İncelemeler

”Yakma Zevki” Kitap İncelemesi

yakma-zevki-banner

Guy Montag’ı yaratmak.

Ray Bradbury deyince akla gelen ilk eser Fahrenheit 451 olsa da Fahrenheit 451’i oluşturan bambaşka bir metin var. Bilindik bir hikaye: Ray Bradbury bir bodrumda daktilonun başına oturur. 9 gün daktilo başında kafasındaki fikirleri kağıda döker. 5 kısa hikâye bu 9 gün içinde farklı şekillere bürünür ve Fahrenheit 451 oluşur. Peki bu hikayelerin taslak hâli nasıldı? Yakma Zevki’nde Ray Bradbury bu sorunun cevabını veriyor.

Yakma Zevki, birbirinden bağımsız hikayelerden oluşuyor. Uzunlukları da tamamen farklı bu hikayeler ilk bakışta size tamamıyla farklı görünseler de hepsi bir karaktere çıkıyor; Fahrenheit 451’in kafası karışık itfaiyecisi Guy Montag.

yanma-zevkiTempo uğruna, her şeyden feragat ediliyor.

Her eserinde geleceğe dair kaygılarını dile getiren Ray Bradbury, fütürist özelliğini Yakma Zevki’nde de gösteriyor ve okuyucuya üzerine düşünebileceği ifadeler sunmayı başarıyor. Kendinizi modern yaşamın hızını, sanat eserlerinin günümüzdeki değerini ve  21. Yüzyılın şeffaflığını sorgularken buluyorsunuz. Her ne kadar bilim-kurgu yazarı olarak anılsa da Bradbury, fütürist kimliğinin ne kadar büyük olduğunu da en güzel Yakma Zevki’nde gösteriyor.

Herkes eşit ve özgür doğmaz, insanlar sonradan birbirleriyle eşitlenirler.

Yakma Zevki’nin en önemli özelliği bilinçli bir okurun kitabı eline aldığında yalnızca Ray Bradbury değil; Ray Bradbury’nin okuduklarını da okuduğunu bilmesi. Kütüphanede yetiştiğini her fırsatta söyleyen Bradbury, Yakma Zevki’nde okuyucuya bir anda Macbeth’ten bir pasaj okuturken sayfayı çevirdiğinizde Schopenhauer’in fikirleriyle başbaşa kalıyorsunuz. Bradbury’nin kurgu alanında sıkça söz ettiği Edgar Allan Poe, H.P. Lovecraft gibi isimlerse kitabın başından sonuna kadar yanınızdan ayrılmıyor.

Savaş, savaş doğurur. Yıkım, yıkım doğurur.

Yakma Zevki, Fahrenheit 451’den tamamıyla farklı bir eser. Kendinizi bambaşka bir Bradbury aleminde buluyorsunuz. Her kitabında otobiyografik unsurlar kullanmayı seven yazar, bu kitabında da sıkı takipçilerine geçmişinden ipuçlar sunuyor. Yakma Zevki; Ray Bradbury antolojisi gibi, her sayfasında yazara ve kitaplarına dair yeni izler bulmak mümkün.

Künye

Yazar: Ray Bradbury
Yakma Zevki
İthaki Yayınları – 2012

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.