İncelemeler

X-Men: Apocalypse Fragmanının Detaylı İncelemesi ve Açıklaması

x-men-apocalypse-banner

X-Men: Apocalypse filminin fragmanı dün yayınlandı ve yayınlanır yayınlanmaz sosyal medyanın konusu haline geldi! Biz de sizler için fragmanı inceledik ve filmde neler görüp görmeyeceğimizi yazalım istedik!

Tabii ki James McAvoy’u ilk kez kel görmemiz dışında bir sürü bilgi edindik. Apocalypse’in geçmişi, amaçları, adamları ve onunla kim nerede savaşacak epey bilgi edindik. Sizler için bunları sıralıyoruz.

Dilerseniz fragmanı Türkçe altyazılı olarak bir kez daha hatırlayalım, sonrasında detaylıca neler gördüğümüze bir bakalım:

İlk olarak fragmanın başında birinin –Apocalypse olması muhtemel- Cerebro odasına –Profesör Xaiver’ın kullandığı ve psişik güçleri kat be kat artıran cihaza- yürürken görüyoruz.

1

1Ardından Jean Grey’in gençliğini canlandıran Sophie Turner’ın, rüyasında tüm dünyanın –en azından büyük şehirlerin- yok olduğunu görürken izliyoruz.

2 3

Apocalypse bizlere bugüne kadar pek çok ismi olduğunu söylüyor. Eh, binlerce yaşındasın bir zahmet olsun.

Apocalypse’in üssüne kısaca göz atıyoruz ve iki mutantımızı görüyoruz, bunlardan ilki Retro kostümü içinde genç bir Storm ve Caliban. Caliban çizgi romanda belli bir çaptaki diğer mutantları sezip korkularının yaydığı enerjiyle beslenebilen bir mutanttır hemen ekleyelim.

4

Profesör Xaiver yanında Alex Summers ile (namı diğer Havok, Cyclops’un kardeşi) CIA’deki dostu –ki burası tamamen saçmalık- Moira MacTaggert’ın yanına gidiyor. Moira Marvel çizgi roman evrenine damgasını vurmuş en meşhur ve zeki bilim kadınlarından biridir normalde. CIA’de ne işi var henüz çözebilmiş değiliz. Kendisi Profesör’e Apocalypse’in dünyadaki ilk mutant olduğunu söylüyor.

5

Apocalypse de bunu doğrularcasına bizlere “Hepiniz benim çocuklarımsınız” diyor ve bu sırada Hank McCoy’u Beast formunda görüyoruz.

6

Aynı zamanda genç mi genç “tatlı mı tatlı” bir Nightcrawler görüyoruz. Büyüyünce daha yakışıklı olacak merak etmeyin.

7

Ve filmde en çok beklediğim karakterlerden biri Jubilee’yi görüyoruz! Çizgi romanlarda hiç çıkarmadığı sarı ceketi ve halka küpeleriyle çok canlar yakacağa benziyor! Kendisi biz daha 90’lı yıllarda küçük bir çocukken Marvel ile karşılaştığımız Fox Kids X-Men çizgi filmlerinde karşımıza çıkan ilk mutanttır aslında.

8

Apocalypse “Kaybolmuşsunuz çünkü kör liderleri takip ediyorsunuz” diyor ve hemen ardından kadraj Profesör Xaiver ve Magneto’ya geliyor. Kimi kast ettiğini açıklamamıza gerek yok sanıyorum.

9

Moira yaptığı açıklamayla Apocalypse’in tarih boyunca hep dört takipçisiyle gezdiğini söylüyor. Ardından hemen Storm, Angel, Psylocke ve Magneto ekrana geliyor. Moira’nın açıklamasıyla anlasak da zaten X-Men’e az çok hakim olan herkes bunların Mahşerin Dört Atlısı’nı simgelediğini bilir. Apocalypse daima bu dört atlısını savaşlarda önden yollar, çoğu pis işini onlara yaptırır. IMDB’deki oyuncu listesine baktığımızda Storm’un bu dört atlıdan Veba(Salgın) olacağını biliyoruz. Geriye Savaş, Açlık ve Ölüm kalıyor ki çizgi romandaki ilk Ölüm’ün de Angel –güncel adıyla Archangel- olduğunu hatırlatalım. Havok –Alex Summers- ise “Sanki bu fikri İncil’den çalmış gibi değil mi?” diyor. Moira ise “İncil’in ondan esinlenmediğini nereden biliyoruz?” diyerek yüreklerimizi hoplatıyor!

10

Ardından Apocalypse ve dört atlısının X-Malikanesinin altındaki gizli Cerebro odasının girişine geldiğini ve kalan X-Men üyelerinin kapıyı koruduğunu görüyoruz. Magneto, Charles’ı tekerlekli sandalyesiyle birlikte kendine çekiyor ve ilginç bir şekilde Mystique karakterini canlandıran Jennifer Lawrence’ın onu kurtarmak için hamle yaptığını görüyoruz. Görünen o ki kendisi X-Men saflarına katılmış.

11

Sonraki sahneyle bu netlik kazanıyor çünkü Hank “Dünyanın X-Men’e ihtiyacı var” diyor ve Mystique “Bu yüzden buradayım, savaşmak için” diyor.

12

Ardından X-Men’in meşhur ulaşım aracı Blackbird jetine giriyoruz. Jetin içinde Quicksilver, Cyclops, Jean, Moira ve Beast’i görüyoruz. Evet, önceki filmde gördüğümüz Quicksilver X-Men’e katılmış. Kısaca ekleyelim kendisi ikiz kardeşi Wanda Maximoff –Scarlet Witch- ile birlikte Magneto’nun ikiz çocuklarıdır.

13

Mystique ve diğerlerini harap olmuş bir New York’ta görüyoruz –ne çektin be New York!- Cyclops “hepimiz güçlerimizi kontrol edemiyoruz ama” diyor ve Mystique can yakan şu sözlerini söylüyor “Şu an da savaştayız, o halde kontrol etme!” diyor.

14

Profesör’ü malikanesinde tek başına dururken görüyoruz. Ardından Apocalypse geliyor ve atomik yapısını değiştirip –ki güçlerinden biri bu- metrelerce yüksekliğe ulaşıp Profesör’ü tek eliyle ezmeye başlıyor. Muhtemelen zihinsel bir savaş da veriyor olabilirler.

15

Quicksilver’ı aptal gözlüklerini takmış ve malikanenin içinde koşarken görüyoruz.

16

Ve Angel’ı metal kanatlarıyla New York semalarında uçarken görüyoruz. Çizgi romanda Angel normalde gerçek kanatlara sahip bir mutantken bir savaş sonucunda kanatlarını kaybediyor ve Apocalypse ona eğer atlılarından biri –liderleri Ölüm- olursa ona yapay kanatlar yapmayı teklif ediyordu. Eh filmde metal kanatlarını görmek bizleri oldukça sevindirdi.

17

Storm gökyüzünden aşırı seksi ve karizmatik bir şekilde bir yıldırımla birlikte yere sertçe iniyor. Yoo hayır efendim, en sevdiğim Marvel karakterlerinden birinin Storm olmasıyla hiçbir ilgisi yok bunun!

18

Muhtemelen bir flashback sahnesiyle X-Malikanesindeki Mutant okulumuzda meydana gelen bir patlamayı yavaş çekimde görüyoruz.

19

Apocalypse “İnşa ettikleri her şey yıkılacak ve eski dünyalarının küllerinden daha iyi bir dünya inşa edeceğiz” diye bağırıyor ve bunu söylerken Cerebro’yu kullanıyor gibi gözüküyor çünkü yeryüzündeki tüm insan ve mutantları görmeye başlıyor. Apocalypse’in atomik yapısını değiştirmesi dışında aynı zamanda güçlü bir psişiktir. Yani Cerebro’yu kullanabiliyor olması çok normal.

20

New York’ta korkunç afetler meydana gelmeye başlıyor. Sular gökyüzüne fışkırıyor, yerin altından alevler çıkıyor ve güzel bir detay daha: film 80’li yılları anlattığı için İkiz Kuleler’i hala sapasağlam ayakta görüyoruz.

21

Ve son olarak Charles Xaiver’ı Cerebro’yu takmış ve şu cümleyi telaffuz ederken görüyoruz “Daha önce böyle bir güç hissetmemiştim…” –gözleri simsiyah olur- “O, hepimizi kontrol edebilir”

22

İlginizi Çekebilir  Savaş, Yıkım ve 2. Dünya Savaşı Üzerine Fantastik Bir Animasyon Film - Wizards

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu