AYBABTUMakaleler

Captain Marvel Kimdir?

Avengers: Infinity War filmini izledik, post-credit sahnesini on dakikadan fazla bekledik ve büyük bir sürprizle karşılaştık. Peki bu sürprizi detaylı incelemeye hazır mısınız?

Yazının bundan sonrası filmin sonuyla ilgili SPOILER içermektedir.

Filmin post-credit sahnesinde, Nick Fury’nin derme çatma bir çağrı cihazını kullanarak birine yardım çağrısı gönderdiğini görüyoruz. Çağrı cihazı basit bir kayıt cihazının modifiye edilerek geliştirilmiş haline benziyor, bu da muhtemelen yardım çağrısı yapılan Captain Marvel karakterinin Dünya gezegeni dışında bir yerde olduğunu gösteriyor. Zaten 2019‘da çıkması planlanan Captain Marvel filminin konusundan da karakterin galaksiler arası tehditlerle savaşacağını aşağı yukarı biliyoruz. Peki kimdir bu Captain Marvel?

Captain Marvel Kim?

Carol Danvers, vatansever bir Amerikan vatandaşı, ilk olarak Marvel’ın 1968 yılında yayınladığı Marvel Super-Heroes #13 sayısında boy gösterdi. Kendisi iyi bir kariyere sahip bir güvenlik personeliyken genç yaşta NASA’nın Güvenlik Direktörü görevine getirilir. NASA’nın güvenlik biriminin başında olduğu için Dünya dışı tehlikelerden de haberdardı elbette. Çok gelişmiş bir teknolojiye sahip Kree uzaylı ırkına mensup Captain Mar-Vell kod adlı bir süper kahraman, dünyamıza gelip Carol ile tanışınca Carol’ın tüm hayatı değişecekti. Kree halkının lideri olan ve Guardians of Galaxy filminde de gördüğümüz Ronan the Accuser, Captain Mar-Vell’in ölüm fermanını imzalayınca, Captain ve Kree askerleri arasında savaş patlak verir. Savaş sırasında Psyche Magnetron isimli kozmik enerji depolayan cihaz patlayınca, Captain Mar-Vell’in genlerinin bir kısmı, yakınında bulunan Carol’ın genlerinin üstüne kodlanır; dolayısıyla Carol, Captain Mar-Vell’in güçlerinin büyük bir kısmına sahip olur ve Ms. Marvel kod adını alarak Avengers’a katılır.

Çok uzun yıllar Avengers’ın daimi üyesi olan ve arada X-Men’le bile çalışan Ms. Marvel, süperinsan kuvveti (yaklaşık 70 ton kaldırabilmektedir), süperinsan dayanıklılığı ve çevikliği, ses bariyerini aşabilecek hızda uçabilmesi, neredeyse her türlü enerji türünü absorbe edip, bu enerjiyi fiziksel özelliklerini kat be kat güçlendirebilmek için kullanabilmesi, her türlü zehre ve toksine olan bağışıklığı, hızlı iyileşme yeteneği ve ellerinden fırlatabildiği son derece yıkıcı güce sahip foton ışınlarıyla Avengers ekibinin en güçlü üyelerinden biri olagelmiştir. Yedinci His adını verdiği gücü sayesinde de kozmik evrende büyük bir tehlike olduğunda bunu önceden sezebilmekte ve önlem alabilmektedir.

2012 yılında yayınlanan Secret Avengers serisinde ölen Captain Mar-Vell’in ardından, kod adını Ms. Marvel’dan Captain Marvel’a değiştirmeye karar verir. Kostümüyle birlikte karakterinde de büyük değişikliklere gidilen Carol Danvers, eskisi gibi ekip liderinin sözünden çıkmayan bir kadın olmayı bırakıp ipleri eline almaya karar verir ve grup kararlarında daha baskın bir rol oynamaya başlar.

Brie Larson’ın başrolde olacağı filmimiz 8 Mart 2019 tarihinde vizyona girecek. Samuel L. Jackson’ın Nick Fury ve Clark Gregg’in Ajan Colson rollerinde oynayacağını da biliyoruz. Ayrıca önceki filmlerde Ronan the Accuser ve Kortah karakterlerini canlandıran Lee Pace ve Djimon Hounsou da aynı rollerine devam edecekler.

Marvel Studios başkanı Kevin Feige, Carol Danvers karakteri Marvel Sinematik Evreni’ne tanıtıldığında “Bugüne kadar tanıttığımız ve film serilerinde kullandığımız en güçlü karakter olacak.” ifadesini kullandı.

Şimdilik biz de heyecanla bekliyoruz, yakın zamanda filmle ilgili yeni detaylar gelmeye başlayacaktır. O zamana kadar takipte kalın!

İlginizi Çekebilir  Marvel, Legion Dizisinin Yolda Olduğunu Doğruladı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu