Makaleler

Cevaplanmasını İstediğimiz 33 The Force Awakens Sorusu!

Star Wars: The Force Awakens vizyona gireli 1 hafta oldu ama rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Belki halen filmi izleyemediniz, belki de ikinci kereye gidip gözünüzden kaçan detayları yakaladınız. Ama şu bir gerçek ki, The Force Awakens ile kafalarda onlarca soru oluştu!

Değil sinema tarihi, dünya tarihinin en önemli kültür olaylarından birine tanıklık ediyoruz. Kendimizi şanslı saymalıyız. Star Wars efsanesi, The Force Awakens ile yepyeni bir başlangıç yaptı.

Bana kalırsa oldukça iyi de bir başlangıçtı. Filme dair eleştirilerimizi hali hazırda zaten yapmıştık. Bu makalede de filmle alakalı kafalarda oluşan 33 soruyu ele alacağız. Bazılarının cevaplarına ulaşmak kolay. Ama bir kısım sorular için aynı durum söz konusu değil.

Baştan uyaralım, yazı fazlasıyla Spoiler içermektedir. Aman diyelim! Sonra “Vay Frpnet, Spoiler verdi. Aman efendim lanet gelsin!” demeyin. Spoiler var!

star-wars-the-force-awakens-darth-vader-helmet

Rey’in Ailesi Kim?

Benim açımdan Rey karakteri tam bir gizem. Jakku gezegeninin çorak topraklarında, yıllarca hayatta kalmayı başarmış bir yağmacı olmasına karşın kısa sürede Jedi öğretilerine sahip biri oluyor. Işın Kılıcı kullanmaya yatkınlığı, Güç’ü hızlı bir şekilde anlayıp kullanmaya başlaması ve usta bir pilot olması Rey’in en dikkat çeken özellikleri. Bu size birini anımsattı mı?

Birçok fan teorisine göre Rey, Luke’un kızı. Rey, Luke’un Bespin’de kaybettiği Işın Kılıcı’na dokunduğunda bazı Güç görüleri ortaya çıkıyor. Bunların bir kısmının geçmişten olduğunu anlıyoruz. Birçoğu da geleceği gösteriyor gibi. Rey belki Luke’un kızı değil ama ana karakterlerden biriyle kan bağı olduğuna inanıyoruz.

Rey’in Geçmişinde Neler Oldu?

star-wars-rey-millennium-falcon

Bu da bir başka cevapsız soru. Sadece tahminlerle ilerleyebiliyoruz. Gördüğümüz kadarıyla, Rey ailesi tarafından Jakku gezegenine terk edilmiş. Geçmişi gösteren bu sahnede, Rey gezegenden uzaklaşan uzay gemisinin arkasından bağırırken birinin onu kolundan tuttuğunu görüyoruz. Ya birisi tarafından alıkonuldu ya da güvende olması için Jakku gezegenine bırakıldı.

Bir üstteki soruyla benzer şekilde, Rey Luke’un kızı değil onun öğrencilerinden birinin çocuğu. Luke öğrencilerinin, Kylo Ren tarafından katledilmesinin ardından Güç’e yatkınlığını bildiği Rey’i korumak için Jakku’ya bırakmış olabilir.

Luke’un Işın Kılıcı ile Rey’in Arasındaki Bağlantı Ne?

Ekip Takodana gezegenine geldiğinde, Han Solo’nun önderliğinde Maz Kanata ile tanıştı. Bu sırada Maz Kanata’nın hem Finn hem de Rey için bazı görüleri oldu. Dikkat çeken asıl unsur ise Maz Kanata’nın bodrum katındaki Işın Kılıcı’nın Rey’i çağırması.

Işın Kılıçları hakkında birçok bilgiye sahip olsak da, ana filmlerde detaylı bir şekilde bu uygar silahlar hakkında net bilgilere sahip değiliz. Yan hikayelerden bildiğimiz kadarıyla Işın Kılıcı’nı çalıştıran Kristallerin, Güç ile doğrudan bağlantısı var. Bu da Rey’in usta bir Güç kullanıcısı olduğunu işaret ediyor. Ayrıca kılıcın Luke’a ait olması yine Rey’in onun kızı olduğu konusundaki şüpheleri doğruluyor.

Ben Solo Nasıl Kylo Ren Oldu?

Filmin en büyük sürprizlerinden biri ana kötü karakterimiz Kylo Ren’in aslında Han ve Leia’nın çocuğunu öğrenmemiz oldu. Skywalker ailesinin Güç üzerindeki hakimiyetini biliyoruz. Anlaşıldığı kadarıyla Leia, oğlundaki Güç yatkınlığını sezinleyip onu Luke’un eğitimine verdi. Ama Ben Solo, nasıl olur da bir anda karanlık tarafın kölesi haline geldi.

Geçmişte ailesiyle yaşadığı problemler yüzünden mi? Yoksa Supreme Leader Snoke’un karanlık taraf oyunlarının bir kurbanı mı oldu? Önümüzdeki yeni Star Wars filmlerini izleyene kadar bu soru da, sadece teorilerle sınırlı kalacak.

Supreme Leader Snoke da Kim?

Andy Serkis’in ekibe katıldığını duyduğumuzda, değişik bir karakter ile karşımıza çıkacağını hepimiz biliyorduk. Hiçbir fragmanda gösterilmeyen ve sır gibi saklanan Supreme Leader Snoke, The Force Awakens’da karşımıza Hologram olarak çıktı. Peki bu adam da kimin nesi?

Gördüğümüz kadarıyla Snoke, Güç’ün karanlık tarafı konusunda oldukça bilgili. Ayrıca Sith öğretilerini de yemiş yutmuş. First Order’ın başında olması ve altındakileri manipüle yoluyla idare etmesinden güçlü bir Sith Lordu olduğunu düşünebiliriz. Ama nasıl oldu da bu öğretilere sahip oldu?

Elbette Snoke’un boyutlarıyla ilgili de bir sıkıntımız var. Andy Serkis ile yapılan bir röportajda, Snoke için “Pratik olarak canlandırması oldukça zor bir karakter. Görsel efektlerle desteklenmesi şarttı” demesi, Snoke’un boyutlarının gerçekten de devasa olabileceği şüphesini doğruluyor. Öte yandan Orijinal Üçlemede, İmparator ile tanıştığımızda da kendisini kocaman görmüştük. Snoke insani boyutlarda biri olmayabilir ya da hepimiz Hologram’ın devasa olmasından dolayı Supreme Leader’i fazlasıyla gözümüzde büyütüyoruz.

Finn Kimdir?

star-wars-finn

Asıl ismi, daha doğrusu kodu FN-2187 olan Finn’in geçmişine ilişkin ve aslında kim olduğuna dair bir bilgimiz yok. Filmde gördüğümüz kadarıyla Klon Asker üretimi tamamen durdurulmuş, İmparatorluk Akademesi tarafından yetiştirilen personel fikrinden de uzaklaşılmış. Askerler, aynı Osmanlı dönemindeki Devşirmeler gibi yetiştiriliyor. Yani çocukluklarında ailelerinden koparılıp, First Order bilgileriyle dolduruluyorlar.

Finn’e bu açıdan baktığımızdan ailesinin kim olduğunu düşünmek oldukça normal. Geçmişteki karakterlerle bir bağlantısı var mı, diye düşünmeden edemiyor insan. Hatta Finn’in Lando Calrissian’ın oğlu olduğu yönünde söylentiler de mevcut. Çünkü Maz Kanata, Finn’in gözlerine baktığında geçmişine yönelik bazı söylemlerde bulunuyordu.

Öyle ya da böyle Finn karakterinin geçmişi hakkında daha fazla bilgiye yeni filmlerde ulaşacağız.

Lor Sen Tekka Kimdir?

Max Von Sydow tarafından canlandırılan Sen Tekka karakterini ilk bakışta hatırlamamanız normal. Ama çok önemli bir rolü vardı. Poe Dameron’a Luke Skywalker’ın yerini gösteren haritanın bir parçasını veriyordu. Daha sonrasında ise Kylo Ren’in ellerinde ölümü tadıyordu. Ama işin garip tarafı Lor Sen Tekka, Kylo Ren’in kim olduğunu gayet iyi biliyordu. Aynı durum Kylo Ren için de geçerliydi.

Star Wars Database’de anlatılan bilgilere göre Lor Sen Tekka, Yeni Cumhuriyet ve Direniş’in en önemli müttefiklerinden biri. İmparatorluk güçlerinin def edilmesinin ardından, Luke Skywalker’a Jedi Düzenini yeniden kurmak için yardım ediyor. Aslında bir gezgin olan Lor Sen Tekka, yeni üçlemenin önemli karakterlerinden biri olabilir.

Biraz yukarıdaki sorulardan, Rey’in geçmişi hakkında ufak bir anektod paylaşmıştım. Rey’in küçüklüğünde onu kolundan tutan birinden bahsetmiştim. Acaba Lor Sen Tekka’nın Jakku’da bulunması Rey’e gözcülük yapması mıydı? Aynı durum Obi-Wan ve Luke arasında da yaşanmıştı. Belki de Lor Sen Tekka, Order 66’dan kurtulmayı başarmış bir Jedi hocasıdır, kim bilir?

Kylo Ren’in Eğitimi Ne Zaman Bitecek?

kylo-ren

Kylo Ren’in bir Sith Lordu olmadığı filmin afişleri ve fragmanları ilk ortaya çıktığında izleyiciler tarafından paylaşılmıştı. Filmin sonlarına doğru Supreme Leader Snoke, General Hux ile yaptığı Hologram görüşmesinde Kylo Ren’in yanına getirilmesini emretmişti. Böylece Kylo Ren’in eğitimini tamamlayacağından bahsetti.

Kylo Ren, babası Han Solo’yu öldürünce eğitimini tamamlamış mı oldu yani? Bu da bize Kylo Ren’in aslında bir Sith çırağı olma ihtimalini gösteriyor. İçindeki aydınlık tarafa ait tüm hisleri, babasını öldürerek yok etmişti. Böylece artık bir Sith Lordu olabilecek.

Yeni Cumhuriyet ve Direniş Arasındaki İlişki Ne?

Return of the Jedi’ın ardından İmparatorluk güçlerinin dağıtılıp yerine Yeni Cumhuriyet’in kurulduğunu biliyoruz. Bundan üstü kapalı da olsa The Force Awakens’da bahsediliyor. Ama işin garibi Direniş ve Yeni Cumhuriyet’in birbirinden farklı ele alınması.

First Order, Güç’ün karanlık tarafının bir meyvesi olarak ortaya çıkmış ve İmparatorluk rejimini geri getirmeyi amaçlayan bir örgüt. Yeni Cumhuriyet bunun kendi çıkarlarına ters gideceğinin farkında değil mi? Belki de birebir çatışmaya girmemek için Direniş kolunu kurup, Leia’yı da General olarak bu bölümün başına atamıştır. Direniş askerleri, Star Killer’ı ilk gördüklerinde savaşı kazanmak için Cumhuriyet Donanmasına ihtiyaç duyduklarından bahsediyordu. Gerçekten de bu kadar çok çatışma olurken Yeni Cumhuriyet ne yapıyor?

Luke Skywalker Bunca Zamandır Ne Yapıyordu?

Filmin sadece son 5 dakikasında gözüken Luke Skywalker, kayıp olduğu yıllarda ne yapıyordu? Bunu önümüzdeki filmlerde öğreneceğimiz kesin. Ama şu bir gerçek ki, meditasyon yaparak Güç’e daha fazla hakim olmaya çalışıyor olabilir. Bunu yapmak için de Obi-Wan, Yoda ve Anakin ile Güç üzerinden iletişim kuruyordur.

Kurmak istediği Jedi düzeninin dağılmasının ardından inzivaya çekilen Luke, tüm yaşananlardan haberdar mıydı? O da bambaşka bir soru.

R2-D2 Kim Tarafından Aktif Edildi?

r2-d2-luke

R2-D2 efendisi Luke Skywalker’ın kaybolmasının ardından düşük enerji modunda takılıyordu. R2-D2 fazlasıyla tesadüf eseri, First Order’a karşı verilen savaşın bitmesinin ardından yeniden aktif hale geldi. Birçok fan teorisine göre bu olay Luke tarafından sağlandı. Ama bunun çok uçuk bir fikir olduğunu düşünüyoruz.

Zaten bu konu hakkında J. J. Abrams açıklama yapmak zorunda kaldı. Abrams’ın senaryosuna göre BB-8’in haritanın eksik parçası ile çıkıp gelmiş olması R2-D2’yu yeni aktif hale getirdi. Daha öncesinden de Luke tarafından bu şekilde aktif hale gelmek üzere programlandığı belirtiliyor.

Luke Skywalker Neden Arkasında Bir Harita Bıraktı?

Bu soru “Luke Skywalker Arkasında Harita Bırakmamış Olabilir mi?” şeklinde de sorulabilir. Luke’un yaşanan olaylar neticesinde uzaklaştığını biliyoruz. Peki neden arkasında bir harita bıraktı? Bulunmak istemiyorsa, arkasında harita bırakmış olması çok mantıksız. Ama diğer şekilde bir başkası Luke’un yerini tespit edip, bilgileri R2-D2’ya yüklemiş olabilir.

Bir başka sorunsal ise haritada birden fazla noktanın işaretlenmiş olması. Bu noktaların eski Jedi Tapınaklarını işaret ettiği söyleniyor. Luke belki de, kendisini bulmaya en layık kişiye ulaşmak için böyle bir bulmaca bırakmıştı arkasında. Bir de işin diğer tarafı var ki, o da diğer sorumuzda…

Luke Skywalker’ın Haritasının Parçaları Neden First Order’da da Var?

first-order

Filmde de belirtildiği üzere İmpartorluk arşivlerinin hepsi First Order’ın elinde var. Henüz açıklanmayan bir geçmiş hikayesi varsa eğer, Luke Skywalker First Order’dan da önce aranıyor olabilir. Bunun Kylo Ren ile bir bağlantısı hiç olmayabilir.

Yine de First Order’ın Luke Skywalker’ın yerini gösteren haritanın 1 tanesi hariç tüm parçalarına sahip olması, şüphe uyandırıyor.

First Order, Coruscant’ı Yok Etti mi?

Bu da cevaplayamayacağımız sorulardan bir tanesi. First Order, gezegen boyutundaki Star Killer silahı ile birden fazla gezegeni havaya uçurmuştu. Bu gezegenlerden biri Corscant’a fazlasıyla benziyordu. Ama patlatılan gezegenler hakkında bir bilgi verilmedi.

Öte yandan filmde özellikle Hosnian Sistemi’nin hedef alındığı belirtiliyor. Bu sistemde de daha önceden Chandrila’da bulunan Yeni Cumhuriyet Senatosu bulunuyor. Yani Yeni Cumhuriyet’in merkezi. Patlayan gezegen Coruscant olmayabilir ama Senato’nun artık olmadığını söyleyebiliriz.

Rey, Jakku’da Kimi Bekliyordu?

Rey’in Jakku’da ailesini beklediğini dile getirdiğini birçok kez duyduk. Ama bu aile kan bağı ailesi mi, yoksa dostlarından oluşan ailesi mi? Ayrıca ailesi olarak sandığı kişiler, gerçek ailesi tarafından işe alınmış köle tüccarları da olabilir. Yani işin içinde derin bir aile dramı da bulabiliriz.

Poe Dameron Neden Jakku’dan Ayrıldı?

finn-poe

Poe ve Finn’in yaşadığı ayrılık biraz havada kalmış gibi gözüküyor. Poe ve Finn, First Order güçlerinden kaçarken Jakku’ya çakılmışlardı. Poe Dameron’un yakalanana kadarki görevi, Luke Skywalker’ın yerini gösteren haritanın parçasını Direniş’e götürmekti. Ama saldırıya uğrayınca harita parçasını, BB-8’e verdi.

TIE Fighter’ın çakılmasının ardından Poe’nun Finn’i aramaya çalıştığına dair hiçbir iz yok. Kendisi bile yeniden karşılaştıklarında, gezegenden hemen ayrıldığını söylüyor. E arkadaşım, BB-8’in içerisinde çok önemli bir bilgi yok muydu? Sen zaten First Order’dan kurtulmuşun, Finn daha uzak bir yere gitmeyi hayal ederken onu zorla Jakku’ya geri indiriyorsun.

Ya büyük bir hikaye açığı var ya da henüz anlatmadıkları bir hikaye…

Rey Nasıl Bu Kadar Çabuk Güç Kullanıcısı Oldu?

Önceki filmlerde de gördüğümüz kadarıyla Güç kullanıcısı olmak için bir dizi ağır eğitimden geçmeniz gerekiyordu. Bunu yapmak için de oldukça küçük yaşta Jedi Tapınağı’nda bulunmalıydınız. Ama bazı istisnalar vardı. Mesela Luke Skywalker gibi. Ama onun da eğitimi oldukça uzun sürmüştü ve Orijinal Üçlemenin son filminde Mind Trick tekniğini kullanabiliyordu.

Rey ise Güç’ten haberdar olduğu andan itibaren birçok Jedi tekniğini hemen kullanmaya başladı. Bunların arasında Mind Trick de bulunuyordu. Tamam sahneyi izlerken oldukça eğlendim. Ama nedense Rey’in bu kadar fazla Güç’e hakim olması yersiz gibi geldi.

Belki de, Rey çok küçük yaşlarda Güç eğitimi alıyordu. Ama hatırlayamayacak kadar küçük yaştaydı. Jakku’da bu kadar uzun süredir hayatta kalması Güç’e olan yatkınlığı sayesinde olmuş olabilir. Belki de, dediğimiz gibi Rey Luke’un ailesinden olabilir.

Constable Zuvio Nerede?

zuvio-star-wars

Filmin vizyona girmesinden çok çok önce Star Wars oyuncakları raflardaki yerini almaya başladı. Eğer siz de figür takipçilerinden biriyseniz, Constable Zuvio oyuncağını görmüşsünüzdür, hatta satın almış olabilirsiniz.

Ama görünen o ki, Zuvio karakteri filmin son kurgusunda bulunmuyor. Filmin bazı fragmanlarında Finn ve Rey’in Jakku pazarında TIE Fighter ateşinden kaçarken yanlarında Zuvio’nun da olduğunu görüyoruz. Ama bu görüntüler sonradan ortadan kayboldu. Sanıyoruz J. J. Abrams, Zuvio konusunda son kararını vermekte gecikmiş.

Luke’un Bulunduğu Yer Neresi?

Han Solo’dan öğrendiğimiz kadarıyla Luke, ilk Jedi Tapınağı’nı bulmak için yolculuğa çıkmıştı. Peki, filmin sonunda onu buldukları yer ilk Jedi Tapınağı’nın bulunduğu gezegen mi? Yoksa tamamen öyle sıradan bir gezegenin, sıradan adasında mı karşılaştılar?

Rey ve Luke’un karşılaştığı çekimler için İrlanda’daki Skellig Michael adası tercih edilmişti. Episode VIII’i çekecek olan Rian Johnson’ın bu adaya dönüp bazı çekimler yaptığını da biliyoruz. Demek ki, karşılaştıkları yer Star Wars evreni için önemli gezegenlerden biri olacak.

Leia Neden Kylo Ren İle Yüzleşmeye Gitmedi?

Kafalara takılan önemli sorulardan biri de, Leia neden Han Solo’ya eşlik etmedi? Şu bir gerçek ki, erkek çocukların anneleriyle daha fazla duygusal bağlantısı vardır. Filmde de gördüğümüz kadarıyla Han Solo ve Kylo Ren arasında yüksek bir gerilim var. Leia neden bu yolculuğa katılıp, oğlunu kurtarmaya gitmedi ki?

Tamam sonuçta Kylo ve Han karşılaşmasında, Han’ın ölmesi gerekiyordu. Buna uygun bir senaryo hazırlanması lazımdı. Ama Leia’nın vurdumduymazlığı da biraz içimize oturdu.

Rey Neden Mekanik Eşyaları Tamir Etmekte Bu Kadar Usta?

Tam olarak nedenini bilemiyoruz ama varsayımlarda bulunursak, Rey’in mekanik eşyaları tamir etmekteki ustalığı Jakku’da yaptığı yağmacılık-hurdacılık tecrübelerinden geliyor olabilir. Millennium Falcon’u bu kadar çabuk tamir etmesi şaşılacak şey doğrusu. Zaten Han Solo’nun yaptığı iş teklifinin arkasında yatan 2 önemli sebep, Rey’in iyi bir pilot ve mekanik olması.

Kaldı ki, seride mekanikten anlayan başka kimler vardı: Luke ve Anakin. Biz diyoruz size bu kız Skywalker DNA’sı taşıyor diye!

Ren Şövalyeleri Kim?

ren-sovalyeleri

Filmde de açık açık duyduğumuz kadarıyla Ren, Kylo’nun soyadı değil bir kardeşlik birliğinin ismi. Supreme Leader Snoke’un söylemesine göre Ren Şövalyeleri’nin lideri de Kylo Ren. Ama bu şövalyelik ya da kardeşlik hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Sadece Luke’un Işın Kılıcı’nı eline alan Rey’in Güç görüleri sırasında karanlık ve yağmurlu bir ortamda, Ren’in bir grup siyah kıyafetli karakterin önünde durduğunu görüyoruz.

Ren Şövalyeleri konusu, şahsi düşüncem olarak daha fazla açıklığa kavuşmasını istediğim bir konu. Sith olmadıkları ama Sith öğretileriyle yetiştiklerini bilmemize karşın, asıl amaçlarının ne olduğunu bilmiyoruz.

Kylo Ren, Ne Kadar Güçlü?

Kylo Ren sayesinde Güç’e yeni bir bakış açısı kazandırıldı. Kylo Ren’in Güç konusunda fazlasıyla yetkin olduğunu söyleyebiliriz. Güç, onda fazlasıyla güçlü! Lazer ışınlarını havada durdurabiliyor, insanların zihinlerine girip düşüncelerini okuyabiliyor. Bu daha önce görmediğimiz Güçler konusunda oldukça rahat davranıyor.

Supreme Leader Snoke’a göre Kylo Ren’in cebinde daha fazla Güç numaraları var ama biz hepsini göremedik. Görmek için can atıyoruz.

Han Solo’yu Kıstıran Çeteler de Neyin Nesi?

Millennium Falcon’a daha yeni kavuşmuş olan Han ve Chewie iki farklı grubun arasında ateş altına kalır. Gemilerine binen iki farklı korsan grubu vardır. Birisi Yayan Ruhian tarafından canlandırılan, Kanjiklub’un önderi Tasu Leech, ötekisi ise Iko Uwais tarafından canlandırılan Razoo Quin-Fee. Biraz sonra bu isimlere de döneceğiz.

Filmin oldukça gereksiz sahnesi olarak düşündüğüm bu karşılaşmaya daha iyi hava katılabilirdi. Han Solo’nun, Falcon’u kaybetmesinin ardından kaçakçılık yapmayı bırakmadığını ve büyük suç patronlarına yine borçlandığını öğreniyoruz. Keşke bu konu biraz daha açılsaydı ya da hiç filme eklenmesiydi.

Ayrıca Yayan Ruhian ve Iko Uwais isimlerinin de biraz hakkı yenmiş. Endonezya yapımı meşhur The Raid ve The Raid 2’nin yapımcılarını daha bol aksiyonlu sahnelerde görmek isterdik.

Han Solo’nun Taşıdığı Yaratıklar Ne?

han-solo

Filmde Han Solo’nun yeni gemisinde 3 tane ahtapot-vari yaratık taşıdığını görüyoruz. Rathrat adı verilen bu yaratıklar oldukça çevik bir şekilde hareket ederek, önlerine çıkan her şeyi yalayıp yutuyorlar. Han Solo’nun söylediğine göre bu garip yaratıklar King Prunna adında birine gönderiliyordu.

Bu yaratıkların nasıl ele geçirildiğini bir kenara bırakalım ve King Prunna’nın bunları neden istediğine yönelenelim. Acaba King Prunna, serinin yeni Jabba the Hutt’ı gibi biri mi? Yeraltı suç organizasyonlarının korkulan patronlarından biri olma ihtimali çok yüksek. Rathratlar ve King Prunna serinin geri kalanında gözükücek mi acaba?

Maz Kanata, Luke Skywalker’ın Işın Kılıcına Nasıl Sahip Oldu?

Maz Kanata’nın Yavin IV Savaşı’ndan 1000 yıl önce doğduğu söyleniyor. Kendisi Star Wars evreninde baya bir meşhur gibi gözüküyor. Önceki filmlerde bahsinin geçmemiş olması, Maz Kanata üzerindeki soruları çoğaltıyor. Ama en önemlisi Luke’un Işın Kılıcı, nasıl oldu da Maz Kanata’nın eline düştü.

Luke Skywalker’ın, babası Anakin’den kalan mavi Işın Kılıcı Bespin’de Darth Vader ile yaptığı mücadele sonucunda havalandırma boşluğuna düşmüştü. O kılıcı kim nasıl buldu? Kılıcın Luke’a ait olduğunun nasıl farkına vardılar? Ve elbette Maz Kanata bu kılıca nasıl ulaştı? Kafamda deli sorular…

Maz Kanata Öldü mü?

Rey, Finn, Han ve Chewie Takodana gezegenine gelip Maz Kanata’nın barına ulaşmalarının ardından First Order’ın saldırısını izledik. Maz Kanata’nın Kale adı verilen mekanında taş üzerinde taş kalmıyor. O kadar yoğun ateş gücünün altından kalkıp da bir yerlere saklandığını ya da kaçtığını görmedik. Acaba Maz Kanata öldü mü? Eğer öldüyse, birçok soru da cevapsız kalacak.

Captain Phasma Neden Arka Planda Kaldı?

Açıkçası Captain Phasma karakterinin bir erkek tarafından da değil de, Game of Thrones’daki en sevdiğim karakterlerden biri olan Brienne’i canlandıran Gwendoline Christie’nin canlandıracağını duyduğumda bir hayli heyecanlanmıştım. Kendisiyle yapılan röportajlarda Captain Phasma’yı çok seveceğimizi söylemişti. Ama karakterin ekran süresi bir hayli kısıtlıydı.

Öte yandan Captain Phasma, First Order’ın üst düzey yetkililerinden biri. Finn ve ekibi tarafından yakalandıktan sonra uysal bir kedi gibi kendisine verilen tüm emirleri yerine getirdi? Neden kimseye karşı koymadı ki? Acaba Captain Phasma, sandığımızdan daha iyi niyetli birisi mi?

Captain Phasma Öldü mü?

captain-phasma

Finn ve Han Solo, Captain Phasma’yı yakalayıp gezegen üzerindeki koruyucu kalkanları devreden kaldırdıktan sonra onu çöp öğütücüsüne atma kararı almışlardı. Captain Phasma’nın akıbetinin ne olduğunu bilmiyoruz. Ama bir süre sonra koca gezegen havaya uçurulunca Captain Phasma’nın hayatta kalıp, kalmadığını merak ettik. Episode VIII ile birlikte geri döneceği söylenmişti, ancak nasıl kurtulduğu halen muamma.

BB-8 Filmin Sonunda Ne Dedi?

Filmin son sahnelerine doğru çok daha az diyalog vardı. İkonik “May the force be with you” sözünün dışında, en son sözü söyleyen BB-8 oldu. Tüm film boyunca bu şirin robotun çevirmenliğini yapan Rey, BB-8’in ne söylediğini çevirmedi.

Rey, BB-8’in son sözlerine kulak verip başıyla selam verdikten sonra Falcon’a binerek Luke’un bulunduğu gezegene doğru yola çıkmıştı. E peki, BB-8 orada ne dedi? Merak ettik doğrusu.

Rey’in Görüleri Sırasında Duyulan Kişi Obi-Wan Kenobi mi?

Rey’in görüleri sırasında ona seslenen birini duyuyoruz. Birçoklarına göre bu Obi-Wan Kenobi’den başkası değildi. J. J. Abrams da, daha sonradan Ewan McGregor ve Alec Guinness’ten ses kaydı aldıklarını söyledi. Tabii Alec Guinness artık aramızda değil. Bunun yerine daha önceki konuşmalarından bazı parçaları alıp, üzerinde oynama yapılmış. Ha bir de unutmadan, arada bir yerde Frank Oz tarafından seslendirilmiş Yoda’yı da duyuyoruz. Demek ki, ilerleyen bölümlerde bu karakterlerin Güç Hayaletleriyle de karşılaşacağız.

The Force Awakens Ne Demek?

star-wars-the-force-awakens-resim

Star Wars filmlerinin altbaşlıkları, ince göndermelerden uzak, açık bir şekilde filmi betimleyen isimlerdir. Örneğin Return of the Jedi ya da Attack of Clones gibi. The Force Awakens ise gördüğümüz kadarıyla, Rey’in içindeki Güç’ü keşfetmesini ifade ediyor.

Sırada Ne Var?

Rey, Luke tarafından eğitilip Jedi Şövalyesi olacak mı? Peki ya Finn’in Direniş’teki görevi ne olacak? Poe Dameron’u daha fazla görebilecek miyiz? Belki de Leia oğlu ile yüzleşmek isteyecektir. Önümüzdeki filmler için cevaplanması gereken birçok soru var. Eğer 17 ay kadar sabredebilirsek Episode VIII ile birçoğuna cevap bulabileceğiz.

Kaynak: io9

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Man At Arms'tan Jon Snow'un Kılıcı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.