İncelemeler

Blackguards İncelemesi

Blackguards oyun banner

Evet arkadaşlar, ön incelemeden hatırlayacağınız Robin Hood ve gang’imiz ile yeni ama başarılı firmalardan Daedelic Entertainment tarafından yapılan Blackguards’ın full versiyonuyla karşınızdayım tekrardan.

Direk olarak 2. Kısımdan başladığımız oyunumuza şöyle bir bakmış halimle söyleyebilirim ki, grafiklerin seviyesinde ciddi bir artış görmek mümkün. Yine bile aman aman grafikler olmasalar da göze hoş geldikleri aşikar.

Genel konsept olarak Early Access Edition’dan pek bi fark yok hatta tıpa tıp aynılar. Görünen o ki sadece görsel geliştirme ve senaryoyu ilerletme çalışmaları yapılmış.blackguards-inceleme-gorsel-1

O zaman baştan bir tanıtım ile devam edecek olur isem, oyunumuz bir sıra tabanlı rol yapma strateji oyunu. Heroes of Might & Magic bilenler için çok tanıdık bir oynanışa sahip olan oyunumuz, The Dark Eye isimli D6’lık bir rol yapma oyun sistemi kullanmaktadır. Şu anda oyunu alıp yeni bir oyun başlattığınızda zaten size bunun bilgisi veriliyor ve aşina değilseniz Temel Oyun Modu’nu tavsiye ediyor. Bu mod size seçtiğiniz karakterin yetenek puanların uygun bir şekilde otomatik dağılımı için fırsat sunuyor. 2. Oyun modumuz ise Expert Mod, adından da anlayacağınız gibi sisteme aşina arkadaşların kendilerine en uygun gördüğü şekilde yetenek dağılımı yapmalarına imkan tanıyor.

Karakter dizaynından bahsedecek olursam o konuda hiçbir değişiklik yapılmamış veya yeni bir klasman eklenmemiş. Maalesef ki görünüş seçeneklerimiz sadece 5 tane önceden hazırlanmış setlerden ibaret.

Karakter Seçenekleri:blackguards-inceleme-gorsel-2

Büyücü: Hasar vuran büyüler yönünde veya partimizin şifacısı olma yönünde gelişebilir.

Savaşçı: En önde kapı gibi durarak “Bağa vur bağa” diyerek bir elinde kalkan diğer elinde tek elle kullanılan silahıyla partiyi koruyabilir veya büyük silahlar kuşanarak bununla doğru orantılı hasarlar vererek düşmanları pert edebilir.

Avcı: Eline okunu yayını alarak uzak mesafeden işini halledip, tuzaklar konusunda uzmanlaşabilir kısacası, gözcü rolü edinebilir. İki tane hançer veya kısa kılıç/balta gibi kesici delici silahlar aracılığıyla yakın mesafeden çok hasar yapan bir arkadaşa dönüşebilir.

Oyunumuz size 1. kısmın ilk başlarında 3 kişilik bir parti oluşturma fırsatı sunuyor, bir cüce savaşçı ve bir insan büyücü. Ben de şans eseri Avcı karakter açtığım için 3 farklı klasmandan oluşan düzgün bir partiyle başlama fırsatı buldum. Savaşçıyı en önde duran cengaver, büyücüyü şifacı olarak ayarladıktan sonra avcıyla elime oku almak farz olmuştu benim için. Oyunun ilerleyen yerlerinde partinize daha farklı kişiler genellikle sizin kararlarınız doğrultusunda size katılıyorlar.

Ambiansdan bahsecek olursam, oyunda bulunduğunuz ortamlar görev anı ve görev dışı alanlar olmak üzere ikiye ayrılıyolar. Görev anında içinde bulunduğunuz alanlar ünite ünite ayrılmış şekilde tıpkı Heroes of Might&Magic ‘de olduğu gibi kısacası savaşlarımızı gerçekleştirdiğimiz mekanlar oluyorlar. Bu mekanların içerikleri çok iyi işlenmiş genel olarak, mesela oraya buraya serpiştirilmiş eşyaları/doğal unsurları savaşınızda size yardımcı olması için kullanabiliyorsunuz ve gayet tabi düşmanlarınız için de aynı şeyi yapabilmeleri söz konusu.blackguards-inceleme-gorsel-3

Görev dışı dediğimiz mekanlar ise genel olarak hanların, doktorların, bize görevlerimizi veren insanların, envanter temin edebileceğimiz satıcıların veya çeşitli diyaloglar kurabildigimiz insanların oldugu mekanlar oluyorlar. Aldığınız görevlerin aslında niye verildiğini, veya hikayeyi daha iyi kavramak isteyenleriniz için bilgilendirici soruların sorulabildiği yerler olmaları da oyuna olan ilgiyi arttırabilecek bir özellik taşıyor bu mekanlar.

Genel olarak denilebilecekler bunlar oyunla ilgili, bu kadar yeni bir firma için bayağı başarılı bir oyun oldugunu söyleyebilirim rahatlıkla. Tabii ki daha iyi olabilirdi ama yine de iyi olmadığı anlamına gelmiyor. Hatta seveni için vazgeçilmez nitelik taşıyabilecek bir oyun diyebilirim çünkü oyun süresi de haylice uzun.

Oyunumuz şu anda Steam’de 10 Mart tarihine kadar %10 indirimde. Doların bu kadar artışta olduğu bir dönemde her türlü indirimden faydalanmak akıllıca olabilir diye düşünmekteyim. Şimdiden iyi eğlenceler, sağlıcakla kalın, esen kalın.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Fallout 4: Nuka-World Fragmanı Yayınlandı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.