunduğu evrende geçebilir ve ortak bölümleri olabilir.

Krypton (proje aşamasında)

superman-krypton-escape

Gotham’ın görünürdeki başarısının ardından aynı hikayenin ekmeği Krypton‘la yenmeye çalışılacak. Superman’in gezegeninin patlamasından önceki halini konu alacak olan dizi SyFy kanalında yayınlanacak. Heniz dizi ve oyuncular ile ilgili resmi bir açıklama yok.

DMZ (proje aşamasında)

dmz-vertigo

Yine Vertigo ismi altında çıkan çizgi romanlardan biri olan DMZ, ikinci bir Amerikan İç Savaşı sonrası tarafsız bölge (Demilitarized Zone-DMZ) olan Manhattan’da geçen olayları konu alıyor. Dizinin SyFy kanalında olacağı açıklansa da yapımla ilgili daha fazla bir bilgi henüz verilmedi.

Scalped (proje aşamasında)

scalped

Bir diğer Vertigo yapımı olan Scalped, gerçek olaylar üzerine kurulan bir hikaye. Dizi kızılderili bir FBI ajanının yıllar sonra gizli bir görevle memleketine dönmesini ve ardından yaşadıklarını konu alıyor.

FİLMLER

Batman v Superman: Dawn of Justice (Mart 2016)

batman-superman-do-you-bleed

Man of Steel’in devamı niteliğinde olan film aslında Justice League’in kuruluşuna atılan ilk adım. Fragmanda da görüldüğü gibi Dark Knight Returns ve Injustice gibi hikayelerden esintiler olsa da hikaye bunlardan bağımsız olacak, ve Batman-Superman kavgasından sonra bir dostluğun temellerinin nasıl atıldığını göreceğiz.

Suicide Squad (Ağustos 2016)

suicide-squad-highres

Arrow dizisinde de gördüğümüz İntihar Timi, filmde daha farklı ve kalabalık olacak. Amanda Waller’ın hapisteki kötülerden cezalarını azaltma vaadiyle (ve beyinlerine yerleştirdiği bombayı patlatma korkusuyla) ikna ederek kurduğu Suicide Squad, bol tehlikeli görevlere atılacak. Filmde göreceğimiz kötülerden bazıları Deadshot (Will Smith), Harley Quinn (Margot Robbie), Joker (Jared Leto). Filmi David Ayer yönetiyor.

Wonder Woman (Haziran 2017)

wonder-woman

Batman v Superman: Dawn of Justice’de de görceğimiz Amazon prensesi Wonder Woman’ı 2017’de kendi filminde izleyeceğiz. Aktris Gal Gadot’un canlandıracağı karakter Justice League takımının kurucu üyelerinden.

Justice League Part 1 & 2 (Kasım 2017 – Haziran 2019)

justice-league-movie-

Batman v Superman: Dawn of Justice ile temelleri atılacak olan Justice League 2 filme ayrılacak. Zack Snyder’in yöneteceği filmlerde JL, Darkseid veya Brainiac gibi büyük bir tehdide karşı birleşerek günü kurtaracak.

The Flash (Mart 2018)

flash-film

Dizi platformunda Grant Gustin’in canlandırdığı Flash, film evreninde Ezra Miller tarafından canlandırılacak. Tabi belirtmek lazım ki dizi ve film evrenleri birbirinden ayrı. Flash bilindiği gibi bir şimşek çarpması sonucu insanüstü bir hıza sahip olan bir adli tıp uzmanı.

Aquaman (Temmuz 2018)

aquaman-jason-momoa

Game of Thrones’un meşhur aktörü Jason Momoa, Batman v Superman: Dawn of Justice’de Aquaman rolünde ilk kez görülecek. Atlantis’in kralı Aquaman sonrasında kendi filminde karşımıza çıkacak. Şimdiye kadar alay edilen Aquaman karakteri artık birçok kişinin favori kahramanı olacak gibi.

Shazam (Nisan 2019)

shazam

Shazam filminin başrol oyuncusunu kimin canlandıracağı henüz belli değil ama filmin ana kötüsü çoktan belli oldu. Dwayne “The Rock” Johnson, filmde Shazam’ın ezeli düşmanı Black Adam’ı canlandıracak. Shazam kimdir derseniz, kendisi dürüstlüğü ve temiz kalbinden dolayı bir büyücü tarafından süper güçlerle ödüllendirilmiş 10 yaşında Billy Batson isimli bir çocuk. Black Adam ise bu gücün önceki sahibi, ama güç kendisini yozlaştırmış.

Cyborg (Nisan 2020)

cyborg

Cyborg da BvS: Dawn of Justice’de ilk olarak göreceğimiz bir karakter. Aslında filmde Cyborg olmuş halini görmeyebiliriz de. Aktör Ray Fisher tarafından canlandırılacak olan Victor Stone, bir kaza sonucu kurtulmak için yarı makine-yarı insana dönüştürülen genç bir kahraman.

Green Lantern (Haziran 2020)

green-lantern

2011’de Ryan Reynolds’un Hal Jordan’ı canlandırdığı ilk Green Lantern filmi hayranlardan çok da güzel tepkiler görmeyince reboot yedi. 2020’de çıkacak olan filmde hangi GL’in seçileceği ve aktörün kim olacağı henüz belli değil. Green Lantern iradeyle ve hayalgücüyle yüzüklerini istedikleri gibi kullanabilen uzay polislerini ve öfke, korku, aşk gibi diğer duyguları temsil eden diğer fener birlikleriyle olan maceralarını konu alıyor.

Henüz resmi olarak duyurulmamış olan filmler

Bu saydığımız filmlerin üzerine hâlâ söylenti aşamasında olan birkaç yapım daha var. Bunları da kısaca listelersek:

Solo Batman filmi: Sadece Batman üzerine yoğunlaşan bir Batman filmiyle ilgili bir açıklama olmasa da yukarıda sayılan filmlerin arasında en az bir tane gelmesi bekleniyor.

Dark Universe: Justice Leageu Dark olarak da isimlendirilen bu film, Guillermo del Toro tarafından uzun süredir bahsedilse de henüz resmi bir duyuru olmadı. Bu takımın kadrosunda Constantine, Swamp Thing, Deadman, Zatanna gibi büyü temalı karakterler var.

Sandman: Vertigo’nun en ünlü yapımlarından biri olan Sandman, rüya, kader, ölüm, arzu gibi metafizik kavramların kişileştirilmiş bir şekilde vücüt buldukları kurgusal bir dünya. Bir film projesi olduğu sürekli dillendirilse de henüz resmi bir duyuru yok. (Detaylı bilgi burada)

Fables: Bir diğer Vertigo yapımı olan Fables, çeşitli masal ve efsanelerden toplanmış karakterlerin gerçek dünyaya gelmek zorunda kalması ve devamında yaşananları konu alıyor. (Detaylı bilgi burada)

100 Bullets: Yine Vertigo’da olan bu çizgiroman da kendilerine takip edilmesi imkansız 100 kurşunu olan bir silah ve birkaç hedef verilen insanların görevlerini başarıp bir takıma girmesi ve devamında daha büyük bir planın parçası olmasını konu alıyor. (Detaylı bilgi burada)

Metal Men: Doktor Will Magnus tarafından yapılan robotlardan oluşan Metal Men, DC’deki en ilginç takımlardan biri. Farklı elementlerden yapılan bu robotlarelementlerinin özelliklerini kullanarak günü kurtarmaya çalışıyor.

Legion of Superheroes: 30. yüzyılda kurulan bu takım kendilerine eski kahramanları örnek alan gençlerden oluşuyor. Yapılması düşünülen filmlerden biri olsa da henüz resmi bir açıklama yok.

 

Yazan: Justice League TR Ekibi

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Netflix'in İlk Türk Orijinal Dizisi Hakan: Muhafız'ın Senaryosu Çalıntı Mı?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.