Makaleler

Buz ve Ateşin Şarkısı, Yüzüklerin Efendisi’ne Karşı

game-of-thrones-vs-lord-of-the-rings

Sevilen unsurların fikri bir ortamda karşı karşıya getirilmesi sanırım insanlık tarihiyle yaşıt bir unsur olabilir. Raistlin mi döver Drizzt mi? sorunsalından tutun Batman vs. Superman’e bu zaten popüler kültürde sıkça karşılaştığımız bir şey gibi görünse de hangimiz çocukken “Zidane, Del Piero’yu çalım manyağı yapar oğlum” diye bahse tutuşmadık ki.

Başlığa bakarak bazılarınızın “Off iyi ki bir eserin dizisi tuttu ya, hemen gidip başka bir popüler unsurla kıyaslamışsınız,” dediğinizi duyar gibiyim, lakin bu sefer işin özü farklı. Bu iki güzide eseri biz değil, eserlerden bir tanesinin sahibi, ünlü cellat George R. R. Martin kıyaslıyor çünkü. MTV’nin yaptığı röportaj serisinde iki diyardan çeşitli karakter eşleştirmelerini sizin için derlediğimiz bu yazıda gelin bakalım Big Brother George kimi kime nasıl kırdırtmış. Karşınızda GRRM vs. JRRT…

Aragorn vs. Jaime Lannister

aragorn-jaime

Martin’e göre eğer elini kaybetmemiş bir Jaime’den bahsediyorsak büyük ihtimalle Jaime kazanacaktır. Aragorn da kendi çapında iyi bir savaşçı olsa da Jaime’nin silah yeteneğinin yanında Aragorn’dan daha kıvrak bir zekaya sahip olduğu aşikar.

Smaug vs. Balerion

smaug-balerion

George R.R. Martin, Smaug’un daha akıllı olduğunu düşünüyor. Balerion’dan daha zengin olduğuna zaten şüphe yok, ama bu altınları duruma göre Smaug’un yumuşak karnı olabilir. Balerion kudret bakımından Smaug’a yakın olsa da aradaki zeka farkından oyu Smaug’a gidiyor.

Saruman vs. Mellisandre

saruman-mellisandre

Saruman gerçek anlamıyla tam teşekküllü bir büyücü iken Mellisandre’nin yetenekleri onun yanında oldukça kısıtlı. Bu yüzden burada da oy Ak Büyücü’ye gidiyor. Gerçi Martin’e göre buraya hangi renk büyücüyü koyarsanız koyun Mellisandre’ye üstün gelecektir.

Warglar vs. Ulukurtlar

warg-direwolf

Wargların doğal kurtların hibritleşmiş habis kuzenleri olmasından mütevellit daha akıllı olduğunu savunan Martin, Wargların kazanacağını düşünüyor.

Ice vs. Glamdring

ice-glamdring

Eddard Stark’ın kılıcı Ice, Glamdring’e karşı. Glamdring’in etrafta ork olmaması halinde pek bir özelliğinin kalmayacağını düşünen GRR, Valerian çeliğinin rahatça üstün geleceğini savunuyor.

Frodo vs. Tyrion

frodo-tyrion

Beni en çok güldüren eşleşmelerden birisi bu oldu. Martin de aynı şekilde düşünüyor olacak ki hiç düşünmeden oyunu Tyrion’a verdi. GRR’a kalırsa Frodo’yu Sam ile bile kıyaslamazmış. Kendisine katılmamak elde değil.

Nazgul vs. Ak Yürüyenler

nazgul-whitewalkers

Ak yürüyenlerin kanatlı Nazgullerin kudretiyle boy ölçüşebilmesine pek imkan vermiyor. Şüphesiz Nazgul.

Mağara Trolü vs. Kudretli Mag (Mag Mar Tun Doh Weg)

troll-kudretli-mag

Mag’dan çok daha cüsseli olan Mağara Trolümüz bu çarpışmadan galip ayrılıyor.

Gimli vs. Gregor Clegane

gimli-gregor-clegane

Enteresan bir eşleşme daha. Açıkçası bunun Martin’i en çok düşündüren kapışmalardan olduğunu söyleyebilirim. Gimli’nin sert balta darbeleri Clegane’in anca baldırına yetişecek olsa da uzun bir dövüşün sonunda galibin Gimli olacağını düşünüyor.

Ned Stark vs. Boromir

ned-stark-boromir

Kahkaha atmamak elde değil. Ned iyi bir hükümdar, lord veya kumandan olabilir ama birebirde Boromir ondan çok daha donanımlı bir dövüşçüdür diyor celladımız.

Legolas vs. Bronn

legolas-bronn

Aradaki mesafe metrelerce olacaksa Legolas ama eğer aynı odada bulunacaklarsa elfi hafızanızdan silebilirsiniz; çünkü Bronn onu parçalara ayıracaktır.

Eowyn vs. Brienne

eowyn-brienne

Bu da hiç düşünmeden verilebilecek bir karar. Sarışın Eowyn’imizin hayatını savaşa adamış Brienne abimizin (öhöm!) yanında en ufak bir şansı olmayacaktır.

Uruk-Hai vs. Lekesizler

urukhai-lekesizler

Güzel bir eşleştirme. Eğer bir Uruk-Hai bir Lekesizle çarpışıyorsa Uruk-Hai rahatça kazanır. Ama bir 1000 Uruk-Hai 1000 Lekesiz’e karşıysa disiplinleri sayesinde oyum Lekesizler’e gider.

Miğfer Dibi vs. Duvar

helmsdeep-thewall

Aşılmaz boyutlarıyla Duvar.

Samwise Gamgee vs. Sam Tarly

samwise-gamgee-samwell-tarly

Bu da güldürdü. Satranç oynasalar veya bilgi gerektiren bir mücadeleye girseler Tarly’nin şansı olabilirdi, lakin fiziksel bir mücadelede Gamgee kazanacaktır.

Entler vs. Ormanın Çocukları

entler-ormanin-cocuklari

Dallarıyla kuleleri yıkmaya muhtedir Entler bu savaşın mutlak galibi.

Smeagol/Gollum vs. Theon/Reek

gollum-theon

İtiraf etmeliyim ki bunu beklemiyordum. İşkence görmeden evvel Theon kılıç ve ok kullanımında gayet iyi bir savaşçı olduğu için Gollum’u rahatlıkla alt edebilirdi. Ama sonradan dönüştüğü Reek’in hiç şansı yok.

Faramir vs. Tazı

faramir-tazi

Daha iri, daha kuvvetli ve kılıç kullanmada daha maharetli olan Tazı galip gelecektir.

Sauron vs. The Great Other

sauron-the-great-other

Bir tanrı seviyesinde olmayan Sauron’u yaklaşık olarak düşmüş bir meleğe benzetebiliriz. Kudretini bir şekilde gözümüzde canlandırabiliriz. Diğer yandan Karanlık Tanrısı The Great Other’ın aslında var olup olmadığını bile bilmiyoruz, bu yüzden onları karşılaştırmak pek mümkün olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Kitap Kurtlarının Sorunu Tsundoku Nedir?

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Abi karakter karşılaştırmalarına bak.Al sana en basitinden bir örnek Miğfer Dibi suruna ateşli 20 mancınıkla saldır duvarı belki çatlatırsın çok şiddetli olursa kırarsın.Duvar’a saldır bakalım ne oluyor.2 saat veriyorum delik açılması için 20 adet mancınık aynı noktaya saldırıcakta bir buz parçası dayanıcak.Hade len

  2. Abi karakter karşılaştırmalarına bak.Al sana en basitinden bir örnek Miğfer Dibi suruna ateşli 20 mancınıkla saldır duvarı belki çatlatırsın çok şiddetli olursa kırarsın.Duvar’a saldır bakalım ne oluyor.2 saat veriyorum delik açılması için 20 adet mancınık aynı noktaya saldırıcakta bir buz parçası dayanıcak.Hade len

  3. ccc aragorn reyizzz ccc adamı elfler yetiştirmiş 30 sene yabanda tek başına yaşamış 87 yaşında bir adamı jaime denen o ezik nasıl yenebilir abuk subuk konuşma martin adamları yardım etmese ned eline verecekti kellesini jaime nin sen neyin peşindesin

  4. Bronn en sevdiğim GOT karakterinden birisi fakat meseafe yakın da olsa; daha doğrusu girişilecek dövüş melee olsa bile Legolas’ı harcayabileceğini hiç zannetmiyorum. Samwise Gamgee’de Tarly’i yıkamaz gibime geliyor. Son olarak Ned ile Boromir’i karşılaştırmak yerine Khal Drogo vs Boromir olsa daha şık olurdu veya her ikisi de at efendisi olduğundan Eomer ile Drogo’yu kıyaslayabilirlerdi. (Bu arada; Drogo her ikisini de ayıklardı bana göre.)

  5. Baştan sona ‘ergen’ bir eşleştirme olmuş.
    Bundan sonra gelecek edebi yapıtın filmi bu ikisinin melezi olacağı aşikâr.

  6. Gollum’la Theon’u hainlik yönünden karşılaştırmak daha mantıklı bir seçim olurdu. Ayrıca Legolas’la Aragorn, Bronn’la Jaime’yi havada karada alır. Tartışmak bile saçma

  7. LA OĞLUM DALGA MI BU LEGOLAS LA ARAGORN GÖMER HER TÜRLÜ.ICE İSE BELKİ GEÇER GLAMDRİNG’İ O DA ZOR.

  8. hepsini geçtim, bu tarz ince detaylı karşılaştırmalara gerek yok. bir fantastik kurgunun en önemli ögeleri nelerdir? ok/yay ustaları -ki bunları çoğu kurguda elfler olarak görmek mümkün-, kılıç ustaları, büyücüler, cüceler, assassinler diyeceğim ama neyden bahsettiğimi anladığınızı varsayıyorum, ejderhalar ve türlü yaratıklar/oluşuklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu