İncelemeler

Warlords of Draenor’a Ön Bakış

warlords-of-dreanor

Selamlar arkadaşlar, biraz daha erken yazacaktım lakin bazı aksaklıklar yaşandı o yüzden nolursunuz “slowpoke” muamelesi yapmayın.

Konumuz malum son senelerin en meşhur/olaylı firmalarından olan Blizzard Entertainment’ın son hareketi, Warlords of Draenor ön siparişleri başladı.

Nedir Warlords of Draenor?

Bu arkadaşlar, level 90 ile 100 arasını kapsayacak olan yeni World of Warcraft’ın 5. ek paketidir.

warlords-of-dreanor-heroesHikayesi nedir?

Mists of Pandaria’nın sonunda insaflı Pandaren kardeşlerimiz tarafından idamı yerine adil yargısı ve hapsi kararı alınan Ex-Warchief Garrosh Hellscream yine başımıza bela olmaya geliyor. Nasıl mı geliyor?

Çoğumuzun içten içe acıdığı için sevdiği Prens Anduin Wrynn’in, Warcraft evreninin Hitler’ini “Sen aslında bundan daha iyisin,” diyerek serbest bırakması sonucunda geliyor. Tam bir ork fanatiği olan ve Horde’un gerçeğinin orklardan oluşması gerektiğini, kalan bütün ırkların düşük/eksik/değersiz olduğunu düşünen Garrosh, alıkoyduğu mühendislerle bir zaman makinası yaptırıp orkların kaderini baştan yaratan babası Gromm’un Outland’de Mannoroth’u öldürüp kanını ırkına içirmesinden öncesine giderek bu olayı tamamen engelleme amacı gütmektedir. Bu sayede ork kanının saf kalmasını sağlayarak “Iron Horde” konseptini yaratabilecektir; ama bazı işler ters gider ve zaman makinasıyla Dark Portal arasında oluşan bir uzay-zaman sorunu sebebiyle Portal’ın rengi yeşilden maviye dönüşür ve Portal aracılığıyla sadece geçmişin Outland’ine gidilebiliyordur. Bu durum, bizim olaya karışabilmemiz ve Garrosh’u tekrar alt edebilmemiz için elimize gelen şans oluyor dolayısıyla.

Warlords-of-Draenor

Oyun içi neler geliyor?

100 level talent’ları. (hatta açıklandılar bile! Buradan bakabilirsiniz http://www.wowhead.com/talent-wod )

Yeni diyar “Draenor” (Cpt. Obvious)

Tamamen size ait ve geliştirebileceğiniz bir Garrison.

Her şeye geniş kapsamlı Visual Update.

Level 90’a karakter atlatma. :

warlords-of-dreanor-orcsBu olay son zamanların en çok tartışılan konusu, Blizz’in gözünü para mı bürüdü? Blizz oyunu Pay 2 Win mi yapıyor? WoW’un cılkı mı çıktı? Evet, hayır ve hayır.

Önce bu olayın ne olduğunu anlatır isek arkadaşlar, 2 seçenek barındırıyor. Birincisi level 1 bir karakterinizi otomatik olarak level 90’a atlatabiliyorsunuz. İkincisi ise 60 level veya üzeri bir karakterinizi 90’a atlatıp bir de üstüne Primary Professionları’nı ve First Aid’ini direk son seviyeye getirmekle beraber karakterinizin bütün binicilik seviyelerini sondan bir önceki (yani %280 uçma) seviyesine getirerek oyun içindeki bütün sürüş lisanslarını sunuyor. Ve her ikisinde de ortak olan nokta üstümüze şu anda oyunda level 90 için bayağı sönük kalan ama çok da işlevsiz olmayan bir item seti sunuyor Blizzard. Bu işlemin fiyatı bize 50 Euro’ya gelmekte.

NÖEEY ELLİ YÜĞRO MU?

Evet maalesef 50 Euro arkadaşlar. Ama iyi haber, oyunu ön sipariş eden arkadaşlarımıza bir tane Boost hediye olarak veriliyor (HANIM KARTIMI GETİR!). Blizzardın bu kadar başarılı bir firma olmasının başlıca sebeplerinden biri kitlesini iyi bilmesi. Oynayanlarınız bilirler şu anda karakter kasmak büyük bir işkence (Recruit a Friend avantajlarına, questlerin kolaylaştırılmasına, dungeon’ların kolaylaştırılmasına rağmen). Burada hedeflenen kitle açık bir biçimde kasmaktan yorulan, bıkan ve harcayacak parası olan kitle. Çünkü WoW’a başlayalı bir gün olmuş bir kendi halinde bir adamın direk üstüne 50 Euro’yu bayılıp 90 karakter başlaması oyunu bırakması için express seyahattir. Bomboş bir skill bar gördükten 5 dakika sonra sayfalarca dolu bir spell book öyle kolay alışılan bir şey degil. Gayet tabi ki bu oyunun da komünitesi çok seçici, bu gariban arkadaş gidip toplu birşeye kalkıştıgında çıkartılması ihtimali çok yüksek, performans delisi çünkü herkes. Ha tabii ki böyle işe girişen insanlar olmayacaklar mı? Tabii ki olacaktır ama benim neredeyse emin görüşüm bunlar Blizzard’ın tek ödeme temin ettiği müşteriler olacaktır.

warlords-of-dreanor-OutlandOyun Pay to Win (P2W) oluyor mu?

Hayır olmuyor. Niye olmuyor? Çünkü zaten 100 level limitinin gelmesi çok da uzağımızda degil. 90 levelda size sunulan ayrıcalıklar 100 level oldugunuzda çoktan unutulmuş değersizleşmiş veya sıradanlaşmış olacak. Kaldı ki oyunun bu ürün karşılığında size vereceği eşyaların alternatiflerini oyuna girdikten yarım saat sonra otomatik grup bulma raid sistemiyle elde edebilirsiniz.

WoW p2w olmuyor çünkü, size gerçek para karşılıgında bilmemkimin baltasını, tacını, yüzüğünü vermiyor, neredeyse bütün MMORPG oyunlardaki sürünme faslı olan “level kasma” muhabbetini eliyor sadece. Alternatiflerinin aksine çok daha uzun süren bir süreçten bahsettiğimiz göz önüne alınırsa ürünün mantığını doğru buluyorum.

Ve son olarak Cataclysm döneminde (LVL 85) başlamış olan saçma ve çok basamaklı rakamlar şu anda saçmalıkta yeni bir boyuta ulaşmış durumda. Blizzard bu olayın gidişatının olumsuz olduğunu ve sonucunda alınan kararla Warlords of Draenor çıkışında daha makul stat’lara hp’lere indirgeneceği açıklamasını yaptı. Indirgeyecekleri değer ise Wrath of The Lich King zamanındaki(lvl80) değerleri olacak gibi duruyor.

Ne kadar?

Pre-Purchase Standart : 44.99 Euro

Pre-Purchase Digital Deluxe : 59.99 Euro (Ek binek, pet ve diğer oyunlara görsel eklentiler)

Collector’s Edition : Açıklanmadı

Ne zaman çıkacak?

Aralık 2014’ün 3. haftası veya öncesi diye bir açıklama var web sitelerinde. Ben Eylül sonu veya Ekim başı olacağını düşünüyorum.

NOT : Oynayanlarınız var ise aktif olarak, Twisting Nether (EU)’dayım. Btag : ThaPres#2612. Ekstra sorularınız var ise veya beraber bir şeyler yapmak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.

 

World of Warcraft hakkında daha ayrıntılı bilgi için World of Warcraft bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Goblin Sümüğüm Bitmiş - Wytchwood İncelemesi

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. yanlış analiz olmuş wow demek, kasarken quest yapmak, dungeona girmek o evreni çözmek,tanımaktır hatta her wow oyuncusunun en zevk aldığı kısım oyunun ilk kısımlarıdır billz oyunu bu hale getirmek yerine dota,lol tarzı bir oyun çıkarsa da wow kurtulsa keşke

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.