İncelemeler

Titanfall 2 İncelemesi – Gökten Bir Titan Düştü Ki…

2016 yılı FPS piyasası için fazla hareketliydi. Blizzard’tan MOBA vari, piyasaya Team Fortress 2’den sonra yeni bir soluk getiren Overwatch ve dağıtımcılığını Bethesda’nın yaptığı , Id’nin ellerinden çıkmış kapı gibi old-school olup bir o kadar da yeni Doom’u zaten ortamı kasıp kavurdu.

Yılsonuna doğru en çok birbiriyle kıyaslanan, adeta hayranlarının karşılıklı hakaretle kadar varan atışmalarına sebep veren, inceleme puanları ve satış rakamları ile kimin daha başarılı olacağı merak konusu iki oyun kalmıştı. Ekimde EA’ın “Battlefield / Battlefront fabrikası” Dice tan Battlefield 1 piyasaya çıkmış, Activision ise Call of Duty – Infinite Warfare ile piyasada hâlâ en çok satan FPS olmayı hedefliyordu. Ben ise duyurulduğu günden itibaren heyecanlı olduğumdan, kararımı Battlefield 1’den yana kullanmış ve bu sene ve gelecek seneye kadar başka bir FPS oynamam diyordum.

titanfall-2-resim

Ta ki Kayra Keri Küpçü’nün “Kinguin’den aldığım bir adet Titanfall 2 var. İncelemesini yazar mısın?” diye sorana ve benim de (nedense) sazan gibi atlayıp “İyi olur ben yazarım,” dememe kadar…

Şimdi Zamanda Bir Tık Geriye Atlıyoruz

İlk oyun pek ilgimi çekmediğinden oynamadım. İkinci oyun duyurulunca da pek ilgimi çekmemişti. Tamam yalan yok konsept güzel. Call of Duty gibi bir hızlı, bol aksiyonlu, duvardan duvara, çatıdan çatıya atlarken şarjör değiştirdiğimiz (helikopter yok oyunda) ve rekabetçi oynanışı, gökten bodoslama inen Titan olarak adlandırdığımız devasa robotumuzu da savaşa sokarak MechWarrior, Heavy Gear veya Armored Core vari bir ortam oluşuyordu. Fakat oyun istenildiği kadar satmadı. Tek kişilik senaryo olarak da elle tutulur bir şey veremedi ki düşünün oyunu yapan firma Respawn Entertainment. Yani eski efsane Call of Duty oyunlarını yapan Infinity Ward’un esas ekibi. Çok oyunculu modda birde üstüne paralı DLC ler ile zaten az olan topluluk iyice bölündü ve muazzam reklam kampanyalarına rağmen 2 ay gibi bir sürede oyun, tabiri caiz ise “öldü”. İkinci oyun duyurulunca şaşırmıştım çünkü EA bu tip durumlarda genelde bir seriyi devam ettirmez.

titanfall-2-resim1

Şimdi Kendi Zamanımıza Geri Geliyoruz

Oyunu açtığınız anda direkt benim gibi çok oyunculu moda girerseniz hata edersiniz çünkü Titanfall 2’nin çok sağlam bir tek oyunculu modu var. Başlangıç olarak konuyu anlatmam gerekirse, “Frontier” denen yıldız sistemini sömürmeye kararlı kendi silahlı gücü olan büyük bir şirket olan IMC (Interstellar Manufacturing Corporation) ve onlara karşı gezegenleri için mücadele eden tam takır savaşa hazır “Frontier Militia” arasındaki savaşı anlatıyor. Fakat militan falan diye kanmayın, teknoloji ve eğitim olarak hiçte küçümsenecek bir güç değiller. Sonuçta karşılıklı teçhizatlı silahlı güçlerin, dev yıldız gemilerinin ve Titan’ların boy gösterdiği bir savaş ortamı var. Siz de Militia saflarında yer alan Jack Cooper adında bir piyadeyi yönetiyoruz. Tam ufaktan Titan kullanma eğitimine girecekken acil saldırı emri ile planlar bozulur. IMC’nin üssünü bulunduğu gezegene iniş yaparız. Kısa bir çatışmanın ardından sonra Cooper’ın eğitim hocası çok kötü biçimde yaralanır ve son nefesinde kumanda ettiği Titan olan (ve tüm oyunun yıldızı) BT 7274’e pilot olarak atar ve yarım kalmış görevini tamamlaması emrini verir. Konu klişe gelebilir ama BT 7274 ile oyun içi süreli diyaloglar hikayenin gidişatına renk katıyor.Bu şekilde BT ile aramızdaki bağ daha bir anlam kazanıyor (hatta bir yerde “I have a bad feeling about this” ile başlayan diyalog beni güldürdü). Senaryo ilerledikçe hocamızın katili olan ve IMC tarafından tutulmuş Apex Predators adında paralı asker birliğinin deli dolu üyeleri ile bir bakıma “Boss Fight” tadında, Titan-Titana (!) kapıştığımız anlar gerçekten çok keyifli. Oyun ilerledikçe, görevin ne olduğunu öğreniyoruz ve (spoiler yok) ve işin ciddi rengi değişiyor.

titanfall-2-resim2

Dolambaçlı vadilerden, derin yer altı üslerine, tam bir kaos ortamı savaş alanlarından, dev yıldız gemileri üzerinde her türlü aksiyon sizi bekliyor. Grafikler tabii ki Battlefield 1 kadar iyi değil ama rakiplerinden de geri kalmıyor. Pek çok yerde manzarayı seyrettiğim oldu. Teknik açıdan oyun doyurucu ki yapay zeka da bekleneni veriyor. Gerek BT, gerek sizinle beraber savaşan askerler köşede durup bütün ortamı sizin temizlemenizi beklemiyor. Sizinle beraber savaşıyor. Hatta kimi zaman BT ile yan yana savaştığım anlar oldu. Düşmanlarınız ise sıkça siper alıyor ve kabak gibi ortada durursanız size pek acımıyorlar. Çok zeki değiller ama dikkatsiz oynarsanız sizi mıhlıyorlar. Standart bir FPS oyunda alıştığımız silah yelpazesi bunda da var. Hafif makinalı silahlardan saldırı tüfeklerine kadar her türlü katliam enstrümanı emrinize amade. BT için de oyunun belirli yerlerinde yeni silahlar ve buna bağlı yetenekler de dahil.

Oyunun platform tarzını çok iyi kullanan hatta yeri geldiğinde zamanda atlama yaptığınız, hamle öncesi “şöyle bir ortama bakayım” diyerek neler yapacağınızı kararlaştırmanız gereken ve bir taraftan üzerinize gelen IMC güçlerini ve gezegen üzerindeki vahşi canlılara karşı mücadele ettiğiniz bir oyun olmuş. Şu ana kadar pek çok atlamalı zıplamalı FPS oynamışsınızdır ama Titanfall 2 o kadar rafine ve kolay anlaşılır olmuş ki, size oyunun başında eğitiminizi veriyorlar ve birkaç denemden sonra tüm hareketleri kolayca yapıyorsunuz. Titanınızla yapacakları zaten BT oyun ilerledikçe anlatıyor.

Peki senaryo modunun hiç mi eksisi yok? Yazıya başladığımdan beri “olmuş-olmuş” diyorum ama ne yazık ki tek kişilik senaryo sadece 5 saat sürüyor. Tadı damağınızda kalarak, tam “bitmesin oyun lütfen!” derken bitiveriyor. Üstelik zamanın tüm FPS lerinde olan dalga dalga düşmanların geldiği bir Hoard Mode yada senaryoyu bir arkadaşınızla oynamak gibi bir şansınız yok. 5 Saatlik çok sağlam bir senaryo modu var o kadar. Bitince üzülüyorsunuz.

Çok Oyunculu Mod İyi Mi?

Çok oyunculu mod ise ayrı bir güzel. Hatta biliyorum oyunu almak isteyenler için en büyük kriter çok oyunculu modun ne kadar iyi olduğu. Yaklaşık bir haftadır Battlefield 1’i aldatıyorum ne kadar eğlendiğimi siz düşünün.

titanfall-2-resim3

Pilotunuzun taktik özelliklerini (görünmezlik, sonar bıçağı fırlatıp belirli alanda düşmanları görmek ve kanca fırlatıp örümcek adam gibi sağa sola tırmanmak vb.), silah türlerini, üzerine takacağınız eklentileri, kendinizin ve silahlarınızın kamuflajlarını ayarlayabiliyors unuz. Seviye atladıkça yeni silahlar, kamuflajlar ve taktik özellikler geliyor. Düşmanları indirdikçe silahlarınız da seviye atlıyor ve yeni silah eklentileri açıyorsunuz.

Titanınız siz savaş alanında puan kazanıp, istenen miktara ulaşınca çağırabiliyorsunuz . Hem boyut hem işlev olarak, silahları ve özellikleri ile birbirinden çok farklı 6 Titan sınıfı var. Her ne kadar saldırı savunma ve “ulti” leri ve silahları seçtiğiniz Titanın sınıfına göre standart olsa da, “yetenek” kitlerini (Titan patlamak üzereyken otomatik fırlatma görünmez olma, patladığında geniş alana hasar verme vb.) değiştirebiliyor sunuz. Keşke Titanlarımızın silahlarını da değiştirebilseydik ama bu konuda gövde ve silahların kamuflajı ile sınırlı kalınmış. En azından Her Titanın oynanışı farklı o yüzden pek şikayet etmiyorum. Titanınızla savaştıkça o da seviye atlıyor yeni kitler ve kamuflajlar açılıyor.

Düşman Titanların üzerine çıkabilir, pillerini sökebilir ve ciddi hasar verebilirsiniz. Söktüğünüz pili kendi Titanınıza ya da takım arkadaşınızın Titanına takabilir, hasar almışsa enerjisini geri kazanmasını sağlayabilirsini z. Pilot iken yaralandığınızda sağlığınız yenilenebiliyor fakat Titanlar hasar aldığında yenilenme gibi bir durum söz konusu değil. Batarya bulursanız / sökerseniz Titanlar enerjilerini geri kazanabilirler, böylelikle savaş alanında ölümsüz dev robotlar görmüyorsunuz.

titanfall-2-resim4

Bildiğiniz diğer FPS lerde olan “takım savaşları” veya “herkes tek” modlar haricinde “Bounty Hunt” (düşaman vurdukça para kazanıp bunları haritanın belirli yerlerinde bulunan kasalara yükleyip, en çok para depolayan takımın oyunu kazanması) veya “Pilot vs Pilot” (Titan’sız oyun modu seveni vardır herhalde) gibi farklı oyun modları bulunuyor. Karar veremediyseniz “mixtape” seçiyorsunuz ve her seferinde oyun rastgele mod seçiyor. Hepsinden olsun ortaya karışık olsun diyen arkadaşlar için birebir.

Ne Yapayım? Alayım Mı?

Toparlamam gerekirse, Battlefield 1 size yavaş geliyorsa, “Call of Duty çok bozdu ya…” diyorsanız, sağlam bir tek kişilik oyuncu modu ve hızlı çok oyunculu mod istiyorsanız ve hepsinden önemlisi dev robotlarla savaşmayı seviyorsanız, artık 2016 yılının son aylarına gelmişiz, hala “ne oynayayım?” diye kendinize artık sormayın.

Titanfall 2’yi indirimli fiyata hemen buradan satın alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.