Makaleler

Batman Mi Döver, Superman Mi?

batman-superman-banner

Önümüzdeki haftalarda en çok konuşulacak konulardan bir tanesi şüphesiz ki 25 Mart’ta vizyona girecek olan Batman v Superman filmi olacak. Superman kazanır, Batman kazanır sesleri şimdiden yükselmeye başladı bile.

Biz de Frpnet ailesi olarak kendi görüşlerimizi yazalım ve fikirlerimizi çarpıştıralım istedik.

Hangi Frpnet yazarı kime şans vermiş?

Volkan Tezkan

Heyecanla beklenen karşılaşma geldi çattı, filmi izlemeden önce bir tahminde bulunmamızı istediler, bana göre Batman vs Süpermen filminin kazananına geçmeden önce iki karakterin de artı ve eksi yanlarını sıralamak isterim.

Superman : Adında süper sıfatı olan biri ya benzin olur ya da aşırı abartılmış bir süper kahraman.

En temelinde insan değil, yani bizimle aynı evrimsel basamakları atlamamış, bambaşka bir gezegende üstelik gezegenin de üst sınıfına dahil olarak ağzında gümüş kaşıkla doğmuş bir prens, iyi bakılmış daha sonrasında da gezegeni patlamak üzereyken anası ve babası tarafından uzay boşluğuna gönderilmiş birisi. Bizim gezegenimizi ısıtan ve hayat veren güneş ona süper güçler veriyor. Bir kere uçuyor, sonsuza yakın gücü var, gerektiğinde gezegeni bile tersine döndürebilmekte. yenemeyeceği hiç kimse yok gibi görünüyor ama bu arkadaşın da zaafları var; her şeyi gören gözleri kurşunun arkasını göremiyor. Gezegeninden kopup gelmiş meteoritlere karşı çok hassas, vatan toprağı dokunyor adama ve bu taşlar sadece güçlerini durdurup zayıflatmakla kalmıyor farklı taşlar farklı etkiler bile yapabiliyor üzerinde. Pembe kriptonit meselesine başka bir yazıda değinmiştik. Bunun mavisi de var normal insana çeviriyor Superman’i. Hızından, gücünden, kurşun geçirmez oluşundan ve uçmasından başka bir gücü yokmuş gibi görünse de kılık değiştirme ustası, bir gözlük bir kıyafet değişikliğiyle tüm gezegen insanlarını kandırmayı başarıyor, (O pelerin nereye gidiyor Clark?) Kapışmanın sonunda bana göre kaybeden taraf kendisi olacak ama bunun için Bruce Wayne nam-ı diğer Batman’i de incelememiz lazım.

batman_vs_superman

Batman : Bir kere bu gezegenin adamı, bu toprakların çocuğu, öksüz ve yetim geçirilmiş yalnız bir çocukluk, parası var ama görgüsüzlüğe asla düşmemiş, iyi okullarda eğitim alıp vatanına milletine hayırlı bir insan haline gelmiş, verdiği vergiler yetmezmiş gibi, adaletin yozlaştığı Gotham şehrine adalet getirmek adına savaşan bir kahramana dönüşmüş, Hiçbir gücü yokmuş gibi görünse de Batman’in zekası ve icatları ile alt edemeyeceği bir düşman yok görünürde.

Kondisyonunu her zaman iyi konumda tutmak için çok çalışmakta, uzaylı DNA’larından kaynaklı bir güç kapasitörü yok, karanlıklarda kötülerle savaşmak için yarasa kılığında korku salıyor düşmanlarının üstüne. Öngörüleri çok yüksek, bu sebeple düşmanlarıya karşı karşıya geldiğinde daha başlamadan çoktan kazanmış oluyor karşılaşmalarını. Superman her ne kadar yenilmez görünse de elbette Batman’in bunun için de çoktan hazırlığı vardır. Ki kavgasında da bana göre çok haklı, Superman’in yaşadığı şehre verdiği zararlar ve potansiyelinde bulunan tanrılık kompleksi yüzünden durdurulması gerektiğine inanıyor. Fragmandan anladığımız kadarıyla Batman rahatlıkla Superman’i yenecek yeteneğe ve güce sahip. Tabii ki bunları filmi beraberce izleyerek göreceğiz.


Kayra Keri Küpçü

Uzun zaman bekledik, dünyanın en sevilen süper kahramanlarının mücadelesine tanık olacağımız an çok yaklaştı. “Aman da Batman nasıl karşı koydu yumruğa,” veya “Superman nasıl da söktü Batmobile’ın kapılarını,” diyenler çok. Şimdiye kadar karşımıza çıkan görseller ve fragmanlar da hep Batman ve Superman’in karşı karşıya gelmesi üzerine oldu. Filmde çok daha fazlasını göreceğimizi umut ediyorum doğrusu.

Superman karakterinin bu kadar güçlü olmasına rağmen naifliğini ve saflığını hep sevmişimdir. Adam çok güçlü. Superman’de olmayan güç yok neredeyse. Ne istese yapıyor ama gel gör ki içinde yavru bir kedi yatıyor adamın; sevimli mi sevimli, temiz mi temiz… Filmde ortalığı yıkıp geçmiş biri olarak da karşımıza çıkabilir ama benim gördüğüm o ki maalesef hazır değil.

batman-superman3

Batman ise süper olmayan bir kahraman. Haa karakter olarak süper biri olabilir ama bir süper kahraman olamıyor maalesef. Kendisi Gotham’ın kahramanı, bunu da parasına ve zekasına borçlu. Einstein’ın bu kadar parası vardı da Kara Şövalye olmadı mı… Demek ki para gerçekten önemli. Görüyoruz ki Superman’in karşısına çıkacak diye zırhını da hazırlamış, Superman’in dağları yıkan yumruğunu tek koluyla durdurmayı başarıyor.

Batman çizgi romanlarını çok severim ama bunun sebebi sanırım Batman’i sevmemden ziyade hikayelerdeki saykodelik ve kasvetli atmosferden kaynaklanıyor. Bunun yanında tabii Batman’i de seviyorum, o ayrı bir mevzu, hatta Superman’den daha çok seviyorum. Gönlüm her ne kadar Batman’den yana olsa da (bkz. mazlumdan ve güçsüzden yana olmak) Superman’in kazanacağını söylemek zorundayım.


Ozan Gürbüz

Tabii ki Superman yener. Çünkü Stan Lee öyle diyor: “Bence Superman galip gelir. Çünkü o yok edilemez ve HER ŞEYİ yapabilir. Batman ise silahlarına güvenmekte.” Şahsi düşüncem de bu yönde fakar kim itiraz ederse tek savunmam şudur: ÇÜNKÜ STAN LEE ÖYLE DİYOR!


Ömer Şentürk

Superman. Başka bir gezegenden dünyamıza inmiş bir süper kahraman. Adının hakkını veren güçlere sahip, Kryptonit hariç hiçbir şeyden korkusu olmayan bir varlık. Aynı zamanda Clark Kent. Korkak, aşık, özgüvensiz bir gazeteci. Kill Bill 2’nin son kısmında Bill’in de dediği gibi insan kostümüne girmeyi başarmış birisi. Batman’i ise asla Bruce Wayne olarak tasavvur edemiyoruz çünkü küçükken ailesini kaybettiği sekans sebebiyle o geceden itibaren daimi bir yarasa olarak kalmış. Acıları ile yaşamaya sonsuza dek devam ediyor.

batman-superman-1

Superman’in süper güçleri her ne kadar onu öne çıkarsa da Batman’in pahalı oyuncakları hiçbir zaman son bulmayacak cinsten. Bu sebeple bu sorunun iki şekilde de sonuçlanması mümkün fakat ikisinin dahil olduğu bir kedi köpek oyunu Batman’in galibiyetiyle sonuçlanacaktır. Sebebi ise Batman’in planlı programlı ve bir yardımcı ile hareket etmesi. Batman, kryptoniti de kullanarak Superman’i alt etmekte fazla zorlanmayacaktır bana kalırsa. (Tabii gönüller her zaman Doomsday’in alt edilmesinden yana)


Gürkan Öz

Batman ve Superman’in karşılaşmasını hepimiz dört gözle bekliyoruz. Fragmanda da dediği gibi tarihin en büyük gladyatör karşılaşması olacak. Tabii ki hemen kim yener sorusu geliyor akıllara. Çizgi romanları pek yakından takip edemesem de filmlerden ve çizgi filmlerden aklımda kabaca bir sonuç görünüyor.

batman-superman2

Bu dövüşün kazananı Batman olur bence. Bu şekilde düşünmemin en önemli nedeni Batman’in zekası. Hiçbir süper kahramanın yenilmez olmadığını biliyoruz ve adını şu an hatırlamadığım animasyon filmlerinin birinde Batman, Justice League yoldan çıkarsa diye plan yapmıştı ve kötülerin eline geçen bu planlar tüm ekibin canına okuyordu. Bu zekası sayesinde The Dark Knight Returns filminde olduğu gibi Superman’i yenecektir. Ayrıca insanlık kendinden üstün bir düşman karşısında her zaman ekstra efor sarf eder ve bu küçümsenecek bir etken değil. Batman’in gölgelerde adalet dağıtmasının aksine Superman gün ışığında kahramanlık yapıyor ve bu ona bir nevi onaylanma ve üstün görülme hissi veriyor. Bu hisler kahramanımıza rahatlık hissi verebilir ve bu rahatlık Batman için güzel bir avantaj oluşturur.

Genel olarak düşüncelerim bu şekilde. Filmde savaşları uzun bir süre berabere gider gibi görünüyor. Ne kadar filmin sonunda ve ilerleyen filmlerde yan yana savaşacaklarını bilsek de gönlüm Batman’in yenmesinden yana.


Can Ayas

Batman vs Superman kapışmasında; normal şartlar altında, safi güç kullanılacak, birbirine bodoslama girilecek bir ortamda abidik gıbidik güçleriyle Superman’in galip geleceği aşikar. Kaldı ki direkt bu sonuca varmamızın önünde birkaç engel var.

batman-superman-resim

Bunların ilki supermanin güçlerini öyle her seferinde kullanmak istememesi. Her ne kadar Hollywood filmlerinde şehri neredeyse alaşağı etse de uslu çocuğun aslında çevresel hasarlardan kaçınmaya çalıştığı aşikar. Bu da ışınlar gibi güçlerini kullanmada çekince yaratacaktır. Diğer önemli ve muhtemelen herkesin dile getirdiği “klişe” ise Batman’in öyle savaşa dümdüz girmeyeceği. Dünyanın sayılı dehalarından olduğu kabul edilen Batman elbette bu dövüşe de binbir Ali Cengiz oyunlarıyla iştirak edecektir. Artık kriptonitli muffin mi olur Superman’e güneş koruyucu losyon mu fışkırtır bilemeyiz. Bana kalırsa bu bilgiler eşliğinde müsabakanın galibi, Superman’i aklıyla mağlup edecek olan Batman’dir.


Ece Yılmaz

“Hazırlıklıysa Batman Alır”

Tüm yazıya yetecek oranda geyiği başlığa sığdırdığıma göre, direkt neden Batman’in Superman’i alt edebileceğini düşündüğümden bahsetmeye başlayabilirim. Aslında “Batman mi döver Superman mi” tartışması, Dawn of Justice filmi daha portakalda vitaminken dahi çizgi roman okurlarının arasındaki en hararetli tartışmalardan biriydi. Dolayasıyla bu süre içerisinde tüm Superman severlere çeşitli laflar hazırlamıştım fakat okurlarımızı sıkmamak adına düşüncelerimi kısa ve öz paragraflara sığdırmaya çalışacağım.

batman-superman-the-dark-knight

Zeka, daha doğrusu zekanın kullanımı merkezli bir argümanla neden Batman’in Superman’e galip gelebileceğini düşündüğümü açıklamak istiyorum. Superman’in “süper zeki” bir karakter olması gerektiğinin farkındayım, tabii önemli olan bu süper zekâyı kullanıma koyabilmek. Herhalde karşısına çıkan sorunları kaynağını Heat Vision’a “maruz bırakmak” ya da taşı sıksa suyunu çıkaracak bir kas gücüne sahip olmak,  insanda saksıyı çalıştırma ihtiyacını yaratmıyor. Tabii ki Superman’e salak demiyorum, yanlış anlaşılmasın, karaktere az çok aşina olan herkes beyninin insanüstü çalışma kapasitesini de bilir, fakat kahramanın süper zekâsını görme imkânını oldukça az yakaladığımız gerçeği ortada.

Batman’e baktığımızda ise bir kere Batman her şeyden önce usta bir dedektif. Hedefini ölene kadar yerden yere vurmak yerine Batman iz sürer, araştırır, plan yapar. Bunu zaman kaybı olarak nitelendirecek olan okurlarımızı, yazımın başlığına yöneltmek isterim: Batman hazırlıklıdır. En ufak sürprizin onu alaşağı edebileceğinin farkında olan gerçekçi bir kahramandır. Hatta bana kalırsa çoğu çizgi roman okurunun Batman’in “kasvetli atmosferi” olarak nitelendirdiği şey, kahramanımızın gerçekçiliğidir. Canının yanmasına ve yenilgiye alışkın olan, en nihayetinde ölümlü olduğunun farkında olan bir kahraman bir işe kalkışmadan önce gereken hazırlığı elbette yapacaktır. Çünkü onun her yolu deneyip başarısız olduğunda gözlerinden atabileceği lazerleri yoktur. Ağızlarda sakız olmuş “komple Kriptonit zırhla gelse” geyiğine girmek istemiyorum, çünkü hem bunu hileden sayıyorum, hem de Kriptonit bir zırhın Superman üzerinde yaratacağı etkinin pek de tartışmaya açık olduğunu düşünmüyorum. Toparlamak gerekirse, düşmanını tanımayı ilke edinmiş diyebileceğimiz Batman, sıkı bir araştırma ve hazırlık sonrasında Superman’i neden yenemesin? Bu daha önce şahit olmadığımız bir şey değil. Saf fiziksel bir çarpışmada Batman’in yere sıvanacağı çok net, ama ben lafımın arkasındayım: Hazırlıklıysa Batman alır.


Özay Şen

Batman mi yoksa Superman mi döver karmaşası asla bitmeyecek bir kavgadır. Hayır! İki süper kahraman arasındaki kavgadan bahsetmiyorum. Geek kültüründeki kavgasından bahsediyorum.

Batman Superman

İki tarafın da ele alınacak çok fazla konusu var. Batman aslında parası olan bir zıpçıktı! Öte yandan kendi gezegeninde yaşasa sabah 9, akşam 5 devlette çalışıp hiç bir süperliği olmayacak bir uzaylı var.

Bana kalırsa hikayelerin işlenişi, kötü adamların zenginliği ve derinliği, popüler kültüre etkisinden dolayı Batman çok sağlam döver. Ama karşısındaki koskaca Superman, kolay mı onu dövmek? İlla Kriptonit kullanacaksa da, bence haksızlık olacak gibi duruyor.


Sencer Coşkun

Hayatı boyunca DC Comics’ten kaçan ve tam bir Marvel faşisti olan ben bile, Batman ve Superman çizgi romanlarda karşı karşıya geldiğinde yüzde 80’inin Batman’in kazanmasıyla sonuçlandığını biliyorum. Neden mi? Batman’in yaptığı hidrolik zırhı, kullandığı sonik bombardıman teknolojisi, elektrik yüklü eldivenleri ve en önemlisi de çeşitli şekillerde kullandığı Kryptonite taşı sayesinde Superman’i çoğu sefer dövmüştür. Kryptonite taşını genellikle eldivenin üzerine taktığı yüzüğüne yerleştirmiştir. Bunun dışında çoğu zaman Green Arrow’un yardımıyla hazırladığı, ucunda Kryptonite bulunan oklar ya da dartlar kullanmış veya doğrudan Kryptonite radyasyonu yayan teknolojiler kullanmıştır.

batman-superman-fight

Ha filmde ne mi olacak? İki tarafta savaşmaktan bitap düşüp yere yığılacak ve bu anlamsız savaş için şehre verdikleri zararı görüp “biz ne yaptık böyle?” deyip bir barda kadeh tokuşturacaklar. Gerçekten çok heyecanlı…


Feyzullah Kubilay Kartal

Eğer bir önceki fragmanı görmemiş olsaydım, normal şartlarda Superman’in rahatlıkla Batman’i dövecek pozisyonda olmasına karşın, Batman’in bu maçı alacağını söylerdim. Kabul edelim insanlar Batman’i Superman’e göre daha çok seviyor (benim için durum tam tersi) ve insanlar aşırı güçlü bu Çelik Adam’ın Batman’dan dayak yemesini zevk ile izlemek istiyor. Fakat bu filmde işin aslı hiçte öyle gözükmüyor gibi. Superman gayet de Batman’i pataklar!

batman-superman-comic

Açıkçası film ile ilgili Civil War vari bir bir çekişmeden çok, önce birbirlerini hırpalama sahnelerinden sonra olaya Doomsday’in karışması ve Wonder Woman’ın araya girmesi “beyler sakin” edası ile bu iki kahraman arasındaki kavgayı bitirip üç kişi birden ortak düşmana girmelerini izleyeceğiz gibi. Sonunda da dostluk kazanacak ne şiş yanacak ne kabap.

SONUÇ

Batman: 7 – Superman : 3

FRPNET yazarları genel olarak Batman dedi. Sizce kim döver? Hemen yazının altına yorumlarınızı yazın!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. bende zeki adamın çelik herifi dövdüğünü görmek isterim de superman bu, muhtemelen sonuçsuz bitecek

  2. Avatarım konuşur ben susarım, yalnız değiştirme ihtimaline karşın -batman alır-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.