İncelemeler

Türk Yapımı Engin Denizlerdeki Macera – Overfall Oyununu İnceledik

overfall-banner

Engin denizlerde maceraya ne dersiniz? Cevabınız evet ise sizi Türk yapımı olan Overfall’u incelediğimiz yazımıza alalım.

Overfall, Pera Games tarafından geliştirilen sıra tabanlı savaşları içeren RPG türünde bir oyun. Oyunumuz 1 Mart’ta erken erişim adıyla Steam’de yayınlandı. Oyunu fark etmem biraz zaman almasına rağmen sıcağı sıcağına incelemeye koyuldum ve buyurun dikkatimi çeken noktalar.

RPG oyunlarında hikaye öncelikli olduğundan oyunun konusundan bahsetmek istiyorum ilk başta. Büyük bir savaş sonrasında kahramanlarımız kral tarafından bir göreve gönderiliyor. Bu görevde uzaylı diyarından bir eşyayı alıp geliyoruz ve geldiğimizde 3 yüz yıl geçtiği söyleniyor. Bu arada kral kaybolmuş ve bizden bulmamızı istiyorlar. Bu noktada oyuna dahil oluyoruz ve denizlere açılıyoruz. Tabi kralı bulmak o kadar kolay değil. Bunun için iki farklı feneri yakmamız lazım işin zorluğu burada başlıyor. Oyunda Forsaken, Hollows, Goblins, Orcs, Elves ve Dwarves olmak üzere 6 ırk var ve hepsinin feneri var ama hiçbir bilgi paylaşmıyorlar bizimle. Öncelikle ırkların güvenini kazanmak lazım.

overfall-oyun02

Ada ada gezerek ırklarla etkileşime geçiyoruz ve bu olaylarda verdiğimiz kararlara göre iyi veya kötü puan kazanıyoruz. Oyunun genel hikayesi standart olmasına rağmen bu adalardaki olaylar çok güzel hazırlanmış ve hepsinin kendine has olay akışı var. Bir yerde haydutların saldırısı varken başka yerde bir ozanın hikayesine denk gelebiliyoruz.

Kralı bulmamız gerektiğinden bahsetmiştim, tahmin edersiniz ki bunun için çok zamanımız yok, uzaylı diyarından peşimizden gelen Vorn’lardan önce yapmamız gerekiyor. Ekranın sol üst tarafında Vorn’ların ilerlemesini gösteren bir çizgi var ve neyse ki onların ilerleyişini yavaşlatabiliyoruz.

overfall-oyun06

Oyunun mekaniklerine geldi sıra. Oyunun başında 9 farklı sınıftan 2 tanesini seçerek başlıyoruz. Bu sınıflar; fighter, cleric, monk, guardian, druid, rogue, warlord, wizard ve ranger. Her sınıfın accuracy, defence, health, crit chance, speed, initiative başlıkları adı altında farklı puanlara sahipler. Oyunun ilerleyen aşamalarında şöhretimiz yayıldıkça yanımıza 2 yoldaş daha alabiliyoruz.

Aksiyona girince savaşlar sıra tabanlı oluyor. Initiative puanı yüksek olan karakter ilk hareket ediyor ve her karakterin savaş kısmı 3 bölümden oluşuyor. İlk önce hareketimizi ediyoruz sonra kendimize buff veren veya düşmana debuff veren yeteneklerimizden birini kullandığımız kısım var. Son olarak da saldırımızı seçip düşmana saldırıyoruz. Sonrasında sıra başka karaktere geçiyor. Savaşlardan kaynak ve bazen karakterlerimize pasif özellikler kazanabiliyoruz.

overfall-oyun08

Ana karakterimiz ölünce diriltebiliyoruz ama sonradan yanımıza aldığımız yoldaşlarımız ölünce geri dönüşleri olmuyor. Takımımızdaki herkes birden ölürse oyunu kaybediyoruz. Yoldaşları bir kere açtıktan sonra oyunu kaybetsek bile bir sonraki oyunda o yoldaşlar açılmış oluyor.
Şimdi biraz oyunu değerlendirelim. Oyunda karakterlerin çizimi çok hoşuma gitti. Genel hikaye standart ve bir süre sonra adadan adaya koştururken, sadece ırklarla ilişkinizi geliştirmek için puan toplamaya çalışıyorsunuz ve hikaye unutuluveriyor. Bunun aksine adalardaki ufak hikayeler çok güzeldi ve konuşmalar arasında zevkle okuduğum muhabbetler hiç de azımsanacak kadar değildi. Özellikle karakterinizin sınıfına özel olarak gelen konuşma baloncukları daha da ilginç olmuş.

overfall-oyun13

Oyunda bir noktadan sonra savaşlar hep aynı hissi verebiliyor ya da ben hiç taktik yapmayıp her düşmana bodoslama daldığımdan olabilir. Zaten biraz güçlendikten ve ekibi tamamladıktan sonra savaşlarda pek bir zorluk olmuyor sadece kalabalık gruplara karşı olan savaşlarda bir kere şifacımı yanlış yere konumlandırdım ve sonucunda tüm takımı kaybettim. Savaşlar basit hataları affetmiyor. Vuruş efektlerinin geliştirilmesi lazım ve oyundaki karakterlerin seslendirilmesi lazım.

Oyun bu haliyle genel olarak iyi diyebiliriz. Erken erişimden çıkana kadar bunun üstüne ne koyabilecekleri önemli. Türün meraklıları için Steam’deki fiyatını da hesaba katınca kaçırılmaması gereken bir oyun.

Oyunu hemen buradan satın alabilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.