Makaleler

Aksiyon Oyunları Beyniniz İçin İyidir

space-invaders-banner

Hepimiz ailemizden ne zaman bilgisayar oyunu oynasak, en azından bir kere de olsa ”Yavrum oynama şu oyunları, beynin sulanacak”, ”Böyle eğlencemi olur? Kalk dışarı çık” ya da “Oyun oynayarak mı derslerini öğreneceksin?” gibi yorumlar duymuşuzdur. Aslında bu yorumların gerçek olmadığını bilimsel olarak kanıtlayan bir çalışma 2014 yılında Bavelier ve arkadaşları tarafından gerçekleştirildi ve Proceedings of the National Academy of Sciences‘da yayımlandı.

Özetle bu makalede aksiyon oyunları oynayan oyuncuların, oyun oynamayanlara göre çoklu işlem yapabilme, algı, dikkat ve karar verme becerilerini geliştirdiği sayısal veriler ile kanıtlanmış oldu. Hatta çalışma ekibi video oyunlar ile çok fazla tecrübesi olmayan gönüllü katılımcıları 50 saat video oyunu oynamaları için eğittikten sonra, katılımcıları ikiye ayırdı. Bunlardan ilk gruba aksiyon oyunları oynatırken ikinci gruba ise The Sims gibi şirin strateji oyunları oynattı. İki gruba da oyun oynamalarından önce ve sonra görsel yeteneklerini ölçen bazı deneyler yapıldı. Görüldü ki, görsel görevlerde aksiyon oyunu oynayan grup, “sanal mutlu aileler kurmaya çalışan” oyunu grubuna göre daha başarılı oldu.

İlginizi Çekebilir  En İyi 30 Dungeons & Dragons Macerası

oyun-video-games

Oyunların farkındalık, dikkat ve bilişsel özellikleri arttırdığını savunan grup, aynı zamanda oyunda öğrenilen becerilerin gerçek hayata geçirilmesinin gerekliliğini savunmuş ve oyunları öğrencilerin dikkatlerini uzun süre vermelerini sağlayacak, onların bilişsel yeteneklerini arttıracak bazı eğitim sistemleri ile birleştirilebileceği fikrini desteklemişlerdir. Hatta bir takım dâhilinde yer almak, ortak bir hedefe ilerlemek, gelişen olaylar karşısında hızlı tepkiler vermek, hedef koymak ve kendine güven duymak gibi özellikleri ortaya çıkarmak ve geliştirmek için kullanılabileceğini eklemişlerdir.

Bir daha size biri “Oyun oynamak sağlığa zararlıdır” derse gönül rahatlığı ile aşırı yoğun oynamanın sağlık üzerine olan zararları ile ilgili çok az çalışma olduğunu belirtip yukarıdaki çalışmayı onlara gönderebilirsiniz. Ayrıca şunu da eklemeyi unutmayın lütfen: “You know nothing Jon Snow!!”

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.