İncelemeler

Zaman Atlayıp Bitiyor! – Kaybolan O Günler İncelemesi

Kaybolan O Günler, cambazlık yaparken kafasını vuran Lubin’in uyuduğunda bir gün atlayarak uyanmasını anlatıyor. Her iki günden birini yaşayamayan Lubin için bu durum gittikçe can sıkıcı bir hal alıyor.

Bu çizgi romanı bana Cartoonİstanbul sırasında Baobab Yayınları standında önermişlerdi. Stanttaki görevli bu hikayeyi çok ilginç ve etkileyici bulduğunu söylemişti. Ancak sürpriz bozmamak adına konusunu söylemek istememişti. Ben de cilde şöyle bir bakınca çizimlerinin basitliği sebebiyle kitaba biraz mesafeli yaklaşmıştım. Nihayetinde stanttan Kaybolan O Günler yerine Cahiller‘i almayı tercih etmiştim. Çünkü bir çizgi roman yazarıyla şarap yapımcısının birbirlerine mesleklerini öğrettiği, gerçek bir hikayeden uyarlanan Cahiller çizgi roman yayıncılığının arka perdesini öğrenmek adına ilgi çekici gelmişti.

Kaybolan O Günler’i alıp okuma fırsatını ise ancak bulabildim. Cahiller gerçekten de çok güzeldi ama Kaybolan O Günler gerçekten stantta övdükleri kadar etkileyici çıktı. Bu yüzden ne yazık ki ben de sürpriz bozmamak adına konusundan bahsetmeyerek bir inceleme yazacağım ve hikayenin iyi olduğu konusunda bana güvenmenizi bekleyeceğim.

Bu çizgi roman, basit çizimlerine rağmen güçlü bir hikaye anlatıyor. Ne yazık ki kapağı bu hikayeyi yansıtmak konusunda başarılı olmamış. Zira kapakta yabani otlarla çevrili bir gölün içinde karanlık yansıması ve açık avuç içleriyle bir çocuk görüyoruz. Daha aşağı baksa “Ne yaptım ben?” diye sorgulayan ve kötücül bir ruhun sözlerine istemeden kulak vermiş bir çocuğun yaşadığı egzotik bir macerayı okuyacağımızı sanabilirdik. Ama ileri baktığı için telaşlıdan çok kararlı gibi bir izlenim bırakıyor.

Oysa ortada fantastik gibi görünen ve bilimkurguya bağlanan gizemli bir hikaye olsa da bir macera yok. Hatta yabani ormanlar ya da kötücül ruhlar da yok. Hikaye modern zamanda, şehrin ortasında geçiyor. Ve cambazlık yaparken kafasını vuran Lubin’in yaşadığı bir sakatlığı(?), hastalığı(?), garipliği anlatıyor.

Lubin pazar günü gösteride geçirdiği kazanın ardından uyuyor ve sonra gözlerini salı sabahına açıyor. Kafasına darbe yediği için 30 saate yakın bilinçsizce uyuduğunu varsayıyor ve bu duruma pek takılmıyor. Ta ki salı gecesi uyuyup perşembe sabahı uyanana dek. Bu durum her uyuduğunda tekrar edince arkadaşlarını kendisini erken uyandırmakla görevlendiriyor. Ancak arkadaşlarının kötü bir haberi var: Lubin uyurken bedeni de ortalarda olmuyor!

Kaybolan O Günler Çizgi Romanını Kimlere Tavsiye Ederim?

Bağımsız çizgi romanlar ve duygusal hikayeler okumaktan hoşlananlara. Zira Kaybolan O Günler, günlerin neden kaybolduğundan ziyade bu durumun Lubin’de yarattığı duygusal gerilimi anlatıyor. Öyle ki onun günleri kaybolup yaşayabildiği süre azaldıkça sevdiklerine, işine, hobisine ayırabileceği vakit daralıyor. Bu da Lubin’de sürekli bir telaş, huzursuzluk, isyan ve hüzün yaratıyor. Çünkü bazen kaybolan o günlerde asla şahit olamayacağı güzel anılar geçip gidiyor.

Biraz daha aşağıda “şunu beğenenler bunu da sevebilir” diyeceğim ve sözlerim bazı sürprizleri bozabilir. Kitap 192 sayfa ve benim söyleyeceklerim 40. sayfada öğrendiğimiz bir şeyi açığa çıkaracak. Dolayısıyla spoiler istemiyorsanız bu yazıyı burada okumayı bırakmanızı tavsiye ederim.

Zaten izlediyseniz aklınıza çoktan gelen bazı film ve diziler olmuştur. Ben de teyit etmiş olayım. Evet, Moon Knight dizisinde Steven Grant ile Marc Spector’ın ilişkisinin dinamiklerini izlemek size eğlenceli geldiyse bu çizgi romanın da ilk yarısını beğeneceksiniz. Zira ilk yarı daha eğlenceli ve komik bir hikaye anlatıyor. Ancak ikinci yarıda olayların rengi biraz değişiyor ve hüzünlü, can sıkıcı bir hikaye izlemeye başlıyoruz.

Disco Elysium incelememde “Çünkü her zaman bir suçlu var. Hatta suçlunun olması için bir suçun olması bile gerekmiyor” demiştim. Bu da ortada bir suç olmadığı halde çoğu suçlu bir grup insanın hikayesi işte. Üzücü, kalp kırıcı ve etkileyici bir çizgi roman.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.